foto

Mikael Kristersson

  • nar. 1.3.1947 (73 let)
    Falsterbo, Malmöhus län, Švédsko

Biografie

Dokumentarista, kameraman a ornitolog Mikael Kristersson se narodil roku 1947 v městečku Falsterbo na jihozápadním cípu Švédska. Již od útlého věku byl silně zaujat světem přírody - zvláště pak pozorováním migrujícího ptactva, což jej poměrně záhy přivedlo k ochranářským aktivitám (do Švédské společnosti pro ochranu přírody vstoupil v jedenácti letech). Svůj první dokumentární film natočil v roce 1972. Mezi léty 1973-1975 studoval kameru na filmové škole ve Stockholmu. Od té doby je autorem více než 35 dokumentárních filmů rozličné délky, formy i obsahu; převážně pro Švédskou televizi. Není bez zajímavosti, že coby kameraman se podílel na jedné z epizod proslulého dokumentárního cyklu The Living Planet (Živá planeta) Sira Davida Attenborougha.

Kristerssonův první celovečerní film s názvem Pica Pica (neboli Straka obecná), pojednávající o životě strak na předměstí Stockholmu, byl uveden do kin v roce 1987. Roku 1998 jej následoval režisérův patrně dosud nejúspěšnější a nejvíce oceňovaný film Kestrel's Eye (Okem poštolky); po několik let natáčený intimní portrét páru švédských poštolek obecných. Film posbíral mnoho význačných ocenění na filmových festivalech po celém světě a na domácí půdě byl nominován na "švédského Oscara" (tzv. Guldbagge Award) za kameru. Zatím posledním Kristerssonovým celovečerním filmem je snímek Light Year (Světelný rok) z roku 2008, v němž Kristersson zachycuje život a proměny ročních dob na zahradě svého rodinného domku z perspektivy jejích ptačích a hmyzích obyvatel. V současné době pak dokončuje snímek o vzácné kolonii tenkozobců opačných.

Filmy Mikaela Kristerssona vynikají tím, že zobrazují člověka nikoli jako vnějšího pozorovatele, nýbrž jako nedílnou součást širšího biologického společenství - součást přírody. Od většinové produkce přírodopisných filmů se odlišují zejména nezvyklým důrazem na autenticitu a jednoduchost; bez přítomnosti doprovodného komentáře a hudby nechávají pozvolně plynoucí obrazy a zvuky promlouvat "za sebe samé". Trpělivému diváku tím otevírají prostor nejen ke zcela jedinečnému vhledu do života jiných tvorů, nýbrž také k p(r)ocítění uklidňující moci nespěchavého řádu přirozenosti.

Luděk "Lavran" Čertík

Kameramanská filmografie

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Dokumentární

2012 Starens inre liv
2008 Ljusår
1987 Pica Pica

Herecká filmografie

Dokumentární

2013 The Bird Route