foto

Jerzy Radziwiłowicz

  • nar. 8.9.1950 (67 let)
    Varšava, Polsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jerzy Radziwiłowicz se narodil ve Varšavě na pravém břehu řeky Visly. V roce 1967 odmaturoval, již během studií na střední škole se začal zajímat o hereckou práci a také proto se stal jedním z členů školního dramatického kroužku.

V roce 1972 ukončil PWST (obdoba naší AMU) ve Varšavě a odstěhoval se do Krakova. Zde získal angažmá a zároveň učil na místní Divadelní akademii. Již v roce 1973 si ho poprvé všimnul Stanislaw Rózewicz a obsadil ho do role Henryho, snoubence hlavní hrdinky, ve filmu DRZWI W MURZE (1973). Již o čtyři roky později se Jerzy Radziwiłowicz stal hlavní postavou Wajdova snímku ČLOVĚK Z MRAMORU (1977). Wajda na něj nezapomněl ani ve volném pokračování a tak se Radziwiłowicz opět proměnil v hlavního hrdinu, tentokrát ve filmu ČLOVĚK ZE ŽELEZA (1981).

V témže se roce se Radziwiłowicz stal prorektorem Divadelní akademie v Krakově, funkci vykonával tři roky. Radziwiłowicz výborně ovládá francouzský jazyk, pracoval na několika překladech z francouzštiny, nejznámějšími jsou jeho překlady Moliéra.

Díky znalosti jazyka byl několikrát obsazen i do belgických a francouzských filmů. Především přelom milénia strávil téměř výhradně ve Francii při natáčení filmů s Yvesem Angelo, Michelem Piccolim a dvakrát jej režijně vedl Jacques Rivette, poprvé v krimidramatu SECRET DÉFENSE (1998) a následně v mystery snímku o spalující lásce PŘÍBĚH MARIE A JULIENA (2003).

Od roku 1998 je Jerzy Radziwiłowicz členem Národního divadla ve Varšavě. Oženil se s dabingovou režisérkou Ewou Markowskou-Radziwiłowiczovou, s nímž má syna a dceru. Bydlí ve vesničce Kanie poblíž Varšavy.

Kateřina "Snorlax" Horáková

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace