Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 13.4.2013

  Bonnie a Clyde umřeli rukou Liama Neesona

  Alespoň se nám to pokusí tvrdit dobové akční drama Highwaymen. Pokud Neeson kývne na nabídku, zahraje si slavného texaského rangera Franka Hamera, který údajně přežil víc jak 100 přestřelek, zabil během nich 53 zločinců a sám byl sedmnáctkrát postřelen. Jeho kariéra začala ještě na Divokém západě, ale pokračovala i v éře prvních automobilů a gangsterů. Do dějin vstoupil především tím, že vedl skupinu, která 23. května 1934 dopadla a doslova rozstřílela na cucky Bonnie Parkerovou a Clydea Barrowa, legendární duo vraždících bankovních lupičů. Slavný příběh bude tentokrát vyprávěn z pohledu mužů zákona a Bonnie a Clyde nebudou zobrazeni tak romanticky jako ve filmu Arthura PennaWarrenem Beattym a Faye Dunaway. Scénář k filmu napsal John Fusco (oba díly Mladých pušek nebo Hidalgo – Oceán ohně) a režie se ujme John Lee Hancock, od kterého brzy uvidíme drama Saving Mr. BanksTomem Hanksem v roli Walta Disneye. Dalším hercem, kterého se tvůrci snaží získat, je Woody Harrelson. Není známo, jakou postavu by hrál, ale zřejmě jednoho z členů Hamerovy skupiny. Natáčení by mělo odstartovat začátkem příštího roku.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 12.4.2013

  Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

  „Vroom Vroooom..." napsal na Twitteru James Wan, momentálně asi nejuznávanější hororový režisér. Vyděsil nás s prvním Saw i Zlověstným tichem, ale opravdu se proslavil až za pár babek natočeným, ale zatraceně strašidelným Insidious. A podle traileru to vypadá, že i na letošní V zajetí démonů budou k vstupenkám prodávat i sadu náhradního spodního prádla. Wan ale natočil i hutné akční drama Rozsudek smrti, ve kterém ukázal, jak se invenčně točí akce. A to bude zřejmě jeden z důvodů, proč mu Universal nabídl režii Rychle a zběsile 7. Do kin s velkým hukotem míří šestka, ale studio se rozhodlo, že sedmý díl chce v kinech už příští rok. Natáčet se proto začne už letos v létě, což byl důvod, proč tvůrce předchozích tří dílů Justin Lin odstoupil. Začalo rychlé a zběsilé hledání náhradníka a minulý týden se objevilo několik jmen: Jeff Wadlow (Kick-Ass 2), Baltazar Kormákur (Kontraband) a Harald Zwart (nový Karate Kid). Zdroje blízké studiu tvrdily, že v čele pelotonu s velkým náskokem běží Wadlow. Ukázalo se to jako předčasné tvrzení. Podle nejnovějších informací si sedne za volant další Asiat s krátkým příjmením. Rokování už prý finišují a koncem týdne by mohla být uzavřena smlouva. Navíc Wanův tweet zákulisní klepy potvrzuje, dokonce i sám Justin Lin potvrdil, že Wanovi fandí. Je to bezesporu zajímavá volba, Wan je hitmaker a řemeslo v ruce má. Scénář píše osvědčený Chris Morgan.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.4.2013

  Bard Lučištník touží po krvi mohamedánů

  Britský sympaťák Luke Evans už s Hollywoodem koketuje nějakou dobu, ale opravdový průlom jej čeká až letos. Nejdřív jej uvidíme jako hlavního padoucha v zaručeném letním megahitu Rychle a zběsile 6, koncem roku pak vystřídá Thorina na pozici největšího štramáka ve Středozemi jako Bard Lučištník v Hobitovi: Šmakově dračí poušti (pořád doufáme, že ten tuzemský distribuční název je jen hloupý vtip). Pak se převtělí do další slavné literární a filmové postavy: upsal se totiž projektu studia Universal nazvaném prostě Dracula. O filmu slýcháme už od roku 2007, kdy se ještě jmenoval Dracula: Year Zero a měl ho režírovat Alex Proyas se Samem Worthingtonem v hlavní roli. Tenkrát byl rozpočet štědrých 100 milionů dolarů. Po mnoha letech dostal projekt konečně zelenou a začne se natáčet ve druhé polovině tohoto roku s premiérou plánovanou na příští rok. Příběh bude směsí historického filmu a temné fantasy a mohli bychom ho nazvat i „Dracula Begins". Evans si zahraje sedmihradského knížete Vlada Tepeše, který brání svou vlast (dnešní Rumunsko) před vojsky Osmanské říše. Když ani jeho pověstná krutost, díky které vešel do dějin jako Vlad Narážeč, nepomáhá zastavit krvelačné Turky, a jeho milovaná manželka a dítě padnou do sultánových rukou, zoufalý kníže se rozhodne povolat temné síly. V útrobách tajemné hory probudí mocnosti, které mu sice umožní zachránit rodinu, ale na oplátku si vezmou jeho duši a promění jej v démona noci... Na postu režiséra bude celovečerně debutovat Gary Shore, který má na kontě reklamy pro klienty jako Adidas, Vogue či Nokia.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.4.2013

  Hezoun z Twilightu jako Herkules Conanovič

  Tohle je „ten druhý Herkules". Jak už víte i z našich novinek, momentálně vznikají dva filmy o nejslavnějším starořeckém gerojovi. Ten prestižnější má Dwaynea Johnsona, kupu hvězd ve vedlejších rolích, Bretta Ratnera na židli režiséra a vzniká pro MGM a Paramount. Premiéru bude mít 25. července 2014. O něco dříve, konkrétně v březnu 2014, však dorazí do kin Hercules 3D s produkčním zázemím Nu Image / Millennium Films. To je stejná společnost, která stála za novým Barbarem Conanem. A to není jediná spojitost s nepovedeným a už téměř zapomenutým remakem: scénář napsal ten samý člověk (Sean Hood) a natáčet se bude v Bulharsku, takže to trochu působí dojmem, že Hercules 3D vlastně vznikl jako předělané pokračování Conana (ke kterému nedošlo, protože fantasy báchorka zaslouženě skončila jako propadák). Dalším důkazem je obsazení Kellana Lutze do hlavní role. Jedna z hezkých tvářiček z Twilight ságy byla horkým kandidátem na Conana těsně před tím, než byl obsazen Jason Momoa. Režírovat bude kdysi áčkový, dnes stěží béčkový rutinéř Renny Harlin. První klapka padne v polovině května. Nutno dodat, že Hercules 3D nebude až tak nuzným příbuzným Rockova Herculese, jak by se na první pohled mohlo zdát. Produkce do něj totiž nasypala solidních 70 milionů dolarů. Rok 2014 bude ve znamení návratu žánru „sword and sandals".

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.4.2013

  Špičkové strašení s Cumberbatchem

  ...a Jessicou Chastain. Klobouk dolů, Guillermo del Toro zabydluje strašidelný dům v gotickém hororu Crimson Peak opravdu atraktivními hosty. Jessica sice nedávno hrála v del Torem produkovaném úspěšném hororu Mama, ale stejně je s podivem, že si našla čas na další žánrovku – po letošní nominaci na Oscara je na roztrhání. Stejně tak Benedict Cumberbatch má čím dál nabitější pracovní rozvrh. A to už se produkci upsali Emma Stone a Charlie Hunnam, který se z hvězdy seriálu Zákon gangu stane filmovou hvězdou díky del Torovu Pacific Rim – Útoku na Zemi. Tak zvučná jména patrně láká kvalitní scénář, i když my doposud netušíme, o co přesně půjde. Na jednu stranu má jít o „tradiční gotickou duchařinu s moderním zvratem", ale nově zveřejněná anotace mluví o „příběhu ženy, která zjistí, že její manžel není tím, kým se zdá být". Natáčení odstartuje v únoru 2014. A když už jsme u těch castingových novinek, problémový western Jane Got a Gun, který si už po prvním dni natáčení musel najít nového režiséra (náhradníkem bojkotující Lynne Ramsey je Gavin O´Connor), teď dostal vydatnou posilu. Vůdce banditů, kteří zaútočí na farmu hájenou Natalie Portman a Joelem Edgertonem, si zahraje Bradley Cooper. Ten momentálně natáčí doposud nepojmenovanou kriminálku Davida O. Russella a k natáčení westernu v Novém Mexiku se připojí později.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.4.2013

  Brad Pitt znovu loví nacisty

  Ale tentokrát si na ně nevezme kudlu, ale rovnou tank. Momentálně je totiž ve finální fázi rokování o hlavní roli v akčním válečném filmu Fury. Ten podle vlastního, za kulatý milion dolarů prodaného scénáře natočí David Ayer, který se tak po dlouhé sérii parádních policejních thrillerů vrátí do dob Druhé světové války. „Fury" je ve skutečnosti jméno amerického tanku, který se s pětičlennou posádkou ocitne v obklíčení německých ocelových nestvůr. Do konce války zbývají dny, nacisti jsou zoufalí a o to zuřivější... Ayer uvedl, že rozhodně nepůjde o „tankový epos vašeho táty", ale o moderně natočený film pro současné publikum. Natáčení startuje v září letošního roku, premiéry se dočkáme někdy v druhé polovině roku příštího. Od Ayera ještě předtím uvidíme už dotočený akční thriller Ten se Schwarzeneggerem a Worthingtonem v hlavních rolích.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.4.2013

  Burton a Waltz mají „velké oči“

  A scénář poskytnou Scott Alexander a Larry Karaszewski, kteří stáli za Edem Woodem, objektivně asi nejlepším (a určitě nejuznávanějším) Burtonovým filmem. To je bezesporu dobrá zpráva. Burton si zřejmě přečetl recenze svých posledních filmů a usoudil, že po bizarních omalovánkách a goticko-hororových recyklátech je čas na nějaký menší, ale ambicióznější projekt. Scenáristé Eda Wooda budou film Big Eyes i produkovat, a to pod hlavičkou Weinstein Company. Do hlavních rolí byla obsazena oscarová první liga – Christoph Waltz a Amy Adams. A koho že si zahrají? Příběh je inspirovaný skutečnými osudy manželů Keaneových, kteří v padesátých a šedesátých letech stáli za vysoce výdělečným výtvarným fenoménem „dětí s velkýma očima“ (strejda Google vám dá představu). Zpočátku se myslelo, že autorem je Walter Keane, hlučný extrovert a marketingový génius. Později se ale ukázalo, že za vším stojí jeho nenápadná a stydlivá žena Margaret. Kvůli sporu o autorství se jejich manželství rozpadlo a došlo i k médii ostře sledovanému soudnímu sporu, ve kterém Margaret jednoznačně prokázala, kdo malby a kresby ve skutečnosti vytvořil. Burton sice připravuje i pokračování Beetlejuice a nového PinocchiaRobertem Downeyem Jr. v roli Geppetta, ale Big Eyes bude jeho následující režijní práce s první klapkou už na přelomu letošního jara a léta.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.4.2013

  Del Toro chce hororový komiksový tým

  Komiksové družiny jsou po fenomenálním úspěchu Avengers v kurzu. Brzy začne natáčení X-Men: Day Of Future Past, které díky cestování v čase spojí mladší a starší vydání hrdinů z původní trilogie a První třídy. V nové verzi se vrátí i Fantastická čtyřka v režii Joshe Tranka, v létě startuje v britských Pinewood / Shepperton Studios natáčení marvelovského experimentu Guardians of the Galaxy a v lednu 2014 tamtéž Avengers 2. Jen Warneři pořád nedokáží rozjet Justice League. Co ale Justice League Dark? Pravděpodobně ji neznáte. Rovněž pochází ze stáje DC Comics, ale těžko byste v ní hledali uhlazené superhrdiny v přiléhavých trikotech. Hrdinové tohoto týmu pocházejí z mnohem drsnějších, často dokonce hororových komiksů. Guillermo del Toro právě finišuje s Pacific Rim a poté chce natočit duchařský horor Crimson Peak, ale zároveň připravuje projekt s pracovním názvem Dark Universe. V něm by měli spojit síly Bažináč, Deadman, Etrigan the Demon, The Spectre... Našinci tato jména (snad kromě slavného a i u nás vycházejícího Bažináče) moc neřeknou, ale jde vesměs o velmi temné postavy s kontakty na Peklo, záhrobí a podobná veselá místa. A kdo bude šéfem týmu? Toho znáte – John Constantine ze série Hellblazer a docela ucházející filmové adaptace. Zapomeňte ale na návrat Keanu Reevese – del Toro slíbil, že jeho Constantine bude blond jako kreslená předloha, a bude mnohem větší drsňák. Zní to jako látka, která by mohla Guillermovi sednout. Škoda, že Hellboy patří pod jiné komiksové nakladatelství a nemůže se tedy k partě připojit.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.4.2013

  G.I. Joe bude trilogie. Minimálně.

  Popravdě, je to docela překvapení. Když studio Paramount loni v létě pouhý měsíc před premiérou odsunulo Odvetu o víc jak 8 měsíců, šířily se fámy o katastrofálním filmu a neodvratném průšvihu. Kritici i diváci se ale shodují, že nakonec jde o docela zábavný akční výplach. 3D konverze a premiéra o velikonočních svátcích pomohly filmu odstartovat v USA za 51 milionů a ve světě za 80 milionů dolarů. Skóre za prodloužený víkend je víc jak uspokojivých 132 milionů, což je o 35 % víc jak start předchozího dílu. Odhaduje se, že celkově G.I. Joe 2: Odveta nastřádá kolem 400 milionů. Jednička utržila 302,5, a to měla o téměř 50 milionů vyšší rozpočet. Matematika je jasná, bude se pokračovat, z Paramountu se už šíří zvěsti o třetí části. Nejvíc pro je ale hračkářská firma Hasbro, které úspěch filmu pomůže prodat tuny akčních figurek a výrazněji s řadou G.I. Joe proniknout na mezinárodní trh. Uvidíme, jak si trojku do diáře napasuje Dwayne Johnson. Už letošní rok bude mít hustý. Brzy začne natáčet akční fantasy Hercules (už si prý zkoušel make-up zahrnující dlouhé vlasy a plnovous) a Vin Diesel na Facebooku řekl, že v létě začíná v LA natáčení Fast and Furious 7, ve kterém si Rock zopakuje roli agenta Hobbse.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 31.3.2013

  Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

  Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew McConaughey. Tato volba je trochu překvapivá, ale určitě ne nelogická – McConaughey teď několika filmy (zejména bizarním thrillerem Killer Joe) dokonale setřásl pověst „toho hezouna z přiblblých romantických komedií s Kate Hudson". Je považován za jednoho z nejlepších herců své generace a docela by se mu hodila nějaká oscarová role. Navíc s mezihvězdným cestováním prostřednictvím červích děr (což je vlastně všechno, co víme o zápletce Interstellaru) už jednou do styku přišel – vzpomínáte si ještě na Zemeckisův Kontakt? Christopher Nolan momentálně přepisuje původní scénář svého bratra Jonathana z roku 2006. Film bude mít premiéru 7. listopadu 2014.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 14.10.2019

  Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

  3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům lákavou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální německy mluvené kinematografie. Filmoví fanoušci se mohou těšit na svěží komedie, napínavé thrillery, dobrodružné výlety do minulosti, nezávislé a artové snímky i odvážné dokumenty. Filmové hody proběhnou od 16. do 25. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art a No Art, v jihlavském kině Dukla a v plzeňském DEPO2015.

  Slavnostní zahájení ve středu 16. října v kině Lucerna bude patřit svižné konverzační komedii A co třeba Adolf?. Přestože Vůdce je již mnoho desítek let mrtvý, i pouhé jeho jméno může stále vyvolávat spory. Co se stane, když se mladý manželský pár během večeře svěří přátelům, že plánují svému synovi dát jméno Adolf? Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných. Snímek osobně představí uznávaný režisér Sönke Wortmann. Zahájení se zúčastní i muž, který dvě desetiletí spoluutvářel podobu jednoho z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů na světě, bývalý ředitel Berlinale, Dieter Kosslick. Festival DAS FILMFEST nabídne i další diskuze a setkání s filmovými tvůrci.

  14. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST nabídne v letošním roce osm programových sekcí. Kromě tradiční DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, cenami ověnčené i divácky úspěšné snímky, dokumentární DIE DOKU, krátkometrážních SHORTS a dětské BIO JUNIOR, se mohou diváci těšit i na pečlivě sestavené tematické sekce. TENKRÁT NA VÝCHODĚ (ES WAR EINMAL IM OSTEN) nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na rebelující – a často výstřední – hrdiny, kteří se bouří proti společnosti.

  Letošní program vzdá také hold dvěma kulturním ikonám. Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvicím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem budou k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ. Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce KULT KARL MAY uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru.

 • Obrázek k novince 10.10.2019

  23. Ji.hlava je tady

  Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud nezveřejněné záběry z posledních let Václava Havla. Filmů bude letos v Ji.hlavě celkem 277. Ji.hlavský festival letos pobídne k symbolickému usmíření východní a západní Evropy. „Zatímco v minulém roce jsme uvedli velkou retrospektivu direct-cinema-verité, která propojila kinematografie Spojených států, Kanady a Francie, letos dáváme významný prostor východoevropským tvůrcům. Autorem letošní festivalové znělky i režisérem, kterému věnujeme kompletní retrospektivu, je kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj. Doslova mezinárodním objevem je pak představení díla Ukrajince Felixe Soboleva. Jeho profil doplní unikátní přehlídka ukrajinského filmového experimentu 60. až 90. let,“ doplňuje Hovorka.

  Další důležitou programovou linií letošního ročníku budou „Proměny ženy“; téma ostatně předznamenává i festivalová znělka. Ta letos nabízí jediný záběr: pohled na tvář herečky Samal Yeslamové. „Její tvář zachytil režisér Dvorcevoj náhodou, mimo scénář, bokem natáčení svého posledního hraného filmu Ayka. Zatímco za svou roli v tomto snímku získala Yeslamová na loňském festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku, na nástupišti metra je ‚jen‘‎ sama sebou,“ vysvětluje Hovorka.

  Jaké filmy letošní program nabídne? V sekci Česká radost bude soutěžit rekordních jedenadvacet snímků. Režisérka Adéla Komrzý uvede film Viva video, video viva o svém dědečkovi Radku Pilařovi, který tentokrát vystupuje překvapivě v roli zakladatele českého videoartu. Věra Čákanyová představí dokument FREM, který vznikal v extrémních podmínkách Antarktidy a slibuje „audiovizuální rekviem za homo sapiens“. Silně osobní linii sledují ve svých dílech režisérky Barbora Jíchová Tyson a Kateřina Turečková: první se ptá po smyslu instituce manželství (Hovory o nevěře), druhá tematizuje trans-identitu (Proč se cítím jako kluk). Třicáté výročí sametové revoluce pak analyzuje Robert Sedláček. Jeho základní otázka zní: Naplnily se cíle Občanského fóra z listopadu 1989? „Třiceti letům od konce komunismu v Československu věnujeme speciální programovou sekci s názvem Studio 89,“ říká Marek Hovorka a pokračuje: „Pohled na Václava Havla, nabídnou hned tři různé programy: undergroundové filmy, v Česku nikdy nevysílaný portrét režírovaný Jurajem Herzem a první ukázky z dokončovaného filmu Petra Jančárka o posledních letech Havlova života.

  Na co se může divák těšit dál? Sekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentu nabídne například adaptaci globálně úspěšné prózy Patrika Ouředníka Europeana. Šestnáct snímků představí sekce Mezi moři, zaměřená na střední a východní Evropu. Ve světové premiéře bude uveden třeba Ráj na zemi, filmový portrét slavného slovenského fotografa Andreje Bána v režii Jaroslava Vojtka. Sekce Svědectví pak nabídne jedenáct filmů, mezi nimiž zaujme například Jeskyně syrského režiséra Ferase Fayyada; ten si z předloňské Ji.hlavy odvezl cenu za snímek Poslední v Aleppu, který byl následně nominován i na amerického Oscara.

  23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24.–29. října 2019.

 • Obrázek k novince 8.10.2019

  ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

  Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELLGoldbeater a POMO (na spodní fotce zleva doprava) posílají pozdravy ze španělského Sitgesu!

   

  Po otvíráku v podobě nejnovější řezničiny Roba Zombieho 3 from Hell a opěvovaném hororovém dramatu Roberta Eggerse The Lighthouse si letošní 52. ročník pro diváky přichystal například zombie komedii s Lupitou Nyong'o Little Monsters, akční magořinu Guns Akimbo s Danielem Radcliffem, brazilské mystérium Bacurau, nové sci-fi z dílny režisérské dvojice Benson/Moorhead Synchronic, hororovou komedii s Elijahem Woodem Come to Daddy a nejnovější šílenost Nicolase Cage, lovecraftovský horor Color Out of Space.

  Mezi hosty festivalu se letos mohou řadit Nikolaj Coster-Waldau, Aaron Paul nebo Russell Mulcahy. Ocenění zde převezmou například Sam Neill, Patrick Wilson, Asia Argento, Charles Band a Pupi Avati. Festival bude uzavírat koncert pro opravdové hororové fajnšmekry, do Sitgesu totiž přijede i autor hudby k filmům Nekromantik a Der Todesking, Hermann Kopp. Pokud vás zajímají novinky ze světa thrillerů, fantasy, sci-fi a hororových filmů, sledujte komentáře a deníčky naší ČSFD skvadry!

  (Goldbeater)
 • Obrázek k novince 7.10.2019

  EKOFILM přiveze 25 filmů i světové osobnosti

  Na celkem 25 filmů hned z 13 zemí, setkání s jejich tvůrci i bohatý doprovodný program v ulicích Brna se mohou těšit diváci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM od 9. do 12. října. Již 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. V prostorech univerzitního kina Scala, ve festivalovém Centru EKODÓM na Náměstí svobody, v Otevřené zahradě Nadace Partnerství nebo na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Tady všude se druhý říjnový týden budou hledat odpovědi na otázku „Co je to česká příroda“?

  Páteří festivalu bude pětadvacet soutěžních snímků, které vzešly z více než 150 přihlášek. V kinosálech se představí tvůrci nejen z Česka, ale i z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska. „Ocenili jsme především snahu filmařů o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a celkovou kvalitu filmů. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silné filmové zážitky, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ přibližuje letošní dramaturgii Jitka Kotrlová. Vstup na všechny projekce i další festivalové akce je po předchozí registraci na www.ekofilm.cz bez vstupného.

  Vedle tuzemské i mezinárodní dramaturgie festival láká také na hvězdná jména. S osobnostmi nejen filmové branže se mohou návštěvníci nejstaršího ekologického festivalu v Evropě potkat během filmových projekcí, debat i zážitkových workshopů. Hlavní tváří festivalu se letos stal jeden z nejoceňovanějších dánských režisérů a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. Mezi další zvučná jména patří česko-novozélandský filmový tvůrce Michael Havas, který napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. Další zahraniční host je Irene Lucius, ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu.

  Kromě filmových lahůdek z celého světa a setkání s jejich tvůrci nabídne EKOFILM i bohatý doprovodný program v ulicích Brna a na řadě festivalových míst moravské metropole. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, opening koncert hudební skupiny N.O.H.A., debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

  Festival organizuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s agenturou Key promotion, Nadací Partnerství a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Kompletní program nabídne web www.ekofilm.cz.

 • Obrázek k novince 25.9.2019

  6. ročník Be2Can startuje už 2. října

  Zlatý medvěd a oba držitelé hereckých cen z letošního Berlinale, cena za režii a cena poroty z Cannes a mnoho dalšího představí 6. ročník přehlídky Be2Can. Letos se koná od 2. do 8. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, a dále ve Zlíně, Ostravě a v Brně. Ústředním tématem letošního ročníku je hledání domova a překračování hranic. To je téma filmu Synonyma izraelského režiséra Nadava Lapida, vítěze Zlatého medvěda z letošního MFF v Berlíně. Hrdinou odvážné autobiografické satiry je mladý Yoav, který se zcela bez prostředků vydává do Paříže, aby se stal plnokrevným Francouzem. Před svojí identitou uniknout nedokáže.

  Drsnější variantou hledání svého místa na světě přináší drama Bídníci, které letošní přehlídku zahájí. Film inspirovaný pařížskými nepokoji z roku 2005 se odehrává na půdě současného Montfermeilu – stejného místa, kde se bouřili slavní Bídníci Victora Huga. Fenomenální debut režiséra Ladje Ly si z letošního Cannes zaslouženě odnesl Cenu poroty.

  Druhým letošním tématem Be2Can jsou problémové děti. Pracují s ním mistři sociálního realismu bratři Dardennové ve filmu Mladý Ahmed, který získal v Cannes cenu za režii, i německá debutantka Nora Fingscheidt, která si za struhující debut o nezvladatelné dívence Narušitel systému odvezla z Berlína Stříbrného medvěda. Be2Can dále uvede čínskou rodinou ságu Sbohem, synu - mimořádně dojemný a výtečně nasnímaný film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie, který skrze osobní lidské drama reflektuje odvrácenou stránku čínské politiky jednoho dítěte.

  Těšit se můžete také na novinku britské legendy Kena Loache – jeho snímek Pardon, nezastihli jsme vás je příběh obyčejných lidí, kteří se snaží udržet alespoň zdání důstojnosti na společenském okraji. Zneklidňující úvahy o smrti a osudu vnáší do letošní festivalové nabídky snímek kanadského režiséra Denise Côtého Antologie města duchů, situovaný do zapadlé vesnice kdesi na kanadském venkově.

  V rámci sekce Be2Can Fokus se budeme věnovat tvorbě německo-tureckého režiséra Fatiha Akina, který na letošním Berlinale vyvolal bouři svým kontroverzním portrétem sériového vraha ve snímku U Zlaté rukavice.

  Více informací na https://www.be2can.eu/.

 • Obrázek k novince 23.9.2019

  Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

  Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative Arts a včera přidala ještě dvě primetimové. Peter Dinklage si odnesl další sošku za Nejlepšího herce ve vedlejší roli a seriál zvítězil v kategorii Nejlepší drama. Porazil tak seriály Volejte Saulovi, Boj o moc, Bodyguard, Na mušce, Ozark, Pose nebo Tohle jsme my. Nejlepší komediální seriál vyhrála druhá řada povedené Potvory od herečky/scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Nejlepší herečkou v dramatickém seriálu se stala Jodie Comer (Na mušce), herce ve stejné kategorii získal Billy Porter (Pose). Nejlepší vedlejší herečkou v kategorii drama byla vyhlášena Julia Garner (Ozark). Krimi drama v hl. roli s Jasonem Batemanem pak následně získalo také sošku za Nejlepší režii, která šla nečekaně opět Batemanovi za epizodu Reparations. V kategorii Nejlepší minisérie pak potvrdila nadvládu HBO minisérie Černobyl. Kompletní přehled vítězů naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.9.2019

  Serial Killer se blíží

  Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce nabízí. Navíc v perfektní kvalitě, na velkém plátně. Už není potřeba dlouhého brouzdání po síti, Serial Killer vám horké novinky naservíruje v několika sálech přímo v centru Brna. Festival se divákům poprvé představil v květnu roku 2018. Vedle celé řady televizních profesionálů, teoretiků a více jak 3000 diváků, přilákal také zástupce filmových škol a pestré delegace tvůrců. Je vždycky o díl napřed. Jako se seriálem Most! (r: J. Prušinovský), který festivalové publikum zhlédlo v exkluzivní premiéře a všichni víme, jaký tajfun znamenal Luďan a jeho parta pro domácí seriálovou tvorbu.

  Letošní nabídka uvede na 40 projekcí, rozdělené do několika sekcí. V hlavní soutěži se utkají nejsilnější seriálové novinky, jednou z nich je kriminální drama Zrádci (režie: Viktor Tauš, scénář: Miro Šifra). Z dalších sekcí jmenujme např. Fokus: Norsko se seriálem Exit, který bude mít premiéru v norské televizi o několik dní později než v České republice. Chybět ale nebudou ani černočerné detektivní komedie nebo kvalitní seriály o současných teenagerech v sekci Seriály (nejen) pro mladé. Zdaleka však nejde jenom o detektivky. Součástí hlavního programu je také soutěž nových webseriálů nebo populární maratonské projekce.

  Klíčovou složkou festivalu jsou atraktivní Industry Days ve dnech 25. a 26. 9. (panelové diskuze, případové studie, speciální projekce a workshopy) pro filmové a televizní odborníky za přítomnosti vyhlášených evropských profesionálů a ředitelů televizí. Festivalovou strategií je systematicky sledovat kvalitní televizní produkci a nově také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z regionu střední a východní Evropy. Letos proto Serial Killer poprvé udělí cenu s názvem “Progressive Killer”.

  Na návštěvníky festivalu čeká také originální doprovodný program a nezapomínejme ani na večírky za účastí tvůrců! K dispozici jsou výhodné akreditace nebo jednorázové vstupenky. Více informací o festivalu najdete na www.serialkiller.tv.
   

  Pojďte s námi zabít čas. Kam? Do Brna! Kam jinam? <3

 • Obrázek k novince 9.9.2019

  Filmové Panství Downton se blíží do kin

  Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva. Do českých kin vstoupí už 12. září. Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit.

  Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska.

  „Film se odehrává pár měsíců po ukončení seriálového příběhu, kdy lehce neobvyklé okolnosti svedou dohromady všechny klíčové aktéry,“ říká režisér Michael Engler. Ten slibuje, že diváci se mohou těšit na vše, co mají na Panství Downton rádi. „Intriky, romance, úchvatná výprava – to všechno tu je, jen jsme to posunuli o úroveň výš,“ dodává režisér velkolepé filmové tečky za slavným seriálem. Pro vznik celovečerního filmového zakončení bylo klíčové také obsazení – dobrou zprávou je, že se vracejí všechny známé tváře včetně nesnesitelně rozkošné nejstarší členky rodu v podání Maggie Smith.

 • Obrázek k novince 7.9.2019

  Zlatého lva si odnáší Joker

  76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové drama Joker režiséra Todda PhillipseJoaquinem Phoenixem v hlavní roli. I přes to, že se jedná o žánrový film od tvůrce komediální Pařby ve Vegas, se na něj ihned po premiéře snesla samá chvála a snímek se tak okamžitě stal horkým kandidátem na vítězství, které nakonec i potvrdil a bude zajímavé sledovat, jak si povede během zbytku oscarové sezóny.

   

  O cenu se ale ucházelo mnoho dalších filmů, mezi nimiž byl mimo jiné také český snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Ten se sice žádné z hlavních cen nedočkal, před pár dny byl však oceněn vedlejší studentskou cenou UNICEF za to, že bojuje za práva dětí.

   

  Čeští tvůrci mají na kontě však ještě jeden úspěch. Film Gustava Machatého Extase z roku 1932 totiž získal cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Co se dalších cen týče, hlavní cenu poroty nakonec získalo drama J’accuse (v USA pod názvem An Officer and a Spy) Romana Polanskiho a Stříbrného lva za režii si pak odnesl švédský tvůrce Roy Andersson za drama Om det oändliga. Herecké ceny si mezi sebou ještě rozdělili Ariane Ascaride za drama Gloria Mundi a Luca Marinelli za snímek Martin Eden. Kompletní přehled výsledků naleznete v následujícím odkaze.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.8.2019

  HORROR NIGHT v multikině Premiere Cinemas

  Již ve středu 4. září 2019 multiplexy Premiere Cinemas Praha a Olomouc předvedou zbrusu nový koncept akcí PREMIERE HORROR NIGHT s předpremiérou hororu To Kapitola 2. PREMIERE HORROR NIGHT je filmový večer pro všechny milovníky strachu a hrůzy s předpremiérou toho nejnovějšího hororu! Součástí každé akce je doprovodný program, welcome drink Rockstar a bohatá tombola o skvělé ceny. Tak vyrazte s kamarády, přítelem či přítelkyní a pojďte se s námi bát. Bude to jízda!

  První jedinečná hororová noc k filmu To Kapitola 2 startuje v 18:30 hod. doprovodným programem, v rámci kterého na Vás čeká například fotografování s klaunem. Dále bude v 19.00 hod. následovat tombola, ve které můžete vyhrát vstup do strašidelného domu, hororové romány a mnoho dalšího!

  V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let. Nyní již dospělí přátelé se dávno rozešli a žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je nyní mnohem nebezpečnější než kdy jindy.

  Chcete se dostat na vůbec první PREMIERE HORROR NIGHT zdarma? Zúčastněte se naší soutěže a soutěžte o vstupenky do Prahy a Olomouce. Sledujte náš FB a vyhrajte večer plný zábavy pro sebe a své kamarády! 

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 49 65