Brahmaputra: Himálajská řeka

• Rakousko Universum: Brahmaputra - Der große Fluss vom Himalaya (více)

Brahmaputra je říční systém, který je pro laické vědomí téměř neznámý. Přitom se jedná o nejvýše tekoucí velkou řeku na světě. Protéká mezi Čínou, Indií a Bangladéšem a spojuje tak tři náboženství, pro které je tok řeky posvátný. Protéká čtyřmi faunistickými pásmy naší planety a stává se tak zdrojem široké biologické rozmanitosti... Brahmaputra, nazývaná v Číně „Yarlung Tsango“, je rozsáhlý říční systém s velkým celosvětovým významem. Přesto zůstává prakticky neznámá. Pramení v blízkosti hory Kailás, nejposvátnějšího vrcholu v celé Asii a jedné z největších hor světa. Ale až do přelomu 20. století zůstával pramen Brahmaputry neobjevený. Dokonce i poté jsme si dlouho mysleli, že vrchní a spodní rameno jsou dvě různé řeky. Brahmaputra stéká ze „střechy světa”. Proplétá se kolem Himálaje a nakonec se na pobřeží jižní Asie vlévá do Indického oceánu. Začíná jako nejvýše položená velká řeka světa. S bouřlivým řevem se probíjí největší soutěskou naší planety. Po spojení s řekou Gangou vytváří nejrozsáhlejší pobřežní deltu na Zemi. Brahmaputra protéká třemi velkými státy a neustále přitom mění podobu. Čína, Indie a Bangladéš jsou domovem mnoha etnických skupin. A tak na březích Brahmaputry vzkvétají různá světová náboženství a každé z nich považuje říční vody za posvátné. Dá se říci, že právem – vždyť říční koryto Brahmaputry spojuje čtyři z hlavních přírodních zón světa a jsou učiněným královstvím biodiverzity. (TV Prima)

NikiVai

Moc hezký dokument, rozdělený na tři části podle nadmořské výšky, kterou řeka putuje. Pro mne byl nejzajímavější ten první z vysokohorské oblasti Himalájí. Autoři tu ukazují řeku a k ní přiléhající krajinu, faunu i flóru odkázanou na tento vodní kolos a nezapomínají zmínit ani lidské osadníky obývající krajinu s Brahmaputrou spojenou. ()

Marze

Shlédl jsem ve slovenštině  část první, v níž je velký zlom řeky z horské pouště do zeleně krajiny, část druhou z lesů Indie na rovinu a třetí poměrně rovinatou. ()