Katerina Izmailova

Шостакович: Катерина Измайлова - Галина Вишневская

Drama / Hudební

Sovětský svaz, 1966, 116 min

Michail Šapiro

Katerina Izmailova alias Lady Macbeth Mcenského újezdu je jediným samostatným filmem režiséra Michaila Šapira, předtím byl spolupracovníkem Naděždy Koševerové, specialistky na pohádky. Filmové zpracování je hodně naturalistické v duchu literární Leskovovy předlohy (Balabanova adaptace Leskovovy povídky je mnohem lyričtější), v závěrečných pasážích cesty trestanců na Sibiř vidíme pokračování temné linie Ejzenštenova Ivana Hrozného, případně Borise Godunova Věry Strojevy s jejich pravoslavně mystickým akcentem, třebaže je to motiv častý pro ruskou kulturu 19. století, méně již 20. obecněji (Dostojevskij, Tolstého Vzkříšení).(23.6.2008)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1967 - Nominácia na 1. cenu(6.1.2013)

Slušne prevedenie s nostalgickou atmosférkou. Ale mám radšej abstraktnejšiu divadelno-opernú verziu:-) Vec chuti a nálady. Možno odporučiť jedine milovníkom Šostakovičovej a ruskej hudby. Filmové spracovanie uľahčuje divákovi pochopiť dejovú líniu. Je to ideálna verzia na "spopularizovanie" tohto neprávom zavrhovaného skvostu ruskej opery. 90%(14.2.2010)