Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární

Recenze (3 815)

R.M.N. (2022)

Multikultúrna dráma, ktorá naplno a realisticky ukazuje podnety a rozmýšľanie obyčajných ľudí z vidieka a ich homofóbne predstavy kreujúce politikmi, ktorých počúvajú. Film tak aktuálny, ako je to len možné, a určite sa netýkajúci len transylvánskeho regiónu. Mungiu túto tému správne uchopil a dokázal verným spôsobom a uveriteľnými dialógmi nastoliť tú správnu atmosféru. Za to určite štyri hviezdy, aj keď nemám rád podobné príliš alternatívne konce. 70 %

plakát

Wednesday - Season 1 (2022) (série)

Od tohto seriálu som po pravde čakal trošku viac. Minimálne prvá séria mala náznaky veľmi slušnej čiernej komédie, v ktorej hlavný prím má absolútne dokonalá Jenna Ortega, ktorá dokázala z totálne asexuálnej postavy spraviť stredobod pozornosti. Celkový koncept seriálu nie je zlý, ale kvalita jednotlivých dielov dosť kolísala. Navyše Luis Guzmán ako Gomez, to si asi niekto robí srandu. Ten slávny taneček na plese ale stál za to. 65 %

Milenka (1976)

Musím uznať, že tento snímok je dosť odvážny na túto dobu, nieto ešte na dobu, v ktorej to bolo točené. Ale je vidieť, že Francúzi sa s tým neserú a že Depardieu je v podstate úchyl, čo ukázal svojim postojom k Rusku. Film plný nekonvenčnosti, bizarnej a uletenej zábavy na pozadí romantického vzťahu, ktorý zákonite musí byť poznačený. Barbet Schroeder určite filmom ohúrila, ale nie úplne nadchla. 60 %

plakát

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Táto séria mne osobne nie až tak sedí, ale táto štvrtá kapitola sa vydarila v mnohých ohľadoch. Tým hlavným je monumentálnosť akčných scén, akú som nevidel hádam v žiadnom akčnom filme. Na takmer troch hodinách stopáže tu divák dostane brutálnu nálož vypeckovaných bojových sekvencií s minimálnym nárokom na oddych. Keanu Reeves prakticky bezchybný a záverečná scéna jedna z najzapamätateľnejších vôbec. Stále je to pre mňa len akčný výplach, ale hádam najlepší, aký som videl. 75 %

Plastic Symphony (2022)

Vcelku príjemné melodramatické prekvapenie v podobe drámy s pomerne jednoduchou dejovou linkou, ale za to so starostlivým budovaním postáv a analyzovania ich charakterov v náročných situáciách. Škoda len, že Judit Bárdos dostala podľa môjho názoru primálo priestoru a že tu bolo až priveľa hluchých miest. Ale vo všeobecnosti ma tento film zaujal a miestami aj emočne zasiahol. 65 %

Velryba (2022)

Po všetkých tých snímkoch s fantasy prvkami a pritahnutých za vlasy prišiel Aronofsky s jeho azda najosobnejším a najvyspelejším filmom vôbec. Film, z ktorého každej vety srší múdrosť, rozvaha, inteligentné dialógy a hlavne množstvo emócií. Film, ktorý na malom priestore dokázal ukázať tak mnoho. Film, ktorým sa Brendan Fraser navždy zapísal ako hollywoodska star pri tak bezchybnom a neopísateľnom hereckom výkone. O maskách sa ani nebudem baviť. Jednoducho to celé to seba skvelo zapadlo a Sadie Sink to prikrášlila. Tento snímok určite odporúčam. 85 %

plakát

Michael Kocáb – rocker versus politik (2022)

Michael Kocáb je nepochybne výraznou českou osobnosťou, ktorá si určite zaslúži nejaký ten dokument. Ja a pravdepodobne väčšina mojich rovesníkov si ho pamätá najmä ako tvár nežnej revolúcie v Čechách a človeka, ktorý výrazne prispel k ceste za slobodou. Čo sa ale týka jeho rockovej stránky, tam mi až tak jeho hudba nesedí a nie som jeho fanúšikom. Tento snímok ale ponúka pomerne široký obraz tohto významného človeka, jeho života, rodinného zázemia, jeho názorov, pocitov a myšlienok. Preto s radosťou pridám štvrtú hviezdu, aj keď niekde som očakával trošku viac doteraz nepublikovaných dobových záberov. 70 %

Shazam! Hněv bohů (2023)

Priemerná jednohubková blockbusterová prkotina, ktorá ide v šľapajách DC univerza, ponúka len chabú scenáristickú kvalitu a ťažký digitálny výplach, hlavne v závere filmu. Dejovo sa to prakticky neposúva, len tu pribudli tri nové postavy, ktoré hrajú v deji základný prím, ale ani tie bohvieako neoslovia. Rachel Zegler nádherná herečka a Lucy Liu doslova na facku. Takže ak si tento film chce divák užiť, asi len na veľkom plátne, lebo doma na gauči to bude veľká nuda. Musím ale na druhej strane oceniť pár skvelých odkazov, mne osobne sa najviac páčil ten na Game of Thrones. 50 %

plakát

Air: Zrození legendy (2023)

Tento snímok na prvé počutie totálne odradí hlavne čo sa týka samotného scenára, ale keď si to pustíte a po prvotných rozpakoch vydržíte, tak dostanete plnohodnotný výživný snímok. Taký, ktorý z obyčajnej nudnej marketingovej selanky okolo vytvorí hutnú drámu s gradujúcim napätím a skvelými hereckými výkonmi. Ben Affleck navyše vytiahol zaujímavý ťah, kedy Michaela Jordana nie je vidno prakticky ani v jednom zábere spredu. Spracované je to tajomne, s citom a vášňou, ktorú do toho dáva Matt Damon. Ja som spokojný. 80 %

Grand Prix (2022)

Svieža road movie komédia, ktorá ale nejako výrazne nevybočuje z priemeru a prakticky ponúka len dobrú náladu. Podobných snímkov už bolo minimálne v zahraničí natočených mnoho a v tomto smere ozaj nečakajte nič nové. Celkom sympatické herecké výkony, ale Robin Ferro mi už miestami neskutočne liezol na nervy, takže za toho určite mínus. Každopádne ale ako jednohubka to funguje. 60 %

Ovládací panel
3 body