13 kaidan

13 階段

Thirteen Steps

Thriller

Japonsko, 2003, 122 min

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $4,234,653(6.8.2010)

Trosku jsme to tentokrat s tim patosem prehnali, pani tvurci, ze? Me to zase tolik neurazi, ale pragmaticti prispivatele v csfd na vasi hre urcite participovat nebudou. Ovsem az na jiz zminovany balast emoci, hlavne v zaveru, jde o vice nez solidni pocin. Nejzajimavejsi je urcite mnohavrstevny detektivni az mysteriozni pribeh podle knihy Kazuaki Takana (necetl jsem, ale v zemi puvodu obdrela jednu z literarnich cen). Kvalita predlohy je tedy tim hlavnim lakadlem a ze se divaci maji veru nac tesit. Dalsi plus vidim v solidni kamere, pohled na vzdalene postavy vysetrovatelu, procesavajici velice puvabnou krajinu mi pripominal ceske krimi sedestych a sedmdesatych let. V tytulni uloze me potesil nestor japonske kinematografie Tsutomu Yamazaki (Nebe a peklo, Rudovous, Kagemusa, Go!, Tampopo) a i do druhe hlavni role dobre obsazeny Takashi Sorimachi. Ve vedlejsich rolich pak herci znami treba z Kitanovych filmu jako Susumu Terajima nebo dalsi Takeshiho kamarad Ren Osugi.(19.6.2008)