Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Krimi

Recenze (5 408)

plakát

Creature from Black Lake (1976)

Dva kreténi, těžko říci, který je větší, se vydají z Chicaga do Louisiany, kde chtějí v rámci studentského projektu vypátrat Bigfoota. Samozřejmě se chovají hůře jak burani a přesně obráceně, než jim doporučí šerif nebo mladík, který jim za svezení nabídne zajímavé informace o příšeře. Monstr opice se sice objeví, ale moc z ní toho vidět není. OK, to by vadilo nejméně. Hovadské chování hlavních postav, absence utržených hlav a střev ven, což se nabízelo, a nekonečné žvanění. Škoda, že dvě třetiny filmu nezabraly bažiny, které tu dostaly jen cameo. Bylo by aspoň na co se dívat. Naprostá ztráta času... v žánrech chybí - hloupá komedie.

The Night Visitor (1971)

Pomsta je má! Ovšem zlo plodí zlo, a tak s čím kdo zachází... Karty jsou vyloženy, proto divák spíše sleduje, jak se policie dopátrá, kdo je vrah. Z tohoto pohledu průměrný krimi thriller, ale... Útěk nemá chybu a je prostě na plný počet. Polonahý Sydow si musel zimu pěkně užít, až si zprvu říkáte, proč. Později je však vysvětleno. Ullmanová snad ani lepší být nemůže. Stačí, když se jen podívá, a hned víte. Hudba místy drásavá a temná. Tedy ono je to celkově temné a mrtvých není málo. Hvězda za konec, páč si to zasloužil.

The Caretaker (2016)

Když byla Mallorie malá, opustila ji matka, a tak zůstala jen s babičkou. Nyní je velká a babička ji potřebuje, aby se o ni starala. No, babička, čarodějnice stará to je! Mallorie se tedy nakýbluje k ní do pěkného starého domu a s sebou vezme přítele Augusta. Ten by babu nejraději strčil do důchoďáku, což se Mallorii moc nelíbí, ale nakonec by i byla svolná, kdyby... Takové pěkné téma, a tak tuctové drama s dobrou kamerou a solidní hudbou. A když už nebylo řádné čarování, mohlo dojít alespoň na maso. Od chvíle, kdy baba nabrousila nůžky, dostal film konečně trochu spád, jenže už času do závěru moc nezbylo. A při tom nůžky i palička mohly nadělat pěknou paseku v přímém záběru. Takže nic...

Kazatel smrti (2007)

Sympatické kukuřičné béčko, kde nechybí vraždící strašák a vražedné vrány. Liz má smůlu, když se jí v zapadákově, kterým projíždí, porouchá auto. To ji do druhého dne opraví, a tak musí najít nocleh. Má štěstí, že narazí na reportérku Sarah, se kterou může strávit volný čas. Smůlu má ale v tom, že Sarah ji přiveze na farmu, kde před sto lety upálili fanatického kněze...Liz se má stát matkou a kněze znovu porodit. Žádné zbytečné prostoje, film se řítí kupředu. Přibíjení na kříž, ústa plná hřebů, účtování s policajty. Pozdě Liz zjistí, že v městečku není nikdo, kdo by ji mohl pomoci. Hezká práce s vidlemi. Tyhle prvoplánové horory, co si na nic nehrají, mám rád.

plakát

I Know You're in There (2016)

Drama dvou sourozenců - Chloe, trpící katatonní schizofrenií, a Toma, co se postupně zblázní. Nesympatické postavy, kdy Tom je blb, co nedokáže odhadnout své schopnosti a sílu, jeho přítelkyně Jamie je typická blbá blondýna a Chloe kapitola sama pro sebe. Nudné, utahané s hnusným televizním vizuálem, kdy směrem k závěru herci přehrávají jak ochotníci z HorníDolní. Pokud studie šílenství, pak raději původní Osvícení. Zlověstná úderná hudba ke konci to už nezachrání, páč bát se není čeho.

Megalománie (2022)

Z počátku by se mohlo zdát, že hlavní postavou bude Félix. Středobodem příběhu je však Martha. Zatímco Félix chytá ženy a rozřezává je, Martha je pravidelně znásilňována v práci, kde dělá uklízečku. A jsou jen dvě cesty - buď se týraný člověk postaví na obranu těch, co se dostali do podobné situace, nebo se naopak stane trýznitelem a mučitelem. A jelikož Martha nevypadá, že by oplývala vysokou inteligencí, je jasné, kterou cestu si vybere. Psychologický místy surrealistický horor po většinu času nespěchá. Klouzavá kamera libující si v šerosvitu a studených barvách zvolna odkrývá peklo. Kladné postavy těžko najít, dekadentní špinavý svět jich má nedostatek. Ovšem jedním z největších hajzlů je pan vedoucí. A popravdě jsem uvítal absenci vydatného gore, které by si strhlo veškerou pozornost na sebe. Rozhodně nic pro mainstreamového diváka očekávajícího krvavý nářez. Ne, tenhle film je o rozbité duši.

Blood Beat (1983)

Neobvyklý slasher kombinovaný s duchařským hororem. Zatímco Gary stále řeší, proč si ho Cathy nechce vzít, přijedou její děti - syn s přítelkyní a dcera - na vánoční svátky. Cathy má však velmi temné tajemství, proto chce s Garym žít jen v přátelském vztahu. Sama je zvláštní a dost času věnuje svému koníčku - malování. Synova přítelkyně Sarah je taky zvláštní, no, to už jsou dvě. A obě jsou také médiem pro vraždícího ducha... Krvavých vražd je poměrně dost, viděl jsem ale verzi o tři minuty kratší než uvádí IMDb, tudíž u některých jsou vidět střihy. Ale pro tentokrát mi znetvořené mrtvoly stačily. Pořádné grády dostane film cca 15 - 20 minut před koncem, kdy se promění v lehce halucinogenní masakr, což jsem uvítal. Příjemné je i temné prostředí lesů, i když mohly být využity více. Výborná je hudba spojená s klasickou a při závěrečném masakru duní epická Carmina Burana C. Orffa, kterou do té doby nejvíce proslavil Excalibur. 3,5*

plakát

Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla (1952)

Dobrodružná variace na Ostrov doktora Moreaua. Natočeno slušně, ale i přes krátkou stopáž se film dost vleče. Dlouhá expozice, kdy dva baviči klábosí s domorodci na ostrově, kam vypadli z prolétajícího letadla, mě nebavila, páč jsem byl naladěn na jinou notu. Po celou dobu mi pil krev kretén Sammy, co vypadal jako nepodařená a ještě ztřeštěnější kopie Jima Carreyho. Fakt, na zabití. Z hororu to nemá vůbec nic, džungle ve studiu (OK, bylo tehdy zvykem) a pochybný experiment, jak udělat z člověka gorilu, co je naším - chacha, mým určitě ne - předkem. Někdy zapomínám, že Lugosi bral role i v nejhloupějších filmech...

plakát

Monster from Green Hell (1957)

Atomový věk. Vědci vyšlou do vesmíru různé živočichy - králíky, kraby, plazy... a zkoumají vliv kosmického záření na živé organismy. Jedna ze tří raket je vystavena záření příliš dlouho a nakonec se zřítí v Africe. Vosy, které se v ní nacházely, zmutují do obřích rozměrů a začnou ohrožovat domorodce. Doktoři Brady a Morgan, zodpovědní za nepodařený experiment, se vydají do Afriky, aby zjistili, zda je to pravda. Dobrodružný snímek místy až polodokumentární formou předkládá zejména cestu vědců Afrikou. Místy krásná krajina (vodopády), úmorná cesta a nebezpečí, které představují hlavně cizí domorodé kmeny. Davové akce s domorodci jsou velkolepé. Největší slabinou jsou samozřejmě vosy, kdy ty, co jsou dělány animací stop-motion, vypadají ještě nejlépe. Vadila mi hlavně věc, kdy vosy zaútočí v noci. Dá se to sice pochopit vzhledem k speciálním efektům, pochybuji ale, že se po mutaci stanou vosy nočním hmyzem. Samozřejmě fantastická stránka je v duchu dobových levnějších snímků, na což jsem byl připraven. Dnes asi jen pro sběratele a zaryté fandy sci-fi z 50. let.

Cirkus hrůzy (1960)

Po neúspěšné plastické operaci prchá doktor Rossita s přítelkyní Angelou a jejím bratrem z Anglie do Francie. Změní si tvář a shodou okolností se stane majitelem cirkusu, z něhož se rozhodne udělat ten nejlepší v Evropě. Najímá krásné ženy, co mají z nějakého důvodu znetvořenou tvář. Vrátí jim jejich krásu, ale protože jde často o zlodějky, prostitutky či vražedkyně, drží je v šachu a ony musí pro něj pracovat. Diffring se na hajzly vždycky hodil, stačí jeho pronikavý zrak a je jasné, že v patách mu kráčí smrt. A pokud se některá z žen rozhodne přeci jen odejít, nešťastnou náhodou zemře... Na svoji dobu slušné, byť více napínavé, než čistě hororové. Probodnutý krk ano, roztrhání v přímém přenosu v roce 1960 ještě ne. Škoda, že mladý Pleasence tu měl spíše cameo, i tak je nepřehlédnutelný. Dnes asi hlavně pro příznivce postarších britských snímků - 3,5*