Domovina (festivalový název)

Senem Tüzen

Senem Tüzen

Vedat Özdemir

Olena Jeršova

Tradiční turecká společnost zobrazená tentokrát v patriarchální kultuře zcela netradičně skrze pavučinu ženských vztahů. Mezigenerační konfrontace moderního a starého způsobu života a jejich hodnot je skvěle psychologicky vystavěná a samo hledání smyslu životem rozčarované Nesrin působí smysluplně každou další scénou. Snímek, který nakonec cestou do její intimity a "hlubinného" psychoanalytického nitra boří tabu nejen v Turecku, se vydává na neprozkoumanou půdu i díky – a v těchto končinách obzvlášť – méně frekventovanému jevu, kdy se režie chopí žena. Zasloužená cena filmových kritiků FIPRESCI na festivalu ve Varšavě.(5.7.2016)

• Filmslover14

Film mi přišel zajímavý asi prvních 20 minut, pak už mě neustále stejné záběry začaly neskutečně nudit. Soudě podle výrazů lidí v sále jsem nebyla sama. Na konci se navíc v celku sympatická hlavní hrdinka zachovala jako (s prominutím) úplná kráva. Škoda, protože téma je hrozně zajímavé.(5.7.2016)

• CiTrus007

Snímek je nevýrazný, fádní a prázdný. Kamera je desaturovaná, kompozice zcela amorfní. Činy postav nevycházejí z jejich motivace ani povahy. A to celé prosím trvá hodinu a půl. Jestli se režisérka filmem snažila něco sdělit, tak mi to nejspíš ušlo. 0/10 [KVIFF 2016](5.7.2016)