Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince Texaský Hamlet 6.11.2005

  Texaský Hamlet

  O nadčasovosti literárního odkazu Williama Shakespeara rozhodně nelze pochybovat. Možná právě proto si jedno z jeho nejznámějších děl HAMLET vybrala malá nezávislá filmařská skupina Texas Lullaby, aby mu dala filmovou podobu. Avšak místo dánského Elsinoru se celý děj přenese do texaského Lamarque. Pod vedením mezinárodně uznávaného fotografa a občasného režiséra Malcolma Venvilla se navíc představí velmi silné herecké obsazení. Po náhlé smrti svého otce (Bruce Willis) a po téměř okamžitém vdavku matky (Ellen Barkin) se strýcem (John Malkovich) se mladý Adair Telmah dostává do silné deprese. Když se mu pak zjeví otcův duch, jenž mu sdělí, že jej strýc chce zabít, musí začít jednat. Být či nebýt? Toť otázka. No, toť opravdu otázka (Isherwood)
 • Obrázek k novince Bratři Weinsteinovi nespí 4.11.2005

  Bratři Weinsteinovi nespí

  Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich rozhodnutí přijato velmi rozporuplně. Jedni litovali, že odchází lidé, kteří dali zelenou vzniku takových filmů jako Pulp Fiction či Anglický pacient, a ti druzí si zase pochvalovali fakt, že se konečně vyhnou vyhlášenému hulvátství Harveyho Weinsteina (právě díky němu nakonec musel Quentin Tarantino rozdělit Kill Bill na dvě části). Jenomže uplynul půlrok a bratři si mezitím založili další vlastní společnost Weinstein Co., která chystá udělat další rázné zápisy do filmových análů (opět pod Disneyho patronátem). Velmi nekompromisně si předplatili práva na novelu Ryana Gattise THE KUNG FU HIGH SCHOOL a zároveň se chystají vytvořit televizní seriálové pokračování hříšné série Roberta Rodrigueze Sin City. Natáčení by se mělo rozjet hned poté, co do kin zamíří druhý díl, na němž Rodriguez spolu s Frankem Millerem pilně pracuje. (Isherwood)
 • Obrázek k novince Zveme vás na FILMASII 3.11.2005

  Zveme vás na FILMASII

  Propadli jste kouzlu asijského filmu? Tak právě nejen vám je určen festival, jenž se uskuteční ve dnech 1. - 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero. Hlavní programovým bodem prvního ročníku bude kinematografie Jižní Koreje, jež právě s velkým ohlasem expanduje do celého světa. Avšak ani milovníci jiných zemí či žánrů nebudou zklamáni. Japonská manga či anime zaberou celý jeden programový blok. Zvláštního prostoru se pak dostane taktéž několika nezávislým debutům ze zemí jako je Afghánistán či Irák, kde natočit film znamená téměř nadlidský výkon. Pro zlepšení atmosféry na vás čeká taky ochutnávka místních jídel a foyer kina Světozor bude upraven v orientálním duchu. Pro více informací navštivte oficiální stránky festivalu www.filmasia.cz. (Isherwood)
 • Obrázek k novince Life of Pi podle Jeuneta 2.11.2005

  Life of Pi podle Jeuneta

  Kniha Yanna Mantela THE LIFE OF PI, zachycuje strastiplnou plavbu 16-letého indického chlapce Pi z Indie do Kanady. Neboť poté, co nákladní loď převážející zvířata do zoo ztroskotá, zůstane na záchranném člunu kromě Piho také hyena, zraněná zebra a hladový tygr. Jak se bude celá situace dále rozvíjet nám už zanedlouho pomocí obrazu sdělí francouzský režisér Jean-Pierre Jeunet, který začal dávat dohromady scénář s Guillaume Laurantem, s nímž spolupracoval už na filmech Amélie z Montmartru a Příliš dlouhé zásnuby. Pod patronátem studia Fox vznikající film by se měl začít natáčet příští léto a podle přání producentů se celý filmařský štáb vydá i do samotné Indie. O atraktivnosti námětu svědčí i fakt, že kvůli jiným pracovním povinnostem museli z projektu odstoupit takoví borci jako M. Night Shyamalan a Alfonso Cuarón. (Isherwood)
 • Obrázek k novince Rambo 4! 1.11.2005

  Rambo 4!

  Sylvester Stallone se rozhodl světu dokázat, že se s ním musí stále ještě počítat. Teprve před pár týdny bylo oznámeno, že se nám v pátém pokračování vrátí slavný boxer Rocky Balboa (natáčení začne na přelomu roku) a už je ohlášen další comeback jeho druhé stěžejní filmové postavy Johna Ramba. Vietnamský veterán z pera spisovatele Davida Morrella se ve filmu Rambo I představil poprvé v roce 1982. Tehdy prchal před příslušníky Národní gardy. Nyní žije poklidný samotářský život, který je přerušen ve chvíli, kdy z malého města, kde žije, zmizí beze stopy malá dívenka. Vojenské instinkty se znovu probouzí k životu a fanoušci už teď zvyšují svou pozornost na maximum. Padesátimilionový rozpočet zalepí společnost Millennium Films, avšak přesné datum začátku natáčení ani jméno režiséra či scénáristy není doposud známo. (Isherwood)
 • Obrázek k novince Creepshow znovu 31.10.2005

  Creepshow znovu

  V roce 1982 spojil své síly kultovní hororový režisér George A. Romero se spisovatelem a scénáristou Stephenem Kingem a dali dohromady film Creepshow. Soubor pěti hororově komediálních povídek se teď stane podkladem pro budoucí filmaře, nad kterými bude bdít studio Universal při plánovaném remaku. Už dopředu bylo přislíbeno, že bude zachován styl vyprávění děje, kdy se postavy jednotlivých dílů vzájemně potkávají v různých situacích jako to známe třeba z Pulp Fiction či Go. (Isherwood)
 • Obrázek k novince Tak to bude souboj! 30.10.2005

  Tak to bude souboj!

  Není tomu tak dávno, co už i ti nejvěrnější fanoušci béčkových filmů poslali do hereckého důchodu Jeana-Clauda Van Damma. Ten v současnosti točí další a další podřadnější filmové produkce, které i v Americe často putují přímo do regálů videopůjčoven. Je čas vzkříšení? Možná ano. Scénárista (Krvavý sport) a režisér (Dvojitý zásah) Sheldon Lettich cítí, že Jean ještě do šrotu nepatří a tak se rozhodl napsat mu roli bývalého šampióna bojových umění, který se stane bodyguardem bývalého mistra světa v boxu, jemuž hrozí smrtí nebezpečný gang. A kdože to bude film táhnout? (Nemysleli jste si přece, že to zvládne Jean sám, že?) Po jeho boku uvidíme současnou karate hvězdu Wesleyho Snipese! (Isherwood)
 • Obrázek k novince Piraňa má zase hlad 29.10.2005

  Piraňa má zase hlad

  V dubnu příštího roku by se měl začít natáčet remake slavného hororu Piraňa z roku 1978. Příběh o malých rybičkách s velkými zuby, které uprchly z výzkumného armádního střediska přímo do blízkého jezera, které je v letním období vyhledávaným turistickým místem, přepracovává režisér a scénárista Chuck Russell (Maska, Král Škorpion). Herecké obsazení prozatím není známo, ale vzhledem k šestnáctimilionovému rozpočtu, jenž naznačuje skromnější podmínky, můžeme čekat, že jako krmivo bude sloužit několik nových, neokoukaných teenagerů. (Isherwood)
 • Obrázek k novince King Kong se prodražuje 28.10.2005

  King Kong se prodražuje

  Rozpočet King Konga se dva měsíce před premiérou vyšplhal na závratných 207 milionů dolarů. Studio Universal totiž dalo režiséru Peteru Jacksonovi zelenou k tomu, aby nakonec do kin vypustil vlastní sestřih, který bude trvat tři hodiny. Ten bude maximálně obohacený o spoustu digitálních efektů, jejichž výrobu Peter Jackson zaplatí z vlastní kapsy. Původní rozpočet, čítající 175 milionů dolarů, s tímto výdajem rozhodně nepočítal. Původní délka filmu měla být okolo dvou a půl hodiny, jenomže když Jackson pustil šéfům studia svoji verzi, zůstali sedět s otevřenou pusou a nenašli jediný důvod k tomu, proč jeho verzi zamítnou. Inu, když si někdo chce splnit svůj dětský sen, proč tomu neobětovat vše, že? :-) (Isherwood)
 • Obrázek k novince Boormanův Hadrian 27.10.2005

  Boormanův Hadrian

  Fiktivní biografický román v dopisech autorky Margherite Yourcenar, Memoir of Hadrian (Paměti Hadrianovi), o jednom z vládců antického Říma, císaři Hadrianovi, bude sloužit scénáristické dvojici Rospo Pallenberg Ron Base jako podklad pro připravované filmové zpracování životních osudů tohoto panovníka. Natáčení by mělo začít co nevidět v Srbsku a posléze v Maroku, pod vedením režiséra Johna Boormana. V hlavní roli uvidíme Antonia Banderase. (Isherwood)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince Zázračná planeta II - Live in Concert již 28. 3. 18.3.2018

  Zázračná planeta II - Live in Concert již 28. 3.

  Po senzačním úspěchu programu Zázračná planeta - Live in Concert se na jaře 2018 představí pokračování koncertního provedení dokumentárních přírodopisných filmů BBC - Zázračná planeta II. Na programu turné od února do dubna 2018 je celkem 23 měst v devíti zemích. Tato výjimečná akce se koná v pražské O2 aréně 28. 3. 2018, kde zazní hudba Hanse Zimmera, Jacoba Shei a Jashi Klebeho.

   

  V roce 2006 změnila společnost BBC dokumentárním seriálem Zázračná planeta revolučním způsobem pohled na svět, ve kterém žijeme. O deset let později následuje Zázračná planeta II, dlouho očekávané pokračování tohoto velkolepého televizního portrétu naší planety. Společně se svými koproducenty BBC America, ZDF, Tencent a France Télèvisions se BBC opět podařilo nastavit nové standardy v oblasti dokumentárních filmů. Týmy kameramanů věnovaly natáčení Zázračné planety II tři roky. Kameramani celkem natočili 2089 hodin během 117 výletů ve 40 zemích a pořídili unikátní snímky naší Země a jejích obyvatel pomocí dronů, fotopastí, teleobjektivů, kamer pro záznam v šeru a vysokorychlostních kamer. Díky pokročilé technologii bylo možné zažít přírodu z úplně nového úhlu - blíž, detailněji a mnohem překvapivěji než kdykoliv předtím. Po prvním vysílání programu Zázračná planeta ve Velké Británii dosáhla BBC rekordních čísel sledovanosti jednotlivými klipy, které vyvolaly nesmírný zájem jak u televizních, tak i u online diváků. Živá koncertní verze nyní představí fascinující scény seriálu na obrovské obrazovce.


  Nově sestavený filmový materiál, který BBC použila speciálně pro tuto show, zavede diváka do extrémních přírodních oblastí - na ostrovy, do pouští, do džungle a dokonce i do měst - které byly lidským očím dosud skryty. Zázračná planeta II - Live in Concert je poutavé spojení symfonického koncertu a přírodopisného filmu. Živá verze programu Zázračná planeta II s neobvyklými záběry natočená ve fascinujícím formátu 4K-Ultra-HD přináší divákům ještě bližší pohled do nových světů. Zázračná planeta II - Live in Concert spojuje optickou bohatost brilantní přírody a záběrů zvěře s koncertním zážitkem osmdesátičlenného symfonického orchestru. Přehlídka se tak stává vzrušující společenskou akcí a působivou vizuálním a hudebním putováním. Vstupenky můžete zakoupit ZDE.

   

 • Obrázek k novince Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku 11.3.2018

  Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

  Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve, která přijíždí do Prahy 15. března. Zúčastní se slavnostního zahájení festivalu, kde dostane cenu Kristián, a další den uvede svůj film Vánoční příběh. Dorazí i režisér tohoto snímku Arnaud Desplechin, jehož master class můžete navštívit 19. března v kině Ponrepo. Master class britského režiséra, scénáristy a herce Marka Gatisse, u nás známého především rolí bratra Sherlocka Holmese ze seriálu Sherlock či ze Hry o trůny proběhne 17. března a bude určena pro studenty FAMU. Gatiss mimo jiné přijede uvést 16. března i svůj seriál z produkce BBC s názvem Queers. 22. března je pak naplánována otevřená master class s režisérem Leosem Caraxem. Festival uvede jeho filmy Zlá krev, Milenci z Pont-Neuf a Holy Motors

   

  Z více než 170 filmů na téměř 440 pražských projekcích si vybere každý. Tradiční sekce jako Central park, jenž například uvede ve světové premiéře film Sofie Šustkové Do větru, či sekce Masters (zahajovací film festivalu Večírek Sally Potter), představí také speciální výroční sekci Best of. V rámci ní uvede deset divácky nejoblíbenějších snímků, které byly poprvé českému publiku promítnuty právě na Febiofestu a na ČSFD.cz přesahuje jejich hodnocení 80 %. Podívat se tak můžete přijít na Píseň moře (uvede Lenka Krobotová), Lola běží o život (Ester Geislerová), Mulholland Drive (Petra Nesvačilová), Hříšné noci (Jan Hřebejk), Faunův labyrint (Martin Pomothy), Pianista (Jan Maxián) nebo Sud prachu (uvede sám režisér Goran Paskaljevic). 

   

  V rámci sekce Nová Evropa, která představí deset filmů evropských debutantů, letos opět rozhoduje o vítězi porota složená ze 33 filmových fanoušků. Tento rok porotě předsedá Marta Kubišová. Velmi zajímavý program najdete také ve Festivalovém stanu na Václavském náměstí, kde jsou už nyní každý den od 10 do 20 hodin zdarma promítány nejen zajímavé filmy a seriály o české historii. Detailní program na všechny festivalové dny, přehledný doprovodný program a další výhody si můžete nastudovat na www.febiofest.cz. Už nyní si můžete pořídit diváckou akreditaci, která vám umožní nákup tří vstupenek denně či výhody v rámci doprovodného festivalového programu. Výborný pomocníkem je také festivalová aplikace. Febiofest sice 23. března v Praze končí, ale už 26. 3. vyráží do dalších 16 regionů po republice, kde se až do 21. 4. budou diváci moci podívat na vybrané festivalové snímky.

 • Obrázek k novince 25. Český lev - výsledky 10.3.2018

  25. Český lev - výsledky

  Předáváním výročních 25. Českých lvů provázela slovenská moderátorka Adéla Vinczeová. O hudební složku večera se postarala nominovaná muzikantka Vladivojna La Chia. Večer také narážel na současnou politickou situaci a jednotlivé osobnosti se snažily ve svých projevech obhajovat Českou televizi a hájit její tvorbu. Jubilejní ročník také přivítal novou výtvarnou podobu hlavní ceny. Cenu filmových fanoušků, pro kterou se hlasovalo na ČSFD.cz, obdržel film Po strništi bos. Režisér Jan Svěrák převzal ocenění od zástupkyně ČSFD.cz Barbory Kosařové.

  Nejvíce sošek z celkových patnácti nominací získala komedie Bohdana Slámy Bába z ledu, a to ve všech hlavních kategoriích. Stal se i nejlepším filmem roku, oceněn byl za režii, scénář, hlavní herecké výkony Zuzany Kronerové a Pavla Nového a vedlejší herecký výkon Petry Špalkové. Nejlepší vedlejší herecký výkon předvedl Oldřich Kaiser ve filmu Po strništi bos. Za nejlepší kameru byl oceněn Vladimír Smutný za kameramanský výkon ve filmu Po strništi bos. Nejlepší kostýmy a masky měla podle akademiků koprodukční Milada. Jednu nominaci proměnil minimalistický Křižáček, a to za hudbu. Za nejlepší střih bylo oceněno drama Špína. Své jediné želízko v ohni proměnila Lajka, oceněna byla za nejlepší výpravu. V televizních kategoriích bodovaly projekty Spravedlnost a Svět pod hlavou. Za mimořádný přínos české kinematografii byl oceněn střihač Alois Fišárek. Přehled vítězů naleznete v sekci Ocenění.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga 10.3.2018

  ČNSO zahraje hudbu z filmů Stevena Spielberga

  Český národní symfonický orchestr 3. dubna v pražském Obecním domě zahraje hudbu z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Koncertem s filmovou projekcí začíná mezinárodní projekt Symphonic Cinema, který ČNSO představí také v londýnské Royal Albert Hall. Dirigentem je Ben Palmer. "Je nám velkou ctí, že si režisér Steven Spielberg vybral právě náš orchestr," uvedl trumpetista a šéf ČNSO Jan Hasenöhrl. Hudbou ze Spielbergova dobrodužného hitu Dobyvatelé ztracené archy začíná mezinárodní projekt Symphonic Cinema, který nabídne spojení hudby s filmovou projekcí na českých i zahraničních jevištích. ČNSO pod vedením britského dirigenta Bena Palmera zahraje například také Jurský park v jednom z nejprestižnějších londýnských sálů, Royal Albert Hall, kde 29. září 2018 vystoupí vůbec poprvé."V plánu jsou ještě koncerty s projekcí Spielbergových filmu E.T. a Čelisti, pak příjdou na řadu další snímky, včetně bondovek nebo rodinného filmu Sám doma," upřesnil Hasenöhrl. 

  První ze série koncertů se uskuteční v úterý 3. dubna, kdy v Obecním domě bude promítnut Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy s živou hudbou Johna Williamse v podání ČNSO. Film z roku 1981 byl nominován na 8 Oscarů, z nichž 4 získal. Podle čtenářů portálu ČSFD jde o 22. nejlepší film všech dob. Český národní symfonický orchestr filmovou hudbu hraje pravidelně na svém festivalu Prague Proms, kde je melodiím stříbrného plátna věnován závěrečný večer Hollywood Night. Živě čeští symfonici vystoupili na turné s tvůrci filmové hudby Enniem Morriconem, Hansem Zimmerem, Jamesem Newtonem Howardem nebo Danny Elfmanem. Vstupenky na koncert s projekcí filmu Dobyvatelé ztracené archy jsou v prodeji online na webu orchestru.

 • Obrázek k novince 90. Oscary - výsledky 5.3.2018

  90. Oscary - výsledky

  Výroční 90. ceny americké akademie znají své vítěze. Nejprestižnější ocenění a díky tomu také „nejoblíbenější chlapík Hollywoodu“ se předával v Dolby Theatre, jak už je tomu dlouhou dobu zvykem. Moderátorem večera byl již podruhé komik Jimmy Kimmel. Nejlepším filmem uplynulého roku je snímek, který v současné době čelí obviněním z plagiátorství. Guillermo del Toro získal za Tvář vody i cenu za režii, celkově proměnil snímek čtyři Oscary ze třinácti nominací. Nejlepší hlavní herecké výkony předvedli Frances McDormand ve Třech billboardech kousek za Ebbingem a Gary Oldman za ztvárnění Winstona Churchilla v britském dramatu Nejtemnější hodina. Nejlepší vedlejší herecké výkony pak Sam Rockwell ve Třech billboardech kousek za Ebbingem a Allison Janney za roli bestiální matky v černé komedii Já, Tonya. Nejlepší adaptovaný scénář napsal filmový veterán James Ivory (Dej mi své jméno), nejlepším původním scénářem je rasový satirický horor Uteč debutanta Jordana Peelea. Vůbec poprvé byla nominována za nejlepší kameru žena. Cenu však získal Roger Deakins za film Blade Runner 2049, jedná se o jeho prvního Oscara po neuvěřitelných čtrnácti nominacích. V technických kategoriích zvuku a střihu bodoval Dunkerk. Malou stopu zanechali na vítězích letošních Oscarů i Češi – podíleli se na vizuálních efektech filmu Blade Runner 2049. Nejlepším animovaným filmem roku je Coco. Kompletní výsledky výročních cen Akademie najdete v sekci Ocenění.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 38. Zlaté maliny - výsledky 4.3.2018

  38. Zlaté maliny - výsledky

  Jako každý rok, i letos byly den před vyhlášením prestižních Oscarů rozdané jejich opaky - Zlaté maliny. Ceny za nejhorší filmy roku se předávaly v Los Angeles. Nejvíce cen, celkem čtyři, posbíral animák Emoji ve filmu. Nejhorší herecký výkon v hlavní roli předvedli Tom Cruise v remakeu Mumie, za hlavní herecký výkon v ženské roli byl oceněn herec Tyler Perry pro film Boo 2! A Madea Halloween (ve filmu hraje ženskou roli). V kategorii vedlejších herekých výkonů zvítězil Mel Gibson za svou roli v pokračování filmu Táta je doma, ve druhé části soft-porna Padesát odstínů "excelovala" Kim Basinger. Padesát odstínů temnoty zvítězilo i v kategorii Nejhorší Remake nebo Sequel. Speciální cenu Barryho L. Bumsteada získala komedie CHIPs.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince 43. César Awards - výsledky 3.3.2018

  43. César Awards - výsledky

  Předávání francouzských filmových cen César, letos v pořadí již čtyřicátých třetích, se konalo v pařížské koncertní síni Salle Pleyel, provázeli jím herečka Vanessa Paradis a komik Manu Payet. Nejvíce nominací získaly snímky 120 BPM a Na shledanou tam nahoře, oba po třinácti. První jmenovaný jich proměnil šest, včetně nejlepšího filmu a nejlepšího vedlejšího herce. Režisér Robin Campillo byl oceněn za původní scénář tohoto dramatu o problematice AIDS, a také za střih. Komediální drama Na shledanou tam nahoře proměnilo nominací pět, mezi nimi i za režii a nejlepší adaptovaný scénář. V hlavních hereckých kategoriích bodovaly filmy Petit Paysan (Swann Arlaud) a Barbara (Jeanne Balibar). Naopak žádnou cenu z deseti nominací neukořistila komedie Dokud nás svatba nerozdělí. Novou kategorií pro letošní rok je Divácký César, toho dostal snímek Raid Dingue. Nejlepším zahraničním snímkem je podle francouzských akademiků ruské drama Nemilovaní. Čestným Césarem byla oceněna herečka Penelope Cruz. Kompletní výsledky najdete v sekci Ocenění.

  (SimpanzJi)
 • Obrázek k novince Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes 3.3.2018

  Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

  Program Kreativní Evropa letos v lednu už podruhé vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset vylosovaných účastníků soutěže vyhraje cestu na Mezinárodní filmový festival v Cannes, který patří mezi nejstarší a nejprestižnější filmové festivaly na světě. Festival se koná v květnu 2018 a pořadatel soutěže hradí výhercům ubytování i cestu.

   

  Loňského ročníku soutěže se v České republice zúčastnilo 530 mladých lidí.  Zapojilo se do ní 80 škol, kin a knihoven ze všech krajů ČR. Jednu z výher získal i student pražské FAMU Alan Sýs. "Loni koncem března mi volalo neznámé belgické číslo, které mi přes mou počáteční nedůvěřivost sdělilo, že pojedu do Cannes. Až pak jsem si vzpomněl, že jsem na internetu vyplňoval filmový kvíz. Doporučuji vzpomenout si také a kvíz vyplnit. Možná se vám poštěstí a dostane se vám zážitku z největšího filmového svátku minimálně v Evropě," vzpomíná na loňskou cestu do Cannes výherce z České republiky. 

   

  Soutěž #euFilmContest potrvá do 18. března 2018 a účastníci v ní mají odpovědět na 18 otázek týkajících se filmů podpořených programem Kreativní Evropa MEDIA. Za každou správnou odpověď získají jeden bod, bod navíc pak mohou získat také za sledování facebookové nebo twitterové stránky programu Kreativní Evropa MEDIA. Zúčastnit se mohou soutěžící starší 18 let. Kreativní Evropa MEDIA je program Evropské unie na podporu evropského audiovizuálního průmyslu, existující od roku 1991. Každý rok podpoří kolem 2 000 projektů, včetně filmů, TV seriálů, videoher, vzdělávacích programů, kin a mnoha dalších. V České republice vzniká s podporou KE MEDIA  řada nových českých filmů, naposledy třeba Bába z ledu nebo Lajka.


  V roce 2017 mělo v českých kinech premiéru 53 zahraničních evropských  snímků s distribuční podporou programu KE MEDIA, které  navštívilo téměř 670 000 diváků. Program podporuje také filmové festivaly - Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě, Anifilm v Třeboni či FEBIOFEST. Podporu má i na 30 kin v 19 městech -  Ostravě, Hradci Králové, Vsetíně nebo v Českých Budějovicích. Pravidla soutěže a soutěžní otázky najdete na: www.wealllovestories.eu.

   

 • Obrázek k novince Mezinárodní soutěž filmů Nespresso Talents 28.2.2018

  Mezinárodní soutěž filmů Nespresso Talents

  Mezinárodní filmová soutěž Nespresso Talents opět otevírá dveře výjimečným mladým filmařům, kteří milují výzvy a chtějí naplno projevit svou kreativitu. Vítěz získá nejen finanční odměnu na rozjezd své filmové kariéry, ale i exkluzivní pozvánku na Filmový festival v Cannes 2018. Letos musí účastníci soutěže natočit snímek, jehož tématem je žena a její síla, talent a inovativní přístup, se kterým se zasadila o pozitivní změnu ve svém okolí. Specifická je soutěž především tím, že filmy na téma „Co dokáže jen ona“ musí tvůrci natočit na výšku, tedy ve formátu přehrávání, které není pro filmaře tradiční, ale diváci si jej mohou pohodlně přehrát na svých mobilních zařízeních. 

   

  Filmaři z celého světa mohou své snímky přihlašovat do 25. března na Nespresso.com/talents a získat tak šanci na hlavní výhru i účast na seminářích festivalu Cannes se zástupci Semaine de la Critique a Berlinale Talents. Loni se o senzaci postarala mladá filmařka z České republiky Daria Kascheeva, která si získala pozornost poroty svým originálním krátkým filmem To Accept. V konkurenci 317 filmů z více než 40 zemí vyhrála hlavní cenu, což jí otevřelo spoustu dalších cest k rozvoji její filmové kariéry. Za vítězku ji zvolily osobnosti filmového světa, jako je Tom Wlaschiha (herec ze seriálu Hra o trůny), Will Darbyshire (filmař) a Lidia Sheinin (filmová režisérka a vítězka Nespresso Talents 2016). Vítězství Darie zajistilo nejen finanční odměnu ve výši 6000 eur, ale i další odborný mentoring  od partnerů společnosti Nespresso, La Semaine de la Critique a Berlinale Talents. 

   

  Daria Kascheeva si letos zkusí opačnou roli – místo soutěžení zasedne v porotě českého kola soutěže Nespresso Talents. To probíhá automaticky spolu s mezinárodní soutěží a její vítěz získá na vyhlášení vítězů na MFF Karlovy Vary odměnu ve výši 3000 eur, nejlepší české snímky na druhém a třetím místě pak 1000 eur. Spolu s Dariou v porotě usedne i herečka Zuzana Stivínová a producentka Petra Ondřejková.

 • Obrázek k novince Festival ProTibet 2018 hledá superhrdiny 27.2.2018

  Festival ProTibet 2018 hledá superhrdiny

  Festival ProTibet se opět po roce vrací do českých měst, letos s podtitulem Tibetské děti hledají superhrdiny. Smyslem letošního ročníku je podpořit tibetské děti studující v exilové vesničce Tibetan Homes Foundation v jejich cestě za vzděláním a v naději na lepší budoucnost. Najdou se mezi návštěvníky superhrdinové, kteří pomohou dětem splnit jejich sny? Sedmnáctý ročník Festivalu ProTibet se koná od 1. do 31. Března v desítkách měst České republiky. V kinech, knihovnách nebo čajovnách budete mít příležitost vidět snímk, které vám přiblíží tibetskou kulturu, buddhismus, politickou situaci a v neposlední řadě život tibetských dětí.

   

  I tento rok nabídne festival návštěvníkům několik filmových projekcí. Příznivci tibetské kultury se mohou těšit na dokument Oči pro Tibet ukazující, že život na střeše světa, jak bývá Tibet symbolicky nazýván, přináší i jiná úskalí, než o jakých slýcháme v souvislosti s čínskou okupací. Snímek Tání v Tibetu zase nahlíží skrytou kamerou pod pokličku čínských plánů na výstavbu gigantických přehradních nádrží na velkých tibetských řekách. Klade si otázku, zda zmizí-li himálajské ledovce, co se stane s tibetskými řekami? Na festivalu se představí i snímek Dalajlama: Síla pravdy. Dokument provází Jeho Svatost dalajlamu při návštěvě Dánska, kde šíří myšlenku, že boj Tibeťanů je bojem mezi silou pravdy a silou zbraně. Dva struhující dokumenty uvede i německá režisérka Maria Blumencron. Snímky Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje mapují osudy dětí, které byly nuceny překročit Himálaj na cestě za svobodou. A klade si otázku, zda tato cesta stála za všechno to utrpení.

   

  Letošní ročník podpoří vzdělání tibetských dětí v Tibetan Homes Foundation v severoindickém Mussoorie. Žijí zde tisíce dětí vzdálených stovky kilometrů od domova. Dostávají kvalitní vzdělání a jsou jim předávány tradiční kulturní hodnoty. Letošní ročník nese podtitul „Tibetské děti hledají superhrdiny“ a Tomáš Přichystal z organizace MOST ProTibet toto motto přibližuje: „Děti mají své sny a přání a my jsme rádi, že jim je můžeme pomoci plnit. Samozřejmě na to nejsme sami. Společně s našimi podporovateli v projektu Adopce ProTibet plníme přání pro 450 tibetských dětí. Tyto děti už své superhrdiny našly a my bychom byli rádi, kdyby toto štěstí potkalo i další.“ Kompletní program Festivalu ProTibet naleznete na www.protibet.cz.

<< předchozí 1 2 3 4 15 28 42 55
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace