Dnes před 50 lety (TV pořad)

Publicistický / Historický

Česko, 2019, 5x2 + 1x52 min

Roman Petrenko

Účinkují:

Jakub Železný (mod.)

V titulcích pořadu uvedeno: název 1969. Dnes před 50 lety.(3.9.2019)

Myslím si, že stejně jako vloni při "osmičkových výročích", tak i letos odvedli tvůrci obrovský kus poctivé práce a atraktivním způsobem zmapovali srpnové události roku 1969, kdy občané Československa vyšli do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy a současně přišli vzdát hold obětem, které ve stejných dnech roku 1968 zemřely. Co je však na této historické události ze všeho nejsmutnější, je skutečnost, že zatímco v srpnových dnech roku 1968 proti našim občanům stáli jako nepřátelé vojáci okupačních armád, tak o rok později to byli naši vlastní lidé - příslušníci československé armády, VB a Lidových milicí. Pořad je opět velmi vhodně doplněn názory a postřehy kompetentních osobností z veřejného života, z různých oblastí - historici, psychologové a samozřejmě také pamětníci těchto pohnutých událostí. Sázka na Jakuba Železného coby průvodce těmito historickými okamžiky byla rovněž velmi dobrá, což jsme již ostatně měli možnost vidět i při předchozích vydáních pořadu "Dnes před lety". Je moc dobře, že těmto kapitolám naší historie je rovněž věnována patřičná pozornost a že tyto pořady vznikají, protože lidé mají čím dál tím častěji tendenci zapomínat, relativizovat a zjednodušovat naši minulost, bez odpovídajících znalostí dějepisných reálií. Již nyní se těším na listopadové vydání tohoto pořadu, které bude věnováno Sametové revoluci.(22.8.2019)