Just a Guy

• Slovensko Obyčajný chlapík (festivalový název)
Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný
Německo, 2020, 15 min

Radko

Krátkometrážny animovaný dokument, využívajúci techniku stop-motion animácie, koláže, archívnych fotografií a záverečného kratučkého reálne nakrúteného vyjadrenia väzňa, odpykávajúceho si trest v base za sériové znásilnenia a vraždy mladých dievčat. Odpovedá v ňom na otázku, kto v skutočnosti je. Odpoveď je aj názvom filmu: "Just a Guy". Dokument tematizuje na konkrétnom príklade vzťah a lásku žien k vrahom odsúdeným na doživotie, či na trest smrti vo väzení, na príklade troch slečien, ktoré chodievali väzneného Mexikána navštevovať do väzenia. Dlhodobo si s ním dopisovali, posielali mu eroticky štylizované fotografie a tak. Fenomén postarania sa o človeka, ako o ľudskú bytosť, ktorá potrebuje opateru a vzťah, napriek tomu čoho sa dopustil, je pomerne častý jav. Inak, ten odsúdený pôsobí podľa mňa reál, že hrozne - tak akosi jeho zjavnú narušenosť cítiť. Hovorí sa, že zo samotného vzhľadu len málokedy poznať, či ide o vrah alebo nie, no u tohto obrieho týpka by som si to tipol jednoznačne. P. S. Na Slovensku sedí na doživotie odsúdený viacnásobný vrah a niekdajší boss stredoslovenskej mafie Mikuláš Černák. Ten na základe korešpondencie (listom ho oslovila 18 ročná slečna) nadviazal vzťah, ktorý trval vyše 7 rokov. Rovnako, ako v dokumente: rozsiahla korešpondencia, návštevy vo väzení, ponuky sobáša. Na 25. narodeniny kúpil odsúdený Černák svojej milovanej darček: BMW X5. Síce ojazdeného, ale stále bavoráka. Blondína sa o ňom vyjadrila takto: "Je to skvelý muž a pre mňa je jediný na svete. Je milý, šarmantný, vtipný, starostlivý a má prehľad." . ()