V Kyjevě se nestřílí

• angličtina Thereʼs No Shooting in Kyiv (festivalový název)
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2020, 30 min

Od začátku války v roce 2014 trpí sociální služby na Ukrajině nedostatkem peněz. Pomocnou ruku tak lidé nacházejí na překvapivých místech. V pizzerii, křesťanském centru, či v pravicovém nacionalistickém hnutí. „Někdy se cítím jako z obrazu „Výkřik“. Nedokázala bych ale tady bez toho být,“ říká zakladatelka psího útulku, ve kterém žijí i desítky zvířat z válečných zón. Film je sérií setkání s probouzející se ukrajinskou občanskou společností. Pomoc sobě a druhým zde berou lidé do vlastních rukou. (bellicek)

Cheeter

Portréty nejsou zpracovány špatně, ale taky si říkám, jak moc to byl obraz života těch běžných Ukrajinců. Dnes, se na to dívá úplně jinak než v době vzniku, ale jsou spíš vidět osudy lidí, který by nepatřili k těm "obyčejným". Rovněž nevím odkud kam dokument jde, chybí jakási hlavní linka. ()

D.Moore

Aneb Jak může skutečnost proměnit dokumentární film. Ještě před dvěma týdny by to rozhodně byl stále dobrý, leč krátký dokument, ale určitě by na mě tak nezapůsobil. Dnes je to bohužel jinak. ()

• Ve druhém portrétu, ve scéně, kdy se líbá figurka, se na gauči objevil i režisér filmu Jakub Šedý. (Cheeter)