Zelené plíce

• angličtina Bohemian Forest: The Green Lungs of Europe
všechny plakáty
Dokumentární
Česko, 2020, 56 min

Zelené plíce je dokumentární film o šumavských lesích, nejpřísněji chráněných územích v národních parcích, ale i hospodářských lesích v jejich sousedství. Dává nahlédnout do různých přístupů k péči o les na české, německé i rakouské straně Šumavy. Režisér Karel Svoboda putuje mezi nimi a hledá odpovědi a souvislosti, které v médiích nezaznívají, když se debata zužuje na otázku „kácet nebo nekácet kůrovcem napadené stromy“. Čím lesy prošly a co je čeká dál? Kde ještě člověk má být součástí přírody a kde ne? Jaké výzvy přináší sousedství nejpřísněji chráněných území a lesů, kde je cílem trvalé přírodě blízké hospodaření? (Česká televize)

Marze

Pěkný shrnující dokument. Šumava je naše nejlepší divoká příroda. Pro založení ohnisek jedle, buku a dalších na různorodé obnovení lesa jsem všemi deseti. A pro rozšíření bezzásahových prostorů alespoň na úroveň Bavorského lesa a více. ()

lubospoti

Na dobrém dokumentu má velkou zásluhu i dobrý komentář. A ten u tohoto snímku bohužel příliš kvalitní nebyl. Nejde snad ani tak o obsah, ale bylo hodně poznat, že ho namluvil "neškolený" hlas. ()