Reklama

Reklama

Černota

(pořad)
Trailer
Krátkometrážní
Česko, 2018

Obsahy(1)

Podsvětí Prahy je odhaleno v novém dokumentárním pořadu Černota. Autentické záběry natočené skrytou kamerou přímo z ulic našeho hlavního města. Ponořte se do organizovaného zločinu a sledujte životy lidí, kteří žijí za hranicí zákona. V první sérii se hlavní aktéři zaměří na problematiku drog v centru Prahy. Odhalí jak funguje organizovaná síť afrických naháněčů a proč s tím policie nic nedělá. Stráví den s drogově závislým a názorně ukážou, jak je snadné se v Praze živit jen pomocí krádeží. Otevřou starou kauzu s čištěním lístků na městskou dopravu a ověří, zda-li tyto praktiky stále fungují. (Stream.cz)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (29)

SHI-SHA 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že jsem poslední dobou na tvorbu streamu opravdu alergický. Ta se sestává z trapných seriálů (Kadeřnictví...), recyklátorů youtube videí (Darwinovy ceny, Mistři volantu...) a afektovaných hysterek, které vám s vyděšeným výrazem sdělují nově nalezené éčko na obalu tatranky, resp. o pár korun vyšší kurz měny v centru města (A dost!, Honest Guide). Takže Černotu jsem vůbec neměl v plánu zhlédnout. A byla by to chyba! Nerad to přiznávám, ale je to fakt kvalitní a místy opravdu šokující (to hlavně jsem od Streamu nečeka) seriál. Plný počet nedávám jen kvůli nešťastnému formátu. Chápu, že streamované pořady jsou financovány z reklam, ale je hrozně otravný pouštět si epizodu po epizodě a nechat si "přerušit flow" nějakou reklamou na supermarket. A taky mi bylo líto, jak hrozně vyhejtovali paní trafikantku poté, co jim prodala vymazaný lístek. Co čekají? Že se člověk s podprůměrnou výplatou vyhne možnosti vydělat nějaké peníze bokem? Spíš bych tlačil na magistrát, abychom se papírových lístků zbavili úplně. Jejich výroba je drahá a je to naprosto zbytečný jednorázový odpad. ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

To, že je v ČéeR bordýlek, víme všichni. Díky těmhle dvěma borcům o tom bordelu máme konkrétní představu. Záslužný počin. To, že se mu nepodaří kriminalitu vyvrátit, je přece jasné. Ale čím více takových jasných vztyčených ukazováčků, tím (snad) větší opatrnost nás, obyčlidí (myšlenko k dílům o sexpredátorech). Takže Martine a Patriku, may the force be with you. ()

Reklama

Angelopul odpad!

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od Janka Rubeše, který se nebojí taxikářských a směnarnických mafí, autoři tohoto pořadu se zaměřili na lidi trpící drogovou závislostí, malé pouliční dealery a další chudáky, co žijí své ubohé životy v centru Prahy na ulici. A život těchto velmi snadných obětí, u kterých je jasné, že se nebudou bránit, nebo nějak účinně mstít, vyobrazují senzacechtivým a stigmatizujícím způsobem, anižby jakkoliv šli do hloubky problému, a alespoň se pokusili nastínit, jak se stane, že člověk skončí na ulici a drogově závislý, nebo odhalit, kdo na pouličních nelegálních aktivitách doopravdy vydělává. ()

Eluin 

všechny recenze uživatele

Internetová televize Stream relativně nedávno zařadilo do své programové nabídky nový pořád s názvem Černota. Ten má pojednávat o drogách, prostituci, bezdomovcích, zkrátka o všem, co tvoří jakousi odvrácenou stranu našeho hlavního města. Chtělo by se pln zadostiučinění zakřičet "Hurá!", nicméně v éře "infotainmentu" je třeba být opatrný. V případě Černoty se tato opatrnost vyplácí. Na Streamu je poměrně široké spektrum různých pořadů, většinou se ale jedná o díla, která jen málokdy přesahují 10 minut. Stručně, jednoduše a úderně vše dostat do krátkého časového úseku tak, aby se potenciální divák nenudil a neměl důvod "přepínat", popř. přeskakovat ve videu. Samozřejmě to nemusí být vždy zcela na škodu, osobně mám rád například pořad Uzlíky na jazyku, nicméně často to může vést k přílišnému zjednodušování, což se v případě Černoty děje celkem často. Zásadní problém ale není v délce. Stačí vidět jen několik dílů, aby aspoň trochu pozornému a problematiky znalému divákovi došlo o co tu vlastně jde a na jakou strunu našich emocí budou tvůrci (jen tak pro zajímavost, duo tvůrců Fiala - Klesnil proslulo předtím tvorbou různých internetových "pranků"...) hrát. Mám silný dojem, že v podstatě samotná látka a podstata problémů je jim víceméně fuk, zajímá je jen jaký efekt bude jejich dílo mít na internetu a kolik získají shlédnutí (a tím i potažmo peněz). To je samozřejmě problém, protože více než výčet faktů, která obsahují například informace o tom, že počet drogově závislých na tvrdých drogách u nás klesá, že oni pověstní "černoši" prodávají - podobně jako v jiných evropkých městech - drogy zejména zahraničním turistům, apod., funguje přehánění a hon za senzacemi za každou cenu. "Potěší" i raně devadesátkový pohled na drogově závislé a bezdomovce. O skutečných příčinách toho, proč lidé začnou drogy brát (popř. proč se dostanou na ulici) se toho moc nedozvíme. Proč taky, je to komplikované na rozkrývání a diváky by to moc nebavilo. Daleko lepší je udělat dostatečně "cool" záběry na to, jak jsou ti feťáci hnusní, jak se vykrouceně pohybují, apod. K tomu pochopitelně hraje dramatická hudba, kterou doprovázejí oba chlapci s vážným výrazem ve tváři. Do toho bulvární popisky typu, "Drsný důkaz! Neuvěřitelné!", apod. Bohužel je vidět, že vést debatu o drogách bez zbytečné bulvarizace a stigmatizace zatím stále není samozřejmostí a v nejbližší budoucnosti se to asi ani nezmění. ()

Spacecore 

všechny recenze uživatele

Prvoplánově šokující, odhalující, pobuřující, ale uvnitř nevidím nic, co by mě jako bývalého toxikomana oslnilo. Pokud o drogách nic nevíte a tohle je forma, jak se s nimi setkáte, pak ano, je to závratné, ale jinak ... Půlce těch smažek nic nevěřím. Smažkám se nedá věřit. Když tam někdo přijde a vykládá nějaký silný příběh ze squattu nebo historky, myslím si, že to jsou prostě feťáci, co jedí ze země a hulí péra. Nesmíte jim věřit. Jasně, máme tu velký drogový problém a v Praze je to síla a stojí za to o tom točit, ale chybí mi nějaký intelektuální náhled, filozofický podtext, ale jako sociální sonda, když to vemu s nadhledem, dobrý. Feťáctví je ale taky jinde, půlka děcek fetuje po klubech a diskotékách kolem václaváku, intravenózní apilkátoři kolem koně jsou jen špička ledovce. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (4)

  • Pořad se začal natáčet v dubnu 2017. (Zdroj: Stream.cz)
  • Největší konflikt při natáčení nebyl s dealery, ale se strážníkem městské policie. (Zdroj: Stream.cz)
  • Při natáčení využívali autoři všemožná místa, odkud by mohli skrytě pořizovat záběry dealerů v centru Prahy. Nejčastěji se jednalo o kavárny, restaurace, byty a vozy. (Zdroj: Stream.cz)

Reklama

Reklama