foto

John Maybury

  • nar. 1958
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

John Maybury Britský avantgardní filmový režisér, kameraman, střihač a malíř, jehož aktivity zasahují také do sfér divadla a do videoartu. Studoval výtvarné umění na londýnské polytechnice. Začínal především jako tvůrce experimentálních krátkých filmů a dokumentů s velmi nekonvenční tematikou i strukturou, točených na formát super-8, např. čtyřicetiminutový snímek Dvorana zázraků (1982) zkoumal prostřednictvím oživlých obrazů odcizení v moderním a přetechnizovaném světě. Spolupracoval rovněž s různými podobně smýšlejícími a podobně pracujícími režiséry, především s Derekem Jarmanem (střih, výprava), např. anarchistický obrázek punkerského převratu Jubileum (1978) atd. Od poloviny 80. let, kdy již byl zapsán jako důležitá osobnost britské undergroundové filmové, ale také avantgardní výtvarné scény, začal (podobně jako Jarman) natáčet videoklipy pro různé popové skupiny.

Jeho středometrážní snímek Vzpomínka na věci minulé: Pravdivé příběhy obrazových lží (1994) – surrealistická koláž různých stylů a technik, parodujících reklamní spoty a komerční vysílání – získal na berlínském festivalu speciální cenu poroty a cenu losangeleských kritiků za nejlepší nezávislý film. Sám Maybury se ale komerčním zakázkám nevyhýbá. Láska prokletá, kterou časopis Variety charakterizoval jako „nekonvenční, odvážnou a nekompromisní v každém směru“, je jeho prvním celovečerním hraným snímkem.

www.artfilm.cz

Režijní filmografie

Herecká filmografie

TV seriály

2001 Flat Chat (TV seriál)

Dokumentární

2003 Jubilee: A Life Less Golden

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace