Pantano de los cuervos, El

• USA Swamp of the Ravens
Horor
Španělsko / Ekvádor, 1974, 83 min

gumli

Úplne neznámy horror,ale celkom dobrý,aj keď trocha zvláštny.V Británii ho vydali pod názvom Swamp Of The Ravens a v USA pod názvom Swamp Of The Falcons.Všetky názvy sú zavádzajúce,pretože tam nie sú žiadne havrany ani sokoly.Nie som ornitológ,ale mne tí vtáci pripadali ako nejaký druh supov.A ešte k tomu celý film bol natáčaný v južnej Amerike v štáte Ecuador.A tam havrany ani sokoly nežijú.To ale nie je podstatné.Film je o šialenom doktorovi,ktorí robí pokusy na ľuďoch.A keďže mu nič nevychádza,tak mŕtvolky potom hádže do močiara.Pekná hudba,niekedy domáci folk,niekedy rocková hudba 70´rokov.Trocha morbidnosti,jemne erotiky,mŕtvolky,šialený vedec-doktor,kopa škriekajúcich vtákov,močiar s mŕtvolkami.Čudný film,ale oplatí sa pozrieť.Problém je,že sa ťažko zháňa. ()

Karlos80

Poněkud zvláštní a výstřední film i na svou dobu, za jehož výrobou stáli společně španělští a ekvádorští výrobci. Film v sobě mísí hororové prvky z béčkových hororů s monstry (viz Frankenstein) a zombíky, jsou tu ale i nekrofilní prvky, celé je to pak ale nasáklé mrtvolným pachem, proto všude ty obrovská hejna krkavců, kteří se tu slétávají na mršiny. Ti jsou opravdovými pány a pravými hrdiny tohoto filmu natočeném na krásných exotických místech Jižní Ameriky a státu Ecuador! Film je čas od času docela atmosferický (zvuky přírody a zvěrstva, samostatná mlhavá bažinatá oblast, která filmu dává určité kouzlo, etc), je tu ale nedostatek příběhu v čase a film má opravdu líné tempo až to člověka uspává a hlavně nudí. Není tu veliké spiknutí ani zvraty (scénář je nedostatečný), je tu málo napětí a vzrušení což jsou všechno podstatné složky, min úspěšného filmu, hororu nevyjímaje. Postavy jsou nevýrazné a nesympatické. Malou roli místního policejního detektiva zde vytvořil známý špageťácký herec Ferando Sancho. Nejlegračnější a nejstrašidelnější scény z filmu jsou ty, ve kterých vidíme zombíky v bažině, kdy jim vykukují jen hlavy, bohužel nic víc se tu neděje, oni jen plavou po vodě a všechno pozorují. Pak je tu i jedna skutečná pitva, kde si zase přijdou na své fanoušci gore, nicméně to zásadní zde chybí a to je krev, takže zase smůla. Zombie prvky tady sice byly, ale považovat to za zombie film skutečně nelze. "Swamp of the Ravens" není nějak velký film, není to nic z čeho bych byl jako fanoušek obskurních hororových rarit (převážně evropských) nějak zásadně odvařenej, je to trochu škoda (čekal jsem víc), protože nějako předpoklady tady byly, ale bohužel zůstaly nevyužity.. ()