Druhá strana Marsu

(festivalový název)
  • Finsko Mars kuvien takaa (více)
všechny plakáty

Vandana Verma dennodenně cestuje po Marsu a pořizuje fotografie jeho povrchu. Neopouští při tom laboratoř NASA v kalifornské Pasadeně, odkud řídí mobilní robotické vozítko Curiosity. Pohlcující esejistický dokument se společně s ní a dalšími odborníky na vesmírný výzkum a média zamýšlí nad záběry z planety vzdálené desítky milionů kilometrů. Mars se tak stává ideálním místem pro průzkum našeho paradoxního vztahu k fotografii a úvahu nad tím, zda nám snímky z vesmíru, ale také z různých míst planety, zprostředkovávají realitu, nebo ve skutečnosti vytvářejí její alternativní verzi, k níž bychom měli přistupovat mnohem obezřetněji. (MFDF Ji.hlava)

Stanislaus

(AFO 2020) Druhá strana Marsu nabízí velice zajímavý pohled na problematiku zobrazení reality skrze fotografie, přičemž naráží na míru objektivity při subjektivním posuzovaní obrazových vjemů. Divák se za doprovodu výrazné, téměř až kovově znějící hudby vydává na povrch naší sousední planety, aby se dozvěděl, jakým způsobem se vědci toto většině z nás velmi vzdálené prostředí snaží zmapovat a prozkoumat. I přes očividnou výpovědní hodnotu dokumentu jsem měl však celkem potíž se vžít do dané problematiky - byť na laické úrovni - a v závěru jsem si ani nepřišel o moc informačně bohatší než před projekcí. ()