Reklama

Reklama

Cesta na Měsíc

  • Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (485)

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Kdysi dávno jsem Cestu na měsíc viděl v černobílé verzi na youtube. Premiérové uvedení barevné (kolorované) a nově zrestaurované verze snímku na LFŠ 2012 s hudebním doprovodem byla však daleko větší bomba. Poznámka na okraj: teprve u tohoto shlédnutí jsem si všiml, že Méliés obešel fakt, že kamera s transfokátorem ještě v jeho době neexistovala, tím, že nechal herce ztvárňujícího měsíc přibližovat svou tvář na černém pozadí směrem ke kameře. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Tento film se z dnešního hlediska nedá hodnotit a z toho dřívějšího ho hodnotit nedokážu. Na mě už tento film nemá žádnou zpětnou vazbu. Ani moje prababička si uvedení tohoto snímku nemohla pamatovat, aby mi pak mohla svůj zážitek předat. Film starý jako kinematografie sama nelze hodnotit. Copak můžeme hodnotit body nebo procenty vynalezení žárovky nebo parního stroje? Nesmysl. Většina lidí nemá tušení, jak tehdejší svět vypadal, o kinematografii nemluvě. V té době ještě nebyly ani stálé biografy (první až 1907). Pouze se prodávaly licence kočovným jarmarečným společnostem, které jezdily od města k městu. Ve svých představeních pouštěly tyto společnosti jako jedno ze svých čísel sérii krátkých filmů (většinou bez zvukového doprovodu). Filmové publikum neexistovalo. Kinematografie byla považovaná za pokleslou zábavu. Lidé tento film ve své době většinou neznali. Snímek tenkrát mohl zaznamenat ohlas jen u úzké skupiny nadšenců. Lidé si o tom mohli přečíst krátký titulek v novinách, na který do druhého dne zapomněli, a to je vše. U normálního člověka té doby musel film propadnout, protože lidi tenkrát tyto věci nemohly zajímat. Měli jiné starosti, které mi dnes neznáme. Dnes si žijeme v našem poklidném světě a dáváme verdikty historii. Jak smutné. Dávám 5 s vědomím, že nevím nic. ()

Reklama

duklak2 

všechny recenze uživatele

Jednou bych se chtěl podívat na Měsíc. A strávit tam alespoň jeden měsíc:-). Je to můj sen, i když asi neuskutečnitelný. Měsíc je zde ztvárněn do lidského obličeje, čímž jsem byl mile překvapen. Nemám rád žánr scifi, ale u tohohle filmíku jsem udělal výjimku. Neskutečná poezie, která na vás dýchne po shlédnutí. Zůstanete úplně otřeseni a uslyšíte vlastní tlukot srdce. Bylo nádherné pozorovat, jak astronomové vystoupili na povrch na Měsíci a v dáli pozorovali Zemi. Neviděl jsem lepší vědeckofantastický film. Kdysi dávno jsem někde o tomto dílku četl a dozvěděl jsem se velmi zajímavé informace. Např. že Cesta na Měsíc je považována za první široce distribuovaný film, který má kompletní příběh. A rok natočení 1902. K tomu snad není ani co dodávat. Uvidíte božské efekty (na tu dobu). Uznejte, doba před Titanicem a už začaly vznikat takovéto skvělé činy, které se budou lidem líbit i po více než 100 letech. Můžeme být vděční serveru youtube, že se tam tyto skvosty nacházejí. Jsem rád, že jsem tento "film" viděl, ale dávám mu "jen" 4 hvězdy, poněvadž krátkometrážním zásadně nedávám plné hodnocení. Já jdu postavit kapsli ve tvaru projektilu a někoho poprosit, aby mě za pomocí kanónu vystřelil na Měsíc. Zajímavostí je to, že přesně o 100 let později, co byl film natočen, tak vznikl kolos, který se jmenuje CSFD. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ sa dnes kladú medze sci-fi fantasy možností až na úroveň neskutočne prevratných diel s vizuálne prešpikovanými efektami, tak Méliès, pôvodne majiteľ divadla a kúzelník, by bol dnes pánom dnešného fantasy filmového sveta. Tvorca fantázie prichádza s prevratnými myšlienkami s dôrazom na iluzívnosť. S jednoduchosťou a zároveň prevratnosťou vtedy, a ešte dlho nemožných záberov a filmových kúskov dokázal za pomoci Verneho predlohy vykúzliť podmanivú minirozprávku. 80%. ()

Mahalik 

všechny recenze uživatele

Revoluční film, ze kterého i v dnešní době padají pysky směrem k zemi. Překvapilo mě že postavy se tady nepohybují švíkavě. Například u Lauera a Hardyho se otočení kolem své osy rovnalo jeden střih, takže to vypadalo jakokdyby se teleportovali. Za druhé triky jsou na svou dobu úchvatné a i dnes by mohli konkurovat některým "béčkovým" filmům. A měsíc, ten měsíc mě probodává pohledem ještě teď. Jen doufám, že z něj nebudu mít noční můry :) ()

Galerie (13)

Zajímavosti (45)

  • Pre dĺžku až 280 m ho nechcel najprv kúpiť žiadny majiteľ kina. (Raccoon.city)
  • Konec filmu, který zachycuje slavnostní průvod na počest navrátilců a odhalení sochy, byl dlouho považován za ztracený, až v roce 2002 byl kompletní film nalezen v jedné francouzské stodole a slavnostní premiéry se dočkal o rok později na Pordenone Silent Film Festival. (Mr.Ocek)
  • Snímek je považován za první široce distribuovaný film. (contrastic)

Reklama

Reklama