Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Kino na Hranici nabízí již po 26. to nejlepší ze středoevropského filmu

Kino na Hranici nabízí již po 26. to nejlepší ze středoevropského filmu

26.04.2024 Reklama

Filmová přehlídka, která se tradičně pořádá v polském a Českém Těšíně, opět poskytne novinky české, polské a slovenské novinky poslední sezóny. Koná se již od středy 1.5. do neděle 5.5. 2024. Paralelně s přehlídkou se koná také "Literatura na Hranici", která nabízí řadu besed a přednášek nesoucí podtext Překračování hranic.

Milovníci středoevropského filmu tento jedinečný pětidenní festival samozřejmě znají. Co všechno se bude v pohraničních městech zkraje května odehrávat? Kromě všech vítězných snímků Českého lva, v čele s Bratry, Němými tajemstvími, Její tělo, mrazivou komedií Přišla v noci, i ambiciózní sci-fi Bod obnovy, ale v programu je také řada novinek a předpremiér, včetně nového snímku Bohdana Slámy Sucho, vynikajícími dokumenty Tady Havel, slyšíte mě? a zejména pak Útěkem do Berlína.

Ke všem filmům budou v Těšíně přítomni herci a tvůrci a bude tak možné zapříst diskuse nad pozoruhodnými příběhy a tématy jejich děl. A konečně i slovenská kinematografie představí své nejvýraznější highlighty – například na festivalech oceňovanou Svetloplachosť, předpremiéru výborného dramatu Spiaci účet, nebo koprodukční Samotu.

Filmová část, odehrávající se v pěti sálech, třech v polské části a dvou v té české, poskytne divákům různorodou směs filmových zážitků. Letošní nabídka českých a slovenských filmů opět ukazuje, že kondice obou kinematografií mají po letech jistého hledání zajímavých témat i pro mezinárodní publikum naštěstí zase vzestupnou tendenci a daří se etablovat obě spřízněné kinematografie nejen v domácím prostředí, ale i na zahraničních festivalech.

Velmi nás těší, že letos poprvé můžeme představit mimo jiné novou sekci Bohemica, která je složena výhradně z koprodukčních filmů, na nichž se minoritně podíleli čeští filmoví producenti a jsou v ní zařazeny filmy z posledních let, z nichž mnohé bodovaly už na prestižních filmových festivalech ve světě, jako například Nekonečná hranice (Abbas Amini; D/CZ/IRN; 2023), nebo Syndrom nekonečného léta  (Kaveh Daneshmand; F/CZ; 2023) a další.

V letošním roce si také připomínáme dvojí výročí jednoho z nejvýznamnějších pražských spisovatelů Franze Kafky a i zde jsme zařadili některá pozoruhodná díla, která už není možné vidět nikde jinde, než právě v rámci našeho výběru, což je třeba Proměna (Jan Němec; D; 1975) nebo Bratrovražda (Miroslav Janek; 1977) i jiné.

Rovněž jsme potěšeni, že můžeme našim divákům nabídnout také další novou sekci, která zahrnuje filmy nominované na letošní cenu Evropského parlamentu Lux Prize. V rámci ní tak může každý zcela zdarma navštívit projekce pětici vynikajících evropských snímků, v čele s takovými diváckými hity jako jsou Kaurismakiho Karaoke blues, estonské Sestry z kouřové sauny, nebo také vítězný německý film Sborovna.

Je znovu z čeho vybírat a srdečně vás zveme na všechny projekce 26. Kina na Hranici i besedy s filmovými delegacemi. Kupte si svou akreditaci nebo soutěžte na stránkách ČSFD.cz.

Těšíme se na viděnou v Těšíně! 

Reklama

Související novinky

Dny evropského filmu začínají 4. dubna

Dny evropského filmu začínají 4. dubna

22.03.2024 Reklama

Filmy věhlasných režisérů Wima Wenderse, Jessiky Hausner, Alice Rohrwacher nebo Fernanda Trueby, ale i objevné debuty nastupující filmařské generace. Novinky ověnčené cenami z festivalů v Cannes,… (více)

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Tradičně v pražském Rudolfinu se v sobotní večer 9.3. 2024 odehrál slavnostní ceremoniál, při kterém byli předáni Čeští lvi za ty nejpovedenější bijáky, jež jsme mohli v našich končinách na plátnech… (více)

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024 Reklama

Zima nám stále ještě nekončí, a tak pokud hledáte nápady, jak si zpříjemnit chladné večery strávené u televizních obrazovek v pohodlí a teple domova, máme pro vás opět pár zajímavých i netradičních… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

V úterý 23. ledna 2024 byl v Samuel Goldwyn Theater v Beverly Hills z úst herců Jacka Quaida a Zazie Beetz oznámen kompletní výčet nominací pro nadcházející 96. ročník předávání cen americké Akademie… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

V pondělí 15. ledna 2024 dopoledne byly na tiskové konferenci České filmové a televizní akademie (ČFTA) odhaleny nominace v rámci 31. ročníku předávání cen Český lev. Na začátku tohoto ceremoniálu… (více)

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2023

Blíží se konec roku, a tak opět nastal čas na bilancování toho, které filmy a seriály z letošní produkce se umístily nejlépe v ČSFD žebříčku, jehož podoba není ovlivněna ničím jiným než celkovým… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Nebýt přesunu druhé Duny na jaro 2024, byl by uplynulý filmový rok výjimečný. I přesto ale byl skvělý, plný filmových překvapení. Tím největším byl “selfmade fenomén” sociálních sítí Barbenheimer,… (více)

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (více)

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

23.05.2024

Přípravy dalšího filmu ze světa Jurských parků a světů je v plném proudu a v těchto dnech stále probíhá zběsilý casting zcela nových tváří do legendární dinousauří franšízy. A jak se zdá, už víme, na… (více)

Nejnovější novinky

Jennifer Lawrence a vražedné manželky?

Jennifer Lawrence a vražedné manželky?

dnes

Je libo vražedné mystérium mezi soutěživými americkými paničkami? Oscarová herečka Jennifer Lawrence (Terapie láskou, Hunger Games) si má zahrát hlavní roli v mysteriózní detektivce od společností… (více)

Ben Affleck a Matt Damon chystají další film

Ben Affleck a Matt Damon chystají další film

22.06.2024

Úspěšná oscarová dvojice tvůrců Ben Affleck & Matt Damon (Dobrý Will Hunting, Poslední souboj) chystá po loňském zábavném dramatu Air: Zrození legendy další spolupráci. Dva letití přátelé by si… (více)

Reklama

Reklama