Pivní putování

Režie:

Petr Krejčí

Scénář:

Zdeněk Susa

Matěj Ruppert (moderátor), Zdeněk Susa (moderátor)

Navštívíme pivovary Klášter, Svijany, Malý Rohozec a Podkováň. Z pivovarské technologie prozkoumáme varnu a její čtyři nádoby, které mají tradiční jména odvozená od jejich funkce. Vysvětlíme si, jak vaření piva zvládají malé pivovary, které mívají nádoby jen dvě. Z významných osobností připomeneme Václava Budovce z Budova, pána na Klášteře, a Jáchyma Ondřeje Šlika, pána na Svijanech. Budeme diskutovat o tom, zda jejich časté pobývání v těchto pivovarech mohlo zapříčinit jejich další osud. S Karlem Hynkem Máchou projdeme nejen Český ráj, ale i Kokořínský důl a budeme uvažovat o tom, proč se na svých toulkách opakovaně zastavoval v klášterském pivovaru. Odpověď najdeme v jednom dopisu jeho příteli a spolupoutníkovi Eduardu Hindlovi. S Máchou navštívíme i jeho spolužáka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně a připomeneme si, jaký vztah k pivu prozrazují české národní písně a říkadla z Erbenovy sbírky. Z pivovarníků zmíníme s úctou dynastii Kratochvílů ve Svijanech i šlechtice Ungra v Malém Rohozci. S úctou vzpomeneme hostinské ze široké oblasti Podkrkonoší a Českého Ráje, kteří se spojili, aby společně čelili útlaku pivovarníků. Konečně pochválíme příznivý vliv malých dávek alkoholu na kardiovaskulární aparát. (Česká televize)

Fever

Dávám plný počet, i když ráčkující starý pán jako průvodce není šálek mého čaje. Ale ocenění si tento seriál zaslouží za originální využití animací a za to, že nenutí účinkující vystupovat stylizovaně. ()

honajz

Opět ucelený koncept, vcelku vtipný nadhled a příjemné odhalení o Karlovi Hynkovi. Opět hodně záběrů z dronu a opět soustředění na střední pivovary, takže třeba Nová Paka a další minipivovary tohoto regionu se sem nedostaly. ()

honajz2

Viděn jenom tenhle díl, ale z něj tenhle seriál působí dost dobře, člověk se dozví dost informací (a pár zajímavostí, třeba to s tím Máchou) a jsou tu pěkně záběry z dronu, takže se mi to líbilo. Líbilo se mi zde i to využití animace. 4* ()