Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 21.1.2013

  I duchům se líbí Emma Stone

  Guillermo del Toro pilně pracuje na postprodukci své novinky Pacific Rim (to víte, do filmu o souboji obrovských robotů s obrovskými monstry je potřeba dodělat „pár“ triků), ale už se pozvolna připravuje i na další projekty. Jak už jsme i u nás psali, del Toro natočí pilotní film pro televizní seriál podle románové série The Strain (u nás vyšlo jako „Zhoubný kmen“). Ta pojednává o upíří epidemii v New Yorku a del Toro ji napsal ve spolupráci s Chuckem Hoganem. Poté, konkrétně v únoru 2014, se vrhne na horor Crimson Peak. Ten je pořád zahalený tajemstvím – Guilermo prozradil jen tolik, že půjde o zdánlivě klasickou duchařinu v strašidelném sídle, avšak bude obsahovat několik netradičních, moderních zvratů (taky jste si vzpomněli na Chatu v horách?). A už má i představu o hlavní představitelce – přízraky se budou sápat po Emmě Stone. Ta má momentálně hlavu v smutku kvůli neúspěchu a špatným kritikám Gangster Squad – Lovců mafie, ale brzy začne natáčet pokračování Amazing Spider-Mana, se kterým se vrátí do první komerční ligy.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.1.2013

  Méďa bude sprostý i na Oscarech

  Už asi víte, že 85. vyhlašování Cen Akademie, které se odehraje v neděli 24. února, bude moderovat Seth MacFarlane. Ještě takhle před rokem jeho jméno znali maximálně tak fanoušci animovaného seriálu Griffinovi, jehož je hlavním tvůrcem. Pak ale přišel Méďa, nejúspěšnější a podle mnoha diváků i nejlepší komedie loňského roku (s rozpočtem 50 milionů dolarů utržila přesně desetinásobek). Seth je na vrcholu popularity a jeho smysl pro humor prověří i oscarová ceremonie. Jak jinak, objeví se i Ted. Prozradil to Mark Wahlberg, který bude s Méďou vyhlašovat vítěze jedné z kategorií. Mark kromě toho řekl, že MacFarlane už píše scénář pro Ted 2. Wahlberg si ve filmu zahraje, což je zajímavé, protože až doteď odmítal natáčet jakékoli dvojky. Pokračování úspěšné série si užije i s Transformers 4, jejichž natáčení odstartuje letos v létě. No a hned poté je na řadě Ted 2. Přijde i Flash?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.1.2013

  Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

  To samozřejmě vyvolá spoustu spekulací o podílu Jamese Camerona na pátém pokračování ságy, kterou před téměř třiceti lety odstartoval. Teď ale fakta: produkční společnost Annapurna Films, která před několika lety za 20 milionů dolarů koupila práva na Terminátora, najala na napsání páté části duo Patrick Lussier a Laeta Kalogridis. Je to podivná dvojice. Lussiera známe jako tvůrce béčkových výplachů typu Drive Angry, zatímco Kalogridis napsala Alexandra Velikého, téměř oscarový Prokletý ostrov a údajně významně zasáhla i do scénáře Avatara, i když je uváděná pouze jako „výkonná producentka“. Hlavně doufejme, že Lussierova účast neznamená, že se s ním počítá i pro režii. O ději se prozatím nic neví, ale prý nepůjde o pokračování Terminator Salvation a příběh se vrátí k cestování v čase. No a Arnold několikrát naznačil, že ho film zajímá a možná se v něm ukáže. Mimochodem, Lussier a Kalogridis se dali dohromady během psaní nové verze westernového seriálu The Rifleman, který chtěl režírovat Chris Columbus.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.1.2013

  Bradley Cooper vs. tajná německá invaze

  Po docela překvapivé, ale bez debat zasloužené oscarové nominaci za Terapii láskou se teď bezesporu objeví několik projektů, počítajících s Bradley Cooperem v hlavní roli. Jako první si sympaťáka „osedlalo“ studio Warner Bros., konkrétně pro chystanou adaptaci dobového špionážního thrilleru Dark Invasion od spisovatele Howarda Bluma. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi se odehrává v roce 1915, kdy už v Evropě zuřila první světová a Německo se snažilo zajistit, aby se do ní nezamíchaly dosud neutrální Spojené státy. Proto vyslalo za moře své špiony, kteří zahájili sabotáže v továrnách, atentáty na vlivné osoby, bombové útoky na vládní a ekonomické instituce a dokonce postavili tajnou laboratoř na anthrax pouhých šest mil od Bílého domu. Cooper by si ve filmu zahrál newyorského policejního kapitána Toma Tunneyho, který byl pověřen sestavením týmu na vypátrání a likvidaci těchto německých agentů. Tunney je reálná postava, považovaná za jednoho ze zakladatelů amerického úřadu pro národní bezpečnost.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.1.2013

  Conan, Odyseus a Ben-Hur plánují návrat

  Jeden fantasy, jeden mytologický a jeden „téměř-biblický“ hrdina se vrátí na plátna kin. Arnold Schwarzenegger během propagace blížící se Konečné promluvil i o dalších projektech. Tím nejzajímavějším je patrně Legend of Conan. Podle bývalého guvernátora začne natáčení někdy na sklonku tohoto roku, pravděpodobně na Novém Zélandu. Pokud ostrov poskytl atraktivní exteriéry pro rozmanitou Středozemi, proč by tam někdo s dobrým okem nemohl nalézt i bájnou Hyborii? Podle Arnoldových slov bylo studio Universal znechuceno novým Barbarem Conanem a chce postavě vrátit dobrou pověst natočením opravdu kvalitní conanovky. Proto koupilo práva a rozhodlo se svěřit projekt áčkovým tvůrcům. „Budu hrát Conana ve svém věku, takže to bude uvěřitelné a nebudu se snažit být třicetiletým akčním borcem.“ Studio MGM se chce vrátit do biblických dob s novou verzí klasiky Ben Hur. Těžko něčím trumfnout multioscarový velkofilm z roku 1959, ale scénář Keitha Clarkea (Útěk ze Sibiře) je prý mnohem věrnější předloze Lewa Wallace z konce 19. století. Bude se proto víc soustřeďovat na dospělé soupeření Messaly a Bena-Hura. Taktéž by se příběhem měla mnohem výrazněji proplétat dějová linie s Ježíšem, se kterým se hlavní hrdina setká několikrát. No a nakonec na trochu jinou notu. Film studia Warner Bros. The Odyssey je sice inspirovaný Homérovým eposem, ale děj přenese ze světa řeckých mýtů do vesmíru v daleké budoucnosti. Možná si na projekt „Odysea jako sci-fi s planetami namísto ostrovů“ vzpomenete – v roce 2008 se o režii zajímal George Miller a o hlavní roli Brad Pitt. To už neplatí a studio hledá nová zvučná jména. Scénář napíše nováček James DiLapo, jehož dobový thriller Devils At Play skončil na seznamu „nejlepších nerealizovaných scénářů za rok 2012“.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.1.2013

  Jurský park 4 a Piráti z Karibiku 5 oficiálně na cestě

  Jen několik dnů poté, co Steven Spielberg odvolal blížící se natáčení sci-fi Robocalypse (nesmutníme, jde jen o posun kvůli změnám ve scénáři) a nadobro se vzdal úmyslu režírovat cestování v čase i mezi dimenzemi Interstellar (tady už nesmutníme vůbec, protože projekt převzal Christopher Nolan), najednou je tady Jurský park 4. Dlouho připravovaný, pořád odkládaný, znenadání jej má studio Universal mezi prioritami a dokonce už je známý datum premiéry – 13. června 2014. To znamená, že natáčet se musí nejpozději letos v létě. A taktéž to asi znamená, že scénář Ricka Jaffy a Amandy Silver (Zrození planety opic) uspokojil Spielberga i producentku Kathleen Kennedy. Ale pozor, Steven nebude režírovat, pouze produkovat. Jméno režiséra se prý dozvíme velmi brzo. Mezitím, konkrétně 5. dubna tohoto roku, se vrátí do kin původní Jurský park. Jak jinak, ve 3D. Ostatně, i čtyřka bude ve 3D. U Walt Disney Pictures se mezitím začíná další fáze příprav Pirátů z Karibiku 5. Je úplně jedno, co si myslíte o kvalitách čtyřky, u filmů s miliardovými tržbami se neuvažuje o tom, jestli budou mít pokračování, jen kdy vznikne. První verzi scénáře napsal mazák série Terry Rossio, ale teď byl přizván ke spolupráci Jeff Nathanson (Chyť mě, když to dokážeš, jedna z mnoha verzí Království křišťálové lebky). Prozatím se ale neví, jestli bude pracovat s Rossiovým materiálem, nebo napíše něco úplně nového. Johnny Depp by si ale měl pomalu zase shánět tmavé šminky na oči, s jeho návratem se určitě počítá.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 13.1.2013

  Affleck vytasí prohibici a samopaly

  Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus (měl hrát zkušeného podvodníka, který do řemesla zaučuje Kristen Stewart) bylo jasné, že něco chystá. A už se ví, co to bude, a je to něco, co si v jeho podání určitě necháme líbit. Půjde totiž o adaptaci románu Dennise  Lehana Live By Night. Lehana znáte, je autorem předloh pro Affleckovo Sbohem, baby, Eastwoodovu Tajemnou řeku a Scorseseho Prokletý ostrov. O kvalitu příběhu proto nemusíme mít obavu. Odehrává se ve dvacátých letech minulého století v Affleckově milovaném rodném Bostonu a sleduje příběh nejmladšího syna policejního kapitána, který se odvrátí od rodiny a nechá se zlákat podsvětím. Tam začne rychle šplhat po hierarchickém žebříčku a užívá si luxus nabytý zločinnou cestou. Konfrontace s otcem a celou rodinou je však neodvratná. Liják nelegálního chlastu, krupobití projektilů z Thompsonů. Příběh je epický a vrstevnatý a kromě Bostonu se odehrává třeba i na Kubě. Natáčení by mělo odstartovat ještě letos. Bude z toho další smršť oscarových nominací?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 12.1.2013

  Nolan převzal Spielbergovu sci-fi

  Ke všemu Spielberg další žánrovku nečekaně odložil na neurčito. Nejdřív k projektu Interstellar. Slýcháme o něm už dlouho. Chrisův brácha Jonathan Nolan už před lety napsal scénář, který vychází z teorií uznávaného fyzika Kipa Thornea o takzvaných „červích dírách“. Jimi se údajně dá cestovat nejen do jiných vesmírů a dimenzí, ale i do jiných časů. O námět se dlouho zajímal Spielberg, ale nakonec odstoupil. Zdá se, že bráchu nakonec podrží sám velký tvůrce trilogie o temném rytíři. Je dokonce možné, že začne Interstellar natáčet ještě letos v létě. Na problémy narazila i další Spielbergova scifárna Robocalypse o odboji lidí proti celosvětové nadvládě robotů a umělé inteligence. Natáčení mělo být zahájeno už koncem tohoto měsíce, premiéra byla plánovaná na léto 2014. To už neplatí. Spielberg znenadání řekl štábu a hlavním představitelům (Chris Hemsworth, Anne Hathaway a Ben Whishaw), ať si udělají volno. Minimálně na půl roku. Ten čas Spielberg využije na zapracování zásadních změn do scénáře. Důvod? Ukázalo se, že film podle původního konceptu by stál nehorázné peníze. „Našel jsem lepší způsob, jak ten příběh vyprávět,“ vysvětlil Spielberg. „Je mnohem ekonomičtější a zároveň osobnější. Jakmile budeme mít nový scénář, projekt se opět zvedne na nohy. Premiéra by mohla být na podzim 2014.“

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.1.2013

  Levitt a Brolin prolévají krev ve Městě hříchu

  Joseph Gordon-Levitt sice letos neuspěl s Expresní zásilkou (přinejmenším komerčně), ale Looper a hlavně Temný rytíř povstal byly velké hity. Není divu, že se jej mnozí snaží získat do svých projektů. Zkoušeli to třeba v Marvel Studios, kde si uměli JGL představit v hlavní roli komiksové týmovky Guardians of the Galaxy. Levitta ale víc zaujal úplně jiný, mnohem temnější komiks – Millerovo Sin City. Přijal totiž jednu z hlavních rolí v Sin City: A Dame to Kill For, jehož natáčení právě probíhá pod Rodriguezovým a Millerovým dohledem v Troublemaker Studios v texaském Austinu. Postava jménem Johnny je nová, v předloze nebyla a Miller a spoluscenárista William Monahan ji vytvořili výhradně pro film. Levittovi může lichotit, že před ním byla nabídnuta Johnnymu Deppovi. Obsazení postupně bobtná. Christopher Meloni (naposled upírský šéf v Pravé krvi) si zahraje policejního důstojníka a Josh Brolin nahradil Cliva Owena z jedničky v roli Dwighta. Není to první přeobsazená role – Michaela Clarka Duncana v roli Manuteho z logických důvodů musel vystřídat Dennis Haysbert a Devon Aoki nahradila Jamie Chung v roli divoženky s katanou Miho. Ostatní je při starém – Mickey Rourke je opět Marv, Jessica Alba je Nancy, Jaime King je Wendy a Rosario Dawson je opět Gail. Všichni pořád napjatě čekají, kdo bude titulní dámou, pro kterou se vyplatí prohnat někomu kulku hlavou. Světová premiéra filmu bude už letos, konkrétně 4. října.

 • Obrázek k novince 9.1.2013

  Brad Pitt dá ukřižovat Ježíše

  Tedy v případě, že přijme nabídku studia Warner Bros. na hlavní roli v epickém dramatu Pontius Pilate. Jak název napovídá, zahrál by si Piláta, známou biblickou figuru, která poslala Ježíše směrem ke Golgotě. S křížem na rameni. Film ale nemá být biblický, ale spíš historický. Bude sledovat kariéru syna urozeného Římana a jeho proměnu v tvrdého vojáka a velitele. Zhruba v letech 26 – 36 našeho letopočtu působil Pilát Pontský jako prefekt v provincii Judea, která byla tenkrát vřícím náboženským kotlem. Údajně byl tyranem a nepřítelem Židů – záměrně porušoval jejich tradice a konfiskoval jejich peníze. Nakonec byl sesazen, ale ne za účast v ukřižování Ježíše, ale za brutalitu, se kterou potlačil povstání Samařanů. Nakonec byl, už za vlády Caliguly, přinucen k sebevraždě. Film má Piláta zobrazovat jako schopného, ale arogantního vojáka, který překročil své pravomoci a dopustil se několika katastrofálních rozhodnutí. Rovněž se budou řešit víc politika, historie a vývoj hlavní postavy než náboženské otázky. Nicméně mezi postavami se objeví i Jan Křtitel, Salome, Kaifáš či Marie Magdalena, ale i tehdejší římský císař Tiberius. Obavy budí jen jméno scenáristky Very Blasi, která má na svědomí romantické výplachy typu Sex, pochoutky a romantika nebo Chilli, sex a samba.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 9.9.2019

  Filmové Panství Downton se blíží do kin

  Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva. Do českých kin vstoupí už 12. září. Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit.

  Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska.

  „Film se odehrává pár měsíců po ukončení seriálového příběhu, kdy lehce neobvyklé okolnosti svedou dohromady všechny klíčové aktéry,“ říká režisér Michael Engler. Ten slibuje, že diváci se mohou těšit na vše, co mají na Panství Downton rádi. „Intriky, romance, úchvatná výprava – to všechno tu je, jen jsme to posunuli o úroveň výš,“ dodává režisér velkolepé filmové tečky za slavným seriálem. Pro vznik celovečerního filmového zakončení bylo klíčové také obsazení – dobrou zprávou je, že se vracejí všechny známé tváře včetně nesnesitelně rozkošné nejstarší členky rodu v podání Maggie Smith.

 • Obrázek k novince 7.9.2019

  Zlatého lva si odnáší Joker

  76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové drama Joker režiséra Todda PhillipseJoaquinem Phoenixem v hlavní roli. I přes to, že se jedná o žánrový film od tvůrce komediální Pařby ve Vegas, se na něj ihned po premiéře snesla samá chvála a snímek se tak okamžitě stal horkým kandidátem na vítězství, které nakonec i potvrdil a bude zajímavé sledovat, jak si povede během zbytku oscarové sezóny.

   

  O cenu se ale ucházelo mnoho dalších filmů, mezi nimiž byl mimo jiné také český snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Ten se sice žádné z hlavních cen nedočkal, před pár dny byl však oceněn vedlejší studentskou cenou UNICEF za to, že bojuje za práva dětí.

   

  Čeští tvůrci mají na kontě však ještě jeden úspěch. Film Gustava Machatého Extase z roku 1932 totiž získal cenu za nejlepší restaurovaný film v sekci Venice Classics. Co se dalších cen týče, hlavní cenu poroty nakonec získalo drama J’accuse (v USA pod názvem An Officer and a Spy) Romana Polanskiho a Stříbrného lva za režii si pak odnesl švédský tvůrce Roy Andersson za drama Om det oändliga. Herecké ceny si mezi sebou ještě rozdělili Ariane Ascaride za drama Gloria Mundi a Luca Marinelli za snímek Martin Eden. Kompletní přehled výsledků naleznete v následujícím odkaze.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 29.8.2019

  HORROR NIGHT v multikině Premiere Cinemas

  Již ve středu 4. září 2019 multiplexy Premiere Cinemas Praha a Olomouc předvedou zbrusu nový koncept akcí PREMIERE HORROR NIGHT s předpremiérou hororu To Kapitola 2. PREMIERE HORROR NIGHT je filmový večer pro všechny milovníky strachu a hrůzy s předpremiérou toho nejnovějšího hororu! Součástí každé akce je doprovodný program, welcome drink Rockstar a bohatá tombola o skvělé ceny. Tak vyrazte s kamarády, přítelem či přítelkyní a pojďte se s námi bát. Bude to jízda!

  První jedinečná hororová noc k filmu To Kapitola 2 startuje v 18:30 hod. doprovodným programem, v rámci kterého na Vás čeká například fotografování s klaunem. Dále bude v 19.00 hod. následovat tombola, ve které můžete vyhrát vstup do strašidelného domu, hororové romány a mnoho dalšího!

  V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let. Nyní již dospělí přátelé se dávno rozešli a žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je nyní mnohem nebezpečnější než kdy jindy.

  Chcete se dostat na vůbec první PREMIERE HORROR NIGHT zdarma? Zúčastněte se naší soutěže a soutěžte o vstupenky do Prahy a Olomouce. Sledujte náš FB a vyhrajte večer plný zábavy pro sebe a své kamarády! 

 • Obrázek k novince 28.8.2019

  Navštivte místa, která znáte z českých filmů

  Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo. Na malebné návsi návštěvníci obdivují statek rázné Škopkové, budovu zámku, kde ve filmu sídlilo JZD a nebo budovu mlýna, kde strašil velký černý pes a mrtvý kostelník. I když od natočení prvního dílu uplynulo již více než 30 let, zastavují se ve vesnici autobusy zvědavců. Pokud se i vy budete chtít podívat, kde se odehrával příběh svérázných vesničanů, doporučujeme ho spojit s výletem na Šumavu. Hoštice najdete mezi Sušicí a Strakonicemi.

  Dalším snímkem, který proslavil jižní Čechy na plátně je film Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala, který v roce 1998 seznámil české diváky s obcí Varvažov. Obec s tímto neobvyklým názvem se nachází na Písecku. Paradoxem je, že ve filmu představuje obec moravskou. Pokud budete chtít objevit krajinu, kde se tento dramatický snímek odehrál, doporučujeme ubytování v Písku. Odtud se můžete vydat na výlety třeba na nedaleký Zvíkov a nebo na zámek Orlík.

  Česká filmová klasika je bez diskuze film Postřižiny, který proslavil zejména Emílii Vášáryovou. Pivovar i s komínem, na který šplhala nezbedná Maryška s ukřičeným strýcem Pepinem najdete na Vysočině v obci Dalešice. Při výletu můžete ochutnat i místní výborné pivo.

  Pokud dáváte před pivem přednost vínu, zavítejte do obce Velké Bílovice. Tato asi nejznámější vinařská obec se kromě lahodného vína zapsala do povědomí českého diváka také jako dějiště oblíbeného filmu Bobule. Ikonickou kapličku na vrchu Hradišťko uvidíte při příjezdu již z dálky. Místní kraj je jako krajina ze snu - nekonečné řady vinohradů, malebné sklípky a pohostinní lidé. Pobyt ve Velkých Bílovicích si užijete všemi smysly. Těšit se můžete i na pokračování filmové série, která se v těchto dnech právě zde natáčí.

  A na závěr pro vás máme pozvánku do kraje, který spíše vypadá jako z postapokalyptického filmu. Nicméně i přesto se zde v posledních letech natáčelo mnoho úspěšných filmů či seriálů. Jmenujme například seriál Pustina a nebo televizní hit Most! Ano, bavíme se o Mostecku. Drsnou krásu uhelné pánve ocení málokdo, ovšem i v okolí tohoto nevábného místa se nachází mnoho turistických zajímavostí, které by vám neměly uniknout. Navštivte třeba zámek Jezeří na kraji uhelné jámy a nebo zříceninu hradu Kyšperk. Přímo v Mostě a nebo v blízkém okolí se nachází mnoho příjemných penzionů, které na cestách přijdou vhod.

 • Obrázek k novince 21.8.2019

  Kreativní výzva Domobrazy

  Charita České republiky vyhlašuje kreativní výzvu s názvem Domobrazy! Migrace je přirozená součást našich životů. Skrývá řadu podob a příběhů. Každý si pod tímto pojmem představí něco jiného. Cílem výzvy Domobrazy je zachytit migraci a její vliv na rozvoj společnosti pomocí originálního uměleckého díla. Jsi nadšený filmař, výtvarník, hudebník nebo třeba vše dohromady? Přijímáš rád výzvy, zajímá tě tématika migrace a udržitelného rozvoje a máš vizi, jakým způsobem by ji šlo umělecky ztvárnit? Charita České republiky ti v tom pomůže!

  Nezáleží na formě, jakou téma migrace zachytíš, ani na místě, kde budeš projekt realizovat. Důležité je jen nadšení pro danou věc a jasné sdělení. Přihlášku, ve které popíšeš svůj nápad včetně jednoduchého rozpočtu, můžeš poslat prostřednictvím webového formuláře do 31. 8. 2019. Pokud bude tvůj projekt natolik unikátní, že nás zaujme, můžeme dát na jeho realizaci až 100 000 Kč. Navíc ti poskytneme i technickou a poradenskou podporu od našeho odborného týmu.

  Více informací, včetně podrobných pravidel a přihláškového formuláře najdeš na www.domobrazy.cz.

 • Obrázek k novince 19.8.2019

  Letos v Marienbadu

  V srdci malebných Mariánských Lázní se v termínu od 28. do 31. srpna 2019 uskuteční již čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu. Poklidné lázeňské město přivítá na konci prázdnin festival zaměřený na experimentální snímky i světové filmové klasiky prezentované v neotřelé podobě. Poprvé čeští diváci uvidí restaurovanou verzi dramatu Loni v Marienbadu režiséra Alaina Resnaise, tečku za festivalem udělá slavná road movie Dva na cestě, v níž exceluje oscarová herečka Audrey Hepburn.

  Festival navštíví jeden z nejvýznamnějších evropských režisérů Benedek Fliegauf, držitel Stříbrného medvěda z Berlína za film Je to jen vítr, který bude mít i svou masterclass. Do Mariánek zavítá i hvězda snímku 120 BPM herec Nahuel Pérez Biscayart spolu s oceňovaným argentinským režisérem Eduardem Williamsem, jehož krátké filmy byly uvedeny v sekcích filmového festivalu v Cannes, celovečerní debut Lidská vlna získal ocenění na filmovém festivalu v Locarnu. Společně uvedou snímek Parsi.

  V Retrospektivě Marienbad Film Festival vzpomene na režiséra, herce, výtvarníka a uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí Petra Lébla. Na konci tohoto roku uplyne 20 let od jeho úmrtí, a přesto, že je režisérovo jméno spojené především s divadlem, zaměří se festival na Léblovu režisérskou televizní práci a současně nahlédne na jeho život z pohledů jiných režisérů dokumentárních snímků a televizních pořadů.

  Domácí experimentální scénu bude reprezentovat trojice českých režisérů. Bohdan Karásek rozvíjí v konverzačním titulu Karel, já a ty úvahu o stálosti vztahů, možnosti zvolit jednoho partnera pro život. Roman Štětina je jeden z mála českých umělců, který se věnuje práci se zvukem a propojuje ho s vizuálním uměním. Na festivalu představí triptych svých nových prací v neobvyklém propojení v rámci filmové projekce. Dramatik, dramaturg, filmař a živel Jan Kačena ve svých uměleckých projevech pracuje se záměrnou nedotažeností, kterou považuje za přidanou hodnotu.

  V rámci doprovodného programu spojil Mariánskolázeňský spolek Švihák opět síly s hudebním magazínem Full Moon a společně se postarají o doprovodný program Marienbad Film Festivalu. Na Kolonádě Ferdinandova pramene vystoupí Katarzia, Zabelov Group, +-0, Market, Kittchen, Aid Kid a Isama Zing, filmový program okoření i přednášky, klipové pořady a workshop elektronické hudby.

  Pestrý program festivalu naleznete na www.marienbadfilmfestival.com, vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.

 • Obrázek k novince 17.8.2019

  Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

  7. ročník unikátní přehlídky klasik, ale i pozapomenutých klenotů z bohaté pokladnice filmu noir představí snímky tematizující loupež, výběrovou retrospektivu noirových děl Fritze Langa, rozmanitou kolekci adaptací literárních děl Cornella Woolriche, pocty Veronice Lake a Alanu Laddovi, japonské a tradičně i československé noiry a v neposlední řadě snímky, které byly historickým předvojem filmu noir a ovlivnily jeho podobu. Celkem 36 snímků v 8 programových sekcí bude k vidění od 22. do 25. srpna na hradě Křivoklát. 

  V hlavní tematické sekci LUPIČSKÝ NOIR nebude chybět jeden z klíčových titulů tzv. subžánru heist filmů, a to Zabíjení, jež v rané fázi kariéry natočil Stanley Kubrick a které později inspirovalo Quentina Tarantina při realizaci jeho průlomového – a na letošním Noir Film Festivalu taktéž uváděného – snímku Gauneři. V tradiční RETROSPEKTIVĚ tvůrce, který se zásadním způsobem podílel na utváření klasického filmu noir, NFF letos uvede filmové klenoty od Fritze Langa, jenž se během své dvacetileté americké kariéry profiloval jako mistr noirových snímků. Vedle jeho německé klasiky Vrah mezi námi jsou na programu mj. adaptace špionážního románu Grahama Greena Ministerstvo strachu, gotické melodrama Tajemství za dveřmi, či temné charakterové studie Šarlatová ulice a V osidlech noci.

  Program dále zahrnuje čtveřici filmových adaptací literárních děl amerického spisovatele Cornela Woolriche, který ve 40. a 50. letech 20. století platil za jednoho z nejprodávanějších autorů kriminálních příběhů (noirové perly jako Přízračná dáma, Černý anděl a Křik chlapce doplňuje slavné Hitchcockovo Okno do dvora). Další film mistra napětí – Rebecca – vyjde při příležitosti uvedení na NFF ve speciální, první české Blu-ray edici. Neměnnou součástí akce jsou speciální POCTY hereckým ikonám filmu noir: letos jimi bude populární herecké duo Veronica Lake - Alan Ladd.

  Při mapování různých lokálních inkarnací filmu noir se letos NFF kromě tradiční československé stopy (Noční host, Polnočná omša, Smrt si říká Engelchen, Dům ztracených duší) zaměřuje na výběr snímků z Japonska konce 50. let. Dva z nich (Tokijský tulák, Cejch zabijáka) natočil neúnavný bořič konvencí Seidžun Suzuki

  Mezi hosty se na Křivoklátě objeví režisér filmu Ostrým nožom Teodor Kuhn či režisér a producent Václav Marhoul, jenž v doprovodném programu divákům představí ukázky z vysoce očekávaného snímku Nabarvené ptáče ještě před jeho světovou premiérou v benátské soutěži. Více o programu zde.

 • Obrázek k novince 7.8.2019

  William Shatner Live on Stage

  Diváci se mohou těšit na promítání kultovního filmu Star Trek II: The Wrath of Khan na velkém plátně, po kterém bude následovat talk-show s „kapitánem Jamesem T. Kirkem“. Vstupenky v cenovém rozpětí 750 – 3.650,-Kč jsou v prodeji od července 2019 v obvyklých předprodejních sítích. K dispozici bude i omezený počet VIP vstupenek, které zahrnují prémiové sezení a příležitost vyfotografovat se s panem Shatnerem.

  Nenechte si ujít příležitost prožít nezapomenutelný večer s naprostou hollywoodskou legendou. William Shatner bude s diváky sdílet fascinující a vtipné příběhy ze své více než padesátileté úspěšné herecké, producentské, režisérské, ale i spisovatelské kariéry. Fanoušci budou mít na závěr při Q&A (Otázky & odpovědi) možnost pokládat mu své vlastní dotazy.

  Uvádí JV Classics s.r.o. ve spolupráci s Mills Entertainment, Backlot Project a festivalem Future Gate. Film bude uveden v původním znění s titulky, talkshow bude tlumočena do českého jazyka. Vstupenky v předprodeji jsou k dispozici zde.

 • Obrázek k novince 19.7.2019

  Letní filmová škola se blíží

  Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou Zlatých glóbů Michaela Hanekeho. V nové sekci FAMU History uvede festival studentské filmy Václava Vorlíčka, Hynka Bočana či Jaromila Jireše. Loni poprvé uvedená sekce Ikona se věnuje kultovním režisérům současnosti a pátrá po tom, jakým způsobem dospěli k svému ikonickému statusu. Dramaturgie sekce se letos ujal rakouský filmový publicista a katolický kaplan Alfred Jokesch, takže můžeme čekat neotřelý pohled na Hanekeho poetiku a témata spojená s jeho tvorbou (zobrazení násilí apod.). Dalším hostem bude kameraman a dlouholetý Hanekeho spolupracovník Christian Berger. Prvním uvedeným filmem budou Tři cesty k moři z roku 1976, posledním pak předloňský Happy End.

  Hostem Letní filmové školy bude i polský filmový režisér, spisovatel, básník a malíř Lech Majewski, který spolupracuje s osobnostmi světa umění (Julian Schnabel) i hereckými legendami (Charlotte Ramplingová). Na festival dorazí i stěžejní postava současné ruské kinematografie Alexej German ml., jehož výsostně atmosférické filmy bývají pravidelně premiérovány na festivalech v Berlíně či Benátkách. Po deseti letech se do Uherského Hradiště vrací Marika Green, herečka, modelka a fotografka, která na LFŠ představí unikátní fotografickou výstavu mapující osobnosti jejího rodu s názvem Green / Fotografické paměti.

  Sekce FAMU History se ve svém prvním roce existence zaměří na režiséry a režisérky pražské Filmové akademie múzických umění, kteří zde studovali a natáčeli své filmy od založení v roce 1946/47 až do školního roku 1956/57. Divák se podrobně seznámí s tvorbou tvůrců, jako byli Václav Vorlíček, Milan Vošmik, Drahomíra Reňáková – Králová, Hynek Bočan, Jaromil Jireš nebo Jan Němec. Sekce FAMU History doplní tradiční prezentaci tvorby studentů filmových škol, která je letos opět na vysoké úrovni. Součástí programu bude i tradiční Maratón studentských filmů, který proběhne zároveň v České televizi i v innogy letním kině Masarykovo náměstí v sobotu 27. července večer.

  V loňském roce zahájili organizátoři v souvislosti se 100. výročím vzniku Československa tříletý cyklus Kdo jsou Češi, v němž zkoumají různé fasety národní povahy pohledem českých tvůrců. Letošní výběr nazvaný Smějící se bestie se věnuje snímkům, dokumentujícím svébytný český postoj k moci a autoritám. Filmy jako Nikdo nic neví, Osudy dobrého vojáka Švejka či Nejistá sezóna doprovodí diskuse odborníků. Druhý ročník Východních příslibů přinese především mimořádně výživný pohled do dějin i přítomnosti zemí někdejšího východního bloku. Větší část letošní přehlídky tvoří dramata zkoumající kolizní momenty národní historie i méně existenciální, přesto naléhavé problémy současníků.

  Loni poprvé Letní filmová škola zařadila do svého programu filmy natočené ve virtuální realitě. Letošní výběr novinek z líhně VR vizionářů zahrne poprvé i interaktivní projekty pro náročnější VR zařízení. Stejně tak se poprvé na Filmovce uskuteční unikátní site-specific VR akce – filmy s vězeňskou tematikou se spojí s reálným geniem loci hradišťské opuštěné věznice. Sekce HOT TV se v letošním ročníku zaměří na televizní vyprávění. Dvě letní kina přinesou akreditovaným návštěvníkům festivalu i místním obyvatelům divácky nejatraktivnější české novinky i zapomenuté klenoty 90. let. V innogy letním kině na Masarykově náměstí se pak všichni mohou těšit na druhý sobotní večer a historicky nejúspěšnější film v českých kinech Bohemian Rhapsody.

  V letošním roce se bude konat již druhý Industry program filmové a audiovizuální výchovy, který pořádá Letní filmová škola ve spolupráci s Národním filmovým muzeem NaFilM. Svůj prostor v rámci odborného programu bude mít i mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, jehož českým partnerem je pořadatel Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů.

  Akreditace, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji v akreditačním systému moje.lfs.cz. Více informací najdete na www.lfs.cz i ve speciální festivalové sekci na ČSFD.cz.

 • Obrázek k novince 15.7.2019

  8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

  Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna před jedním z největších kinopláten v Česku, v čerstvě zrekonstruovaném Letním kině Boskovice u Brna. Vedle tuny dobrého domácího jídla a kvalitního piva budou na pořadu každou noc tři filmy, bohatá tombola a kopec kolektivních zážitků.
   
  Tři z filmů 8. "Filmáče" jsou zároveň zatím nejlépe hodnocenými hranými filmy roku podle ČSFD.cz. Otvírákem akce bude v české předpremiéře vítěz filmového festivalu v Cannes a zatím nejlépe hodnocený film roku na ČSFD.cz, jihokorejská temná komedie Parazit. Následovat bude akční pecka John Wick 3 a první noc uzavřeme bizarním humorem kultovního režiséra Jima Jarmusche s jeho krve-, kafe- a Chardonnay- žíznivými zombíky v komedii Mrtví neumírají. Druhou noc rozpálí prodloužená verze fenomenálně úspěšných Avengers: Endgame, obsahující navíc úvodní slovo režiséra Anthonyho Russoa, medailonek “Pocta Stanu Lee” a vystřižené scény ze Spider-Man: Daleko od domova, kterým na Avengers navážeme. Druhou noc uzavře Matthew McConaughey v roli vyhaslého, ale život si plnými šluky marihuany vychutnávajícího floridského spisovatele. Režisér bohémské komedie The Beach Bum - Harmony Korine - je často označován za druhého nejvýznamnějšího amerického tvůrce nezávislé tvorby, právě po Jimu Jarmuschovi.
   
  Na obou nocích nebude chybět fotokoutek Youbox s grafickými náměty akce, do kterých se budou moct účastníci “vklíčovat” a své dílo sdílet na sociálních sítích. Kromě dárků z tomboly rozdáme na 8. Filmovém víkendu ČSFD.cz přes 4 000 českých plakátů filmových šlágrů z posledního roku a všichni účastníci budou mít s obrandovaným náramkem na ruce v sobotu vstup zdarma na vyhlídkovou Radniční věž a za poloviční cenu na boskovické Koupaliště Červenka. Novinkou letošního ročníku bude sobotní odpolední hororový speciál - projekce novinky Noční můry z temnot z produkce oscarového Guillerma del Tora. Promítání od 17:00 v kamenném boskovickém kině Panorama bude za samostatné vstupné a každý účastník obdrží novinkové DVDčko dle vlastního výběru.
   
  Brány “boskovického letňáku” pro 8. Filmový víkend ČSFD.cz otevřeme oba večery v 19:00, promítání prvního filmu začne krátce po 21. hodině. Všechno o akci, včetně informací o ubytování ve stanovém městečku v krásné Zámecké zahradě, či zvýhodněném předprodeji vstupenek on-line, najdete zde.

<< předchozí 1 2 3 4 17 33 49 65
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace