Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Amy Adams terorizovaná duchy? 3.9.2011

  Amy Adams terorizovaná duchy?

  Španělská hororová škola je momentálně žánrovou špičkou. Uvědomují si to i za Atlantikem. Už remakovali REC, teď přijde na řadu Sirotčinec. Původní film produkoval Guillermo del Toro a Belén Rueda si v režii Juana Bayony zahrála ženu, která se po letech vrací do sirotčince, kde sama vyrůstala, aby tam teď vybudovala domov pro psychicky nemocné děti. Brzy však její vlastní syn záhadně zmizí a v domě se začnou dít strašidelné věci... Del Toro se produkčně a scénáristicky podílí i na americkém remaku a do hlavní role se snaží získat Amy Adams, která momentálně hraje Lois Lane v supermanovském návratu Man of Steel. Režírovat by měl Mark Pellington, tvůrce napůl zapomenutého Proroctví z temnot. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Willis hledá režiséry pro Past 5 a Red 2 2.9.2011

  Willis hledá režiséry pro Past 5 a Red 2

  V obou případech je fakticky rozhodnuto, že pokračování bude. Nebráníme se. S Die Hard 5 to studio 20th Century Fox myslí smrtelně vážně a Bruce taky, protože se aktivně zúčastňoval na výběru režiséra. Definitivní volba? John Moore. Naposledy (a ne poprvé) nás naštval bezkrevným Maxem Paynem, ale Willise prý ukecal díky své lásce k postavě Johna McClanea a odhodláním točit většinu akčních scén bez přispění digitálních efektů. Uvidíme – Wiseman taktéž zpočátku nebudil moc důvěry, a nakonec odvedl solidní práci. Ledy se hýbou i v souvislosti v dvojkou důchodcovského akčňáku Red. Willis se vrátí do hlavní role a studio Summit momentálně hledá režiséra, protože tvůrce jedničky Robert Schwentke má plné ruce práce s akčně-hororově-fantasy-kriminální komedií o detektivech ze záhrobí R.I.P.D. Hlavním kandidátem na dvojku je Breck Eisner, jehož Sahara budila spíš rozpaky, ale apokalyptický horor Podivní byl přijat převážně kladně. Docela solidní volba. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Lautner a Rock: Dávid vs. Goliáš? 1.9.2011

  Lautner a Rock: Dávid vs. Goliáš?

  O projektu Goliath, který promění známý biblický příběh v historicko-dobrodružný epos, jsme už psali. Film, který má pro společnost Relativity Media režírovat Scott Derrickson, začíná nabírat konkrétnější obrysy. Přesněji řečeno, jsou to docela svalnaté tvary. Minimálně v jednom případě. Produkce by totiž do hlavních rolí chtěla Taylora Lautnera a Dwaynea Johnsona. První jméno nepřekvapí vzhledem k faktu, že Goliáše budou produkovat Marty Bowen a Wyck Godfrey, kteří mají na svědomí i Twilight ságu. A The Rock? Toho chce po úspěchu Rychle a zběsile 5 doslova každý. Pokud tedy budou obsazeni, „vlčího chlapce“ uvidíme v roli mladého pastýře Davida, který se pro záchranu svého života a své rodiny postaví tváří v tvář Goliášovi – nelítostnému žoldáckého zabijákovi, jehož úkolem je vypátrat a zlikvidovat proroctvím předurčeného krále Izraelitů. Film bude výrazně vizuálně stylizovaný a natočený podobnými technologiemi jako 300: Bitva u Thermopyl. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Tak kdy už se dočkáme Sin City 2?! 31.8.2011

  Tak kdy už se dočkáme Sin City 2?!

  Snad není jiné filmové pokračování, ohledně kterého bychom slyšeli tolik slibů a zároveň dostali tolik výmluv a odkladů. Robert Rodriguez na letošním Comic Conu odpřísáhl, že natáčení určitě začne ještě letos. Jessica Alba, která mu dělala estetický doprovod, dodala, že se v dvojce vrátí všichni, kteří přežili jedničku. Hlavně Dwight McCarthy alias Clive Owen, protože právě ten je hrdinou „Dámy, pro kterou se zabíjí“ – tedy epizody z komiksové série, ze které bude film vycházet především. Svou vlastní předlohu adaptoval sám Frank Miller, ale Rodriguez s jeho prací patrně není úplně spokojený, protože přizval „ladiče“. A není to jen tak někdo, ale rovnou oscarový William Monahan (Skrytá identita, Království nebeské). Zdá se, že se projekt opravdu konečně hýbe. Roberto tvrdí, že není problém sehnat všechny herce, protože se bude natáčet před zelenými plátny v jeho texaském studiu, takže není nutné nijak zvlášť slaďovat diáře. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Fincher pod hladinou 30.8.2011

  Fincher pod hladinou

  Zpočátku to znělo jako jeden z těch projektů, které nikdy nevzniknou, případně se přesunou do rukou jiných tvůrců. Zdá se ale, že David Fincher to s novou adaptací Verneovy dobrodružné klasiky „20 000 mil pod mořem“ myslí vážně. Scénář k filmu je hotový a jeho autor Scott Z. Burns (je podepsaný pod blížící se Soderberghovou Nákazou) tvrdí, že se jen čeká, kdy Fincher dokončí adaptaci švédské detektivky Muži, kteří nenávidí ženy („Momentálně je do toho úplně ponořený.“). Poté by měla začít náročná příprava na natáčení. Film totiž má být opravdu rozmáchlý a nabitý triky. Burns taktéž prozradil, že příběh vlastně nebude mít moc společného s předlohou, půjde o jakýsi prequel o vývoji vztahu mezi kapitánem Nemo, profesorem Aronnaxem a velrybářem Landem. Samozřejmě, vývoj projektu závisí i od komerčního úspěchu Mužů, kteří nenávidí ženy – pokud thriller vydělá, Fincher se zřejmě pustí do adaptace dalších částí trilogie Milénium. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Honba za remakem 29.8.2011

  Honba za remakem

  Co mají společného Hráči se smrtí a Honba za diamantem? Ano, oba snímky už dnes patří k filmové klasice... a dočkají se předělávky. Nová verze Zemeckisova romantického dobrodružství se chystá už nějakou dobu. Scénář napsal Daniel McDermott (Oko dravce) a o režii se nějakou dobu zajímal rutinéř Robert Luketic. Ten je naštěstí z kola ven a studio momentálně hledá režiséra „s novou, čerstvou vizí“. Roli spisovatelky Joan Wilderové, která vyrazí do Jižní Ameriky pomoci unesené sestře a s dobrodruhem Jackem Coltonem se připlete do pátrání po obrovském smaragdu, má od začátku jistou Katherine Heigl. Coltona si původně měl zahrát její partner z Chceš mě, chci tě Gerard Butler. Ještě není úplně z kola ven, ale prý je vážně ohrožen Taylorem Kitschem, který příští rok ovládne kina v sci-fi velkofilmech Bitevní loď a John Carter. Ať už ale v hlavních rolích uvidíme kohokoli, ústřední dvojice bude mít co dělat, aby vykřesala takové jiskření, jaké kdysi vládlo mezi Michaelem Douglasem a Kathleen Turner. Tak, a remake číslo 2: Hráči se smrtí. Hororový thriller Joela Schumachera sledoval počínání několika studentů medicíny (Julia Roberts, Kiefer Sutherland, Kevin Bacon...), kteří tak dlouho experimentovali s klinickou smrtí, až si „z druhé strany“ přitáhli něco, po čem rozhodně netoužili. Dobrou zprávou je, že nové Flatliners pro studio Columbia Pictures napíše Ben Ripley, z jehož hlavy vzešel příjemný malý hit Zdrojový kód. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Scorsese a DiCaprio jsou závislí 28.8.2011

  Scorsese a DiCaprio jsou závislí

  Jeden na druhém a tentokrát i na hazardu. A připojí se i William Monahan (foto), scenárista oscarové Skryté identity. Žádný div, že opět půjde o remake – tentokrát filmu The Gambler z roku 1974. Jeho hrdinou je profesor angličtiny v podání Jamese Caana, který trpí závislostí na hazardních hrách. Tak velkou, že když vyloudí od matky peníze na splacení už tak obrovského dluhu, vyrazí do Las Vegas pořádně je „rozmnožit“. Jak jinak, opět o všechno přijde a dostane se tak do vážných problémů s mafií. Nečekejte ale tradiční gangsterku, původní film byl studií osobnosti destruované závislostí. Jak jinak, Scorsese a studio Paramount chtějí do hlavní role Leonarda DiCapria, který momentálně v Austrálii s Bazem Luhrmannem natáčí velkorozpočtovou adaptaci literární klasiky The Great Gatsby. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Postradatelní drtí kosti v Číně 27.8.2011

  Postradatelní drtí kosti v Číně

  Natáčení The Expendables 2 začne 19. září v Nu Boyana Studios v Bulharsku. Zdá se ale, že štáb si odskočí na několik dní i do Číny. Produkce totiž vyjednává s čínským distributorem, což znamená i natáčení ve zdejších lokacích za účasti místních herců. Konkrétně Donnieho Yena, který jako první dostal oficiální nabídku. Proslýchá se, že by měl nahradit Jeta Li, který se už ve dvojce údajně neobjeví. Všechno jsou ale prozatím dohady. Jediným potvrzeným představitelem je v tuto chvíli Sylvester Stallone. Možná se vrátí Jason Statham, Dolph Lundgren a Bruce Willis. Samozřejmě, tým bude početnější a internet je plný fám, kdo by se mohl přidat. Jean-Claude Van Damme, Chuck Norris, Christopher Lambert, John Travolta, Nicolas Cage, Taylor Lautner (???). Skoro to vypadá, že producent Avi Lerner poslal nabídku každému akčnímu veteránovi v Hollywoodu a čeká, kdo na ni kývne. Momentálně je nejpravděpodobnější účast Christiana Slatera, se kterým Stallone právě natáčí Bullet in the Head a prý si dobře rozumí. The Expendables 2 režíruje Simon West (Con Air, Mechanik zabiják) a premiéra je naplánovaná na 17. srpen 2012. (Cervenak)
 • Obrázek k novince Besson chystá Taken 2 a „fantastický epos“ 26.8.2011

  Besson chystá Taken 2 a „fantastický epos“

  Luc Besson v Los Angeles propagoval vlastnoručně režírovanou disidentskou The Lady s Michelle Yeoh a akční Colombianu ze své produkční dílny. Novinářům při té příležitosti prozradil své nejbližší plány. Olivier Megaton (Kurýr 3, Colombiana) převezme po Pierru Morelovi režii Taken 2, sequelu k úspěšným 96 hodinám. Megaton byl v LA s Bessonem a prohlédl si tam nějaké lokace, protože film se bude částečně odehrávat i ve Státech. Zatímco režisér se změnil, herecké obsazení zůstává: vrací se jak Liam Neeson v roli ultradrsného ex-agenta Millse, tak i Maggie Grace jako jeho dcera a Famke Janssen jako bývalá manželka. Natáčení začne v říjnu a filmu bychom se tedy měli dočkat někdy během příštího roku. Besson mezitím se svým tradičním spolupracovníkem Robertem Markem Kamenem píše scénář pro svůj další režijní počin, zatím nepojmenovaný film fantastického žánru. Tvrdí o něm, že nepůjde „o klasickou sci-fi ve stylu Pátého elementu, spíš o epické dobrodružství“. Že by Besson zkusil fantasy? (Cervenak)
 • Obrázek k novince Velká čínská zeď = velké filmové dobrodružství 25.8.2011

  Velká čínská zeď = velké filmové dobrodružství

  Tak se zdá, že Edward Zwick, jehož filmy máme rádi, ale od Posledního samuraje nenatočil nic, co by se dalo nazvat komerčním hitem, opět dostane k dispozici velkou hromadu peněz a příležitost natočit za ně rozmáchlý velkofilm. Stane se tak díky produkční společnosti Legendary Entertainment, která funguje pod Warner Bros. Ta totiž založila v Hongkongu pobočku Legendary East se štědrými čínskými sponzory a manažery v čele. Jejich prvním filmem bude historicko-dobrodružný epos The Great Wall o tom, proč a jak byla vlastně postavena Velká čínská zeď. Edward Zwick bude režírovat a společně se svým dlouholetým spolupracovníkem Marshallem Herskovitzem napíše i scénář. Není pochyb o tom, že Zwick je ten správný muž, vždyť už zmíněným Posledním samurajem dokázal, že Asii rozumí. O produkční dohled se postará Charles Roven, který momentálně pracuje na komiksových peckách The Dark Knight Rises a Man of Steel. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Playstation Noc Reklamožroutů 17.2.2018

  Playstation Noc Reklamožroutů

  Nejzábavnější světová reklamní show PLAYSTATION NOC REKLAMOŽROUTŮ proběhne v pražském kině Lucerna v pátek 2. března 2018 od 19.00 hodin. Následovat ji bude ve čtvrtek 8. března 2018 show v brněnském klubu Fléda. Vstupenky na obě akce jsou k dispozici v předprodejích Ticketpro, Ticketportal, SMS ticket či Goout. Téměř 300 spotů z 50 zemí světa v bloku trvajícím přes 5 hodin. Také letos Reklamožrouti letos servírují reklamy chytré i hloupé, inteligentní a nudné, exotické nebo lokální. Diváci si tak mohou vychutnat přehlídku toho nejlepšího, co svět reklamy za poslední léta vytvořil.

   

  "Dramaturgové přehlídky si dávají záležet na tom, aby se do výběru dostaly zábavné kousky i vážnější snímky. Zajímavé jsou také rozdíly mezi velkorozpočtovými reklamami a videi, u kterých dokázali tvůrci vytěžit hodně efektu z malého rozpočtu,” vysvětluje pořadatel David Horáček. Letošní PlayStation Noc Reklamožroutů ukazuje, jak do propagace přirozeně vstupují i prvky typické pro každou kulturu určité země. Nejlepším příkladem je třeba pákistánská reklama na čaj, která je natočena v bollywoodské stylu. Značka Nokia vtipně využívá aktuální trend selfie fotografií, Mercedez Benz zase natočil sexy reklamu o vztahu aut. Pětihodinové pásmo reklam bude rozděleno do 4 bloků. V přestávkách diváky čeká atraktivní doprovodný program. Kromě soutěží bude diváky bavit DJ, hrací konzole PlayStation, prezentace virtuální reality a nového herního formátu PlayLink, fotobudka Fotonaut, dámy se mohou nechat nalíčit luxusní dekorativní kosmetikou.

   

  NOC REKLAMOŽROUTŮ je unikátní přehlídka nejlepších reklam z celého světa. Mimo festivalu v Cannes jde o největší událost ve světě reklamy, která se koná už přes 30 let a v současnosti je k vidění ve více než 40 zemích světa. Poprvé se uskutečnila v roce 1981, pořadatelem byl Jean-Marie Boursicot a ihned slavila úspěch. Každý rok tato show probíhá ve více než 150 městech celého světa, a jednou z jejích tradičních zastávek jsou také Praha a Brno. Kromě nepřeberného množství reklam přináší show i zajímavé svědectví o naší době. Poselství je natolik jasné a srozumitelné, že překonává jazykové a kulturní rozdíly. Více informací na www.reklamozrouti.cz.

 • Obrázek k novince SIGNAL promění už tento víkend Rudolfinum 14.2.2018

  SIGNAL promění už tento víkend Rudolfinum

  Od pátku 16. do neděle 18. 2. se bude Dvořákova síň Rudolfina proměňovat pod taktovkou jedenácti vizuálních umělců z celého světa. Úchvatné spojení světelného umění s živou hudbou v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu nabídne divákům projekt SIM/NEBULA, za kterým stojí organizátoři festivalu světla SIGNAL. Vstupenky na unikátní zážitek je možné zakoupit již nyní v síti Ticketstream nebo na www.signalvrudolfinu.cz.

  Výjimečný audiovizuální projekt SIM/NEBULA přináší do Prahy spojení současného světelného a digitálního umění s nesmrtelnými skladbami hudebních klasiků. Jedenáct světových vizuálních umělců pomocí videomappingu promění interiér Dvořákovy síně Rudolfina a vtáhne diváky do fantaskního světa, který dokáže vytvořit jen světlo spolu s moderními technologiemi. Hudební složku unikátního audiovizuálního zážitku obstará Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který pod vedením dirigenta Jana Kučery zahraje skladby velikánů klasické hudby: zazní Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany, 2. věta symfonie Z Nového světa Largo a předehra Karneval z pera Antonína Dvořáka a 2. věta symfonie Patetická Petra Iljiče Čajkovského.

  Za projektem SIM/NEBULA stojí organizátoři festivalu světla SIGNAL, kteří k jeho realizaci sezvali vizuální umělce z celého světa. Výtvarného konceptu i uměleckého vedení projektu se ujal Amar Mulabegovič ze studia The Macula. Mezi jedenáctkou tvůrců se objevili například Can Buyukberber a Jan Šíma, které návštěvníci SIGNAL festivalu, stejně jako Mulabegoviče, znají jako autory některých festivalových instalací. Výrazným jménem je i světově oceňované studio NOHlab, které za svoji práci sbírá významné mezinárodní ceny a mezi jeho klienty patří například skupina Pink Floyd nebo značka Chanel.


  Více informací naleznete na: www.signalvrudolfinu.cz.

 • Obrázek k novince Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově 12.2.2018

  Pondělky s Akim Kaurismäkim na Dlabačově

  Únorové a březnové pondělky budou v kině Dlabačov ve znamení filmů od finského režiséra, jednoho z nejvýznamnějších evropských filmových tvůrců Akiho Kaurismäkiho. Těšit se můžete na jeho režijní debut Zločin a trest, natočený podle jeho scénáře jako adaptace stejnojmenného Dostojevského románu. Dalšími snímky budou legendární Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, Muž bez minulosti, díky kterému se dostal do podvědomí veřejnosti a další filmy z jeho rozsáhlého díla. Přehlídka Kaurismäkiho filmů obsadí pondělky v břevnovském kině Dlabačov a v programu bude od 12. února do 19. března.

   

  Filmový samouk a samorost Aki Kaurismäki (nar. 1957) je spolu se svým bratrem Mikou nejznámějším finským filmovým režisérem. Do roku 1983 se podílel na scénářích svého staršího bratra Mika. „Po svém prvním samostatném filmu Zločin a trest začal Aki Kaurismäki točit pravidelně autorské snímky plné osobitého humoru a poetiky. Ve svých snímcích vytváří vlastní obraz Finska, takzvanou Akilandii, kde se periferie stává centrem,“ vysvětluje Kristina Charvátová z kina Dlabačov výběr filmů tohoto finského autora pro únorovou a březnovou přehlídku. Jeho film Muž bez minulosti, který v loňském roce uvedl Filmový festival v Karlových Varech, získal prestižní ocenění Grand Prix v Cannes. Z loňského Berlinale si odvezl Stříbrného medvěda za nejlepší režii za svou novinku Druhá strana naděje.

   

  Kino Dlabačov uvede v rámci přehlídky tyto snímky Akiho Kaurismäkiho: Zločin a trest, Stíny v ráji, Leningradští kovbojové dobývají Ameriku, Smlouva s vrahem, Děvče ze sirkárny, Bohémský život, Juha, Muž bez minulosti, Světla v soumraku, Druhá strana naděje, Le Havre. Více informací naleznete na  www.dlabacov.cz nebo na facebooku kina Dlabačov. Vstupenky za 80 Kč si je možné už v tuto chvíli zakoupit v pokladně kina nebo na www.dlabacov.cz.

 • Obrázek k novince 5. ročník festivalu Future Gate 7.2.2018

  5. ročník festivalu Future Gate

  Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se zajímavými hosty. Letošním tématem jsou ženy ve sci-fi. To pomalu ale jistě přestává být doménou mužů. O své místo se již dávno hlásí hrdinky jako je Ellen Ripley, Sarah Connor nebo princezna Leia. Ty nepotřebují ochranu silných mužů. Dokáží se dobře postarat jak samy o sebe, tak o celou galaxii. Ženy se stále více prosazují i ve světě vědy. Letošním ročníkem chceme vzdát hold jak fiktivním, tak skutečným ženám vědy a fantastiky. Mezi filmové novinky letošního ročníku patří film Jak balit holky na mejdanech podle povídky Neila Gaimana, kterého dobře známe díky comicsu Sandman nebo knihy a seriálu Američtí bohové. Druhou novinkou bude ruský hrdinský epos podle skutečné události - opravě orbitální stanice Saljut-7, která nezadržitelně padá do atmosféry. Poslední novinkou je polský film o cestování časem Muž s magickou krabičkou, který nás zavede jak do Varšavy roku 2030, tak do stalinistických 50. let. 

   

  Klasiky jsme letos vybírali opravdu pečlivě. Terminátor 2 jistě není třeba představovat. Ve snímku po boku kulturistky a prepperky s Kasandřiným syndromem Sarah Connor stane v roli klaďase T-800 - padouch z prvního dílu. Společně budou chránit drzého puberťáka, který má jednou zachránit svět před nadvládou robotů. Pátý element v hlavních rolích s Brucem Willisem a Miliou Jovovich také není třeba představovat. V zuřivě barevném světě plném bizarnosti srší akcí a humorem nejen hrdina, ale i hrdinka s oranžovým přelivem a izolepou místo oblečení. Další dvě klasiky jsou o něco staršího data výroby, ale prošlé tedy rozhodně nejsou. V klasice s velkým K - Vynález zkázy - se můžete pokochat oldschoolovými triky z doby, kdy počítače uměly maximálně vytopit velkou místnost. Přijďte se podívat na to, jak v roce 1958 Karel Zeman přivedl k životu ty nejdivočejší vize Julese Verna jen s pomocí loutek, střihu a perspektivních triků. Poslední legendou je polská komedie Sexmise, ve které se dva vědci po nezdařeném experimentu s cestováním časem ocitnou v totalitní společnosti budoucnosti, ve které neexistují muži. Není to ale taková výhra, jak by se na první pohled mohlo zdát.

   

  V sekci dokumentů uvedeme dva snímky. Jednak to budou Brouci, film o tom, proč je do budoucna dobrý nápad zařadit do jídelníčku členovce, a Amatéři ve vesmíru - film o nadšencích, kteří se rozhodli postavit na koleni raketu, která doletí na oběžnou dráhu. Jako každý rok vás čekají také krátké sci-fi filmy iShorts. Milovníky Stephena Kinga jistě zaujme první česká adaptace jeho povídky - film Jsem brána. Ti z vás, kdo mají rádi humor, pak jistě potěší maraton satirického sci-fi seriálu České televize Kosmo. Teď už potřebujete jen stroj času nebo klonování, abyste vše stihli! Více na www.futuregate.cz

 • Obrázek k novince Česká radost v českých kinech online 4.2.2018

  Česká radost v českých kinech online

  Výběr Česká radost v českých kinech uvádí osm filmů ze soutěžních sekcí 21. MFDF Ji.hlava online na portálu DAFilms.cz. V kinech tyto snímky během listopadu a prosince zhlédlo téměř 1000 diváků na 32 projekcích po celé republice. Nejvíce táhne brněnský snímek Všechno bude fajn a dokumentární portrét komunistického státníka Milouše Jakeše Milda. Osm filmů ze soutěžních sekcí 21. Ji.hlavy pokračuje v kinech, v kulturních centrech po celé republice i online. „Chtěli jsme, aby byl výběr tematicky i formálně co nejrozmanitější. Aby oslovil co nejširší publikum. Diváci se mohou těšit třeba na filmy z pomezí dokumentu a hraného filmu, nebo na formálně výjimečné práce,“ dodává vedoucí projektu Tereza Swadoschová.

   

  V turné po regionech i online tak pokračuje snímkem Umírání pro začátečníky režisérského tandemu Bára Kopecká a Marek Bouda, kteří se zamýšlí nad tématem lidské konečnosti. V krasojízdě pokračuje i film Skokan Petra Václava. Do takřka pohádkového příběhu o romském recidivistovi, který se vypraví hledat štěstí na filmový festival v Cannes, obsadil režisér skutečného trestance Julia Oračka. Milovníci filmu si mohou i nadále užít filmový portrét někdejšího prvního tajemníka komunistické partaje Milouše Jakeše Milda režiséra Pavla Křemena, autentický obrázek Brna režiséra Robina Kvapila, Všechno bude fajn. Krom celovečerních filmů uvádí cyklus i krátké filmy. K vidění je vietnamský snímek Bo Hai Dužana Duonga, záznam posledního sfárání do dolu Paskov ve snímku Poslední šichta Tomáše Hisema režiséra Jindřicha Andrše nebo animovaný příběh o vietnamském dětství v Česku Malá. Celý výběr je k vidění v online dokumentárním kině DAFilms.cz.

 • Obrázek k novince Legendární kino Aero slaví dvacet let 31.1.2018

  Legendární kino Aero slaví dvacet let

  Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého diváka, cestovatelskou přednášku Diáky s Tomášem Šebkem z organizace Lékaři bez hranic, projekci pro sousedy, Aero naslepo, den s tím nejlepším z Aeroškoly a narozeninový večírek. Aero je jedno z posledních jednosálových pražských kin. Sídlí ve funkcionalistické budově, která je situována ve dvorním traktu obytného domu na ulici Biskupcova na pražském Žižkově. Otevření kina proběhlo 10. listopadu v roce 1933. Jeho „nová historie“ se však začala psát 6. února 1998. Občanské sdružení Pro-Aero, Společnost pro obnovu a rozvoj kina Aero zde po částečné rekonstrukci prostor odehrálo první film, kterým byl iránský snímek Chuť třešní. Měsíčně v něm proběhne minimálně 60 filmových projekcí.

   

  Během oslav chceme ukázat to nejlepší, tedy to co dělá Aero Aerem. Na oslavy dvaceti let plánujeme sousedskou projekci a projekci pro seniory zdarma, na kterou zveme lidi z přilehlého okolí, cyklokoncert skupiny Tata Bojs, na kterém budou diváci svým šlapáním na kolech vyrábět elektrickou energii, otrlou neděli s Festivalem otrlého diváka s dvěma divácky nejlépe přijatými filmy za celou dobu konání festivalu a malou ochutnávku toho, co chystáme na naše letošní filmové přehlídky. A to v podobě Mafiánů Martina Scorseseho a francouzského filmu U konce s dechemJean-Paul Belmondem. Kromě toho chystáme přehlídku nejlepších filmů z naší Aeroškoly, kterou za deset let prošly stovky studentů nebo cestovatelskou přednášku Diáky s Tomášem Šebkem, účastníkem misí Lékařů bez hranic. Chybět nebude ani velký narozeninový večírek spojený s projekcí legendárního italského filmu Bio Ráj. Po hlavní části oslav proběhne 20. února také PechaKucha Night Prague zaměřená tentokrát na rok 1998, tedy na první rok naší obnovené existence, na dobu kdy jsme si ještě dávali turka nebo rozpustnou a otevírali zlatou olympijskou bránu.“ Kompletní program najdete zde.

   

 • Obrázek k novince Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi 28.1.2018

  Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

  Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupí do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabídne divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela Noera a sekcí pěti snímků Ingmara Bergmana odstartuje projekt Bergman 100. Scandi zahájí autorův nejhlubší a formálně nejradikálnější snímek Persona. Pestrá severská nadílka čeká na pražské diváky v kinech Světozor, Atlas a Evald od 1. do 4. února. Ve stejný termín proběhne přehlídka i v dalších 18 městech ČR.

   

  Den před oficiálním startem proběhne warm-up Scandi v kině Atlas, který uvede perverzní a vyšinutou tragikomedií Tak pravil Bůh. Nejnovější snímek Henrika Rubena Genze (Ukrutně šťastni) zachycuje nevšední rodinu, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr Uffe, muž mnoha bizarních zálib. Film o pokřivené lásce, odpuštění a polévce ze šnapsu. V čistokrevném revenge thrilleru Darkland se úspěšný kardiochirurg Zaid vydává na cestu pomsty organizovanému zločinu, který stojí za smrtí jeho bratra. Film natočil Fenar Ahmad, dánský režisér iráckého původu narozený v Brně. Třetí dánskou novinkou je komorní drama Potvora, ve kterém režisér Christian Tafdrup zachycuje nerovný vztah nejistého a nezralého Rasmuse a suverénní Marie. Film nabízí civilně natočený portrét dvou lidí, kteří nedokáží být spolu, ale ani jeden bez druhého. 

   

  Elitní dánští režiséři Michael Noer a Tobias Lindholm sdílí zálibu v realistickém zobrazování naléhavých společenských témat. Ačkoliv debutovali společně drsným vězeňským dokudramatem R, vydali se posléze jinými směry. Zaujetí “novým designem reality” je přesto spojuje. Na festivalu Scandi bude vůbec poprvé možné vidět všechny jejich filmy pohromadě. Projekt Bergman 100 vzniká jako spolupráce několika různých institucí, které spojuje zájem o dílo a odkaz jednoho z nejvýznamnějších filmařů všech dob - švédského režiséra Ingmara Bergmana. Cílem projektu je najít společné zastřešení pro odlišně pojaté akce, které se rozhodly uctít významné výročí. Vedle divadelních inscenací, přednášek a výstav to budou i filmové projekce. Výběr pěti snímků švédského mistra ozdobí letošní Scandi. Na diváky čekají filmy Persona, Fanny a Alexandr, Mlčení, Podzimní sonáta a Scény z manželského života

 • Obrázek k novince Nominace na Oscary 23.1.2018

  Nominace na Oscary

  Letošní 90. ročník Oscarů bude velký duelem Tváře vody se Třemi billboardy kousek za Ebbingem. Nová fantasy Guillerma del Tora se teď ale proměnila v jasného favorita, jelikož uzmula třináct oscarových nominací, zatímco jich černá komedie Martina McDonagha sesbírala jen sedm (a není mezi nimi ta za režii!). Mezi tohle duo se vměstnal Nolanův Dunkerk, který má osm nominací, a těsně za ním číhají Nejtemnější hodina a Nit z přízraků se šesti nominacemi. Filmové kritiky pak určitě potěšilo pět nominací pro Blade Runnera 2049 a obdivovanou dramedii Lady Bird, jež následují čtyři oscarové šance pro Call Me By Your Name, Uteč, Mudbound a Star Wars: Poslední z Jediů. Výsledky letošních Oscarů se dozvíme už v neděli 4. března. A přestože se loňské vyhlášení moc nepovedlo (ano, mluvím o finální záměně obálek), i letos se o moderování postará „hříšník“ Jimmy Kimmel. Kompletní přehled nominací naleznete v sekci Ocenění.

  (KarelR)
 • Obrázek k novince 13. Festival krátkých filmů Praha 10.1.2018

  13. Festival krátkých filmů Praha

  Virtuální realita, výlet do světa mužů, fantazie o budoucnosti, příběhy v nichž hrají sociální sítě roli větší než malou, nekompromisní set půlnočáků se Simonou Babčákovou a pocta jedné z nejoceňovanějších světových produkcí – Stink Films, pro niž pracuje třeba i Ivan Zachariáš, spoluautor znělek Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. A chybět samozřejmě nebude pestrá mezinárodní soutěž ani program pro děti. Naopak úplně poprvé se bude soutěžit i o nejlepší český krátký hraný film uplynulého roku. 13. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný společností Film Servis Festival Karlovy Vary a.s., jež stojí i za MFF Karlovy Vary,  se představí v  kině Světozor a Pilotů od 17. do 21. ledna 2018. Festival podpořila Nadace ČEZ.

   

  Již po třinácté máte možnost užít si ty nejlepší a nejzajímavější krátké filmy z celého světa. Vedle dvacítky filmů vybraných pro Mezinárodní soutěž, a pětice, tvořící náš short list letos poprvé vyhlášené soutěže o nejlepší český krátký film, se můžete těšit na tradiční programy i jedinečné tematické bloky. V sekci Labo si můžete dopřát filmy, jež chtějí být víc zážitkem než vyprávěním, v Brutal Relax Show na vás čeká nemilosrdný půlnoční set, kterým vás opět provede Simona Babčáková. Těm z vás, kdo by se rádi alespoň trochu vyznali v srdcích a mysli mužů, lze doporučit blok Muž – návod k použití, Světy zítřka jsme pak přichystali pro fanoušky sci-fi. Life on Mars je tu pro ty, kteří chtějí poznat nejoceňovanější naštvané filmy současnosti. Program #followme je určený prioritně uživatelům sociálních sítí a konzumentům digitálních forem odreagování. Program Stink Films je poctou jedné z nejkreativnějších a nejoceňovanějších produkčních společností současnosti, jež z reklam dokázala udělat originální krátké filmy a pro niž pracuje třeba i Ivan Zachariáš. Pro děti od 5 do 9 let jsme i letos nachystali program animovaných filmů Pragueshorts dětem. A úplně samostatnou část festivalu tvoří premiérově připravená VR zóna, kde si můžete nasadit helmy a seznámit se s tím, jak nově také může vypadat audiovizuální zážitek. Více na www.pragueshorts.com

 • Obrázek k novince 75. Zlaté glóby - výsledky 8.1.2018

  75. Zlaté glóby - výsledky

  V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem roku se stalo drama Tři billboardy kousek za Ebbingem, které získalo čtyři sošky, včetně nejlepšího filmu. Nejlepší komedií roku je podle Asociace Lady Bird a v hlavních hereckých kategoriích uspěli Gary OldmanFrances McDormand, James FrancoSaoirse Ronan. Cenu za nejlepší zahraniční film získalo německo-francouzské drama Odnikud. Bez ocenění tentokrát zůstal Steven Spielberg s Akty Pentagon a Christopher Nolan s Dunkerkem. Televizní kategorie ovládli nováčci. Čtyři sošky si odnesla minisérie Sedmilhářky. Nejlepším dramatickým seriálem se stal Příběh služebnice a v kategorii komedií vyhrál seriál The Marvelous Mrs. Maisel. Čestnou cenu si letos odnesla Oprah Winfrey. Kompletní seznam nominovaných a výherců naleznete v sekci Ocenění.

  (Bart)
<< předchozí 1 2 3 4 14 28 41 54
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace