Krev a písek

(festivalový název)
  • Rakousko Sand und Blut (více)

Snímek je pohledem na nedávnou historii dvou zemí Blízkého východu zmítaných válečnými konflikty, Iráku a Sýrie, a to z perspektivy tamních obyvatel, kteří se rozhodli ze svých domovů utéct a hledat azyl v Rakousku. Je komponován jako montáž rozhovorů s uprchlíky a amatérských videí a záběrů z různých sociálních sítí a online platforem zachycujících dění v obou zemích. Krev a písek tak spojuje individuální příběhy a vyjádření, které mají v divácích probudit hlubší zájem o diskutované téma. Spíše než jako o politickém filmu však režisér o svém díle uvažuje jako o malbě či básni. (MFDF Ji.hlava)

Marze

Celý dokument sestává z sice cenných záběrů nedávné historie Iráku a Sýrie, ale po čase ty nepokoje a válčení v prachu začnou být monotónně to samé. Zanechat doma rozvaliny a důchodce a zdrhnout do Německa, které mladé muže potřebuje, protože se německé ženy posledních dvacet let kvůli studiu a cestování vykvákly na to míst děti, se mi zdá úpadkové a smutné. Každý ví , že islám je jediné velké světové militantní náboženství a že s integrací muslimů do společnosti mají v každé zemi potíže. Ale všem je to jedno. ()