Aktivistka (festivalový název)

Finsko, 2017, 57 min

Petteri Saario

Petteri Saario
  • tobykout

Namísto toho, aby tento dokumentární film vysvětloval, proč je těžba v těchto místech špatná a jaký je tedy důvod rozhodnutí této finské aktivistky, spíše se zaměřuje na aktivistku samotnou. Ta však, ač si to asi sama neuvědomuje, vůbec nikoho nezajímá (alespoň nikoho, kdo ji do shlédnutí tohoto dokumentu nezná). Nebavilo mne celou hodinu poslouchat, jak je talentovaná, chytrá, jak od malička v rodině pomáhá nebo třeba jak ráda chodí na procházky. Obrázek, jestli je obecně tak skvělá, si má divák vytvořit sám. Tím, že mi to bude film vnucovat, mě spíše odradí. Když tedy všichni souhlasí s jejím názorem, tak proč ji nikdo nevolí (jak sám dokument informuje)? Vizuál taky tak nějak nechápu. Rozhodně se nemusím koukat na obličej přes celou obrazovku nebo třikrát na ten samý záběr. 5%, a to za mírné přiblížení s touto společností, která mě oproti záměru spíše odradila.(17.4.2018)