Svět po Hitlerovi

(TV film)
  • Česko Po Hitlerovi (více)
Francie, 2016, 2x45 min

Olivier Wieviorka

Vincent Lindon (vypravěč)

Druhá světová válka zdevastovala kontinent. Všichni chtěli zase normálně žít. Po silné vlně nacismu se ale na svět snesla jiná hrozba... Když 8. května 1945 skončila strašlivá válka, z trosek Třetí říše se ještě kouřilo. Civilisté slavili vítězství. Ale oslavy trvaly jenom pouhých pár dní. Porážka nacistického Německá neznamenala, že zářná budoucnost je hned někde za rohem. Zničené evropské státy se musely znovu vzpamatovat z hrozivého barbarského konfliktu a rozhodnout o vlastní budoucnosti. V roce 1945 byla Evropa světadílem uprchlíků. Milióny deportovaných, odvlečených a zadržených mužů a žen čekaly dny, někdy až týdny na to, aby se mohly vrátit zpátky domů. Pro mnohé z nich byly následky horší než válka samotná. Během následujících pěti let došlo k mnoha významným událostem: osvobození, vzniku Organizace spojených národů, norimberským procesům, zavedení Marshallova plánu, komunistickému převratu v Československu, vyhnání německých menšin, změnám státních hranic, blokádě Berlína, rozdělení Německa... Během pěti let od konce druhé světové války a před začátkem studené války celý svět doufal ve věčný mír. Místo toho se ocitl na pokraji zničující apokalypsy. Obyvatelé otřesené Evropy zažili pět let chaosu i naděje, aby se nakonec stali pouhými pěšáky ve vysoké hře velmocí. A zůstali trčet na jedné, nebo druhé straně železné opony. (TV Prima)

celticek

Brutálně autentické záběry. Barva tomu dává úplně jiný rozměr. Skvělý český komentář Rímského. 2x45 minut je sice na tak těžkou látku málo, ale myslím, že to neupadlo do nějakého Západ je ok a Východ fuj. Přišlo mi to objektivní. Určité úseky jsou vážně pro silnější povahy. Nikomu neuškodí to vidět - takový solidní dějepis v kostce. ()

solisoli

Tento dokument je jedno najpôsobivejšie svedectvo o dôsledkoch II. svetovej vojny. Veľmi kvalitne podaná pravda o tom čo sa už v minulosti popísalo v kuloároch. Je tu preukázané svedectvo o obyčajných pracujúcich ľuďoch, ktorým stačilo len málo pre radosť. Priam neuveriteľné, ako sa dokázali zjednotiť, zomknúť a bez ohľadu na spoločenské postavenie vykonávať aj tie najpodradnejšie práce. Pri pohľade na tie obrovské ruiny a holé ženské ruky, úchvatné niečo. Čo dokázala vtedajšia generácia, ich odhodlanie sa nedá opísať slovami, pripadá to ako z iného sveta. Samozrejme bez zazobancov, ktorých tam akosi nebolo. Tento dokument je len odpoveďou a výzvou, ako by bolo všetko krajšie bez oligarchov, darmožráčskych zazobancov a všetkých parazitov, ktorí sú pijavicami pracujúcej inteligencii po celej zemegule. ()

Mike24

Zaujimavé ale zaroven velmi smutné 2 časti dokumentu o diani v EU po druhej svetovej vojne. Videl som rozne dokumenty z vojny ale nikdy, že co sa presne dialo po. Bolo to nieco strasne. Prekvapila ma kvalita natoceneho materialu. Na tu dobu vysoka kvalita. Tento dokument by sa mal zaradit do ucebnych osnov len trošku prestrihať sceny s popravami. ()

Volodimir2

Ďalší z nič nehovoriacich francúzskych dokumentov z dielne Cinétévé. Snaha o začlenenie novo získaných archívnych záberov, respektíve kolorované staré zábery majú svoju historickú hodnotu. Vojna v Európe skončila. Dokument sa venuje Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Maďarsku a čiastočne aj ZSSR ale Nemecko zaujíma ústredné postavenie. Snaží sa o záber na obrovskej ploche, rieši konflikty ale aj obnovu. Preskočil aj to atómového veku a pochopiteľne aj do studenej vojny. Začína sa výstavba miest, súdne procesy, úteky, vysídľovanie, Marschallov plán ale čoraz častejšie sa stretávame aj s rôznymi excesmi. A tradične končím u francúzskych dokumentov s myšlienkou, čo keby si francúzski dokumentaristi zobrali na paškál škaredú históriu Francúzska v rokoch 1941 až 1944. ()

petrsv

Dokument velmi dobrý, ale přece jen autorům chybělo více informací o dění u nás. Naprostý fake je potom informace ohledně vysídlení Němců. Podle dokumentu to bylo naše rozhodnutí, což není pravda, o vysídlení rozhodly vítězné státy. Československo neodolávalo Stalinovi, jen to tu šlo mírnější cestou, především propagandou. Ale cíl byl jasně vytyčen už za války. Beneš nezemřel jako prezident, protože už před smrtí abdikoval. ()