Prípad Kalmus

• Slovensko Prípad K. (více)
Slovensko, 2018, 78 min (Televizní verze: 57 min)

Monštrám 20. storočia odhaľujú rodáci pamätné dosky a busty. Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus zasahuje. Láme kosáky, nebojí sa komunistických hláv, na fašistov útočí blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Dokument predstavuje Petra Kalmusa v troch líniach: ako občianskeho aktivistu, ktorého  zásahy vo verejnom priestore, ho viac-krát doviedli až pred súd, pričom aktéri – oslavujúci komunistický či fašistický režim – takej represii u nás nečelia. Druhou líniou je jeho časozberná, pedantná a často provokatívna výtvarná tvorba a stavba pomníkov pre obete režimov a napokon treťou líniou je jeho osobná, komplikovaná povaha, ktorá uniká glorifikácii. (ASFK)

Anderton

Portrét Petra Kalmusa, kontroverzného to umelca a aktivistu našej spoločnosti, asi nebude pre každého. Mal by byť však pre tých, ktorý adorujú staré to totalitné režimy, avšak uvidia ho zrejme iba Kalmusovi fanúšikovia a diváci vo filmových kluboch špecializovaní na dokumentárnu tvorbu, takže nejaký väčší diskurz v spoločnosti asi nevyvolá. V podstate som bol svedkom mnohých scén, ktoré Kalmus prezentoval na prednáške na VŠMU, takže som sa veľa nového o jeho aktivitách už nedozvedel, zrejme ale išlo už o predpripravený materiál do filmu. Dobrým nápadom bolo aspoň čiastočné odkrytie jeho osobnosti na úrovni súkromných vzťahov, kde vlastne celý film dostáva takpovediac dušu a tu vážne nejde o pochvalnú sebaprezentáciu, ale aj o akýsi všeobecnejší obrázok umelcov s "vlastným svetom" v neľahkej konfrontácii s okolím . Škoda, že umelcove aktivistické počiny s akýmsi Cohenovským satirickým nádychom nedovádzajú celý film až do Boratovského módu, pretože niečo podobné by som si veľmi rád o danej tématike stavu (nielen) slovenskej spoločnosti pozrel. ()

Hamaradža

Tradične formálne nudná Slovenská dokumentárčina, s nijak výraznou štylizáciou, či pevnou štruktúrou radenia materiálu, avšak základnú úlohu spĺňa, kontroverznú osobnosť zaberá z rôznych uhlov pohľadu (vrátane toho intímneho, osobného, kde nepochybne pôsobí tak trochu dojmom nezodpovedného a psychicky nevyrovnaného magora) a najmä vyvoláva diskusiu o tom, či je jeho konanie správne. Ja osobne som názoru že určite áno a bláznov typu Kalmus by som v spoločnosti privítal viac, keďže nám prezrádzajú mnoho o mentálnom nastavení nášho štátu, jednou nohou stále uviaznutého v socializme. ()