Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 10.12.2012

  Matt Damon: Bourne ne, Monuments ano

  Napjatě čekáme na první ukázky z letní akční sci-fi Elysium, ve kterém spojil síly s tvůrcem Distriktu 9 Neillem Blomkampem. Mezitím už se Matt vrhá na další projekty a v lednu odjede do Evropy, aby tam posílil už i tak impozantní obsazení dobového thrilleru The Monuments Men. O dalším režijním projektu George Clooneyho jsme už několikrát psali, takže si jistě pamatujete, že jde o skutečnými událostmi inspirovaný příběh skupiny historiků a muzejníků, kteří se na sklonku 2. světové války snaží zachránit nacisty uloupená umělecká díla před zničením. Clooney hraje i hlavní roli, přidali se Daniel Craig, Cate Blanchett, Bill Murray, Jean Dujardin nebo John Goodman. No, a teď je na palubě i Damon. Na filmu bude pracovat téměř totožný štáb jako na velebeném Affleckově Argo, takže přinejmenším dobová atmosféra bude báječná. Matt se během nedávného interview vyjádřil i ke spekulacím, že další film z Bourne série by mohl udělat z Jasona a Aarona (Jeremy Renner) parťáky. „Moc si to neumím představit, Jason je z principu osamělá postava a od začátku se snažil od toho všeho uniknout, co se mu teď konečně povedlo. Proč by se vracel?“ Inu... možná kvůli penězům od studia Universal? :)

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.12.2012

  Timothy Olyphant na lovu lidožroutů

  V seriálu Justified (u nás jako Strážce pořádku) dokazuje, že je převtělený Clint Eastwood, ačkoli ten původní ještě nenatáhl zaprášené holínky. Klobouk mu sluší jako málokomu, každá hláška padá na úrodnou půdu a pistolnické „Co bych kladl otázky, když nejdřív můžu všechny oddělat!“ mu beze zbytku uvěříte. Proto je fajn, že se připojil k nejočekávanějšímu westernovému projektu současnosti. Ne, není to Lone Ranger a (promiň, Quentine) ani Nespoutaný Django. Jde o Bone Tomahawk, ultrabrutální kovbojku scenáristy a režiséra S. Craiga Zahlera. Zápletka je prostá, jak se na pravý western sluší: nesourodá skupina mužů vyrazí za hranice civilizace, aby tam zachránila několik zajatců ze spárů primitivních jeskynních kanibalů. Budou evidentně padat obrovské kusy masa, navíc film má prý vynikající scénář a díky tomu nalákal solidní obsazení. Jennifer „Deb“ CarpenterDextera se budou snažit zachránit šerif Kurt Russell, kovboj Peter Sarsgaard, tak trochu pomatený Richard Jenkins a jistý pan Brooder, vybraně mluvící a dobře vychovaný ostrostřelec z Východu, který přijel do divočiny vypustit bestii, skrývající se pod uhlazeným povrchem. Ano, právě to je role pro Olyphanta, a zní to, jako by mu byla napsaná přímo na tělo. Natáčení startuje na jaře v pouštích Nového Mexika.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.12.2012

  Po zdechlinách z Walking Dead zaútočí emzáci

  Producentka Gale Anne Hurd, která obdařila svět třeba Terminátorem a Vetřelci, slaví v současné době úspěch na televizních obrazovkách. Zombie postapo The Walking Dead se ve třetí sezóně nevídaně rozjelo a stanice AMC díky němu trhá rekordy v sledovanosti. Není divu, že služby zkušené producentky vyžadují i jiné kabelovky, třeba USA Network. Hurd pro ně vyprodukuje pilot nového seriálu Horizons, který se odehrává během 2. světové války, ale ve skutečnosti půjde o tradiční sci-fi. Hrdinkou je pracovnice FBI, která pojme podezření, že smrt jejího manžela v Jižním Pacifiku mají ve skutečnosti na svědomí mimozemšťané. Mnozí ji budou mít za blázna, ale ukáže se, že válečný křižník opravdu potopila kosmická loď a hrdinka se postupně ocitne v pozici vyvolené osoby, která může zastavit mimozemskou invazi.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.12.2012

  Affleck na lovu bostonského škrtiče

  Casey, „ten lépe hrající z Affleckovic bráchů“, se chystá jako producent a možná i hlavní představitel zpracovat jednu z nechvalně známých kapitol historie rodného Bostonu. V šedesátých letech v ulicích města řádil proslulý sériový vrah, známý jako „bostonský škrtič“. Dodnes se s jistotou neví, kdo během půldruhého roku brutálně zavraždil třináct žen – údajně měl být pachatelem schizofrenik Albert DeSalvo, avšak existuje konspirační teorie, že byl součástí spletitějšího příběhu v pozadí a pachatelů bylo ve skutečnosti víc. Casey Affleck si ve filmu studia Warner Bros., nazvaném prostě Bonston Strangler, zahraje detektiva z týmu, který měl za úkol škrtiče dopadnout. Bude však muset zápasit s mnohem větším molochem – se zkorumpovanými politiky, policajty a právníky, kteří se snažili zamést případ pod koberec. Je to téma na epický a vrstevnatý polit-krimi-thriller – docela bychom si přáli, aby se zapojil i starší brácha Ben. Námět byl už mnohokrát zpracován, nejslavnějším filmem je The Boston Strangler (u nás jako Bostonský případ), ve kterém Henry Fonda pronásledoval Tonyho Curtise. Ten v té době rolí odporného vraha překvapivě vybočil ze škatulky štramáků z romantických komedií a dobrodružných filmů.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.12.2012

  Tvůrce Médi chce umřít na Divokém západě

  Když přišel s projektem Méďa, většina hollywoodských studií ho odmítla. Včetně Foxů, pro které Seth MacFarlane vytvořil veleúspěšný animovaný seriál Griffinovi. Nakonec se Méďu ujala menší produkční společnost Media Rights Capital... a utržila za film s rozpočtem 50 milionů dolarů půl miliardy. Proto Seth nabídl MRC i svůj další projekt, který chce nejen režírovat, ale tentokrát si v něm i zahrát hlavní roli. Scénář napsali autoři Médi Alec Sulking a Wellesley Wild a produkovat bude opět Scott Stuber, takže prozatím není důvod pochybovat, že půjde o další povedenou komedii. Bude se odehrávat na Divokém západě, má být ve stylu kultovních Ohnivých sedel a název A Million Ways to Die in the West naznačuje, že nás film vyvede z romantických představ o Americe ve druhé polovině 19. století. Naopak, Západ podle MacFarlanea bude ještě mnohem nebezpečnější místo, než jsme viděli v těch nejdrsnějších westernech.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 5.12.2012

  Del Toro: Přes Krvavý vrchol k Horám šílenství?

  Napjatě čekáme na první trailer, který nám předvede válku obrovských robotů s „kaiju“ monstry v Pacific Rim... a Guillermo del Toro už mezitím plánuje budoucí projekty. Jak jsme psali nedávno, bude se podílet na animovaném Pinocchiovi (produkce, spolurežisér a hlas pro některé postavy) a pro kabelovku FX natočí pilot k seriálové adaptaci knížky The Strain (v češtině Zhoubný kmen), kterou napsal s Chuckem Hoganem (skupina lidí čelí masivní upíří epidemii v New Yorku). Pak, konkrétně v únoru 2014, zahájí natáčení hororu Crimson Peak pro Legendary Pictures a Warner Bros. Podle jeho slov půjde o „komorní, převážně v dekoracích natočenou moderní variaci na klasické duchařské příběhy ve stylu legendárního Strašení. Zároveň dodal, že Legendary si ho chtějí podržet a zřejmě mu po Crimson Peak umožní natočit vysněnou lovecraftovskou adaptaci At the Mountains of Madness, které se už několikrát nepodařilo odlepit od země (kombinace vysokého rozpočtu a tvrdého R ratingu se v Hollywoodu moc nenosí). Jinými slovy, producenti z Legendary řekli Guillermovi něco jako: „Natoč nám menší úspěšný horor... a my ti pak dáme přes 100 milionů dolarů na tvůj megaprojekt.“

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.12.2012

  Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

  Když máte knižní hit o síle bezmála tisíc stránek, s filmovou adaptací může být problém. Většinou se materiál do jednoho celovečeráku prostě nevejde. A plánovat filmovou sérii, to je velké riziko. Vždyť co když bude první díl propadák a příběh tak zůstane nedopovězen? Podívejte se třeba na Eragona nebo Zlatý kompas. Naštěstí je tu řešení, a autoři i producenti adaptací ho volí čím dál častěji. Televizní seriál anebo minisérie. Stanice CBS ani nevyžadovala obvyklý zkušební pilot a rovnou nařídila celou sérii v případě zpracování jednoho z posledních románů Stephena Kinga Under the Dome. Malé městečko v Maine je z neznámých důvodů uzavřeno pod jakousi neproniknutelnou bublinou silového pole. Začíná boj o přežití a obyvatelé se rozdělují do zápasících frakcí... Ideální námět pro seriál. A bude vám to znít ještě lépe, když dodáme, že pilotní film natočí Niels Arden Oplev, tvůrce původních švédských Mužů, kteří nenávidí ženy. Kvalita „hrozí“ i adaptaci bestselleru Susanny Clarke z roku 2004 Jonathan Strange and Mr. Norrell. Komplikovaný, přes deset let psaný fantasy román z alternativní, magií nasáklé Anglie v dobách napoleonských válek chtělo původně zfilmovat studio New Line Cinema, ale nakonec mu propadla práva. Možná je to dobře, mágové se vrací do rodné Anglie, kde jim stanice BBC dopřeje šestidílnou minisérii. Scénář napíše Peter Harness (třetí série Wallander) a režie se ujme Toby Haynes (několik dílů Doctora Who, Ceny za lidskost a hlavně část The Reichenbach Fall z nového Sherlocka).

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.12.2012

  Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

  Udělování Evropských filmových cen v Berlíně suverénně kralovala komorní Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Není to žádné překvapení, film o nemoci a umírání ve vztahu dvou starých manželů bude velmi pravděpodobně nominován i na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film a někteří tvrdí, že mu cena neunikne. Láska získala Evropskou filmovou cenu za nejlepší film, nejlepší režii (Haneke), nejlepší mužský herecký výkon (Jean Louis-Trintignant) a nejlepší herečku roku (Emmanuelle Riva). Za nejlepší scénář byl oceněn dánský thriller s Madsem Mikkelsenem Hon od autorské dvojice Tobias Lindholm a Thomas Vinterberg. McQueenův Stud bodoval v kategoriích kamera a střih, špionážní retro Jeden musí z kola ven si odneslo ceny za výpravu a hudbu. Ceny za celoživotní dílo a přínos získali Helen Mirren a Bernardo Bertolucci. Česká republika si odnesla vavříny v kategorii nejlepší animovaný film, konkrétně za netradiční komiksovou adaptaci Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka. Gratulujeme!

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.12.2012

  Spartaka nahradí Julius César

  Kabelovka Starz do nás v lednu (konkrétně 25. 1. 2013) začne ládovat třetí regulérní sezónu (nepočítáme v to prequelovou řadu Bohové arény) seriálu Spartakus. Ví se, že War of the Damned příběh vzbouřeného gladiátora uzavře. Jeho vysoká sledovanost si ale vynutila spin-off, tedy nepřímé pokračování. Připravte se proto na další porce krve a obnažených vnad. Nový seriál bude vyprávět o osudech slavného římského vojevůdce Julia Césara. Ten se jako vedlejší postava představí už ve War of the Damned a bude ho hrát Australan Todd Lasance. V době Spartakovy smrti měl César devětadvacet let, takže se podíváme na začátky jeho strmě stoupající kariéry. I tento seriál bude produkovat Robert Tapert a hlavním tvůrcem bude Steven DeKnight, takže pokud jde o scénáře, zůstane zachována kvalita Spartaka.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.12.2012

  Avatar pokračuje příští rok

  Samozřejmě, řeč je o natáčení, ne o premiéře hotového filmu (resp. filmů). James Cameron momentálně přebývá na Novém Zélandu, kde pilně připravuje Avatara 2 a 3. Kromě psaní scénáře se intenzivně připravuje i výtvarná stránka filmů. Jak jinak, Cameron se zúčastnil i na slavnostní světové premiéře Hobita: Neočekávané cesty a na červeném koberci si přihrál vlastní modrou polívčičku. Nejdříve vyjádřil víru, že film kámoše Jacksona bude obrovský hit a svým 48 FPS (frekvence obrázků za sekundu, dvojnásobná ve srovnání s obvyklým 24 FPS) otevře cestu dalším technicky pokročilým filmům. Tím myslel především dvojku a trojku Avatara, které hodlá natočit v ještě vyšší frekvenci. A teď k termínům: V únoru by měly být hotové scénáře a na konci příštího roku začne natáčení (obou dílů na jeden zátah). „Chci mít tentokrát pevné scénáře, ne dopisovat příběh až během postprodukce. Stalo se mi to u jedničky a pak jsem musel z finálního střihu vyhazovat celé scény. To už nechci dělat.“ Začátek natáčení na sklonku roku 2013 zároveň znamená, že původně plánovaná premiéra o Vánocích 2014 se v žádném případě nestihne. Na výpravu pod hladinu pandorských oceánů si proto ještě počkáme.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 15.7.2019

  8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

  Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna před jedním z největších kinopláten v Česku, v čerstvě zrekonstruovaném Letním kině Boskovice u Brna. Vedle tuny dobrého domácího jídla a kvalitního piva budou na pořadu každou noc tři filmy, bohatá tombola a kopec kolektivních zážitků.
   
  Tři z filmů 8. "Filmáče" jsou zároveň zatím nejlépe hodnocenými hranými filmy roku podle ČSFD.cz. Otvírákem akce bude v české předpremiéře vítěz filmového festivalu v Cannes a zatím nejlépe hodnocený film roku na ČSFD.cz, jihokorejská temná komedie Parazit. Následovat bude akční pecka John Wick 3 a první noc uzavřeme bizarním humorem kultovního režiséra Jima Jarmusche s jeho krve-, kafe- a Chardonnay- žíznivými zombíky v komedii Mrtví neumírají. Druhou noc rozpálí prodloužená verze fenomenálně úspěšných Avengers: Endgame, obsahující navíc úvodní slovo režiséra Anthonyho Russoa, medailonek “Pocta Stanu Lee” a vystřižené scény ze Spider-Man: Daleko od domova, kterým na Avengers navážeme. Druhou noc uzavře Matthew McConaughey v roli vyhaslého, ale život si plnými šluky marihuany vychutnávajícího floridského spisovatele. Režisér bohémské komedie The Beach Bum - Harmony Korine - je často označován za druhého nejvýznamnějšího amerického tvůrce nezávislé tvorby, právě po Jimu Jarmuschovi.
   
  Na obou nocích nebude chybět fotokoutek Youbox s grafickými náměty akce, do kterých se budou moct účastníci “vklíčovat” a své dílo sdílet na sociálních sítích. Kromě dárků z tomboly rozdáme na 8. Filmovém víkendu ČSFD.cz přes 4 000 českých plakátů filmových šlágrů z posledního roku a všichni účastníci budou mít s obrandovaným náramkem na ruce v sobotu vstup zdarma na vyhlídkovou Radniční věž a za poloviční cenu na boskovické Koupaliště Červenka. Novinkou letošního ročníku bude sobotní odpolední hororový speciál - projekce novinky Noční můry z temnot z produkce oscarového Guillerma del Tora. Promítání od 17:00 v kamenném boskovickém kině Panorama bude za samostatné vstupné a každý účastník obdrží novinkové DVDčko dle vlastního výběru.
   
  Brány “boskovického letňáku” pro 8. Filmový víkend ČSFD.cz otevřeme oba večery v 19:00, promítání prvního filmu začne krátce po 21. hodině. Všechno o akci, včetně informací o ubytování ve stanovém městečku v krásné Zámecké zahradě, či zvýhodněném předprodeji vstupenek on-line, najdete zde.

 • Obrázek k novince 7.7.2019

  Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

  54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem a dalším z hereckých představitelů Billym Crudupem.

   

  Křišťálový globus si nakonec odvezl k překvapení mnohých bulharský snímek Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova. Zvláštní cenu poroty získal německý film Lara a Zvláštní uznání šlo Srpnové madoně. Cenu za režii si pak odnesl Belgičan Tim Mielants za svůj snímek Patrick a Diváckou cenu deníku Právo obdržela Olga Sommerová za film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát.

   

  Ocenění Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii pak zamířila k herečkám Julianne Moore a Patricie Clarkson, ta mimochodem bude v nejbližších měsících bojovat také o svoji první cenu Emmy za roli v seriálu Ostré předměty. Legendární kameraman Vladimír Smutný (Kolja, Smrt krásných srnců) pak obdržel cenu za Mimořádný umělecký přínos české kinematografii. Předávání doprovázel sestřih z jeho díla.

   

  V letošním roce bylo prodáno téměř 140 tisíc vstupenek. Příští ročník festivalu se bude konat od 3. do 11. července 2020. Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 54. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 26.6.2019

  Jak sehnat ubytování na filmových festivalech?

  Sehnat ubytování v Karlových Varech se v období těsně před mezinárodním filmovým festivalem může stát noční můrou. Nejenže ceny za noc jsou téměř astronomické, ale zpravidla jsou všechny kapacity v blízkosti nejdůležitějších bodů festivalu již plně obsazené. Velká část návštěvníků nakonec vezme za vděk některým z kempů přímo v Karlových Varech a nebo ubytování v blízkém okolí Karlových Varů. A ačkoli kempy jsou v současné době již dobře vybavené, zdaleka ne všichni se zde mohou cítit pohodlně.


  Pokud chcete strávit festivalové dny v pohodlí v hotelu či penzionu, je nutné pokoj ubytování dostatečně dopředu. Pro pravidelné návštěvníky to zcela jistě není novinka - pokoje si zajišťují s větším časovým předstihem (10–12 měsíců před začátkem festivalu). Pokud to ale není váš případ, nezoufejte. Běžnou praxí je, že hotely uvolňují poslední pokoje k prodeji pár dní před začátkem festivalu. V tomto případě je ale nutné počítat s velmi vysokou cenou. Další možností je počkat si na pokoje, které zůstanou volné díky tzv. nedojezdům, tedy hostům, kteří mají rezervaci, ale poté zkrátka z nějakého důvodu nedorazí. Na tyto zvýhodněné pokoje si ale zpravidla musíte počíhat přímo na recepci a nebo sledovat sociální sítě. Informace o uvolněných pokojích hoteliéři často zveřejňují právě tam.


  Pomocníkem při shánění noclehu v období filmového svátku mohou být rezervační portály, které informace o volných pokojích shromažďují na jednom místě. Za všechny jmenujme například největší český portál Hotel.cz, kde lze informace o dostupnosti získat nejen na webové stránce, ale i telefonicky.

  Kromě karlovarského festivalu, který je největší a nejvýznamnější, se po celý rok koná mnoho dalších tematicky zaměřených festivalů. Jde například o Festival dokumentárních filmů ve městě Jihlava, který se odehraje letos v říjnu (24. - 29.10.2019) a Film festival ve městě Zlín, který již máme v letošním roce za sebou, ale již je vypsán termín pořádání pro příští rok (29.5. - 6.6.2020). Nebo největší sešlost fanoušků mainstreamové filmové zábavy Filmový víkend ČSFD, kterého 8. ročník proběhne letos 9. - 11. 8. v Boskovicích. Pokud se na tyto festivaly chystáte a chcete mít jistotu, rezervujte si ubytování již nyní. Nicméně u těchto festivalů je velká šance sehnat pěkné ubytování i několik týdnů před první projekcí.

  Mnoho filmových akcí se také koná ve městě Praha, ale zde je situace s ubytováním až na pár výjimek poměrně dobrá. Vybírat můžete z jednodušších hostelů či ubytoven a pro náročné je zde pestrý výběr hotelů - od klasických tříhvězdičkových, až po ty luxusní.

 • Obrázek k novince 22.6.2019

  MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

  Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace – herečka Julianne Moore, režisér Bart Freundlich a další z hereckých představitelů Billy Crudup. Julianne Moore zároveň převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. J. Moore a B. Freundlich uvedou i film Otisky prstů, první titul jejich vzájemné spolupráce.

  Americká herečka Patricia Clarkson, letošní držitelka Zlatého Glóbu za světově úspěšný seriál Ostré předměty, převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a také osobně uvede film Řidičský průkaz, který režírovala Isabel Coixet. Na festival se vrací držitel Ceny prezidenta MFF KV  a Oscara Casey Affleck, aby představil film Světlo mého života, který napsal, režíroval, produkoval a zahrál si hlavní mužskou roli po boku nového hereckého talentu Anny Pniowsky. Cenu prezidenta MFF KV převezme uznávaný kameraman Vladimír Smutný.

  54. MFF KV připomene 30. výročí sametové revoluce výběrem sedmi filmů natočených v letech 1989–1992. Ve snímcích, které vznikly na pomezí rozpadající se totality a „divokých devadesátek“, silně rezonuje nově nabytá svoboda tvoření, kdy jedinou hranicí byla režisérova fantazie. V přehlídce nebude chybět kultovní muzikál Tomáše Vorla Kouř, jehož uvedení doprovodí i speciální taneční show bratří Cabanů, snímek Ireny Pavláskové Čas sluhů, Requiem pro panenku Filipa Renče, Pějme píseň dohola Ondřeje Trojana, ale také díla tří legend československého filmu Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný Juraje Jakubiska, moralita Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág či V žáru královské lásky Jana Němce.

  Festival pokračuje v tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Pro letošní ročník je připraveno jedno ze stěžejních děl československé nové vlny 60. let, film režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol. Dále připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína (1926-2008). Rozsáhlá retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

  Připraveny jsou desítky světových či mezinárodních premiér v soutěžním i mimosoutěžním programu a také bohatý doprovodný program například v oficiálním hudebním klubu Kaiser 54. Veškeré informace naleznete na stránkách www.kviff.com.

 • Obrázek k novince 18.6.2019

  Stranger Things: Temný experiment

  Vedle očekávané 3. řady mysteriózní retro série Stranger Things, by si měl každý fanoušek seriálu do kalendáře zapsat ještě jedno důležité datum – 8. července. Tento den se totiž na pultech objeví první oficiální knižní prequel k tajemné sérii, která si podmanila nejen příznivce sci-fi žánru po celém světě. Již týden po premiéře třetí řady kultovního seriálu, v němž parta kluků objeví vchod do jiné dimenze, přichází do Česka knižní adaptace americké autorky Gwendy Bond Stranger Things: Temný experiment. Díky ní se čtenáři dozví všechno, co chtěli vědět o předchozích událostech tohoto seriálu.

  Je léto roku 1969, Amerika se zmítá ve víru vietnamské války a ohnivých protestů ve Washingtonu. Zdánlivě daleko od těchto událostí studuje na univerzitě v srdci Indiany Terry Ives – pozdější matka dívky se zvláštním nadáním Eleven, která výrazně ovlivní události populárního seriálu. Svět se mění a Terry nechce být pouze tichým pozorovatelem. Proto se přihlásí jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA. A právě zde, v malém městečku Hawkins, začíná její příběh. Neoznačené dodávky, vzdálená laboratoř schovaná hluboko v lesích, látky, které jsou schopny ovládat lidskou mysl a tajemství, kterému musí přijít Terry na kloub. Kdo stojí za zrodem tajemné laboratoře a komu se zodpovídají vědci, kteří pracovali na tajemném experimentu rozvíjejícím události v první a druhé řadě seriálu? Jaká je pravda o matce Eleven a jak její jednání ovlivní následující tajemné události, které se v městečku odehrají?

  To vše odhaluje hororový prequel vycházející pod nakladatelskou značkou Fobos. Již nyní si ho můžete objednat v předprodeji na e-shopu Knihy Dobrovský. Oficiálně pak vychází 8. července 2019.

 • Obrázek k novince 30.5.2019

  27. Art Film Fest poteší filmových fanúšikov

  Medzinárodný filmový festival Art Film Fest patrí medzi najväčšie slovenské filmové podujatia. Jeho 27. ročník ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 v Košiciach všetkým filmovým fanúšikom a fanúšičkám mimoriadne bohatý program. Premietne takmer 200 filmov – celovečerných i krátkometrážnych, vrátane úplných noviniek, ktoré zarezonovali napríklad na nedávno skončenom Festivale v Cannes. Okrem projekcií pripravuje festival početné sprievodné akcie, zahŕňajúce viacero výstav či koncertov, jeden filmový kvíz, ale aj diskusie a prednášky s desiatkami slovenských i zahraničných tvorcov, tvorkýň a osobností filmového sveta.

  Takými budú napríklad traja mladí režiséri, ktorí prídu o svojich filmárskych začiatkoch porozprávať v rámci tzv. Inspirational Days. Prípadové štúdie Piotra Domalewského (Poľsko), Teodora Kuhna (Slovensko) a Mihályho Schwechtje (Maďarsko) prinesú počas dvoch dní divákom a diváčkam unikátny pohľad na zákulisie vzniku a procesu tvorby debutových celovečerných filmov. Panelová diskusia s režisérmi potom poskytne odpovede na otázky, aké sú možnosti pri tvorbe debutov v jednotlivých krajinách, či s akými najväčšími problémami sa ako debutanti stretli. Nemenej inšpiratívnym by mal byť masterclass scenáristu Petra Kolečka, ktorý porozpráva o svojej aktuálnej televíznej tvorbe, zastúpenej napríklad úspešným seriálom Most, ale aj o písaní celovečerných filmov.

  O vizuálnych efektoch vo filmoch zahraničnej aj domácej produkcie (áno, aj tam sú využívané) prídu festivalovým účastníkom rozpovedať odborníci zo slovenskej spoločnosti Blue Faces, ďalej tvorcovia TV série Mohyla a prezentáciu prác pripravia aj študent ateliéru vizuálnych efektov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Informácie o programe festivalu budú postupne pribúdať na webstránke www.artfilmfest.sk, kde už teraz nájdete podrobnosti o zvýhodnenom vstupnom v predpredaji, ktorý aktuálne prebieha.

 • Obrázek k novince 29.5.2019

  Historicky největší filmová akce v ČR

  Ve dnech 1.6. - 9.7.2019 se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 – 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první filmovou maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100...) - filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná – podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

  K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E. Balzerové, J. Šofra, R. Sedláčka, J. Nohavici, R. Špačka, O. Malého, F. A. Brabce, J. Mádla, S. Gedeona, M. Janka, T. VorlaM. Jíchy, M. Cieslara, J. Macháčka, M. Donutila, M. Lasici, M. Huby, V. Morávka, E. Vrbkové, I. Bareše, V. Křístka, B. Slámy, B. Seidlové, Z. Svěráka, J. Macháně, R. Pastrňáka, J. Jakubiska.. Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

  Festival vznikal na silných osobních příbězích, ale i významných výročích. Kromě jubilantů-hostů připomeneme především 100. výročí českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje i celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale i 100. výročí podnikání R. Jelínka. Kromě velkých výročí připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie - 25. výročí trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

  Festival nezískal podporu MKČR a ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů, ale i firem - MEOPTA, Rudolf Jelínek, Revenium, Mýjomi, Kinoservisu Zlín, CSFD.cz, Total Film.. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana Lasicu. Oba umělci uvedou v Uherském Hradišti svá nejzásadnější díla a převezmou Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Hynek Bočan patří k hlavním představitelům československé nové vlny, podepsán je i pod televizními seriály – od černobílé Záhady hlavolamu až po výpravnou Zdivočelou zemi. Na Letní filmové škole Bočan představí v Benátkách s úspěchem uvedené historické drama Čest a sláva, syrový film o nezvladatelné mládeži Pasťák či pozoruhodné drama o podobách spravedlnosti v  pracovních lágrech 50. let Bumerang.

  Milan Lasica, muž mnoha profesí, oblíbený pro svoji práci s jazykem, ironický nadhled i vícevrstevnatost výpovědi, uvede na festivalu filmy Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni a Vážení přátelé, ano!. Ze Slovenska dorazí i Marek Kuboš, dokumentarista, který za svůj loňský celovečerní debut Poslední autoportrét získal slovenskou výroční cenu Slnko v sieti. Dalším potvrzeným hostem Letní filmové školy je přední tvůrce rumunské nové vlny Cătălin Mitulescu, který na LFŠ představí svoji kompletní retrospektivu krátkých i celovečerních děl včetně filmu Jak jsem strávil konec světa, který je zahrnutý v edukativním programu CinEd.

  Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu letos festival věnuje jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu Williamu Wylerovi. Ozdobou sekce budou ikonické snímky Prázdniny v Římě či Ben Hur. Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu a představí pestrou krátkometrážní tvorbu i celovečerní debuty režisérů jako François Truffaut, Agnès Vardová či Jacques Rivette. V rámci sekce Němý film s živou hudbou nabídne festival výběr toho nejzajímavějšího, co přinesly městské symfonie, které vznikly ve druhé polovině 20. let minulého století a jejichž tématem nebyli lidé, ale konkrétní místa a objekty. Nejznámější dílo tohoto proudu Berlín, symfonie velkoměsta hudebně doprovodí Bennewitzovo kvarteto, které na LFŠ odehraje i samostatný koncert.

  Nová sekce festivalu Příběh jednoho filmu bude přinášet tituly, které představují výslednice celé řady tendencí, vlivů či inspirací a které sehrály ve své době zásadní roli. Každé projekci bude předcházet kinolektorát s doplňujícími ukázkami a erudovaným komentářem. Letos budou diváci uvedeni do světa dvou milníků kinematografie: avantgardní klasiky Andaluský pes Luise Buñuela a přelomového akčňáku Police Story Jackieho Chana. Sekce Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz uvede nejzásadnější díla jedné z nejvýraznějších postav polské kinematografie, jejíž tvorba imponuje zejména těm, které zajímá posouvání hranic filmové formy či rozšiřování škály výrazových prostředků filmu.


  Festival přžedstaví i „hnutí“, které otřáslo americkou nezávislou filmovou scénou. Jako New Queer Cinema se označují filmy reflektující proměnu chápání sexuální a genderové identity a vymezující se vůči mainstreamové hollywoodské produkci (např. Mé soukromé Idaho). Půlnoční delikatesy představí italské giallo filmy, které se vyznačují spoustou krve a stylizovanou prací s kamerou, a poukáží i na jejich vliv na současnou italskou i světovou kinematografii. Sekce Češi v zahraničí se letos bude věnovat zahraniční kariéře Miroslava Ondříčka (bez Miloše Formana). Festival připomene jeho spolupráci s takovými velikány, jako byli Lindsay Anderson (Kdyby…, Šťastný to muž), George Roy Hill (Jatka č. 5) nebo Mike Nichols (Silkwoodová).

  V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit třeba na HaDivadlo, legendární kapelu Dunaj či Monkey Business, kteří díky podpoře hlavního partnera innogy zahrají na Masarykově náměstí pro všechny zdarma. Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou již v prodeji v akreditačním systému. Do konce června nabízí organizátoři festivalu devítidenní akreditaci s tzv. včasnou slevou. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 28.5.2019

  Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

  54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus. Stěžejní sekci bude tvořit deset světových a dvě mezinárodní premiéry. Mezi uvedenými se tak objeví čínský snímek Portrét mozaikou režiséra Zhaie Yixianga, dále Monzun britského režiséra Hong Khaou, psychologická studie Lara od německého tvůrce Jana-Oleho Gerstera, filipínské drama Óda na nicotu od Dwein Baltazarové, existenciální dílo Srpnová madona španělského tvůrce Jonáse Truebaa, americké drama Ke hvězdám Marthy Stephensové, Nevlastní sestra od Damjana Kozoleho, rodinné drama Otec Kristiny Grozevové a Petara Valčanova, nebo Budiž světlo slovenského režiséra Marko Škopa v česko-slovenské koprodukci. Výběr nakonec uzavírá trojice filmů Patrick, Muž budoucnosti a Maličkosti. Festival poběží od 28. června až do 6. července.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 25.5.2019

  72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

  Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily. Zahajovacím snímkem letošního festivalu byla zombie komedie Mrtví neumírají Jima Jarmusche a festival rovněž nezapomněl uctít ani zesnulou režisérku Agnès Vardovou.

   

  V čele letošní poroty usednul oscarový režisér Alejandro González Iñárritu (Birdman), toho pak dále doplnila například herečka Elle Fanning nebo evropští režiséři Yorgos Lanthimos a výherce loňského festivalu se snímkem Studená válka Paweł Pawlikowski. O Zlatou palmu se pak ucházelo dvacet snímků, mezi kterými byla například díla předchozích výherců této ceny Terrence Malicka (A Hidden Life), Quentina Tarantina (Tenkrát v Hollywoodu) nebo Kena Loacha (Sorry We Missed You).

   

  Hlavní cenu si nakonec odnesl jihokorejský režisér Joon-ho Bong se svým Parazitem. Velkou cenu pak získala režisérka Mati Diop s dramatem Atlantique. Zajímavé to bylo u Ceny poroty, o kterou se nakonec podělily dva snímky, Les Misérables režiséra Ladje Lya a Bacurau režisérů Klebera Mendonça Filhoa a Juliana Dornellese. Nejlepší herečkou se stala Emily Beecham a mezi herci se po delší době připomněl Antonio Banderas ve chváleném dramatu Bolest a sláva.

   

  Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 72. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 17 33 48 64
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace