Le Silence des oiseaux

(TV film)
  • Německo Singvögel in Not (více)
Kanada / Francie / Německo, 2015, 2x52 min

Režie:

Su Rynard

Scénář:

Su Rynard

Autogram

Miznú lesy, mizne hmyz a miznú aj spevavce. Zdá sa mi nespravodlivé obviňovať z toho domáce mačky, ako bolo naznačené. V polovici filmu prichádza prekvapenie, keď sa od francúzskych kulinárov dozvedáme, ako malého spevavca chutne namarinovať a upiecť až sa na jazyku dokonale rozpadáva vrátane kostí. To sú tie nemenné tradície. Druhé prekvapenie je sledovanie malých spevavcov cez družicu pomocou zariadenia s hmotnosťou do päť gramov. Ako je to možné, mi zostáva záhadou. Nedozvedel som sa to, a vlastne som sa celkovo dozvedel veľmi málo. (8.11.2017) –––– Druhý diel je celkom iný, sleduje životný priestor niekoľkých druhov vtákov v Kanade. Dokonca pomerne jednoduchým spôsobom dokázali odsledovať sťahovanie lastovičky z Kanady do Brazílie a späť. Zmenšovanie ich životného priestoru kvôli ťažbe ropy, používanie pesticídov, ktoré pretrvávajú vo vode roky, posúvanie klimatických pásiem, to všetko znižuje populáciu spevavcov. Dokonca od šesťdesiatych rokov o polovicu. Nezabudli spomenúť ani vyhubenie vrabcov Mao-Ce Tungom a následny hladomor, ktorý zabil 30 miliônov ľudí. Zaujímavé a znepokojivé sledovanie. (15.11.2017) ()