Mort d'Hitler, l'histoire d'un secret d'État

(TV film)
  • angličtina The Death of Hitler, the Story of a State Secret (více)
všechny plakáty

30.apríla 1945, počas obliehania Berlína Červenou armádou, spáchal vodca Nemeckej ríše Adolf Hitler samovraždu.  O niekoľko dní objavili jeho telo sovietski vojaci. Na základe tajného vyšetrovania s účasťou Hitlerovho zubára, bolo toto telo údajne pozitívne identifikované - no, napriek tomu, Stalin verejne vyhlásil, že jeho armáda nebola schopná nájsť Führerove pozostatky...Aké tajomstvo sa skrývalo za týmto utajovaním skutočnosti? (RTVS)

tron

Dávam až 3*, ale za mňa sklamanie. Ako fanúšika záhad ma potešilo, že sa dokument má venovať smrti (resp. "smrti") Hitlera. A prvá polovica bola naozaj v tomto duchu a bol som nadšený. Druhá polovica je však v podstate o niečom úplne inom, čomu dosť dobre nerozumiem, nakoľko dokument sa volá Smrť Hitlera - štátne tajomstvo. ()

Volodimir2

Hitler neutiekol v ponorke do Argentíny, neschovával sa na základni na Antarktíde, ani na odvrátenej strane Mesiaca. Od konca vojny časti Hitlerovho tela sú uložené v Moskovskom archíve. Ale prístup k nim bol nemožný. Všetko bolo štátnym tajomstvom a sám Stalin vydal na informácie o smrti Hitlera embargo. Ale nie len Stalin aj ďalší páni Kremľa Georgij Malenkov (1953), Nikita Chruščov (1953 – 1964), Leonid Brežnev (1964 – 1982) Jurij Andropov (1982 – 1984), Konstantin Černenko (1984 – 1985) až pádom Sovietskeho zväzu za Michaila Gorbačova (1985 – 1991) sa otvorili archívy a tak až potom mohli vzniknúť takéto dokumenty. Tento bol venovaný málo podstatným osobám, tlmočníčke Smeršu Jelene Rjevskaje (dostala na starosť Hitlerove zuby) a asistentke zubného doktora Hitlera Käthe Heusermannovej. Nejakým záhadným spôsobom sa do dokumentu nedostal Hitlerov dentista Hugo Blaschke, ktorý bol zajatý 20.5.1945 a podrobne popísal Hitlerov chrup a mostík. Fakty z tohto dokumenty sú známe už niekoľko desaťročí a nič nového som sa z neho nedozvedel. ()