Ďábel od vedle

Ďábel žije v Clevelandu (E01)

(epizoda)
  • USA The Devil Lives in Cleveland

Nenápadného dědečka a automechanika z Clevelandu v roce 1986 obviní, že je Ivan Hrozný, brutální dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora. (Netflix)

Marze

Epizoda vás stručně seznámí s Demjaňukem. Režisér se snaží být nestranný a dokonce se nezmíní o žádném důvodu, proč byl americkým soudem vydán do Izraele. Když jsem se podíval na jeho Demjaňukovu fotku z války v první epizodě a fotky ze svatby jeho dcery v USA z epizody druhé, tak jsem neměl nejmenší pochybnosti, že je to on (netuším jaké bude rozuzlení série) . Závěr epizody působí na emoce, když svědek u soudu Demjanuka pozná a říká "Cpal lidi do plynové komory. Rozbíjel lebky, uřezával uši a mučil vězně. Vynášeli jsme mrtvá těla. Lidé s rozdrcenými tvářemi a řeznými ranami. Těhotné ženy s pobodaným břichem. Lidi s vydloubanýma očima. Jednou vyšla z plynových komor dívka, která zůstala naživu. Bylo jí asi 12. Řekla Já chci maminku. Pak ji vzali k jámě a zastřelili ji". Důkazy informace a svědků jsou zde tak půl na půl a diváci se asi budou střídavě přiklánět na tu či onu stranu. Problém je jinde a sice že Američané po válce přijímali válečné zločince. ()