Salemský hon na čarodějnice

(TV film)
  • Česko Čarodějnické procesy v Salemu (více)

Nová Anglie, 1692: Obyvatele malého města Salem zasáhne náboženské šílenství, které vede ke zběsilému honu na čarodějnice. Tato doba se zapíše do dějin USA jako jedna z nejhrůznějších. (Viasat)

Arsenal83

Nie je to dokument, ako sa to stalo, ale skôr prečo sa to stalo. Ako ľudia vnímali Bibliu, svoj svet, svoj život. Prenasledovanie čarodejníc malo pre nich v danej dobe zmysel a akokoľvek sa to zdá byť dnešnému človeku absurdné, ťažko ich za to odsúdiť. K tomu sú múdre slová historika: "Je až humorné, keď sa na dobové otázky dívame dnešnou prizmou a historické osobnosti nehodnotíme merítkom morálky v dobe, keď oni žili, ale sa snažíme ich sústavne zaškatuľkovať do dnešnej doby." Toto je alfa a omega historickej práce. Skúsiť sa na to pozerať očami danej doby. ()

Marze

Salemský proces byl jeden z mála případů inkvizičního stíhání čarodějnic v Americe (oproti dobovému rozšíření v mnoha zemích Evropy, zvláště v Německu, Švýcarsku a Holandsku).Celkem zemřelo 20 lidí, než byl v této neuvěřitelně puritánské, izolované komunitě v Massachusetts obnoven pořádek a došlo k zastavení fanatického výkladu práva.Proces proběhl v roce 1692 ve městě Salem (stát Massachusetts) mezi evropskými imigranty, kteří byli ovlivněni dobovými mýty a kulturou. Aféře předcházela dlouhá chladná zima, epidemie pravých neštovic a ergotismu, pravděpodobně proto se začal rychle šířit názor, že město ovládla skupina čarodějnic za účelem zkázy církve a poškození místních obyvatel. U nás je velmi známá kniha Kaplického Kladivo na čarodějnice. ()

filmmovier

Tenhle dokument byl příšerná nuda a nic jsem si z toho neodnesl, nebylo si totiž co odnést, protože nic nenabízí. A natočený mi taky přišel poměrně amatérsky. Jedno z nejatraktivnějších témat, a takhle zabité. Škoda. Dvě hvězdy jsou naprosto přesně to, co si tenhle hraný dokument zaslouží. 40%. ()