Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 11.6.2013

  Christoph Waltz rozlouskne dokonalou vraždu

  V Polsku. A možná se režie ujme sám velký Roman Polanski. Ještě zajímavější než tato jména je však námět, doopravdy jako stvořený pro hutný psychologický thriller. Navíc opět platí, že nejlepší zápletky píše sám život, protože film True Crimes vznikne podle skutečného příběhu. Krystian Bala napsal v roce 2003 mimořádně úspěšnou knihu „Amok“, v níž podrobně popsal vraždu jistého podnikatele. Šlo o dokonalý zločin, který se policii navzdory velké snaze nepovedlo rozlousknout a pachatel na konci románu uprchl. A teď zpátky do reality: kniha zaujala policejního důstojníka Jacka Wroblewského, protože děj knihy se až podezřele podobal skutečnému případu, který polskou policii děsil od roku 2000, kdy došlo k brutální vraždě živnostníka ve městě Wroclaw. Navíc román obsahoval podrobnosti, které mohl znát jen vrah. Wroblewski začal Balu vyšetřovat – a ejhle, ukázalo se, že vraždu doopravdy spáchal. Bala byl v roce 2007 odsouzen k dvaceti letům za mřížemi a píše svůj druhý román. Když policie nedávno prohledala složky v jeho počítači, ukázalo se, že pokračování bestselleru je založeno na poznámkách k další plánované vraždě... Zajímavé je, že Waltz si nezahraje Balu, ale Wroblewského, kterého vyšetřování zatáhne do polského podsvětí, do krutého světa prostituce, drog a obchodu s bílým masem. Scénář napsal David Grann a momentálně se hledá režisér, přičemž se aktuálně vynořilo jméno Romana Polanského.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 10.6.2013

  Tom Hardy ve službách Miikeho a jakuzy

  Ó ano, tady poteče krev. Japonský řezník Takashi Miike se na stará kolena připravuje na svůj anglicky mluvený debut. A vykročil správnou nohou, protože si vybral scénář, který se v roce 2011 ocitl na takzvaném „černém seznamu" nejlepších nezrealizovaných námětů. Jeho autorem je Andrew Baldwin, jmenuje se The Outsider a odehrává se v poválečném Japonsku, kde bývalý americký voják a válečný zajatec vstoupí do služeb vlivného zločineckého klanu. Komu uvěříte, že dokáže být drsnější než samotní Japonci? Ó ano, Tom Hardy by to mohl zvládnout. Nezávisle financovaný film vznikne pod hlavičkou Silver Pictures (Matrix, Smrtonosná zbraň...) a natáčení je naplánováno na začátek příštího roku. Jak jinak, přímo v Zemi vycházejícího slunce a padajících hlav.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 9.6.2013

  Jeníček a Mařenka podruhé a ještě šílenější

  Rozpočet 50 milionů, celosvětové tržby 226 milionů. Snadná matematika, i když vezmeme v úvahu, že téměř polovina utržených peněz zůstává kinařům. O možné trilogii se mluvilo už před premiérou, a teď při příležitosti vydání Jeníčka a Mařenky: Lovců čarodějnic na blu-ray a DVD (pořád dělají i DVD, že?) se producenti Adam McKay a Will Ferrell (kteří momentálně točí druhého Zprávaře) rozpovídali o dvojce. Ta už je údajně v předprodukčním stádiu a režisér jedničky Tommy Wirkola pilně pracuje na scénáři a výtvarných návrzích. Dvojka bude klasická dvojka: ještě šílenější, s bizarnějšími nápady, více triky a větším počtem čarodějnic. Bude ale i krvavější? To je otázka. McKay připustil, že dvojka možná nebude R, ale PG-13, tedy mládeži přístupná. „Studio Paramount litovalo peníze, kterých se muselo vzdát kvůli vyšší přístupnosti." To zní varovně, protože buďme k sobě upřímní – ta bezuzdná brutalita jedničky byla rozhodně tím nejzábavnějším prvkem filmu. Pokud ne jediným. Prozatím není jisté, jestli se vrátí i Jeremy Renner a Gemma Arterton.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 8.6.2013

  Emmerich a další mimozemská invaze

  Pokaždé, když do kin směřuje nový film německého demolátora (tentokrát White House Down), mediální pozornost se budí zprávami o režisérově návratu ke sci-fi. Tentokrát to ale není ohraná písnička o pokračování Dne nezávislosti. Emmerichova produkční společnost Centropolis aktuálně zakoupila scénář Nica Kelmana Emergence. Na nějaké podrobnosti je brzy, ale má jít o „velkolepý science fiction film o neobvyklé formě mimozemského útoku na naší planetu". A prý nepůjde o emmerichovsky přepálené béčko v áčkovém balení, ale o „realisticky" pojatý příběh, založený na nejnovějších vědeckých poznatcích. Někteří jej dokonce srovnávají s Nolanovým Interstellar. Co je ale zajímavější, o projekt se už teď zajímá několik velkých studií a pravděpodobně se o něj poperou. Údajně proto, že v Hollywoodu je teď velká poptávka po originálních námětech. Ale? Že by? Podle některých insiderů pomalu končí doba adaptací – producenti teď hledají originální nápady s komerčním potenciálem. Důvod je prostý – aby byli výhradními vlastníky práv a nemuseli se o zisk složitě dělit s hračkářskými či komiksovými firmami, spisovateli, vydavateli a pod. Nakonec se ještě hrabivost postará o námětovou obrodu ve filmovém průmyslu, kdo by to byl řekl?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 7.6.2013

  Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

  Další urostlý blonďák v roli nebešťana, který sestoupí mezi smrtelníky a předvede jim, zač je toho kladivo? I když v tomto případě spíš kopí, bitevní palici nebo efektní dvojzubec. Nikolaj Coster-WaldauHry o trůny si totiž v epické mytologické fantasy Gods of Egypt zahraje Hora. Bůh slunce a války, který se často zobrazoval se sokolí hlavou a prý se převtěloval do faraónů, se ve filmu snaží pomstít svého otce, vládce bohů Osirise. Na své výpravě se musí spojit se smrtelníkem, šikovným zlodějem, a bohyní lásky Hathor. Film pro Summit Entertainment připravuje Alex Proyas. Doufejme, že to tentokrát vyjde, protože režisér Vrány či Já, robot je poslední dobou králem zrušených projektů – nepovedlo se mu odlepit od země Dracula Year Zero (film nakonec vznikne, ale s mnohem méně zajímavým režisérem) ani zvučně obsazený biblický epos Paradise Lost, který byl zrušen doslova několik týdnů před první klapkou. Gods of Egypt by ale pro Proyase mohla být srdcovka, protože sice dlouhá léta žije v Austrálii, ale narodil se v Egyptě.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 6.6.2013

  Schwarzenegger slibuje Conana a Terminátora 5

  A taky Trojčata, ale nechtěli jsme vás děsit už v nadpisu... Přestože jeho plnohodnotný comeback nedopadl komerčně vůbec dobře (s celosvětovými tržbami 37 milionů dolarů při rozpočtu 45 milionů splňuje Konečná definici propadáku), Arnie na filmovou dráhu nezanevřel. A zdá se, že se nepolekala ani hollywoodská studia, která s ním počítají do několika projektů s podstatně vyššími rozpočty. Schwarzenegger v aktuálním interview potvrdil, že momentálně se pracuje na scénářích tří filmů: Terminator 5, Legend of Conan a Triplets. O T5 se neví prakticky nic, jen že by mělo jít o návrat k tradiční zápletce s cestováním v čase. Legend of Conan bude ignorovat Ničitele i remake a posadí přestárlého barbara na královský trůn, kde jej však vyruší nebezpečí hrozící jeho zemi. Triplets je pokračování Dvojčat, akorát se ke Schwarzeneggerovi a DeVitovi připojí ještě třetí brácha Eddie Murphy. Skutečně existuje na této planetě někdo, kdo to považuje za zábavný nápad? Do té doby uvidíme Arnolda po boku Slye ve vězeňském akčním thrilleru Escape Plan (předtím známém jako The Tomb), jehož světová premiéra se posunula na 18. října 2013. V lednu 2014 má premiéru akční verze Deseti malých černoušků v režii Davida Ayera pod názvem Ten. Není vyloučeno, že Arnolda uvidíme i v Expendables 3, kteří do kin dorazí 15. srpna 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 4.6.2013

  Galaxie Marvelu plná hvězd?

  Kdyby se Marvel Studios pokoušeli převést na plátno něco tak komiksově podivného před pár lety, zřejmě by si všichni v Hollywoodu ťukali na čelo a žádný příčetný herec by si ani nepřečetl scénář. Dnes je ale situace jiná. Marvel produkuje miliardové filmy. Uvidíme, jestli se to povede i s epickou sci-fi týmovkou Guardians of the Galaxy. Film, ve kterém vystupují třeba mluvící mýval nebo chodící strom, kupodivu přilákal i herce oscarového formátu. Aktuálně se přidala Glenn Close jako šéfka organizace Nova Corps, která v budoucnosti bojuje s agresivní mimozemskou rasou Badoom (v podstatě je ta postava něco jako Nick Fury Galaxy-versa). Jejím podřízeným na způsob agenta Coulsona bude John C. Reilly. Vydatnou posilou je i Benicio Del Toro, jehož nespecifikovaná postava je popisována jako „klíčová" a možná se objeví i v dalších filmech Marvelu, hlavně Avengers 2. Kolují proto dohady, že by se mohlo jednat o zlovolného Thanose, který se objevil v závěru Avengers. Za záporáky kopou i Lee Pace (Thranduil z Hobita), Karen GillanDoctora Who nebo Michael Rooker, který zažil pěkný comeback v The Walking Dead. Co se týče hlavních rolí, Star-Lorda hraje Chris Pratt, Draxe Dave Bautista a Gamoru Zoe Saldana. Kdo propůjčí hlas kompletně digitálnímu Rocket Racoonovi, se prozatím neví. Přestože se film bude odehrávat v daleké budoucnosti a bude teda „sci-fi heavy", příběh má obsahovat i cestování v čase a počítá se s účastí některých členů Avengers. James Gunn odstartuje natáčení už zanedlouho v Londýně, premiéra je naplánovaná na 1. srpna 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 3.6.2013

  Jackie, Wesley, Nicolas a Milla – postradatelní?

  Natáčení The Expendables 3 by mělo odstartovat už v srpnu pod taktovkou Australana Patricka Hughese. O ději se toho zatím moc neví, a vlastně ani o celkovém tónu. Stallone, který se podílí na scénáři, chvilku mluvil o vážnější atmosféře, pak zase o humornějším pojetí. Prozatím ani nevíme, kdo z bývalé party se vrátí, ale Sly, Statham a Lundgren by měli být jistotou. Každého ale samozřejmě zajímá, kdo nový se k partě připojí. Jackie Chan má být zásadní posilou, protože svou účast podmínil tím, že bude plnohodnotnou postavou, ne pouze „srandovním Číňanem, který někoho nakope a pak zmizí v propadlišti děje". Nicolas Cage si prý zahraje vládního agenta. Rovněž by se měl o rehabilitaci pokusit Wesley Snipes, který snad za mřížemi pořádně trénoval (nejen zvedání mýdla). Podle Deadline jsou všichni tři v pokročilém stádiu rokování. Překvapením je jméno Milly Jovovich – ta by měla dodat kýžený ženský element, navíc akční vylomeniny jí po sérii Resident Evil bez větších problémů uvěříme. Premiéry bychom se měli dočkat v létě 2014.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 2.6.2013

  Film o Grumpy Cat? Good!

  Jen lidé, před kterými byl zatajen vynález zvaný internet, neznají Grumpy Cat, tedy „mrzutou kočku". Vtipné meme se zvířátkem, které nesnáší všechny a všechno, je ve skutečnosti fantastický byznys. Tabatha Bundesen, majitelka kočky, prodává práva na reklamy a hračky, vystupuje se svým miláčkem v televizních pořadech a díky Tardar Sauce (to je pravé jméno malé hvězdy) má miliony fanoušků na Facebooku a YouTube. V podstatě bylo jen otázkou času, kdy vznikne film. Inu, je to tady. Produkční společnost Broken Road si představuje něco ve stylu Garfielda – kočka tedy bude digitálně animovaná a bude mluvit. A co na to Tardar? „Už teď je jasné, že ten film bude s*ačka," uvedla.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 1.6.2013

  Piráti 5 mají režiséra, Depp si škrtá diář

  Přesněji řečeno, dva režiséry. Byli favority Jerryho Bruckheimera od začátku, nyní s nimi studio Disney oficiálně sepisuje smlouvu. Norské duo Joachim Ronning a Espen Sandberg se prosadilo dobrodružným životopisným dramatem o Thoru Hayerdalovi Kon-Tiki, který byl nominován na Oscara v kategorii cizojazyčný film. Bruckheimera ale zaujali nejen stylovou filmařinou, ale hlavně tím, jak si poradili s natáčením na mořské hladině. Inu, Pirates of the Carribbean 5 pomalu zvedají kotvy. Šéfové od Disneye jsou údajně velmi spokojení s prací Jeffa Nathansona, který v uplynulých týdnech vylaďoval původní scénář tradičního dua Elliott / Rossio. Natáčení by mohlo začít koncem letošního, nebo začátkem příštího roku, premiéra je stanovena na 10. července 2015. O ději ani obsazení se prozatím nic neví, určitě se vrátí jen Johnny Depp v roli Jacka Sparrowa. Kapitána Jacka Sparrowa. Měl by mít čas, protože z jeho diáře aktuálně vypadlo třeba kriminální drama Barryho Levinsona Black Mass, ve kterém si měl zahrát šéfa bostonského podsvětí Whiteyho Bulgera. Projektu se nedařilo v „předprodejích“ v Cannes a producenti se rozhodli rázně seškrtat původní rozpočet 70 milionů dolarů. Z nich měl svou obvyklou dvacku dostat Depp. Produkce mu navrhla nižší honorář, což ale Deppův agent odmítl.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 25.4.2019

  21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

  Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Kino na Hranici v Těšíně (27. 4. – 3. 5. 2019) představí více než 150 hraných a dokumentárních filmů z Polska, Česka a dalších zemí střední a východní Evropy. Kromě výběru nejvýraznějších snímků z uplynulého roku zahrnuje program přehlídky řadu retrospektivních sekcí, jež jsou tento rok věnovány Janu Švankmajerovi, osudovým ženám českého a polského filmu či znovunabytí svobody v roce 1989.

  Českému divákovi nabízí Kino na hranici především jedinečnou příležitost vidět nové filmy výrazné generace polských tvůrců, která po světě sbírá prestižní filmové ceny. Letos mezi ně patří nevšední psychologický thriller Monument Jagody Szelc, oceněné na loňském Berlinale, či snímek Sladký konec dne Jacka Borcucha, jenž byl uveden na festivalu Sundance, z něhož si představitelka hlavní role Krystyna Janda přivezla cenu za nejlepší herecký výkon. Velkou mezinárodní prestiž získal i polsko-španělský snímek Ještě den života, který obdržel Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film a pojednává o proměně válečného reportéra uprostřed krvavého konfliktu v Africe. Polskou filmovou událostí minulého roku se nicméně stal snímek Klér z utajovaného zákulisí katolické církve, jenž i přes kontroverzní přijetí dosáhl dosud nejvyšší domácí návštěvnosti v 21. století. Program nabízí i příležitost setkat se s novinkami filmových veteránů jako je Krzysztof Zanussi, jež osobně uvede snímek Éter, či tvůrce i u nás oblíbených akčních filmů Władysław Pasikowski, jehož Kurýr zdařile navazuje na úspěchy současných polských válečných velkofilmů. I sekce dalších zemí mají co nabídnout – například sci-fi novinku a možná poslední film Györge Pálfiho Pánův hlas či českou předpremiéru úspěšného slovenského hororu Trhlina.

  Díky intimní a přátelské atmosféře si kultovní festival oblíbili přední režiséři i herci, se kterými je možné se osobně potkávat na projekcích i debatách. A díky přímému vlakovému spojení z větších měst je možné do Těšína dorazit za pár hodin ze všech koutů republiky. Více informací zde.

 • Obrázek k novince 11.4.2019

  32. ročník festivalu Finále Plzeň se blíží

  Finále Plzeň zveřejňuje program svého 32. ročníku, který proběhne od 11. do 16. dubna v západočeské metropoli. I v letošním roce je filmová přehlídka především oslavou českého filmu a jeho tvůrců – jako jediný domácí festival má v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a nověji také počiny, které vznikly v české koprodukci. Šestidenní program nabídne divákům celkem 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních sekcích, doprovodné koncerty, autorská čtení a mimo jiné také třeba venkovní silent kino s maratony nových seriálů České televize Most! a Zkáza Dejvického divadla. Zahajovacím filmem festivalu bude ve čtvrtek 11. dubna od 19.30 cestopisný dokument Cesta jako žádná ze sta Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka, kteří se rozhodli vydat se po stopách legend Jiřího Hanzelky a plzeňského rodáka Miroslava Zikmunda, který letos oslavil 100. narozeniny, na jejich slavnou euroasijskou cestu.

  Průvodci festivalem a moderátory zahajovacího i finálového večera budou herci Jan CinaPetr Vančura, kteří jsou rovněž hlavními tvářemi festivalové kampaně. Finále bude letos hostit jako již tradičně Měšťanská beseda, dále DEPO2015, Anděl Music Bar, Café Regner, MōōVEMENT a Kopeckého sady. Pro rychlejší pohyb mezi festivalovými stanovišti mohou návštěvníci využít půjčovnu kol před Besedou, kterou zajistí Kolem Plzně.

  Rádi bychom, aby festival lidem umožnil užít si českou filmovou tvorbu a podpořit ji. Stejně jako fandíme českým hokejistům nebo vyhledáváme lokální potraviny, můžeme být hrdí i na naše filmaře,“ vzkazuje ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. „Finále Plzeň již několikátým rokem není pouhou bilanční přehlídkou, tedy neobsahuje kompletní přehled filmů z minulého roku, ale vybíráme pozoruhodné filmové, televizní a internetové počiny z uplynulého roku nebo také filmy v premiéře či předpremiéře. A nově jsou v soutěži zahrnuty také snímky, které vznikly v mezinárodních koprodukcích,“ dodává.

 • Obrázek k novince 6.4.2019

  AFO bude bořit mýty

  Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto vědeckou i kulturní událost. Akreditace je totiž zdarma! Letos se mýtus stane všudypřítomným, bude zastřešujícím tématem všech programových sekcí. V těch se vám představí mnoho hostů a hostek z celého světa a čeká vás výběr populárně-vědeckých filmů. Američtí bohové, Thor: Ragnarok nebo Star Gate jsou jen malým výběrem z mytologických a mýtických projekcí, na které se návštěvníci mohou těšit.

  Festivalová soutěž přinese mnoho zásadních snímků, které nebudou jinde v Česku ke zhlédnutí a některé se objeví i v české premiéře. Do soutěže se letos probojovalo 83 filmů, které nabídnou to nejlepší ze současné světové produkce v oblasti popularizace vědy. První vlaštovka, kterou vás lákáme na soutěžní program, je Eastern Memories, snímek představí jeho tvůrci Niklas Kullström a Martti Kaartinen. Filmem provede deník finského lingvisty G. J. Ramstedta, do kterého si zapisoval poznámky ze svého putování přes mongolské stepi do Číny, Koreji a Japonska. Greg Boustead je producent, který stojí za dvěma dokumenty, jež rezonují na mnoha filmových festivalech a zhlédnout je můžete i na AFO. Ve snímku The Most Unknown devět vědců poznává výzkumné oblasti svých kolegů a společně hledají cestu k odpovědím na zásadní otázky lidstva. Druhým snímkem je Human Nature. Film je sondou do dalekosáhlých důsledků objevu CRISPR, který umožňuje zásahy do DNA. Na loňský divácký úspěch filmu Jane letos naváže National Geographic filmem Science fair, který získal diváckou cenu na Sundance.

  Sekce Archivní horečka přinese špeky z všemožných filmových archivů. Staré, nikdy neviděné záběry, nové kontexty i příběhy. Peter Jackson dal dohromady unikátní snímky z 1. světové války, které přetavil do podoby filmu They Shall Not Grow Old. Bizarnost britského venkova, tradice, folklor, to vše doplněné elektroakustickou hudbou od muzikantů z Goldfrapp a Portishead bude artovou esencí této sekce ve snímku Arcadia.

  Akreditace na festival je již tradičně zdarma. Celý program a další informace k festivalu najdete zde.

 • Obrázek k novince 4.4.2019

  26. Dny evropského filmu

  Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit běžnému divákovi. Věnují se tedy tématům každodenního života: erotika, sport, příroda, hudba, láska, volby… Diváci se mohou těšit na celou řadu domácích i zahraničních hostů, kteří své filmy na projekcích osobně představí. Co ale DEF nabízí především, je kvalitní evropský film!

  DEF zahájí 4. 4. francouzský film Edmond, první celovečerní film režiséra Alexise Michalika. Velkolepé kostýmní komediální drama bylo natáčeno zejména v lokacích ČR. V sekci Best of je připravena severská černá komedie Boj sněžného pluhu s mafií se Stellanem Skarsgård a Bruno Ganzem o pomstě jednoho spořádaného občana. Lucemburský Supermaník se vrací je natočený podle vyhlášené komiksové předlohy. Snímek se stal nejúspěšnějším lucemburským filmem všech dob. Tradiční sekce K věci se letos zaměřuje na volby, ale i téma mediálního zobrazování. Film Mrtvý úhel představí belgického elitního vyšetřovatele, který vstoupí do voleb za kontroverzní populistickou stranu. Retro komedie Ženou z boží vůle zase ukazuje boj švýcarských žen za volební právo. Milovníci hudby si přijdou na své u dokumentu Whitney o známé zpěvačce. Ani obdivovatelé klasiky nepřijdou zkrátka – dokument Opera je provede pařížskou budovou opery, představí jim příběhy jejích pracovníků a nechá je nahlédnout do zákulisí. DEF nezapomenou ani na LUX Film Prize, kteru letos vyhrála islandská komedie Žena na válečné stezce o padesátnici Halle, která vezme ekologický boj do vlastních rukou. Z dokumentů, kterým sluší velké plátno, DEF představí například Říši dokonalosti, vizuálně opulentní studii hry Johna McEnroea a českého tenisty Ivana Lendla. Z českých filmů promítnou intimní debut Sněží! režisérky Kristiny Nedvědové a to v exkluzivní předpremiéře nebo koprodukční lotyšský film Bille.

  Součástí doprovodného programu bude filmová výchova a seminář pro filmové profesionály KINO 2019. Evropský dům se v době konání DEF promění na kino a galerii. Více informací zde.

   

 • Obrázek k novince 28.3.2019

  Nový seriál televize Mall.tv

  Ústřední trio mediální agentury VJJ je mladé, nadějné a odhodlané přicházet s unikátními kreativními koncepty, kterými zasáhnou srdce koncového spotřebitele a přepíšou dějiny marketingové komunikace. Aspoň do chvíle, než přijde první reakce od klienta a všechno je jinak. Šest dílů eponymního komediálního seriálu vzniklo v režii spolužáků ze scenáristiky Jana Prušinovského a Vladimíra Škultétyho a spolu s Jaroslavem Žváčkem, autorem dramatu Kobry a užovky, je psal sám život.

  Tři lidé a reklamní agentura. Vlastně je to spíš mediálka než reklamka, ale protože chce nabízet full service, pořídila si místnost v montovaném baráku a nahnala tam kreativce svádějící nikdy nekončící boj ve snaze naplnit „kápéíčka“ svého šéfa i neustále se měnící zadání klientů. Všechno je jinak, je zkrátka potřeba nehledat výmluvy, ale řešení a přemýšlet „out of the box“. A pro takový přístup mají copywriterka Lištice v podání Elišky Křenkové, Kryštof Hádek jako vedoucí Král a Jan Strejcovský coby grafik Levy všechny předpoklady.

  V režisérském křesle se s Janem Prušinovským střídal Vladimír Škultéty. Prušinovský ho ke spolupráci oslovil z důvodu velkého časového vytížení. K dělbě seriálu přitom přistoupili spravedlivě a velkoryse. Domluvili se, že oba natočí po třech dílech, přičemž Vladimír nastoupí do rozjetého vlaku a zřekne se dílu o počítačových hrách, protože v nich nikdy nenašel zalíbení.

  Sitcom Všechno je jinak byl poprvé představen během slavnostní premiéry v rámci Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest 2019. Na Mall.tv bude k vidění od 28. března, kdy internetová televize odvysílá jeho první díl a další budou následovat v týdenní periodicitě každý čtvrtek. Netrpěliví fanoušci si mohou čekání na nové epizody ukrátit a zhlédnout je všechny najednou na speciální projekci za účasti herců a tvůrců, která se uskuteční v pátek 29. března od 18:00 v kině Světozor.

 • Obrázek k novince 23.3.2019

  26. Český lev – výsledky

  Letošní 26. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer plný největších hvězd českého filmu moderoval herec Václav Kopta, a to poprvé pod režijním vedením Marka Najbrta, známého díky Kanceláři Blaník či Čertímu brku. Největší počet nominací měl historický snímek Ondřeje Trojana nazvaný Toman, který neproměnil ani jednu z nich. U akademiků neuspěl ani Jan Palach s osmi nominacemi, Zlatý podraz s devíti či Tlumočník se čtyřmi.

  Naopak nejvíce sošek proměnilo drama Všechno bude režiséra Olma Omerzu, jež se stalo jak nejlepším filmem roku, tak držitelem ceny za režii, scénář, vedlejší herecký výkon absolutního neherce Jana Uhera anebo střih. Oceněn byl také hlavní herecký výkon Jenovéfy Bokové ve filmu Chvilky – jednalo se o jedinou nominaci tohoto snímku. Mužskou hereckou kategorii ovládl Karel Dobrý za film Hastrman. Šéf ČSFD.cz Martin Pomothy předal na tiskové konferenci Danu Svátkovi Cenu filmových fanoušků za snímek Úsměvy smutných mužů.

  Po letošním ročníku se tak dá říct, že akademici uplatňují pravidlo „méně je někdy více“. Celý seznam oceněných a nominovaných najdete na tomto odkazu.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 23.3.2019

  Festival ProTibet připomíná smutné výročí

  Hlavním motivem letošního ročníku je připomenutí významného výročí – 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci a následný odchod Jeho Svatosti dalajlamy do exilu. Výtěžek festivalu probíhajícího celý březen poputuje na podporu tibetských seniorů, zejména na lékařskou péči a zlepšení jejich životních podmínek. Osmnáctý ročník Festivalu ProTibet se koná od 1. do 31. března v desítkách měst České republiky. V kinech, knihovnách nebo čajovnách budete mít příležitost vidět snímky, které vám přiblíží tibetskou kulturu, buddhismus nebo aktuální politickou situaci. I tento rok nabídne festival návštěvníkům několik filmových projekcí. Šedesát let od povstání zachycuje filmový dokument Kauza Tibet. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů a násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů. Dodnes jsou Tibeťané ve své zemi občany druhé kategorie bez přístupu k vyššímu vzdělání a k lepší práci.

  Na letošním Festivalu ProTibet diváky čekají i české filmové premiéry. Současnou situaci v Tibetu se snažili zmapovat dva američtí filmaři ve filmu State of Control. Jejich snažení vedlo až k pokusu o otravu jednoho z nich. Jak natáčení dopadlo? Druhou premiérou je snímek Pawo, příběh mladého Tibeťana Dorjeho, který utekl do exilu v Indii, kde si musí vybrat mezi novým životem a bojem za svobodu Tibetu. Tento ročník nabízí i dva environmentální filmy – Tání v Tibetu a Drancování Tibetu. Čína se snaží získat přírodní bohatství Tibetu. Daří se jí to? Dva struhující dokumenty uvede i německá režisérka Maria Blumencron. Snímky Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje mapují osudy dětí, které byly nuceny překročit Himálaj na cestě za svobodou. A klade si otázku, zda tato cesta stála za všechno to utrpení.

  U příležitosti 60. výročí lhaského povstání chceme natočit pozdrav všem Tibeťanům. Z každého festivalového města bychom rádi získali minutový spot. Ze všech pozdravů vytvoříme video, které prostřednictvím tibetské exilové vlády předáme Tibeťanům. Výtěžek letošního Festivalu ProTibet poputuje tibetským seniorům prostřednictvím nadace The Dalailama Trust.

  Za podporu letošního ročníku děkujeme Statutárnímu městu Ostrava, Moravskoslezskému kraji a Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Kompletní program Festivalu ProTibet naleznete na www.protibet.cz.

 • Obrázek k novince 19.3.2019

  Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

  26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální drama o milostném trojúhelníku Garrel režíroval, podílel se na scénáři a hraje v něm hlavní postavu. Do dalších dvou hlavních rolí obsadil také svou manželku, modelku Laetitiu Castu a dceru Johnnyho Deppa Lily-Rose Depp. Festival jej představí také v Bertolucciho Snílcích a v jeho celovečerním režijním debutu Dva přátelé.

  Febiofest přivítá také oscarového režiséra Bille Augusta. Významný dánský filmař se režii věnuje čtyřicet let a získal již řadu ocenění na mezinárodních festivalech. Mezi jeho nejvýznamnější úspěchy patří Zlatá palma a Oscar pro nejlepší cizojazyčný film za historické drama Pelle Dobyvatel, které mu přineslo celosvětový ohlas, mimo jiné i díky hereckému výkonu Maxe von Sydowa. Druhou Zlatou palmu získal o čtyři roky později za snímek S nejlepšími úmysly natočený podle scénáře Ingmara Bergmana. Velkou část Augustovy tvorby představují filmové adaptace. Na plátno přenesl mnoho slavných literárních příběhů, mezi něž se řadí například romány Noční vlak do Lisabonu, Cit slečny Smily pro sníh, Dům duchů nebo Bídníci, jejichž adaptace částečně vznikala na pražském Barrandově. Bille August, který pracuje po celém světě s těmi největšími hereckými hvězdami, povede na Febiofestu 27. března svou masterclass a představí svůj nejnovější snímek Šťastný to muž. Festival dále promítne jeho snímky Pelle Dobyvatel, S nejlepšími úmysly, Dům duchů a Tiché srdce.

  Febiofest nabídne celkem více než 150 filmů v 16 sekcích a většinu z nich v premiéře. Část filmů nepůjde ani do české distribuce. Nebudou chybět snímky, jejichž kvalitu potvrdilo nedávné vyhlašování cen Americké filmové akademie. V rámci sekce Docs bude na programu například dokumentární thriller Free Solo, který získal Oscara za Nejlepší celovečerní dokument. Sekce Central park zase představí snímek Kdyby ulice Beale mohla mluvit, love story z newyorského Harlemu 70. let, kterou porota ocenila v kategorii Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli soškou pro herečku Reginu King. K vidění bude i životopisné drama Vice o bývalém viceprezidentovi USA Dicku Cheneym, které získalo Oscara za nejlepší masky. Z nominovaných potom festival nabídne U brány věčnosti, Dokážete mi kdy odpustit?, Werk ohne Autor nebo Mirai.

  V rámci doprovodného programu letos mohou diváci navštívit Klub FAMU, který se promění na festivalový klub, či Národní filmové muzeum NaFilM, jež letos Febiofest podporuje navýšením vstupného na vytipovaná představení. Vybraná suma poputuje na podporu muzea. S festivalem se propojila také pražská Pragovka či Městská knihovna s dětskou projekcí večerníčkové série. Více informací o festivalu naleznete na zde.

 • Obrázek k novince 9.3.2019

  12. ročník festivalu EIGASAI se blíží

  Filmový festival Eigasai, pořádaný již tradičně jako každé jaro Česko-japonskou společností ve spolupráci s Kinem Lucerna a Japonským velvyslanectvím v Praze, nabízí divákům v již 12. ročníku jedinečnou příležitost seznámit se pro­střednictvím současné filmové tvorby s japonskou kulturou, zvyky, ale především s aktuálním obrazem japonské spo­lečnosti. Festival letos představí především hrané filmy ze současnosti, ale i umělecké dokumenty, vzácné cestopisy a animovaný film pro celou rodinu s hlavním mottem: MOJE MÍSTO POD SLUNCEM. Zvláštní událostí je právě na rodiny s dětmi zaměřený sobotní Japonský den (23. března 2019 - vstup zdarma), kde se budou moci zájemci seznámit s kaligrafií, origami, hrou šógi, okinawským tancem, či bubny taiko. Živé umění na jevišti reprezentují divadelní komedie kjógen, bubny taiko či japonský tanec.

  Filmovými díly vybranými pro letošní ročník z nabídky Japan Foundation se vine zásadní otázka samotné lidské existence: „Kdo jsem? Kam patřím?“. Homogenitou japonské společnosti umocněná síla vnímání „svého místa pod slun­cem“ a hledání vlastní identity poskytují českému divákovi příležitost nahlédnout problémy v současném Japonsku z perspektivy země, která má před námi stále ještě jistý technologický náskok. Můžeme tak reflektovat, jakým životním situacím můžeme v budoucnosti být vystaveni i my. Festival bude za účasti japonského velvyslance Kaoru Šimazakiho a mnoha dalších hostů zahájen snímkem Bublina (natočeného v roce 2017 podle bestselleru spisovatele Asa Nonami "Kam patřím"). Film s magickými přírodními záběry vykresluje příběh mladého zločince, který najde svou šanci k nápravě mezi obyčejnými venkovany v hlubokých horách zapadlé provincie Mijazaki, kde ještě přežívají prastaré tradice a me­zilidské vztahy. Historický film Prasata a válečné lodě od nositele dvou Zlatých palem z Cannes, Šóheie Imamury, poodhalí metodou syrového poválečného neorealismu prostředí gangů jakuza na pozadí okupace Japonska armádou USA. Dokument Továrna na ústřice přináší pohled na pro­blematiku života obyvatel přesídlených z původních domovů po fukušimské tragédii, stejně jako obraz života čínských imigrantů v Japonsku, kterému se díky stárnoucí populaci palčivě nedostává pracovních sil. Ve snímku Věčné sakury je s pokáním i humorem vylíčen příběh bývalého učitele na vojenské škole, který si vyčítá, kolik studentů poslal zemřít během 2. světové války a zasvěcuje svůj zbývající život šlechtění a celosvětovému šíření sakur coby symbolů světového míru. Své místo na slunci hledá i dvanáctiletá hrdinka v psychologickém dramatu Propletení, jež nabízí originálně ztvárněný pohled na transgenderovou problematiku a jí ovlivněné vztahy v rodině i ve společnosti.

  V rámci festivalu Japonský den je na sobotní odpoledne připraven rodinný kreslený film z pera Keiičiho Hary, au­tora legendárního anime Kreion Šinčan, Prázdniny s vodníčkem Kúem, vykreslující trable i radosti obyčejné japonské rodiny, jejíž syn se rozhodl přes prázdniny adoptovat malého vodníka. Sobotní den pak zakončí komediální příběh mladé učitelky, která omylem nastoupí dráhu dirigenta v městském orchestru seniorů, Starci v orchestru.

  Mimo hlavní program jsou pak pro letošní festival připraveny výjimečné doprovodné projekce. Především jde o představení historických záznamů pořízených cestovateli Hanzelkou a Zikmundem během jejich putování po Japonsku v roce 1963. Vzácný filmový materiál si od letos stoletého Miroslava Zikmunda zapůjčil a komentářem je uvede cestovatel z další generace, dnes již osmdesátiletý fotograf Zdeněk Thoma. Vynikající dokumentární tvorbu televizní stanice NHK WORLD reprezentuje cyklocestopis Na kole po Japonsku (Cycle Around Japan) – představující očima cizinců ze sedla kola severní ostrov Japonska, Hokkaidó. Letošní festival uzavře úsměvný a něžný Dobrák Jonosuke, líčící nové vztahy a známosti nezkaženého venkovského mladíka z dalekého přístavu Nagasaki, jenž si svým naivním a vřelým srdcem získává přátele na studiích ve studeném a odcizeném velkoměstě Tokiu v době ekonomického rozkvětu Japonska v 80. letech.

  Využijte možnost vidět dnešní Japonsko očima současných režisérů ve filmech vybraných pro celou rodinu. Těšíme se na shledání v kině Cineport v Ostravě od 15. do 17. března 2019 a v kině Lucerna v Praze, kde proběhne hlavní část festivalu, od 18. do 24. března 2019.

 • Obrázek k novince 6.3.2019

  S Kreativní Evropou na festival do Cannes

  Program Kreativní Evropa letos v lednu již po třetí vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset vylosovaných účastníků soutěže vyhraje cestu na Mezinárodní filmový festival v Cannes, který patří mezi nejprestižnější filmové festivaly na světě. Festival se koná v květnu 2019 a pořadatel soutěže hradí výhercům ubytování i cestu. Loňského, druhého ročníku soutěže, se zúčastnilo celkem 11 455 milovníků filmů z celé Evropy, kteří odpovídali na otázky týkající se evropského filmu. Z toho 2 881 kandidátů dosáhlo plného počtu bodů. A mezi deseti vítězi byl, stejně jako v prvním ročníku soutěže, zástupce z České republiky. "Jsem z Prahy, je mi 27 let a pracuji jako freelancer v oblasti marketingu na internetu. Jsem velký fanoušek filmů, často chodím do kina a rád jezdím také na filmové festivaly," říká český výherce, pan Vojtěch R.

  Soutěž #euFilmContest potrvá do 19. března 2019 a účastníci v ní mají odpovědět na 18 otázek týkajících se filmů podpořených programem Kreativní Evropa MEDIA. Za každou správnou odpověď získají jeden bod, bod navíc pak mohou získat také za sledování facebookové nebo twitterové stránky programu Kreativní Evropa MEDIA. Zúčastnit se mohou soutěžící starší 18 let.

  Kreativní Evropa MEDIA je program Evropské unie na podporu evropského audiovizuálního průmyslu, existující od roku 1991. Každý rok podpoří kolem 2 000 projektů, včetně filmů, TV seriálů, videoher, vzdělávacích programů, kin a mnoha dalších. V České republice vzniká s podporou KE MEDIA řada českých filmů, letos se diváci díky pomoci KE mohu do kin vydat na filmy Na střeše, Nabarvené ptáče, Skleněný pokoj a mnohé další.


  V roce 2018 mělo v českých kinech premiéru 53 zahraničních evropských snímků s distribuční podporou programu KE MEDIA, které navštívilo více než 520 000 diváků. Diváci tak mohli vidět například snímky Studená válka, Dívka, Jack staví dům nebo Tísňové volání. Program podporuje také filmové festivaly - Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě, Anifilm v Třeboni, Jeden svět nebo MFF Zlín. Podporu má i na 33 kin ve 22 městech - Ostravě, Hradci Králové, Vsetíně nebo v Českých Budějovicích. Pravidla a soutěžní otázky jsou k dispozici zde.

1 2 3 4 5 6 7 8 18 34 51 67