Salvador Dalí: Hledání nesmrtelnosti

Španělsko, 2018, 110 min

David Pujol

David Pujol

Salvador Dalí (a.z.)

No, že bych to musel vidět dvakrát....Film se soustředí na Dalího život, z toho nejmíň třetinu zabere umírání nebo předstírání umírání tohoto geniálního paranoidního histrióna.. Neúměrná část je věnovaná jeho ruské ženě Gale, kterou přebral Eluardovi, a jejím pěkným prsům. Film Galu beatifikuje, takže zamlčuje, že kvůli Dalímu opustila 11letou dceru a jako náruživá stará dáma rozhazovala Dalího milióny zajíčkům. Dalího obrazy ve filmu slouží hlavně k ilustrování životních a stavitelských peripetií. Skvělá je zmínka nechtěného mistrovského happeningu - starý ovdovělý Dalí mačkal signální zvonek k ošetřovatelkám tak usilovně, až zkratem a elektrickou jiskrou zapálil vlastní ložnici. Pro ctitele surrealismu zajímavé, ale mělo to být mnohem lepší.(24.9.2020)

Tak teď budu hodně neobjektivní - tohoto chlápka totiž celý život vytrvale obdivuju a ani na zlomek vteřiny nepochybuji o tom, že byl skutečný génius. Tedy cokoliv nového, co se o Dalím dozvím, mě potěší a tady toho bylo za dvě hodinky dosti. Například jsem moc neznala zámek v Púbolu, na to se žádné předchozí dokumenty nikdy nesoustředily. A trochu jiný (lepší) pohled jsem získala na Galu a poprvé mě napadlo, že pro Dalího vlastně dělala a znamenala to samé, co Olga Havlová pro Havla - sice spekuluji, ale vážně si myslím, že bez nich by toho jejich muži dokázali sotva půlku. A bylo skvělé zase si připomenout úžasné muzeum ve Figueres a zátoku Port Lligat, kde jsem se přesně před rokem ještě mohla klidně "nekoronáčově" procházet a na vlastní oči vidět, jak je krásná.(27.9.2020)

Úchvatná biografie Spasitele (umění) Dalího, která toho o něm řekla požehnaně. Jako věrný dalínista jsem spokojen.(11.10.2020)