Reklama

Reklama

Tomiris

  • angličtina The Legend of Tomiris (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Príbeh o živote veľkej kráľovnej stepí - legendárnej Tomiris. Bolo jej súdené stať sa mocnou bojovníčkou, prežiť smrť svojej rodiny, prekonať stratu blízkych ľudí, zvíťaziť nad nepriateľom - perzským kráľom Kýrom Veľkým, a zjednotiť kmene Skýtov a Sakov pod svojou mocou... Kráľ Spargapeithes zasiahne do vojny medzi klanmi Sakov a Massagetov. Svojou výrečnosťou aj mečom sa ich snaží zjednotiť, ale bezvýsledne. Vplyvní vodcovia Kavaz a Kurtun nechcú podporiť zjednotenie stepných kmeňov, pretože by nemohli presadzovať svoje vlastné záujmy. Kráľovi Spargapeitheovi sa narodí dcéra Tomiris. Jej matka Bopay zomiera pri pôrode a tak sa kráľ o svoju dcéru osobne stará, učí ju používať meč, jazdiť na koni a ovládať ďalšie nomádske zručnosti. Tomiris spoznáva útrapy kočovného a táborového života. Ľstiví vodcovia Kavaz a Kurtun uzavrú tajnú dohodu s nepriateľskými Chválazmi a zavraždia kráľa Spargapeithesa a jeho rodinu, pričom masaker prežije len mladá Tomiris. Uchýli sa do lesa a prisahá, že pomstí smrť svojho otca. Po niekoľkých rokoch pomstu vykoná, vráti sa do svojej vlasti, kde ju vyhlásia za kráľovnú a vydá sa za svojho spojenca, syna náčelníka susedného kmeňa. O niekoľko rokov neskôr perzský kráľ Kýros Veľký vyláka Tomirisinho manžela a jedného z jej synov do svojho domu, aby prediskutovali politické problémy medzi Achaimenovskou ríšou a Massagetmi. Kýros si chce v skutočnosti Massagetov podmaniť a urobiť z nich svojich vazalov. V svojom paláci Kýros zabije manžela Tomiris a jej syna. Peržania ponúknu Massagetom mierovú zmluvu v podobe sobáša Kýra s Tomiris. Kráľovná ponuku odmietne a varuje Kýra pred akýmkoľvek zasahovaním do vnútorných záležitostí jej krajiny. Kýros so svojím vojskom vyráža k rieke Syrdarja a v roku 530 pred n. l. vypukne legendárna vojna Peržanov a Massagetov, ktorým velí ich kráľovná, skvelá bojovníčka Tomiris. (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (31)

alchac 

všechny recenze uživatele

Herodotos by sice asi čuměl jako puk, hlavně teda na ty Chazary ve službách Achajmenovců, ovšem možná se jejich zařazením do perské útočné vozby pouze snažili tvůrci zdůvodnit, proč všichni přítomní kočovní Íránci vypadají (tedy nejen vypadají), jako kdyby k nim již několik generací pořádali nájezdy sexuální turisté ze Zabajkalí. Nicméně objektivně vzato Boratwood asi těžko mohl v domácích píscích a travách nalézti nějaká pohledná Saka, čili nad tyto a jiné detaily se dá celkem s klidem povznést. A nakonec raději takhle a s pořádným (a navíc schopným!) jezdeckým komparsem, díky němuž masa Massagetů masakruje Peršany koňmo, než zase chytat tiky do oka z toho, že by na bojišti execírovala nomádská pěchota pořadový krok jako onehdy na buzerplace v Kolovratech nad Volhou. Nebýt to nemilosrdně dlouhé (a když už i takového mě čumění do Hladové stepi začne nudit, tak si troufám tvrdit, že to je dlouhé opravdu hodně - zejména telenovelové části s kazašským Chozé Armandem by slušel velmi krátký sestřih), asi bych nějakou hvězdu ještě přisypal. Ovšem buď jak buď, trojice celkem solidní a budu doufat, že paní Nazarbajevová zase co nejdřív u papá vyžebrá nějaké těngy a zprostředkuje nám na plátně třeba zájezd Timura a jeho party do Turecka, neb zrovna na tohle sultán Erdogan asi chlup nikdy nepustí. Poučení z filmu je jasné – učit se, učit se, učit se dějepis. Neb kdyby Dareios ve škole nechrápal, mohl si ušetřit tu blamáž na Ukrajině a politická kariéra pana Crassa se také nemusela zakončit tak neslavně, kdyby si občas přečetl nějaký ten historický papyrus. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„PLÁNUJEŠ POMSTU?“ … „TO NENÍ POMSTA, ALE SPRAVEDLNOST“ /// Nejdřív je to taková klasika filmů typu „Legenda o…“. Fajn reálie a historický téma, občas nějaká bitka, přepadávání vesnic – jakože ze života (ovšem akce nic moc - občas pro zpestření nějakej ten efekt, ale není to moc přehledný, spíš taková trma vrma) a mohlo by to přidat na tempu. Druhá půlka zdá se bejt zajímavější. Díky Perskejm sviním… Moc dlouhý, ale celkem poučný. Na komparsu ani koních se nešetřilo. Sice to nemá americkou výpravu, ale nabízí se pohled do nevokoukanejch míst a zajímavých historickej časů i zvyků. Co by za podobnou sondu našinec dal… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Jsem hrdej (hrdá) na svoji step. 3.) Thx za titule „papuliak“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Epický natočené, hoci na to, že film sa odohrával pred 2600 rokmi to vyzeralo príliš moderne, akoby zo stredoveku, čiže posun v čase skoro dve tisícročia. Skýtska kráľovná si ale zaslúžila aspoň takéto stepné spracovanie, vidno, že peniaze boli a utrácali sa tak, aby vznikol veľkofilm, ktorý Kazachov určite potešil. ()

Vavča 

všechny recenze uživatele

Tomiris je první kazachstánský film, který jsem kdy viděl, je sice zvláštní, že historického námětu o královně kmene Massagetů, která čelí roku 530 př.n.l. rozpínání Perské říše se ujali Kazaši, a nikoliv Uzbekistán, kde se událost stala, ale budiž. Nejsem schopen ověřit tvrzení tvůrců, že událost zaznamenal i arabský historik 10. stol. https://cs.wikipedia.org/wiki/Al-F%C3%A1r%C3%A1b%C3%AD Na filmu je vidět, že do něho bylo investováno, byť některé okamžiky dávají tušit, že rezervy tady jsou. Přesto mě tento výpravný historický film zaujal, snaží se představit život ve stepi, jaký byl, zvyky kmenů, ta snaha o autentičnost většinu času vychází. Kostýmy a zbraně nomádů jsou ok, u Peršanů bych mohl dlouho rozebírat, proč část je historická a ostatní artefakty vypadají jako Saracéni ranného středověku, ale nechme to být. Režisér vybral vhodné herce(krásný Kýros v podání Syřana Ghassana Massouda, takové charisma), hudební motivy občas pěkné, jinak je hudba spíše v pozadí. Davové scény více, než slušné, je zde snaha o určitou realističnost, dobovou taktiku, už jen to musím ocenit. Film se dá rozebírat nejen jako film, ale hlavně také jako politické dílo, prezentace historie. Jak to, že jsou Peršani zase slizští, zákeřní, zbabělí a topící se v luxusu, když ovládali většinu světa a určovali život v mnoha zemích? Víme, jak jejich říše fungovala a na čem byla postavena, achaimenovská studia jdou mílovými kroky vpřed. Ale holt, asi Írán bude muset jednou natočit film o tom, jak byl Kýros geniální dobyvatel a Peršani tvrdí válečníci, co z obskurity kmenového konfederačního království vytvořili největší říši světa. Přesto všechno není film hloupý, nebo tupý, národní mytologie, historie ve velmi uměřeném podání, která diváka zaujme svým čarokrásným prostředím, autentičností příběhu, archetypálními postavami. ()

Danny88 

všechny recenze uživatele

Tak konečne tu máme prvý relatívne autentický film o Skýtoch resp. istej vetvy, kmeňa Messagetov, spadajúcich do skytského kultúrneho okruhu! Čo poteší je fakt, že tvorcovia sa snažili z časti držať historických a archeologických podkladov. Samotný dej filmu je inšpirovaný opismi, okrem iných, aj od otca histórie Hérodota (5. stor. pred Kr.)... zbrane (luky,3boké strelky, meče, dýky,...), zbroj, dobové kostýmy a najmä pohrebný rítus sú toho dôkazom. Na Kazašské pomery grandiózny veľkofilm prekonávajúci niektoré hollywoodske „výtvory“. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (5)

  • Kočovnický kmen Massagetů hovoří ve filmu zrekonstruovaným starověkým turkickým jazykem, Peršané starověkou perštinou. Není však jisté, jestli Massagetové doopravdy hovořili turkickým jazykem. Je možné, že jejich jazyk byl íránský. (Jirka_Šč)
  • Almira Tursyn, psychologička, ktorá bola vybraná z 15000 ľudí, aby si zahrala rolu Tomiris, musela absolvovať odborné kurzy jazdy na koni, lukostreľby a naučila sa tiež používať meče a nože. (MikaelSVK)
  • Natáčanie prebiehalo na niekoľkých malebných miestach v Kazachstane, vrátane Žarkentu, Čunzhy, Borovoye a Bayanu. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno