Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Akční

Recenze (1 050)

Maïna (2013)

Tvůrci se vydali cestou dokumentární rekonstrukce toho, jak svět severských indiánů vypadal před příchodem Evropanů. A zdá se, že přiblížení se skutečnosti pro ně bylo důležitější než vytvořit film, který se divákovi postará o příjemnou zábavu. Své místo zde mají šamanismus a věštecké sny, osobní ambice a svoboda rozhodování narážející na potřebu pospolitosti, kterou otřásá střet odlišných kultur a strach ze ztráty obživy. To vše na pozadí mrazivé přírody, jejíž krásou se můžeme nechat poklidně unášet.

Jiná země (2011)

Sci-fi překvapivě komorní, spíš snaha vyrovnat se s vnitřním vesmírem, tak trochu Kubrickovská Odyssea odehrávající se na Zemi. V kombinaci s aspektem sci-fi a vyústěním děje vyznívá absurdně, i když přinese jedno milé rozuzlení. Psychologie i vlivem kamery vyznívá chladně a odcizeně. Za samotný závěr by někdo zasloužil pokárat.

Okja (2017)

Humor je často jediným vysvětlením pasáží, jejichž smyslu nerozumím. To, že je snímek tak bizarní, nutí dodívat se. Ostatně nad nesmysly máme mávnout rukou, o chyby v ději tu nejde. Má to být snad satira, vyjádření k tématu, které momentálně sytí veřejný prostor. Samotný závěr rozháraného vyprávění přináší jednoduchou odpověď, tak silnou a povedenou, že jen za ni přidávám hvězdu filmu, který by jinak nestál za sledování. Ta věta říká, a je natolik obecná, že to není spoiler, že ať se lidé střetávají s pravdou jakkoli, sami od sebe se nezmění. Jestli vás to zajímá, pak se dívejte až do konce, pokud chcete vidět roztomilé digitální megaprase nebo máte bezbřehý smysl pro humor a nadsázku, pak taky neváhejte.

plakát

Květina zaslíbená rannímu loučení (2018)

O dlouhověkých bytostech, smyslem jejichž existence je společně tvořit látku osudu. Když se někdo z nich stane součástí lidského světa, musí si dát pozor na jediné. Nemilovat. Protože pak pozná bolest samoty. Když se tedy nit jedné z těch bytostí skutečně propojí s tím lidským, vzniká příběh. Utkán je předivem lásky, proto se možná nejedná o excelentní film, chybí struktura a lineární děj, nenajdeme dokonce ani odpovědi na věci, které nás zajímají. Můžeme ale odhalit, že je to předivo lásky, které tvoří příběh našeho života. A tady holt tak nějak pateticky, začínáme a končíme.

plakát

Moje krásná učitelka (2011)

Když se slavný herec pustí do režie, stává se, že z nějakého důvodu má chuť na celkem všední příběh o lidech, kteří na první pohled ničím nevyčnívají, jako by chtěl sestoupit z lesku Hollywoodu zpět na zem, jakoby chtěl oslovit široké vrstvy, i když všichni zdá se chceme vidět superhrdiny a velké akce. I když ničím z toho nedisponuje, jedná se o hřejivý film.

Vláda (2010) (TV seriál)

Pozor! Politická hra způsobuje závislost. Asi proto vyvolává seriál tak vysoké hodnocení. Je to ovšem hra, která nemá daná pravidla, hra, v níž účel světí prostředky, hra, ve které jde o zisk většího počtu hlasů. A stejný je i tento seriál. Také si nedrží žádné hranice. Je honbou za přísní diváků. Bez skurpulí překračuje meze etického podání, vstupuje do intimního světa, který by měl patřit do soukromí. I po stránce řemeslné je nevyhovující, přináší čistě schematický způsob podání - problém, řešení, další problém, ať už v práci či osobním životě, příběh plyne a herci mluví jako by se ocitli na výrobní lince pokusu přiblížit se továrně na sny. Svět politiky je prohnilý a tenhle seriál se od ní moc neliší. Hra o zisk hlasů mu zdá se vychází.

plakát

Království divočiny: Šakal čabrakový (2008) (TV film)

Na dokumentu se mi líbí, že se věnuji tomuto opomíjenému zvířeti. Na krátkém prostoru se nám snaží ukázat maximum pro to, abychom porozuměli jeho způsobu života a tím se zas o krůček přiblížili k poznání přírody. Je to zajímavé zvíře a setkání s hyenou je poměrem sil a velikostí přímo neuvěřitelné, ovšem překvapivé jsou celé jejich rodinné návyky a hierarchie této psovité šelmy.

plakát

Bimileui seob - Season 2 (2020) (série)

Nejdříve bylo třeba znovu propojit staré známé a pak čekat na to, o co půjde tentokrát. A i to čekání bylo součástí napětí, vyšetřování ubíhalo po mnoha liniích, vracelo se a pokračovalo, chvíli v nás vyvolali podezření támhle, pak zase ukázali stopu jinde a postupně nám odkrývali motivy a směr vyšetřování. Zkrácení stopáže bylo znát, těch pár minut a co to udělá, řekla bych, že jsme byli ochuzeni hlavně o střípky z osobního života našich hrdinů. Neučesanost, to že nesledujeme jednu dějovou linii, přidává na skutečnosti. Nejde o to nám ukázat jednoho pachatele, ale sofistikovaný souboj mezi policií a prokuraturou. Jsem vděčná za korejský přístup rozpracování příběhu na přesně danou délku, ideálně o 16 dílech, v případě této série doufám, že byla jen mostem k závěrečné 3., kdy ušlechtilá hlavní dvojice dostane více prostoru a dovrší se celý příběh.

plakát

Bimileui seob (2017) (TV seriál)

Jedním slovem, skvělé! Všechny postavy krásně vykreslené, a to s minimem námahy. První díly jsou vždy o hledání a mnoha nejasnostech, ale kolem poloviny se vše slije do jednoho proudu a když se ta horská dráha posledním dílem zastaví, je vím líto, že nejsou skuteční. A to jsou obě série dosti odlišné, více viz u jednotlivých z nich.

plakát

Mere Brother Ki Dulhan (2011)

Je to jak reklama, brr. Sice nevím na co a ani nechci vědět, bollywoodské extatické chlubení svým uměním, oslavné vynášení do nebes herců, kteří špatně ztělesňují protivné postavy.