Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 30.9.2012

  Spielbergova apokalypsa se blíží

  Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho divácky vděčnějšího – konkrétně do akčního sci-fi eposu Robopocalypse. Adaptace románu Daniela H. Wilsona zápletkou hodně připomíná Terminator Salvation. Vládu nad světem převzala umělá inteligence – roboti a počítače. Poslední skupiny nezotročených lidí unikají před stroji a zároveň se snaží vymyslet způsob, jak vrátit planetu do rukou lidské rasy. O scénář se postaral Drew Goddard, který od scénářů k Buffy či Ztraceným přešel ke Cloverfieldu a napsal a režíroval jeden z nejzábavnějších letošních filmů (ano, Cabin in the Woods), takže do příběhu vkládáme velké naděje. Natáčení se rychle blíží a Spielberg pilně obsazuje. Hlavní roli už má prakticky jistou Chris „Thor“ Hemsworth, po jeho boku bude pravděpodobně stát Anne Hathaway. Hackera jménem Lurker si zřejmě zahraje Ben Whishaw, kterého letos uvidíme jako mladého Q v bondovce Skyfall a jako jednu z mnoha postav v eposu Wachowských a Tykwera Cloud Atlas. Zjevně je tady zaděláno na popcorn prvotřídní kvality. Mimochodem, když už jsme u těch apokalyps, The World´s End Edgara Wrighta má konečně kompletní pětici hlavních představitelů. Partu přátel, kteří se po letech rozhodnout zopakovat si památnou chlastačku, ale namísto toho musí bojovat za přežití lidstva, si zahrají Simon Pegg, Nick Frost, Paddy Considine, Eddie Marsan a... pan Bilbo Pytlík! Ano, Martin Freeman se oficiálně připojil. Luxusní obsazení.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 29.9.2012

  Nový režisér pro další Planetu opic?

  Zrození Planety opic bylo asi nejpříjemnější překvapení loňského filmového léta. Solidní tržby, pozitivní recenze, spokojení diváci. O dvojce se mluvilo prakticky okamžitě. Bohužel, psaní scénáře (jeho autory jsou opět Rick Jaffa a Amanda Silver) se trochu protáhlo a práce se tak dostaly do skluzu. Studio 20th Century Fox však trvá na datu premiéry – květen 2014. Režisér Rupert Wyatt, který měl hlavní zásluhu na strhujícím rytmu filmu, se rozhodl vycouvat. Prý by v tak krátké době nebyl schopen natočit dostatečně kvalitní snímek. Velká škoda. Studio teď urychleně hledá náhradníka. Padala jména jako Guillermo del Toro (ten určitě nebude mít čas), Juan Carlos Fresnadillo (připravuje remake Highlandera) nebo Jeff Nichols (Take Shelter). Nakonec bude vyvoleným s velkou pravděpodobností Matt Reeves (Monstrum – Cloverfield), který už kvůli tomu opustil novou filmovou Twilight Zone, na níž intenzivně pracoval téměř rok. Jeho angažování pro Dawn Of The Planet Of The Apes se tedy jeví jako hotová věc. Snad se mu povede udržet kvalitu jedničky.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 28.9.2012

  Tom Hardy stoupá k vrcholu

  I k tomu hereckému, samozřejmě. Podle některých už tam dokonce je. Bez metafor to ale bude v dramatu Everest, ve kterém by si mohl zahrát hlavní roli. Ne však Edmunda Hillaryho, který nejvyšší vrch světa pokořil jako první v roce 1953. Adaptace románu Jeffreyho Archera „Paths of Glory“ vypráví příběh George Malloryho, který se Everest pokusil zdolat v červnu 1924. A teď pozor, historické SPOILERY: Mallory a jeho partner Andrew Irvine se z výpravy nevrátili. Jejich osud byl záhadou dlouhá léta – přesněji řečeno až do roku 1999, kdy bylo Malloryho zmrzlé tělo objeveno těsně pod vrcholem. Odborníci se teď dohadují, jestli zahynul během výstupu, nebo sestupu. Druhá možnost by znamenala, že Hillary nebyl prvním člověkem, který si vychutnal panorama z nejvyššího místa na planetě. Na scénáři pracuje Sheldon Turner (fascinující kariéra, zahrnující výplach Texaský masakr motorovou pilou: Počátek i oscarovku Lítám v tom), režie se ujme Doug Liman. Ten ale nejdřív musí natočit akční sci-fi All You Need Is Kill, ve které se Tom Cruise bude každé ráno opakovaně probouzet do té samé bitvy s mimozemšťany.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 27.9.2012

  Spy Hunter našel režiséra, ztratil Rocka

  Ten totiž zřejmě vyrazí na lov démonů. Ale popořadě. Studio Warner Bros. se už několikrát pokoušelo rozjet filmovou adaptaci stařičké videohry Spy Hunter. O režii se zajímali třeba John Woo či Paul W.S. Anderson. Nikdy z toho nic nebylo. Aktuálně podepsal smlouvu na režii Ruben Fleischer, který se uvedl úspěšným Zombielandem a studio je spokojené s jeho prací na blížících se Lovcích mafie aka Gangster Squad. Čerstvou verzi scénáře dodal Chad St. John, odpovědný za stylový punisherovský kraťas Dirty Laundry. Hrdinou Spy Hunter je bývalý pilot stíhačky, který na vymakané káře G-6155 Interceptor pronásleduje odpadlické agenty. Kdysi byl s hlavní rolí spojován Dwayne Johnson, ale ten má teď spoustu jiné práce. Kromě jiných projektů se upsal komiksové adaptaci Lore, kterou pro Warner natočí tvůrce Mužů v černém Barry Sonnenfeld. Předloha je o tajném řádu Pastýřů, kteří chrání smrtelníky před nadpřirozenou havětí všeho druhu. Zdá se, že linie Pastýřů byla přerušena kdysi v 19. století, ale když se kolem hlavní postavy začnou množit monstra a démoni, bude v sobě muset najít schopnosti, náležící právě potomkům řádu.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.9.2012

  Režisér Total Recallu zprzní i Mumii

  Už od začátku to neznělo jako dobrý nápad, přestože za ním stála úspěšná scenáristicko-producentská dvojice Alex Kurtzman a Roberto Orci (M.I:III, Star Trek). Studio Universal se rozhodlo nepokračovat v sérii Mumie (trojka sice utržila jen o něco méně než první dva díly, ale při citelně vyšším rozpočtu) a namísto toho udělat „reboot“. Pěkně znovu, od začátku, s jinými (lacinějšími) herci a tvůrci. Ke všemu scénář napsal Jon Spaihts (první verze Promethea) a přesunul prý o něco temnější a strašidelnější děj do současnosti. A to nestačilo. O režii se studiem aktuálně rokuje Len Wiseman. Ten se uvedl na scénu úspěšným Underworldem, pak předvedl obstojnou akci v Smrtonosné pasti 4 a mnozí říkali, že má před sebou budoucnost spolehlivého hollywoodského řemeslníka. Pak si ale zkazil pověst letošním remakem Total Recallu – sterilním, naprosto zbytečným a zaslouženě neúspěšným filmem. Uvidíme, co udělá s Mumií, pokud ten džob opravdu dostane.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.9.2012

  Vaughn a Wilson rozvrátí Google

  Dvojice z veleúspěšných Nesvatbových se chystá na komedii The Internship. Ta bude o dvou chlápcích středního věku, kteří přijdou o zaměstnání a novou práci si najdou v „úspěšné internetové společnosti“. V čem je problém? Jejich noví šéfové jsou o polovinu mladší manažeři. Zatímco původní zprávy o zápletce byly nekonkrétní, teď se ví, že ve filmu půjde o společnost Google. Vince Vaughn a režisér filmu Shawn Levy (Noc v muzeu) nedávno navštívili kanceláře Googlu v Kalifornii. Tam se dohodli, že přestože firma nemá podíl na financování filmu, vyjde štábu ve všem vstříc. Třeba pomůže s vybudováním dekorací, aby vypadaly přesně jako skutečné sídlo společnosti. Dokonce se ve vedlejších rolích objeví někteří opravdoví zaměstnanci, třeba tvůrce Androidu Hugo Barra.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.9.2012

  Příběh rytíře na televizních obrazovkách

  To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a použije námět filmu na start nového seriálu. Produkovat bude původní scenárista a režisér Brian Helgeland (foto), takže zůstane zachováno i to, co bylo na filmu nejzábavnější – tedy záměrný anachronismus, spousta moderních prvků v pseudo-středověkých dekoracích a rocková hudba. Taktéž můžeme očekávat výskyt reálných postav typu Černého prince (původně James Purefoy) či Geoffreyho Chaucera (Paul Bettany). Hlavním tvůrcem a scenáristou seriálu bude Ron Moore, zodpovědný za novou Battlestar Galactica. Klíčový bude ale výběr hlavního představitele, protože vyrovnat se Ledgerovu šarmu nebude jednoduché.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.9.2012

  Del Toro, HBO a babča, co vymyslela C.S.I.

  Guillermo del Toro má právě spoustu práce s monstrprojektem Pacific Rim, ale jeho láska k hororu a thrilleru jej přiměla k dohodě se stanicí HBO. Bude pro kabelovku produkovat nový seriál The Nutshell Studies s předpokladem režírování pilotního dílu. Námět zní mimořádně zajímavě – půjde totiž o skutečný příběh Frances Glessner Lee, jedné ze zakladatelek forenzní kriminalistiky. Frances byla bohatá paní z Chicaga, která milovala příběhy se Sherlockem Holmesem a ve volném čase (díky jmění měla prakticky jen volný čas) se věnovala vyšetřování nevyřešených vražd. Vytvořila teorii, že většina zločinů by se dala rozlousknout, kdyby se věnovala dostatečná pozornost detailům na místě činu. A nezůstala jen u teoretizování. V roce 1936 založila na Harvardu „Department of Legal Medicine“ a jeho prostřednictvím prosazovala, aby každé dějiště vraždy či jiného vážného zločinu prohledávali speciálně vycvičení, zejména lékařsky vzdělaní profesionálové. Za svou práci byla v roce 1943 (ve věku 65 let) jmenována čestným kapitánem policejního oddělení v New Hampshire. Ve čtyřicátých a padesátých letech paní Lee pořádala výroční setkání kriminalistů, pro které vytvořila perfektní, do posledního detailu propracovaná dioramata reálných zločinů. Účastníci pak měli 90 minut na prohlédnutí místa činu a vypracování teorie, k čemu přesně došlo. Tato dioramata dodnes existují a v Baltimoru jsou používána na trénink forenzních vyšetřovatelů. Už je vám určitě jasné, že pod del Torovým produkčním dohledem a s kvalitním obsazením hlavní role je v HBO zaděláno na další parádní seriál.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.9.2012

  Damon a Affleckové dobývají jižní pól

  Nebo se o to alespoň pokusí. Ben Affleck a Matt Damon opět spojili síly a rozhodli se pro Warner Bros. produkovat snímek Race to the South Pole, v němž si hlavní roli zahraje Benův brácha Casey Affleck. Název mluví za vše – vydáme se do roku 1911, kdy britský důstojník a cestovatel Robert Falcon Scott a norský průzkumník Roald Amundsen téměř současně vyrazili dobýt jižní pól. Scottovi (právě jeho si Casey zahraje) se od začátku nedařilo a postupně ztrácel své muže. Když konečně dorazil na točnu, zjistil, že Amundsen ji dosáhl už před měsícem. Na strastiplné zpáteční cestě Scottova výprava do posledního muže zahynula hladem, zimou a vyčerpáním. Stan s jejich zmrzlými těly a deníkem objevila záchranná výprava až o rok později. Scénář píše Peter Glanz (nedávno dotočená „dramedie“ The Longest Week), který má zájem i režírovat, ale prozatím o tom nebylo rozhodnuto.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.9.2012

  Polanski holduje masochismu

  Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie, ale podobně jako v případě chystaného Venus in Fur šlo o vztah dvou ne zrovna tradičně sexuálně založených lidí. V tomto případě bude hrdinou režisér, natáčející adaptaci románu o masochismu. Je frustrovaný, protože první klapka je na spadnutí, ale on pořád nenašel hlavní představitelku. V poslední chvíli přichází herečka, která zpočátku vypadá jako přesný opak toho, co režisér potřebuje. V průběhu filmu si však zdánlivé neviňátko režiséra doslova osedlá a podřídí své totální dominanci... Stejně jako v případě Boha masakru, i tentokrát si Polanski vybral adaptaci divadelní hry. Tentokrát si však vystačí s pouhými dvěma herci. Uchazečku si zahraje jeho manželka Emmanuelle Seigner, režiséra Louis Garrel (ten už má s erotikou zkušenosti ze Snílků). Hru Venus in Fur napsal David Ives, měla obrovský úspěch na Broadwayi a byla nominována na cenu Tony (divadelní Oscar). Natáčení filmu, který bude ve francouzštině, startuje v listopadu v Paříži. Po tomto zjevně produkčně nenáročném snímku plánuje Polanski rozmáchlé historické drama D o takzvané Dreyfusově aféře, v rámci které došlo k údajnému vyzrazení francouzských státních a vojenských tajemství německému velvyslanectví v Paříži. Později se však ukázalo, že obvinění vůči židovskému důstojníkovi Alfredu Dreyfusovi bylo vykonstruované klerikálními kruhy. Šlo o velký politický skandál, který destabilizoval tehdejší Francouzskou republiku a nakonec vedl k zrušení římskokatolické víry coby oficiálního státního náboženství.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 9.11.2018

  Místo Klidu – Máš ho doma, tak s ním něco udělej.

  HORNBACH propůjčuje hlas místu, o kterém nikdo nemluví. Toaleta je místem klidu. To, co člověk přijal a strávil, tady opět vyloučí. Ve společnosti je to ale stále tabuizované téma. HORNBACH odkrývá tajemství toalet a povyšuje vykonávání potřeby na mnohem více, než je čirá nutnost. Trávení představuje jako kreativní proces a návštěvu toalety jako akt tělesného a duševního zastavení se. Výsledkem je vytvoření zážitkové inscenace toalety, při jejímž použití jsou osloveny všechny lidské smysly. V říjnu 2018, v centru Berlína, se na tuto dokonalou toaletu posadilo 100 pozvaných hostů a prolomili toto tabu. Jejich myšlenky a zážitky byly zvěčněny v krátkém dokumentárním filmu #MístoKlidu, kde HORNBACH dává tomuto Místu Klidu hlas. Ukazuje tak, co je možné dokázat s kreativitou a sortimentem, který nabízí, a inspirovat k tomu, aby i k toaletě lidé přistupovali tvůrčím způsobem. Takového kroku je totiž schopný pouze HORNBACH.

 • Obrázek k novince 30.10.2018

  19. ročník Mezipater se blíží

  19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se přesune do Brna, kde potrvá až do 23. listopadu. Tématem letošního ročníku bude svět Mimo realitu.

  Mezi nejočekávanější hrané snímky patří rakouské coming-of-age drama L'Animale rakouské režisérky Kathariny Mückstein; výzývavé drama Zatoulaný o mladém prostitutovi, které mělo premiéru na týdnu kritiky v Cannes nebo třeba Převýchova Cameron Post s herečkou Chloë Grace Moretz v hlavní roli.

  Sekce dokumentárních filmů představí divačkám a divákům působivé intimní příběhy. Mezi takové patří autobiografický dokument Dohoda s vesmírem. Ten ukazuje Jasona a Tracey, kteří kvůli své touze pořídit si miminko svádí boj s limity vlastního těla. Tracey totiž prodělala rakovinu a Jason je trans muž. Přesto se rozhodne dítě odnosit právě on. Jiný boj, tentokrát s policií a bezdomovectvím, pak svádí další pár, tentokrát sympatické dvojice žen Teri a Tiahna ve filmu Život na hraně.

  Součástí festivalu bude i přehlídka krátkometrážních snímků z celého světa, které jsou rozděleny do šesti tematicky odlišných sekcí. Těšit se můžete ale i na retro sekci. Zde se v české premiéře představí kultovní Růžový Narcis, ve kterém nás fantazie mladého prostituta přivádí do sultánova paláce i španělské koridy; nově zrestaurovaný japonský snímek Pohřební průvod růží a švédsko-dánskou romanci Láska je láska.

  I letos jsme pro všechny připravili bohatý doprovodný program plný zajímavých diskuzí s odbornicemi a odborníky na aktuální témata LGBTQ+ komunity. Jeho součástí jsou i oblíbené večírky. Kromě zahajovacího večera v kině Lucerna, na vás čeká v sobotu největší párty Mezipater Fata Morgana. Ta se bude konat ve vršovickém klubu Ankali, který nezklame žádného fanouška elektronické hudby. Za DJským pultem vystoupí berlínské duo Acado nebo kosovská DJka ODA.

 • Obrázek k novince 28.10.2018

  Česká akční komedie se rozjíždí!

  Divoké přestřelky, drsné bitky, pyrotechnické orgie, šílené nápady a nekompromisní humor! Režijní duo Luboš Ondráček a Jiří Fabík dokončují pilotní díl originálního seriálu Kaskadéři s.r.o.. Oba režiséři se jím hlásí k dravému a hravému audiovizuálnímu stylu svého oblíbence Edgara Wrighta (Jednotka příliš rychlého nasazení, Baby driver) a už v traileru rozpoutávají ztřeštěné akční inferno.
   

  Na pilotu své síly spojily téměř všechny filmařské štáby z Brna a podílela se na něm více než stovka nadšenců. Hlavního záporáka, pojišťováckého žraloka, který udělal životní chybu, když pojistil tým střelených kaskadérů, si v něm zahrál Zdeněk Junák. Pilot, jehož scénář vyšel z hlav a klávesnic Josefa Blažka a Adely Hrivnákové (Pionýři hororu), bude premiérově odpálen v brněnském kině Scala 2. prosince 2018.
   

  Už produkce pilotu byla pekelně náročná. Když jsme natáčeli scénu, kde kaskadéra Jirku Kosorinského odhodí silná exploze a on letí zavěšený na lanech přes celou místnost, bylo nám horko nejen proto, že přitom celý hořel, ale hlavně protože jsme ho ve vzduchu museli i uhasit. Což není vůbec běžné a nebylo to jednoduché,” usmívá se producent seriálu Michal Sikora
   

  Ještě náročnější ale byla postprodukce. Mazání riggingových lan, přidávání efektů nebo vkládání 3D modelu rakety, to vše zabírá spoustu práce a peněz. Abysme mohli pilot dokončit a zkusit s ním štěstí u televizí, rozhodli jsme se proto požádat o podporu fanoušky na Startovači”.

 • Obrázek k novince 25.10.2018

  Sedmý Festival argentinského filmu v kině Lucerna

  Koncem října se v kině Lucerna bude konat již 7. ročník Festivalu argentinských filmů. Od 25. do 30. října nabídne Lucerna divákům možnost shlédnout osm filmů. „Festival zahájí film režisérky Teresy Costantini To jsem já, Tita z Buenos Aires, který se zaměřuje na tango jako pěvecký žánr. Málokdo ho představuje lépe než Tita Merello a její pohnutý život zaujme zároveň evokací doby, třicátých až padesátých let minulého století, a místa, Buenos Aires. České premiéře filmu bude přítomna paní režisérka Costantini,“ dodává dramaturg festivalu Jan Rybář.

  Projekci filmu doplňuje tematická výstava filmových plakátů s hvězdou zlaté éry argentinské kinematografie, Titou Merello. Výstava je realizovaná s významnou podporou Muzea filmu Pabla Ducróse Hickena, jenž sídlí ve čtvrti La Boca v Buenos Aires. Výstava, jenž bude k vidění v kavárně kina Lucerna, je výběrem plakátů z filmů z let 1933 až 1980.


  Široká škála argentinské filmové tvorby je tento rok zastoupena snímky jako je Naše poslední tango, fascinující životopisný příběh dvou z nejznámějších tanečníků tanga. Film Naše dítě konfrontuje dobře situovanou lékařku z Buenos Aires toužící po adopci dítěte s drsnou a nebezpečnou realitou chudého severu země. Kdo miluje, nenávidí je klasický detektivní příběh ze čtyřicátých let vynikajícím způsobem evokuje atmosféru doby, a to estetikou i psychologií hrdinů příběhu. Nechybí ani komedie, ve filmu Deset dní bez mámy se Vera se rozhodne odjet sama na dovolenou a její manžel, Victor si myslí, že zvládnout domácnost se čtyřmi dětmi pro něj bude hračka. Drama Summit odhaluje pozadí vysoké politiky. Další filmy nás zavedou do drsné Patagonie (Lovecká sezóna), ale třeba i mezi emigranty ve vzdáleném New Yorku (Nikdo se nedívá).

  Při slavnostním zahájení 25.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby umělců Juana Carlose Vivase (kytara a zpěv), Terezy Koláčkové (housle) a Elišky Ochmanové (zpěv). Po koncertu bude v Mramorovém sále pokračovat tradiční argentinská tančírna Milonga.

 • Obrázek k novince 15.10.2018

  DAS FILMFEST zve na filmové hody

  3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné filmové hody. Diváci se mohou těšit na svěží komedie, mrazivá dramata, napínavé thrillery, nezávislé a artové snímky i nekompromisní dokumenty. To nejlepší z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska bude k vidění v Praze od 17. do 23. října a od 29. října do 2. listopadu v Brně.

   

  Slavnostní zahájení bude patřit hvězdně obsazené muzikálové tragikomedii Mackie Messer – Brechtův Třígrošový film. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří dále například cenami ověnčený thriller Cops, drama z dob před 5000 lety Ötzi, muž z ledu, tragikomedie Staří ať zemřou o generaci, která se za každou cenu chce bouřit, ale nemá proti čemu, nebo pocta herečce Romy Schneider 3 dny v Quiberonu. DAS FILMFEST nabídne také diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně představí například režiséři Christian Frosch (Murer – Anatomie procesu), Felix Randau (Ötzi, muž z ledu), Robert Fischer (Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman), Cyril Schäublin (Komu se dobře daří), Michael Kreihsl (Zázračné cvičení), Istvan (Cops) a Antonin Svoboda, který dorazí společně se střihačkou Joanou Scrinzi (Cry Baby, Cry).

   

  V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL festival uvede například drama z posledních dnů války založené na skutečných událostech Kapitán, energický snímek o dospívání a hledání vlastní identity Blue My Mind či velkoryse pojatou a divácky mimořádně úspěšnou „pohádku pro dospělé“ Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích. Erik & Erika ukáže mistryni světa ve sjezdu na lyžích Eriku Schinegger, svádějící boj proti předsudkům, když se zjistí, že je vlastně Erik Schinegger a snímek Světlo odvypráví příběh emancipace silné a nezávislé umělkyně Marie Theresie Paradis, která na rozdíl od svých současníků Haydna, Glucka a Mozarta upadla do zapomnění.

   

  SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN pozve diváky na romantickou roadmovie po Evropě se snímkem 303, nabídne svěží vztahovou komedii Kim má penis a představí úspěšnou tragikomedii s hvězdným obsazením Arthur & Claire. Program nabídne také zajímavý postapokalyptický western U mě doma, křehkou, civilní a realistickou romanci Láska mezi regály nebo ceněný snímek o dospívání Hördur – mezi světy. Kompletní program naleznete na www.dasfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 8.10.2018

  Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

  Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté výročí Československa oslavíme letos v Ji.hlavě filmovou sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.“ 

   

  V sekci Zvláštní uvedení představí letošní Ji.hlava hned dvě velká jména světového filmu. Prvním bude německý režisér Wim Wenders: festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard. Na festivalu bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu. Godard je také autorem letošní festivalové znělky. Sekce Svědectví o politice přinese například snímek Waldheimův valčík (2018) rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na post prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument. Sekce Svědectví o poznání pak uvede francouzský film V říši dokonalosti (2018). Režisér Julien Faraut. ve snímku nahlíží život a dílo kontroverzního amerického tenisty, slavného „bouřliváka“ Johna McEnroea.

   

  Z českých novinek se může divák těšit třeba na film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil. Letošní Ji.hlava nabídne dále přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, po intimní lidské příběhy. 

   

  Na téma stého výročí reaguje i sekce Domov. Tady budou představeny filmy zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa. „Oblast byla vnímána jako československý orient. Filmy jsou poetizované, dýchají romantikou a dobrodružstvím. Kopce, hory, nekonečné lesy, dřevěné kostely, hrající si děti, rozesmáté krásky,“ vypočítává dramaturg sekce Jaroslav Kratochvíl. Diváci budou moci zhlédnout například film Jiřího Weisse Píseň o Podkarpatské Rusi (1937) nebo Plickův snímek Jaro na Podkarpatské Rusi (1929). Více informací na www.ji-hlava.cz

 • Obrázek k novince 7.10.2018

  ČSFD výprava na nej horor fest světa

  ČSFD skvadra hororových geeků Filmmaniak, Goldbeater, POMO a RUSSELL (na horní fotce zleva doprava se zombie girls, odchycenými na slavném “Zombie Walk”) nás zdraví ze světového Nr. 1 festivalu pokleslé filmové zábavy ve španělském Sitgesu! Po openingové Suspirii, nové verzi hororové klasiky Daria Argenta, je čekají velké premiéry akčního hororu Overlord z produkční dílny J.J. Abramse, policejní drsňárny Dragged Across Concrete s Melem Gibsonem od hypertalentovaného řezníka S. Craiga Zahlera, holčičího akčního nářezu Assassination Nation, čtvrtého dílu oblíbené skandinávské krimisérie detektivek od spisovatele Jussiho Adler-Olsena Journal 64, nebo nového Halloweenu, který navazuje na jedničku Johna Carpentera a do role Laurie Strode vrací scream queen Jamie Lee Curtis. Plus Carpenterův koncert vlastních soundtracků, který festival v Sitgesu velkolepě uzavře. Kdo máte rádi horory, krev, nadpřirozeno a bizár, sledujte komentáře a deníčky našich čtyř dobrodruhů!

 • Obrázek k novince 5.10.2018

  Bollywood, příběhy inspirované reálnými událostmi

  Festival bollywoodského filmu od 10. do 14. října opět nabídne divákům v pražském kině Světozor výběr jihoasijské kinematografie, která svým rozsahem konkuruje americkému Hollywoodu! Hollywood zná každý, ale Bollywood (a indické filmy obecně) si u nás za 16 let trvání festivalu také našel značnou část fanoušků - a poznávají ho další a další. Tradiční Bollywood dokáže nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie. Cílem festivalu je však nabídnout vyvážený mix romantiky, akce, komedie a dramatu. Prostřednictvím filmů se diváci mohou seznámit také s aktuální společenskou problematikou v Indii, protože filmaři stále častěji poukazují na otázky, které v indické společnosti silně rezonují. Kromě politiky a náboženství jsou to například ženská emancipace, vztahy mezi rodiči a dětmi, či tvrdá cesta za úspěchem. Mezi romantickými pohádkami se objevují také příběhy inspirované reálnými událostmi. Také v letošním roce nás těmito filmy provedou největší hvězdy současnosti.

   

  Hned dvakrát se otázce ženské emancipace věnuje Aamir Khan. Zahajovací snímek festivalu, Secret Superstar, kromě Indie triumfoval také v Číně, kde v návštěvnosti překonal většinu hollywoodské konkurence. Také Dangal se dočkal fenomenálního úspěchu i za hranicemi a stal se nejvýdělečnějším indickým filmem historie. Snímek inspirovaný skutečnými osudy sester přesvědčuje o tom, že i ženy dovedou vynikat v tvrdých sportech. A že se ženy dokáží vyrovnat s různým handicapem, to předvede skvělá Rani Mukerji coby učitelka s Tourettovým syndromem. Komediální drama Hichki je volnou adaptací autobiografické knihy amerického učitele Brada Cohena. Zástupcem akčního thrilleru je bezpochyby Salman Khan, který se v pokračování populární akční komedie vrací jako elitní tajný agent. Velkolepý snímek Tiger Zinda Hai se tentokrát soustředí více na akci než na humor. I v tomto případě se film inspiruje skutečnými reálnými událostmi (zajetí indických sester tzv. Islámským státem v iráckém Tikrítu) a zdůrazňuje také tematizaci sexuálního zneužívání žen ve válečných konfliktech. Půvabná Katrina Kaif svými pohybovými schopnostmi a ochotou sama provádět kaskadérské výkony zde překonává i samotného Salmana Khana. Životopisné drama Sanju zase dokazuje, že osobní život některých bollywoodských hvězd je sám o sobě zajímavým námětem pro film. Mladá herecká hvězda Ranbir Kapoor nás provede životem svého hereckého kolegy Sanjaye Dutta, jež je plný problémů, nejen s drogami a s podsvětím, zároveň se ale vždy dokázal odrazit ode dna a zazářil v desítkách známých filmů.

   

  Naopak od vážnějších témat všedního života má diváky dostat dobrodružná komedie Jagga Jasoos, kde se podruhé objeví Ranbir Kapoor s Katrinou Kaif. Snímek se inspiruje němými groteskami a také třeba slavnými komiksy o Tintinovi, do značné míry je postaven na vizuálních gazích a téměř pantomimickém herectví, ale podobně důležitou roli jako obrazy v něm samozřejmě hraje hudba a zpěv. Zajímavostí je pak Load Wedding, další z úspěšných pákistánských komedií v bollywoodském stylu, kterou organizátoři festivalu zařadili do programu. A chybět letos nemůže ani největší bollywoodská hvězda Shah Rukh Khan v kritiky oceňovaném snímku Dear Zindagi, vzdáleně připomínajícím americké nezávislé filmy o vztazích a osobních krizích, který se vyvíjí poněkud odlišným způsobem, než by člověk očekával od bollywoodského filmu…

   

  Festival poukazuje také na rozmanitost komerční i nekomerční indické kinematografie zařazením dokumentárních filmů a také regionálních filmů – v letošním roce tamilských, a tím by měl dát dostatečně najevo, že Indie nerovná se jen Bollywood. Pro zpestření je připravena soutěž a „mela“ - po celou dobu konání bude přítomna indická restaurace, masala chai a možnost nakupování indických potravin a suvenýrů. A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 12. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY by byla chyba. Tentokrát opět v La Loca Music bar! Celý program na www.bollywood.cz

 • Obrázek k novince 2.10.2018

  Nový seriál Světlu vstříc na iDNES KINO

  Na iDNES KINO mohou diváci nově sledovat seriál plný černého humoru Světlu vstříc! Cyklus anekdotických příběhů z krematoria ve finanční tísni, se stopáží do deseti minut byl natočen v reálných lokacích a v každém z dvanácti dílů přinese zábavný pohled na jeden konkrétní pohřeb a jeho bizarní souvislosti. "Vsadili jsme na jistotu, tedy na komediální talent Petra Čtvrtníčka a černý humor, který v Česku funguje. Věříme, že se diváci skvěle pobaví," řekl Vladimír Mužík, ředitel videoobsahu společnosti MAFRA, a. s.

   

  Krematorium v seriálu Světlu vstříc se potýká s nedostatkem financí a nežádanou konkurencí v blízkém Týništi. Jedním z hlavních motivů celého cyklu je proto hledání řešení, jak zvýšit četnost žehu, ale i využití "kremáče" pro jiné příležitosti - jako je například pronájem prostor pro volby, cvičení aerobiku anebo nabídka skutečně netradičního doplňkového sortimentu... Jednotlivé díly seriálu jsou uzavřeny samostatnou pointou, na předchozí epizody však navazují poetikou či odkazy. V rolích pracovníků krematoria, více či méně postižených svou profesí, se blýsknou například Ladislav Županič (Ředitel), Dana Batulková (Omývačka mrtvol), Petr Čtvrtníček (Spalovač) či Martin Evžen Kyšperský (Obřadník). Vedlejší postavy si zahráli mimo jiné Arnošt Goldflam, Hana Kynychová či Petr Halberstadt.

   

  Autory námětu seriálu jsou Petr Čtvrtníček a David Ondříček. Scénáře a režie se ujal Tomáš Hodan. "Námět vznikal na popud Davida Ondříčka. S Petrem Čtvrtníčkem, spolutvůrcem námětu, a s Robertem Geislerem, se kterým jsme na námětu spolupracovali zpočátku, se dobře známe už z dřívějších projektů. Internetová tvorba nabízí naprostou volnost a my ji v plné míře využíváme. U seriálu z krematoria to ostatně ani jinak nejde. Zatím k nám nedoputovala jediná věta typu 'To už je moc' nebo 'Tohle divák nezkousne'. A tak se diváci mohou těšit na Danu Batulkovou, která bude umývat mrtvoly, nebo Ladislava Županiče shánějícího všemožně nebožtíky, aby krematorium prosperovalo," uzavřel Tomáš Hodan, scenárista a režisér seriálu Světlu vstříc. Produkci seriálu zajistila společnost Lucky Man Films. Sledujte premiérový díl online ZDE

 • Obrázek k novince 29.9.2018

  Získejte grant 7500 EUR a natočte vlastní film!

  Do konce října probíhá v 27 zemích Evropské unie v rámci kampaně #EUandME soutěž mladých filmových talentů. Studenti filmových středních, vyšších odborných a vysokých škol, ale i profesionálové, mohou přihlásit svůj námět na film v jedné z pěti tematických kategorií: mobilita, udržitelnost, dovednosti a podnikání, digitalizace a práva. Výherce v každé kategorii se může těšit na grant ve výši 7500 EUR a možnost zrealizovat vlastní film pod vedením zkušeného režiséra.

   

  Přihlaste se do soutěže, ať má šanci na výhru i nápad z Česka! Na webových stránkách europa.eu se do soutěže mohou přihlásit filmaři s bydlištěm v některé ze zemí Evropské unie, kterým bude v době uzávěrky přihlášek (31. října 2018) 18 až 35 let. Součástí přihlášky musí být synopse scénáře, krátké video pořízené chytrým telefonem představující autora a ukázka snímku, který autor natočil v posledních pěti letech. Porota složená z pěti evropských filmových režisérů přihlášky posoudí a vybere deset kandidátů – po dvou v každé kategorii. Od ledna 2019 potom bude v průběhu pěti týdnů o vítězích rozhodovat veřejnost v online hlasování. Každý týden bude věnován jedné kategorii: oba kandidáti budou představeni a lidé rozhodnou, který filmový námět se jim líbí víc. Každý z pětice výherců získá grant 7 500 EUR a do konce dubna 2019 s podporou profesionálů zrealizuje svůj námět.

   

  Mezi členy poroty jsou například Dalibor Matanić, Yorgos Zois či Zaida Bergrothová. Tito, i další profesionální režiséři se již tematickým kategoriím, ve kterých nyní soutěží mladé filmové talenty, věnovali. Pro inspiraci můžete jejich snímky z kampaně #EUandME vidět na europa.eu.

   

<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace