Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 10.12.2012

  Matt Damon: Bourne ne, Monuments ano

  Napjatě čekáme na první ukázky z letní akční sci-fi Elysium, ve kterém spojil síly s tvůrcem Distriktu 9 Neillem Blomkampem. Mezitím už se Matt vrhá na další projekty a v lednu odjede do Evropy, aby tam posílil už i tak impozantní obsazení dobového thrilleru The Monuments Men. O dalším režijním projektu George Clooneyho jsme už několikrát psali, takže si jistě pamatujete, že jde o skutečnými událostmi inspirovaný příběh skupiny historiků a muzejníků, kteří se na sklonku 2. světové války snaží zachránit nacisty uloupená umělecká díla před zničením. Clooney hraje i hlavní roli, přidali se Daniel Craig, Cate Blanchett, Bill Murray, Jean Dujardin nebo John Goodman. No, a teď je na palubě i Damon. Na filmu bude pracovat téměř totožný štáb jako na velebeném Affleckově Argo, takže přinejmenším dobová atmosféra bude báječná. Matt se během nedávného interview vyjádřil i ke spekulacím, že další film z Bourne série by mohl udělat z Jasona a Aarona (Jeremy Renner) parťáky. „Moc si to neumím představit, Jason je z principu osamělá postava a od začátku se snažil od toho všeho uniknout, co se mu teď konečně povedlo. Proč by se vracel?“ Inu... možná kvůli penězům od studia Universal? :)

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.12.2012

  Timothy Olyphant na lovu lidožroutů

  V seriálu Justified (u nás jako Strážce pořádku) dokazuje, že je převtělený Clint Eastwood, ačkoli ten původní ještě nenatáhl zaprášené holínky. Klobouk mu sluší jako málokomu, každá hláška padá na úrodnou půdu a pistolnické „Co bych kladl otázky, když nejdřív můžu všechny oddělat!“ mu beze zbytku uvěříte. Proto je fajn, že se připojil k nejočekávanějšímu westernovému projektu současnosti. Ne, není to Lone Ranger a (promiň, Quentine) ani Nespoutaný Django. Jde o Bone Tomahawk, ultrabrutální kovbojku scenáristy a režiséra S. Craiga Zahlera. Zápletka je prostá, jak se na pravý western sluší: nesourodá skupina mužů vyrazí za hranice civilizace, aby tam zachránila několik zajatců ze spárů primitivních jeskynních kanibalů. Budou evidentně padat obrovské kusy masa, navíc film má prý vynikající scénář a díky tomu nalákal solidní obsazení. Jennifer „Deb“ CarpenterDextera se budou snažit zachránit šerif Kurt Russell, kovboj Peter Sarsgaard, tak trochu pomatený Richard Jenkins a jistý pan Brooder, vybraně mluvící a dobře vychovaný ostrostřelec z Východu, který přijel do divočiny vypustit bestii, skrývající se pod uhlazeným povrchem. Ano, právě to je role pro Olyphanta, a zní to, jako by mu byla napsaná přímo na tělo. Natáčení startuje na jaře v pouštích Nového Mexika.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.12.2012

  Po zdechlinách z Walking Dead zaútočí emzáci

  Producentka Gale Anne Hurd, která obdařila svět třeba Terminátorem a Vetřelci, slaví v současné době úspěch na televizních obrazovkách. Zombie postapo The Walking Dead se ve třetí sezóně nevídaně rozjelo a stanice AMC díky němu trhá rekordy v sledovanosti. Není divu, že služby zkušené producentky vyžadují i jiné kabelovky, třeba USA Network. Hurd pro ně vyprodukuje pilot nového seriálu Horizons, který se odehrává během 2. světové války, ale ve skutečnosti půjde o tradiční sci-fi. Hrdinkou je pracovnice FBI, která pojme podezření, že smrt jejího manžela v Jižním Pacifiku mají ve skutečnosti na svědomí mimozemšťané. Mnozí ji budou mít za blázna, ale ukáže se, že válečný křižník opravdu potopila kosmická loď a hrdinka se postupně ocitne v pozici vyvolené osoby, která může zastavit mimozemskou invazi.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.12.2012

  Affleck na lovu bostonského škrtiče

  Casey, „ten lépe hrající z Affleckovic bráchů“, se chystá jako producent a možná i hlavní představitel zpracovat jednu z nechvalně známých kapitol historie rodného Bostonu. V šedesátých letech v ulicích města řádil proslulý sériový vrah, známý jako „bostonský škrtič“. Dodnes se s jistotou neví, kdo během půldruhého roku brutálně zavraždil třináct žen – údajně měl být pachatelem schizofrenik Albert DeSalvo, avšak existuje konspirační teorie, že byl součástí spletitějšího příběhu v pozadí a pachatelů bylo ve skutečnosti víc. Casey Affleck si ve filmu studia Warner Bros., nazvaném prostě Bonston Strangler, zahraje detektiva z týmu, který měl za úkol škrtiče dopadnout. Bude však muset zápasit s mnohem větším molochem – se zkorumpovanými politiky, policajty a právníky, kteří se snažili zamést případ pod koberec. Je to téma na epický a vrstevnatý polit-krimi-thriller – docela bychom si přáli, aby se zapojil i starší brácha Ben. Námět byl už mnohokrát zpracován, nejslavnějším filmem je The Boston Strangler (u nás jako Bostonský případ), ve kterém Henry Fonda pronásledoval Tonyho Curtise. Ten v té době rolí odporného vraha překvapivě vybočil ze škatulky štramáků z romantických komedií a dobrodružných filmů.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.12.2012

  Tvůrce Médi chce umřít na Divokém západě

  Když přišel s projektem Méďa, většina hollywoodských studií ho odmítla. Včetně Foxů, pro které Seth MacFarlane vytvořil veleúspěšný animovaný seriál Griffinovi. Nakonec se Méďu ujala menší produkční společnost Media Rights Capital... a utržila za film s rozpočtem 50 milionů dolarů půl miliardy. Proto Seth nabídl MRC i svůj další projekt, který chce nejen režírovat, ale tentokrát si v něm i zahrát hlavní roli. Scénář napsali autoři Médi Alec Sulking a Wellesley Wild a produkovat bude opět Scott Stuber, takže prozatím není důvod pochybovat, že půjde o další povedenou komedii. Bude se odehrávat na Divokém západě, má být ve stylu kultovních Ohnivých sedel a název A Million Ways to Die in the West naznačuje, že nás film vyvede z romantických představ o Americe ve druhé polovině 19. století. Naopak, Západ podle MacFarlanea bude ještě mnohem nebezpečnější místo, než jsme viděli v těch nejdrsnějších westernech.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.12.2012

  Del Toro: Přes Krvavý vrchol k Horám šílenství?

  Napjatě čekáme na první trailer, který nám předvede válku obrovských robotů s „kaiju“ monstry v Pacific Rim... a Guillermo del Toro už mezitím plánuje budoucí projekty. Jak jsme psali nedávno, bude se podílet na animovaném Pinocchiovi (produkce, spolurežisér a hlas pro některé postavy) a pro kabelovku FX natočí pilot k seriálové adaptaci knížky The Strain (v češtině Zhoubný kmen), kterou napsal s Chuckem Hoganem (skupina lidí čelí masivní upíří epidemii v New Yorku). Pak, konkrétně v únoru 2014, zahájí natáčení hororu Crimson Peak pro Legendary Pictures a Warner Bros. Podle jeho slov půjde o „komorní, převážně v dekoracích natočenou moderní variaci na klasické duchařské příběhy ve stylu legendárního Strašení. Zároveň dodal, že Legendary si ho chtějí podržet a zřejmě mu po Crimson Peak umožní natočit vysněnou lovecraftovskou adaptaci At the Mountains of Madness, které se už několikrát nepodařilo odlepit od země (kombinace vysokého rozpočtu a tvrdého R ratingu se v Hollywoodu moc nenosí). Jinými slovy, producenti z Legendary řekli Guillermovi něco jako: „Natoč nám menší úspěšný horor... a my ti pak dáme přes 100 milionů dolarů na tvůj megaprojekt.“

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.12.2012

  Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

  Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko. Vždyť co když bude první díl propadák a příběh tak zůstane nedopovězen? Podívejte se třeba na Eragona nebo Zlatý kompas. Naštěstí je tu řešení, a autoři i producenti adaptací ho volí čím dál častěji. Televizní seriál anebo minisérie. Stanice CBS ani nevyžadovala obvyklý zkušební pilot a rovnou nařídila celou sérii v případě zpracování jednoho z posledních románů Stephena Kinga Under the Dome. Malé městečko v Maine je z neznámých důvodů uzavřeno pod jakousi neproniknutelnou bublinou silového pole. Začíná boj o přežití a obyvatelé se rozdělují do zápasících frakcí... Ideální námět pro seriál. A bude vám to znít ještě lépe, když dodáme, že pilotní film natočí Niels Arden Oplev, tvůrce původních švédských Mužů, kteří nenávidí ženy. Kvalita „hrozí“ i adaptaci bestselleru Susanny Clarke z roku 2004 Jonathan Strange and Mr. Norrell. Komplikovaný, přes deset let psaný fantasy román z alternativní, magií nasáklé Anglie v dobách napoleonských válek chtělo původně zfilmovat studio New Line Cinema, ale nakonec mu propadla práva. Možná je to dobře, mágové se vrací do rodné Anglie, kde jim stanice BBC dopřeje šestidílnou minisérii. Scénář napíše Peter Harness (třetí série Wallander) a režie se ujme Toby Haynes (několik dílů Doctora Who, Ceny za lidskost a hlavně část The Reichenbach Fall z nového Sherlocka).

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.12.2012

  Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

  Udělování Evropských filmových cen v Berlíně suverénně kralovala komorní Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Není to žádné překvapení, film o nemoci a umírání ve vztahu dvou starých manželů bude velmi pravděpodobně nominován i na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film a někteří tvrdí, že mu cena neunikne. Láska získala Evropskou filmovou cenu za nejlepší film, nejlepší režii (Haneke), nejlepší mužský herecký výkon (Jean Louis-Trintignant) a nejlepší herečku roku (Emmanuelle Riva). Za nejlepší scénář byl oceněn dánský thriller s Madsem Mikkelsenem Hon od autorské dvojice Tobias Lindholm a Thomas Vinterberg. McQueenův Stud bodoval v kategoriích kamera a střih, špionážní retro Jeden musí z kola ven si odneslo ceny za výpravu a hudbu. Ceny za celoživotní dílo a přínos získali Helen Mirren a Bernardo Bertolucci. Česká republika si odnesla vavříny v kategorii nejlepší animovaný film, konkrétně za netradiční komiksovou adaptaci Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka. Gratulujeme!

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.12.2012

  Spartaka nahradí Julius César

  Kabelovka Starz do nás v lednu (konkrétně 25. 1. 2013) začne ládovat třetí regulérní sezónu (nepočítáme v to prequelovou řadu Bohové arény) seriálu Spartakus. Ví se, že War of the Damned příběh vzbouřeného gladiátora uzavře. Jeho vysoká sledovanost si ale vynutila spin-off, tedy nepřímé pokračování. Připravte se proto na další porce krve a obnažených vnad. Nový seriál bude vyprávět o osudech slavného římského vojevůdce Julia Césara. Ten se jako vedlejší postava představí už ve War of the Damned a bude ho hrát Australan Todd Lasance. V době Spartakovy smrti měl César devětadvacet let, takže se podíváme na začátky jeho strmě stoupající kariéry. I tento seriál bude produkovat Robert Tapert a hlavním tvůrcem bude Steven DeKnight, takže pokud jde o scénáře, zůstane zachována kvalita Spartaka.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.12.2012

  Avatar pokračuje příští rok

  Samozřejmě, řeč je o natáčení, ne o premiéře hotového filmu (resp. filmů). James Cameron momentálně přebývá na Novém Zélandu, kde pilně připravuje Avatara 2 a 3. Kromě psaní scénáře se intenzivně připravuje i výtvarná stránka filmů. Jak jinak, Cameron se zúčastnil i na slavnostní světové premiéře Hobita: Neočekávané cesty a na červeném koberci si přihrál vlastní modrou polívčičku. Nejdříve vyjádřil víru, že film kámoše Jacksona bude obrovský hit a svým 48 FPS (frekvence obrázků za sekundu, dvojnásobná ve srovnání s obvyklým 24 FPS) otevře cestu dalším technicky pokročilým filmům. Tím myslel především dvojku a trojku Avatara, které hodlá natočit v ještě vyšší frekvenci. A teď k termínům: V únoru by měly být hotové scénáře a na konci příštího roku začne natáčení (obou dílů na jeden zátah). „Chci mít tentokrát pevné scénáře, ne dopisovat příběh až během postprodukce. Stalo se mi to u jedničky a pak jsem musel z finálního střihu vyhazovat celé scény. To už nechci dělat.“ Začátek natáčení na sklonku roku 2013 zároveň znamená, že původně plánovaná premiéra o Vánocích 2014 se v žádném případě nestihne. Na výpravu pod hladinu pandorských oceánů si proto ještě počkáme.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 21.11.2018

  Internetová videotéka www.aniont.com v novém

  Aniont je pojem, který známe z fyziky, zájemci a fanoušci animovaného filmu ale vědí, že je také akronymem pro ANImation ONline Theater. Na této internetové videotéce návštěvníci sledují krátké animované filmy a videa zdarma, bez reklam a v kvalitě obrazu, kterou si zaslouží. Kvalitní autorskou animaci zde již 3 roky zpřístupňuje Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm a jeho spřátelené zahraniční festivaly. Zdrojem jsou především snímky z bohatého archivu mezinárodní festivalové soutěže, ale zároveň jsou uváděny i nejnovější tituly. Aniont.com dále nabízí tematická pásma, jako například hodinový program věnovaný současné česko-slovenské loutkové animaci nebo pásmo pro děti.

  Webová stránka přichází v novém designu a je lépe přizpůsobena pro používání na mobilních zařízeních. Velkou proměnou prošlo také vyhledávání, které je přehlednější a rozšířené. Umožňuje návštěvníkovi webu filtrovat výsledky dle celé řady nových kritérií. Kromě obvyklých jako je název, jméno režiséra, země či rok výroby, si nyní můžete vybírat mezi žánry, technikami animace nebo délkou trvání. Kritéria lze navíc kombinovat, takže se dostanete velmi snadno ke specifickému výsledku.

  Největší změnou, která se objevila s novou verzí Aniontu, je prémiová zóna. Aniont se díky tomu stal jedinou českou VOD platformou zaměřenou na animovaný film. Snímek z prémiové zóny je velice čerstvý a běžně k vidění pouze na festivalech. Divák si ho na Aniontu může přehrát buď za jednorázový poplatek, nebo si zřídit předplatné, se kterým má přístup ke všem prémiovým snímkům po libovolně zvolenou dobu. V současnosti, kdy prakticky neexistuje distribuce krátkých filmů, je Aniont nejúčinnější formou, jak snímek k divákům přiblížit a zároveň finančně podpořit tvůrce.

  Videotéku za dobu jejího fungování využilo tisíce fandů animovaného filmu ze všech kontinentů. Sledovat je zde možné bezmála tři stovky filmů, videoklipů a nenarativních/abstraktních videí. Nově se mezi nimi objeví i krátkometrážní tituly oceněné na posledním ročníku festivalu Anifilm a další skvosty současné animace uváděné pouze na specializovaných světových přehlídkách.

 • Obrázek k novince 9.11.2018

  Místo Klidu – Máš ho doma, tak s ním něco udělej.

  HORNBACH propůjčuje hlas místu, o kterém nikdo nemluví. Toaleta je místem klidu. To, co člověk přijal a strávil, tady opět vyloučí. Ve společnosti je to ale stále tabuizované téma. HORNBACH odkrývá tajemství toalet a povyšuje vykonávání potřeby na mnohem více, než je čirá nutnost. Trávení představuje jako kreativní proces a návštěvu toalety jako akt tělesného a duševního zastavení se. Výsledkem je vytvoření zážitkové inscenace toalety, při jejímž použití jsou osloveny všechny lidské smysly. V říjnu 2018, v centru Berlína, se na tuto dokonalou toaletu posadilo 100 pozvaných hostů a prolomili toto tabu. Jejich myšlenky a zážitky byly zvěčněny v krátkém dokumentárním filmu #MístoKlidu, kde HORNBACH dává tomuto Místu Klidu hlas. Ukazuje tak, co je možné dokázat s kreativitou a sortimentem, který nabízí, a inspirovat k tomu, aby i k toaletě lidé přistupovali tvůrčím způsobem. Takového kroku je totiž schopný pouze HORNBACH.

 • Obrázek k novince 30.10.2018

  19. ročník Mezipater se blíží

  19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se přesune do Brna, kde potrvá až do 23. listopadu. Tématem letošního ročníku bude svět Mimo realitu.

  Mezi nejočekávanější hrané snímky patří rakouské coming-of-age drama L'Animale rakouské režisérky Kathariny Mückstein; výzývavé drama Zatoulaný o mladém prostitutovi, které mělo premiéru na týdnu kritiky v Cannes nebo třeba Převýchova Cameron Post s herečkou Chloë Grace Moretz v hlavní roli.

  Sekce dokumentárních filmů představí divačkám a divákům působivé intimní příběhy. Mezi takové patří autobiografický dokument Dohoda s vesmírem. Ten ukazuje Jasona a Tracey, kteří kvůli své touze pořídit si miminko svádí boj s limity vlastního těla. Tracey totiž prodělala rakovinu a Jason je trans muž. Přesto se rozhodne dítě odnosit právě on. Jiný boj, tentokrát s policií a bezdomovectvím, pak svádí další pár, tentokrát sympatické dvojice žen Teri a Tiahna ve filmu Život na hraně.

  Součástí festivalu bude i přehlídka krátkometrážních snímků z celého světa, které jsou rozděleny do šesti tematicky odlišných sekcí. Těšit se můžete ale i na retro sekci. Zde se v české premiéře představí kultovní Růžový Narcis, ve kterém nás fantazie mladého prostituta přivádí do sultánova paláce i španělské koridy; nově zrestaurovaný japonský snímek Pohřební průvod růží a švédsko-dánskou romanci Láska je láska.

  I letos jsme pro všechny připravili bohatý doprovodný program plný zajímavých diskuzí s odbornicemi a odborníky na aktuální témata LGBTQ+ komunity. Jeho součástí jsou i oblíbené večírky. Kromě zahajovacího večera v kině Lucerna, na vás čeká v sobotu největší párty Mezipater Fata Morgana. Ta se bude konat ve vršovickém klubu Ankali, který nezklame žádného fanouška elektronické hudby. Za DJským pultem vystoupí berlínské duo Acado nebo kosovská DJka ODA.

 • Obrázek k novince 28.10.2018

  Česká akční komedie se rozjíždí!

  Divoké přestřelky, drsné bitky, pyrotechnické orgie, šílené nápady a nekompromisní humor! Režijní duo Luboš Ondráček a Jiří Fabík dokončují pilotní díl originálního seriálu Kaskadéři s.r.o.. Oba režiséři se jím hlásí k dravému a hravému audiovizuálnímu stylu svého oblíbence Edgara Wrighta (Jednotka příliš rychlého nasazení, Baby driver) a už v traileru rozpoutávají ztřeštěné akční inferno.
   

  Na pilotu své síly spojily téměř všechny filmařské štáby z Brna a podílela se na něm více než stovka nadšenců. Hlavního záporáka, pojišťováckého žraloka, který udělal životní chybu, když pojistil tým střelených kaskadérů, si v něm zahrál Zdeněk Junák. Pilot, jehož scénář vyšel z hlav a klávesnic Josefa Blažka a Adely Hrivnákové (Pionýři hororu), bude premiérově odpálen v brněnském kině Scala 2. prosince 2018.
   

  Už produkce pilotu byla pekelně náročná. Když jsme natáčeli scénu, kde kaskadéra Jirku Kosorinského odhodí silná exploze a on letí zavěšený na lanech přes celou místnost, bylo nám horko nejen proto, že přitom celý hořel, ale hlavně protože jsme ho ve vzduchu museli i uhasit. Což není vůbec běžné a nebylo to jednoduché,” usmívá se producent seriálu Michal Sikora
   

  Ještě náročnější ale byla postprodukce. Mazání riggingových lan, přidávání efektů nebo vkládání 3D modelu rakety, to vše zabírá spoustu práce a peněz. Abysme mohli pilot dokončit a zkusit s ním štěstí u televizí, rozhodli jsme se proto požádat o podporu fanoušky na Startovači”.

 • Obrázek k novince 25.10.2018

  Sedmý Festival argentinského filmu v kině Lucerna

  Koncem října se v kině Lucerna bude konat již 7. ročník Festivalu argentinských filmů. Od 25. do 30. října nabídne Lucerna divákům možnost shlédnout osm filmů. „Festival zahájí film režisérky Teresy Costantini To jsem já, Tita z Buenos Aires, který se zaměřuje na tango jako pěvecký žánr. Málokdo ho představuje lépe než Tita Merello a její pohnutý život zaujme zároveň evokací doby, třicátých až padesátých let minulého století, a místa, Buenos Aires. České premiéře filmu bude přítomna paní režisérka Costantini,“ dodává dramaturg festivalu Jan Rybář.

  Projekci filmu doplňuje tematická výstava filmových plakátů s hvězdou zlaté éry argentinské kinematografie, Titou Merello. Výstava je realizovaná s významnou podporou Muzea filmu Pabla Ducróse Hickena, jenž sídlí ve čtvrti La Boca v Buenos Aires. Výstava, jenž bude k vidění v kavárně kina Lucerna, je výběrem plakátů z filmů z let 1933 až 1980.


  Široká škála argentinské filmové tvorby je tento rok zastoupena snímky jako je Naše poslední tango, fascinující životopisný příběh dvou z nejznámějších tanečníků tanga. Film Naše dítě konfrontuje dobře situovanou lékařku z Buenos Aires toužící po adopci dítěte s drsnou a nebezpečnou realitou chudého severu země. Kdo miluje, nenávidí je klasický detektivní příběh ze čtyřicátých let vynikajícím způsobem evokuje atmosféru doby, a to estetikou i psychologií hrdinů příběhu. Nechybí ani komedie, ve filmu Deset dní bez mámy se Vera se rozhodne odjet sama na dovolenou a její manžel, Victor si myslí, že zvládnout domácnost se čtyřmi dětmi pro něj bude hračka. Drama Summit odhaluje pozadí vysoké politiky. Další filmy nás zavedou do drsné Patagonie (Lovecká sezóna), ale třeba i mezi emigranty ve vzdáleném New Yorku (Nikdo se nedívá).

  Při slavnostním zahájení 25.10. se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga v Pasáži Paláce Lucerna. Po filmu je pro návštěvníky v Mramorovém sálu Lucerna připraven koncert argentinské hudby umělců Juana Carlose Vivase (kytara a zpěv), Terezy Koláčkové (housle) a Elišky Ochmanové (zpěv). Po koncertu bude v Mramorovém sále pokračovat tradiční argentinská tančírna Milonga.

 • Obrázek k novince 15.10.2018

  DAS FILMFEST zve na filmové hody

  3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné filmové hody. Diváci se mohou těšit na svěží komedie, mrazivá dramata, napínavé thrillery, nezávislé a artové snímky i nekompromisní dokumenty. To nejlepší z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska bude k vidění v Praze od 17. do 23. října a od 29. října do 2. listopadu v Brně.

   

  Slavnostní zahájení bude patřit hvězdně obsazené muzikálové tragikomedii Mackie Messer – Brechtův Třígrošový film. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří dále například cenami ověnčený thriller Cops, drama z dob před 5000 lety Ötzi, muž z ledu, tragikomedie Staří ať zemřou o generaci, která se za každou cenu chce bouřit, ale nemá proti čemu, nebo pocta herečce Romy Schneider 3 dny v Quiberonu. DAS FILMFEST nabídne také diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně představí například režiséři Christian Frosch (Murer – Anatomie procesu), Felix Randau (Ötzi, muž z ledu), Robert Fischer (Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman), Cyril Schäublin (Komu se dobře daří), Michael Kreihsl (Zázračné cvičení), Istvan (Cops) a Antonin Svoboda, který dorazí společně se střihačkou Joanou Scrinzi (Cry Baby, Cry).

   

  V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL festival uvede například drama z posledních dnů války založené na skutečných událostech Kapitán, energický snímek o dospívání a hledání vlastní identity Blue My Mind či velkoryse pojatou a divácky mimořádně úspěšnou „pohádku pro dospělé“ Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích. Erik & Erika ukáže mistryni světa ve sjezdu na lyžích Eriku Schinegger, svádějící boj proti předsudkům, když se zjistí, že je vlastně Erik Schinegger a snímek Světlo odvypráví příběh emancipace silné a nezávislé umělkyně Marie Theresie Paradis, která na rozdíl od svých současníků Haydna, Glucka a Mozarta upadla do zapomnění.

   

  SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN pozve diváky na romantickou roadmovie po Evropě se snímkem 303, nabídne svěží vztahovou komedii Kim má penis a představí úspěšnou tragikomedii s hvězdným obsazením Arthur & Claire. Program nabídne také zajímavý postapokalyptický western U mě doma, křehkou, civilní a realistickou romanci Láska mezi regály nebo ceněný snímek o dospívání Hördur – mezi světy. Kompletní program naleznete na www.dasfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 8.10.2018

  Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

  Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté výročí Československa oslavíme letos v Ji.hlavě filmovou sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.“ 

   

  V sekci Zvláštní uvedení představí letošní Ji.hlava hned dvě velká jména světového filmu. Prvním bude německý režisér Wim Wenders: festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard. Na festivalu bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu. Godard je také autorem letošní festivalové znělky. Sekce Svědectví o politice přinese například snímek Waldheimův valčík (2018) rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na post prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument. Sekce Svědectví o poznání pak uvede francouzský film V říši dokonalosti (2018). Režisér Julien Faraut. ve snímku nahlíží život a dílo kontroverzního amerického tenisty, slavného „bouřliváka“ Johna McEnroea.

   

  Z českých novinek se může divák těšit třeba na film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil. Letošní Ji.hlava nabídne dále přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, po intimní lidské příběhy. 

   

  Na téma stého výročí reaguje i sekce Domov. Tady budou představeny filmy zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa. „Oblast byla vnímána jako československý orient. Filmy jsou poetizované, dýchají romantikou a dobrodružstvím. Kopce, hory, nekonečné lesy, dřevěné kostely, hrající si děti, rozesmáté krásky,“ vypočítává dramaturg sekce Jaroslav Kratochvíl. Diváci budou moci zhlédnout například film Jiřího Weisse Píseň o Podkarpatské Rusi (1937) nebo Plickův snímek Jaro na Podkarpatské Rusi (1929). Více informací na www.ji-hlava.cz

 • Obrázek k novince 7.10.2018

  ČSFD výprava na nej horor fest světa

  ČSFD skvadra hororových geeků Filmmaniak, Goldbeater, POMO a RUSSELL (na horní fotce zleva doprava se zombie girls, odchycenými na slavném “Zombie Walk”) nás zdraví ze světového Nr. 1 festivalu pokleslé filmové zábavy ve španělském Sitgesu! Po openingové Suspirii, nové verzi hororové klasiky Daria Argenta, je čekají velké premiéry akčního hororu Overlord z produkční dílny J.J. Abramse, policejní drsňárny Dragged Across Concrete s Melem Gibsonem od hypertalentovaného řezníka S. Craiga Zahlera, holčičího akčního nářezu Assassination Nation, čtvrtého dílu oblíbené skandinávské krimisérie detektivek od spisovatele Jussiho Adler-Olsena Journal 64, nebo nového Halloweenu, který navazuje na jedničku Johna Carpentera a do role Laurie Strode vrací scream queen Jamie Lee Curtis. Plus Carpenterův koncert vlastních soundtracků, který festival v Sitgesu velkolepě uzavře. Kdo máte rádi horory, krev, nadpřirozeno a bizár, sledujte komentáře a deníčky našich čtyř dobrodruhů!

 • Obrázek k novince 5.10.2018

  Bollywood, příběhy inspirované reálnými událostmi

  Festival bollywoodského filmu od 10. do 14. října opět nabídne divákům v pražském kině Světozor výběr jihoasijské kinematografie, která svým rozsahem konkuruje americkému Hollywoodu! Hollywood zná každý, ale Bollywood (a indické filmy obecně) si u nás za 16 let trvání festivalu také našel značnou část fanoušků - a poznávají ho další a další. Tradiční Bollywood dokáže nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie. Cílem festivalu je však nabídnout vyvážený mix romantiky, akce, komedie a dramatu. Prostřednictvím filmů se diváci mohou seznámit také s aktuální společenskou problematikou v Indii, protože filmaři stále častěji poukazují na otázky, které v indické společnosti silně rezonují. Kromě politiky a náboženství jsou to například ženská emancipace, vztahy mezi rodiči a dětmi, či tvrdá cesta za úspěchem. Mezi romantickými pohádkami se objevují také příběhy inspirované reálnými událostmi. Také v letošním roce nás těmito filmy provedou největší hvězdy současnosti.

   

  Hned dvakrát se otázce ženské emancipace věnuje Aamir Khan. Zahajovací snímek festivalu, Secret Superstar, kromě Indie triumfoval také v Číně, kde v návštěvnosti překonal většinu hollywoodské konkurence. Také Dangal se dočkal fenomenálního úspěchu i za hranicemi a stal se nejvýdělečnějším indickým filmem historie. Snímek inspirovaný skutečnými osudy sester přesvědčuje o tom, že i ženy dovedou vynikat v tvrdých sportech. A že se ženy dokáží vyrovnat s různým handicapem, to předvede skvělá Rani Mukerji coby učitelka s Tourettovým syndromem. Komediální drama Hichki je volnou adaptací autobiografické knihy amerického učitele Brada Cohena. Zástupcem akčního thrilleru je bezpochyby Salman Khan, který se v pokračování populární akční komedie vrací jako elitní tajný agent. Velkolepý snímek Tiger Zinda Hai se tentokrát soustředí více na akci než na humor. I v tomto případě se film inspiruje skutečnými reálnými událostmi (zajetí indických sester tzv. Islámským státem v iráckém Tikrítu) a zdůrazňuje také tematizaci sexuálního zneužívání žen ve válečných konfliktech. Půvabná Katrina Kaif svými pohybovými schopnostmi a ochotou sama provádět kaskadérské výkony zde překonává i samotného Salmana Khana. Životopisné drama Sanju zase dokazuje, že osobní život některých bollywoodských hvězd je sám o sobě zajímavým námětem pro film. Mladá herecká hvězda Ranbir Kapoor nás provede životem svého hereckého kolegy Sanjaye Dutta, jež je plný problémů, nejen s drogami a s podsvětím, zároveň se ale vždy dokázal odrazit ode dna a zazářil v desítkách známých filmů.

   

  Naopak od vážnějších témat všedního života má diváky dostat dobrodružná komedie Jagga Jasoos, kde se podruhé objeví Ranbir Kapoor s Katrinou Kaif. Snímek se inspiruje němými groteskami a také třeba slavnými komiksy o Tintinovi, do značné míry je postaven na vizuálních gazích a téměř pantomimickém herectví, ale podobně důležitou roli jako obrazy v něm samozřejmě hraje hudba a zpěv. Zajímavostí je pak Load Wedding, další z úspěšných pákistánských komedií v bollywoodském stylu, kterou organizátoři festivalu zařadili do programu. A chybět letos nemůže ani největší bollywoodská hvězda Shah Rukh Khan v kritiky oceňovaném snímku Dear Zindagi, vzdáleně připomínajícím americké nezávislé filmy o vztazích a osobních krizích, který se vyvíjí poněkud odlišným způsobem, než by člověk očekával od bollywoodského filmu…

   

  Festival poukazuje také na rozmanitost komerční i nekomerční indické kinematografie zařazením dokumentárních filmů a také regionálních filmů – v letošním roce tamilských, a tím by měl dát dostatečně najevo, že Indie nerovná se jen Bollywood. Pro zpestření je připravena soutěž a „mela“ - po celou dobu konání bude přítomna indická restaurace, masala chai a možnost nakupování indických potravin a suvenýrů. A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 12. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY by byla chyba. Tentokrát opět v La Loca Music bar! Celý program na www.bollywood.cz

 • Obrázek k novince 2.10.2018

  Nový seriál Světlu vstříc na iDNES KINO

  Na iDNES KINO mohou diváci nově sledovat seriál plný černého humoru Světlu vstříc! Cyklus anekdotických příběhů z krematoria ve finanční tísni, se stopáží do deseti minut byl natočen v reálných lokacích a v každém z dvanácti dílů přinese zábavný pohled na jeden konkrétní pohřeb a jeho bizarní souvislosti. "Vsadili jsme na jistotu, tedy na komediální talent Petra Čtvrtníčka a černý humor, který v Česku funguje. Věříme, že se diváci skvěle pobaví," řekl Vladimír Mužík, ředitel videoobsahu společnosti MAFRA, a. s.

   

  Krematorium v seriálu Světlu vstříc se potýká s nedostatkem financí a nežádanou konkurencí v blízkém Týništi. Jedním z hlavních motivů celého cyklu je proto hledání řešení, jak zvýšit četnost žehu, ale i využití "kremáče" pro jiné příležitosti - jako je například pronájem prostor pro volby, cvičení aerobiku anebo nabídka skutečně netradičního doplňkového sortimentu... Jednotlivé díly seriálu jsou uzavřeny samostatnou pointou, na předchozí epizody však navazují poetikou či odkazy. V rolích pracovníků krematoria, více či méně postižených svou profesí, se blýsknou například Ladislav Županič (Ředitel), Dana Batulková (Omývačka mrtvol), Petr Čtvrtníček (Spalovač) či Martin Evžen Kyšperský (Obřadník). Vedlejší postavy si zahráli mimo jiné Arnošt Goldflam, Hana Kynychová či Petr Halberstadt.

   

  Autory námětu seriálu jsou Petr Čtvrtníček a David Ondříček. Scénáře a režie se ujal Tomáš Hodan. "Námět vznikal na popud Davida Ondříčka. S Petrem Čtvrtníčkem, spolutvůrcem námětu, a s Robertem Geislerem, se kterým jsme na námětu spolupracovali zpočátku, se dobře známe už z dřívějších projektů. Internetová tvorba nabízí naprostou volnost a my ji v plné míře využíváme. U seriálu z krematoria to ostatně ani jinak nejde. Zatím k nám nedoputovala jediná věta typu 'To už je moc' nebo 'Tohle divák nezkousne'. A tak se diváci mohou těšit na Danu Batulkovou, která bude umývat mrtvoly, nebo Ladislava Županiče shánějícího všemožně nebožtíky, aby krematorium prosperovalo," uzavřel Tomáš Hodan, scenárista a režisér seriálu Světlu vstříc. Produkci seriálu zajistila společnost Lucky Man Films. Sledujte premiérový díl online ZDE

<< předchozí 1 2 3 4 16 31 45 60
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace