foto

Sonja Henie

  • nar. 8.4.1912
    Kristiania, Norsko
  • zem. 12.10.1969 (57 let)
    en route, Norsko

Biografie

Jako jediná v historii bílého sportu se Sonja Henie stala desetinásobnou mistryní světa v krasobruslení, ale tato výborná lyžařka, tenistka, automobilová závodnice, plavkyně, ale především velmi úspěšná herečka a podnikatelka, byla ve své době i nejbohatší ženou světa.

Sonja Henie se narodila 8. 4. 1912 v Oslo. Její matka se jmenovala Selma, otec Wilhem Henie. Sonin otec byl velkoobchodník s kožešinami, a velký sportovec. Zatím co otec miloval lyžování, Sonjina matka měla raději bruslení, takže malá Sonja začala bruslit ještě dříve, než začala chodit. Brzy nato začala závodit, a jako 5-ti letá vyhrála místní závody. Vzhledem k tomu, že žila v přepychu, měla veškeré podmínky pro to, aby mohla svůj talent bez problémů rozvíjet. Ve svých 11 letech reprezentovala poprvé svou zemi ve Francii. I když tehdy ještě neuspěla, rychle se zlepšovala. Dál pilně trénovala. Její styl byl naprosto ojedinělý, a nejen hudba, ale i kostýmy, které nosila, oslňovaly svou nápaditostí a zvláštnostmi, nehledě na elegantní linie, které zastínily do té doby jednobarevné dresy s dlouhými sukněmi.

V roce 1926, jako 14-ti letá, už na mistrovství světa získala 2 místo, a od té doby po dobu 10-ti mistrovství světa v letech 1927-1936 byla vždy suverénně na prvním místě. Další zlaté si přivezla i ze tří Olympijských her.

V USA se bez problémů stala jednou z nejoblíbenějších hollywoodských hvězd. Natočila 13 filmů, mezi které patřila „Zasněžená romance“ – „Sun Valley Serenáde“ - s hercem J.Paynem, a orchestrem Glena Millera, „Jedna z miliónu“ - One of a Milion, nebo „Iceland „ – opět s Johnem Paynem v hlavní mužské roli. Její velkou láskou byl miláček žen, herec Tyrone Power, ale k Soninu velkému zklamání se spolu rozešli kvůli herečce Anabell, která se později stala Tyronovou ženou.

Od roku 1950 vystupovala ve velkých ledních show, kterými si získala další příznivce. Sonja Henie vystupovala jako hlavní hvězda, ale byla v první řadě jejich producentka. Traduje se, že byla neméně zdatná podnikatelka, jako krasobruslařka.

Sonja byla dvakrát vdaná, a dvakrát se rozvedla. Třetí manželství však bylo opravdu šťastné. Vzala si za manžela norského majitele lodí Ostanda a z USA se odstěhovala zpět do Norska. Sonja Henie zemřela ve věku 57 let, na leukémii 12.10.1969 - při leteckém převozu z Francie do Norska.

marťan

Host

TV pořady

1962 Hollywood: The Fabulous Era (TV pořad)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace