Epizody(10)

400 let – mýtus a realita. (Česká televize)

Arsenal83

Nie dokonalý, ale určite veľmi detailný a v niektorých ohľadoch až tak nenápadne odvážny dokument. Páčilo sa mi, že tvorcovia sa neštítili povedať, že tá Biela hora zrejme nebola takou historickou katastrofou, ako sa to po stáročia v českej historiografii traduje. Nebola to prehra národná, ale prehra protestantov proti katolíkom, ale hlavne proti legitímne zvoleným vládcom - Habsburgovcom. A ak niekto plače, že Habsburgovci znamenajú germanizáciu, nebolo by to s protestantmi to isté? Veď ich hlavná základňa bola v Nemecku... Takisto odvážne dokument hovorí, že po Bielej hore žiadna "doba temna nenastala. Barok určite nie je dobou temna, ale priniesol mnoho kultúrnych javov, ktoré obdivujeme dodnes. Toto označenie je opäť len tradované skrze porazenú stranu. Doba temna to bola, ale "len" pre reformačné hnutie, čo samozrejme nijako netreba zmenšovať, ale pre bežného človeka bola doba po tridsaťročnej vojne veľkou úľavou. ()

dr.fish

Můžeme se dohadovat kdo a proč vybral témata, sestavil díly, pořadí atd. Pro mně je podstatná a zásadní jedna věc a tou je konečně (!) změna přístupu k této látce. Tím myslím otevření veřejné (odborná veřejnost už to má za sebou) diskuze, přehodnocení komunisticko-obrozeneckého dějepisu a obrazu habsburské hrůzovlády. Bílá Hora je vnímána jako počátek poroby, utrpení a útlaku českého lidu. Je to však jen konec jedné epochy, začátek války, která sama o sobě změnila Evropu k nepoznání. A v tomto smyslu dokument má očekávání naplnil, nastavil zrcadlo, nastínil atmosféru doby. Zejména díl Krása z temna je hodně zajímavým příspěvkem k tématu. Přeji ČT, aby se nebála a pokračovala dál nastoupenou cestou. ()