foto

Stine Stengade

  • nar. 1.6.1972 (48 let)
    Kodaň, Dánsko

Biografie

Divadelní a filmová herečka je rodačkou z Kodaně, ale vyrůstala v oblasti Vestsjælland, což je označení západní části největšího ostrova v Dánsku. Už jako dítě přicházela do kontaktu s divadlem, byť pouze v regionálním měřítku. V devatenácti letech nebyla přijata na divadelní školu v Aarhusu. Stengade na základě toho sice začala studovat dánskou filologii na univerzitě v Kodani, ale naštěstí se nevzdala a nepochybně i díky soukromým hodinám herectví byla další rok přijata na divadelní školu v hlavním městě. Tam studovala herectví až do roku 1998, tedy do doby, kdy už za sebou měla značné zkušenosti na divadelních prknech a pár prvních krůčků i na filmovém plátně.

Až do roku 2000 měla za sebou až na několik výjimek převážně divadelní role na jevištích po celém Dánsku. Mezi její role patřily například Irina v Čechovově „Třech sestrách“ a rovněž si zahrála Markétu Gautierovou ve zpracování slavné „Dámy s kaméliemi“. Krom toho hrála v takových proslulých hrách jako je třeba „Večer Tříkrálový“ či „Misantrop“. Objevila se rovněž v soudobých hrách skandinávských autorů. Divadlu se věnuje doposud a kupříkladu v roce 2007 měla roli v divadelní verzi Vinterbergova FESTEN, jehož filmový předobraz je označován za vůbec první film vlivného směru Dogma 95.

Stine se ve světě filmu usazovala několik let. V jejím debutu, dramatu DEN ATTENDE (volně přeloženo coby „Osmnáctého“) si střihla drobnou roli. Film získal cenu kritiků na festivalu v Mannheimu, přesto však byla pro herečku daleko zásadnější práce na kriminálním seriálu EDDERKOPPEN z roku 2000. Zde se poprvé setkala s hereckým kolegou Larsem Mikkelsenem a co bylo ještě daleko důležitější, s režisérem Olem Christianem Madsenem. Už v seriálu, odehrávajícím se v poválečné Kodani, přesvědčila kritiky. A následující role jí definitivně zajistila i úspěch divácký. Jednalo se o snímek EN KÆRLIGHEDSHISTORIE (poněkud vstřícnější americký název zní „Kira's Reason: A Love Story“). Režisérem byl opět Ole Christian Madsen a herecký partner Mikkelsen. Tento film, natočený dle směrnic stylu Dogma 95 (je proto označován také jako Dogme #21) vypráví o duševně nemocné ženě a matce, která se dostane do psychiatrické léčebny a po návratu touží se zpět zapojit do normálního života. Stengade dostala za roli Kiry obě nejdůležitější dánské filmové ceny. Bodil Award za nejlepší herečku a proměnila stejně tak nominaci na Robert Award (dánská obdoba Oscarů). Kritici oceňovali procítěný výkon a i značnou dávku charismatu, které vycházelo z nekonvenční a na první pohled nepostřehnutelné krásy. Film jí přinesl krom cen i rodinné štěstí. V průběhu natáčení navázala vztah s režisérem Madsenem. Není určitě bez zajímavosti, že oba kvůli tomu opustili své bývalé partnery, Madsen manželku a dvě děti.

Nebude velkým překvapením, že následující role dostala Stine Stengade i ve filmech svého manžela Madsena. Po krátké pauze, kdy se starala o narozeného syna, se postupně vracela, nejprve v bláznivé komedii NYNNE a znovu úspěšně ve filmu PRAG, natočeném kompletně v České republice. Režisér Madsen představil opět pochmurný příběh manželského páru (manžela hrál Mads Mikkelsen), který se okolnostmi ocitne v neznámém prostředí a teprve na takovém místě si uvědomí prázdnotu a mechaničnost manželského soužití. Film použil pro našince možná poměrně originálním způsobem české hlavní město, které obdařil jistou smutnou patinou, ale rovněž éterickou atmosférou. Tato role znamenala druhou (tentokrát však neproměněnou) nominaci na cenu Bodil. V roce 2008 se Stine představila v dalším manželově filmu FLAME AND CITRON. A nutno říct, že i zdaleka nejúspěšnějším, snímek získal hned pět Robert Awards a na dalších devět byl nominován včetně nominace pro Stine Stengade. Děj zavádí diváka do druhé světové války, respektive její závěrečné části. Dva bojovníci proti nacismu (Mads Mikkelsen a Truhe Lindhardt) likvidují členy Gestapa a dostanou za úkol zbavit se tajemné femme fatale Ketty (Stine Stengade). Hledání pravdy a zákoutí dohod se zalíbilo divákům po celé Evropě, kde byl snímek s úspěchem promítán. Že nehraje jen v manželových projektech potvrdila ten samý rok v psychologickém dramatu DEN DU FRYGTER, který na dálku soupeřil o Robert Awards či třeba v komedii VØLVENS FORBANDELSE z roku 2009.

Mimo dalších hereckých rolí je Stine Stengade v Dánsku známá svým dabováním v první řadě amerických animovaných filmu (třeba MONSTERS VS. ALIENS). Pouze sto šedesát pět centimetrů vysoká herečka si pečlivě drží vlastní soukromí, ráda zpívá a obecně se o hudbu zajímá (v EN KÆRLIGHEDSHISTORIE koneckonců sama zpívala). Její oblíbenou spisovatelkou je slavná rodačka Karen Blixen a ráda poslouchá U2. Zelenooká Dánka je znalá jazyků a ovládá angličtinu, němčinu, francouzštinu, švédštinu a norštinu.

Martin "sinp" Mišúr

Herecká filmografie

Filmy

2015 Die Abmachung
2013 Alle for to
2012 Nerada ruším
2011 Pokoj 304
2009 Kletba vikingské čarodějky
2008 Plamen a Citron
Spillets regler
Ten, koho se bojíš
2006 Setkání v Praze
2005 Nynne
2003 Annas dag
Se dagens lys (TV film)
2001 En kærlighedshistorie
2000 Zacharias Carl Borg
1996 Den attende

TV seriály

2016 Špinavý byznys (TV seriál)
Epizoda 4 (S02E04)
Epizoda 3 (S02E03)
Epizoda 2 (S02E02)
další epizody (11)
Dicte (TV seriál)
Enhver mand er en ø - del 2 (S03E10)
Enhver mand er en ø - del 1 (S03E09)
Afhængighedens pris - del 2 (S03E08)
další epizody (10)
2014 Tidsrejsen (TV seriál)
En ny tid (E24)
Fanget i fremtiden (E23)
Jeg er ikke din søster (E21)
další epizody (10)
2011 Mimo podezření 3: Smrtící výstřely (TV seriál)
Ti, co vraždí (TV seriál)
Utopie 2/2 (E04)
Utopie 1/2 (E03)
2010 Vláda (TV seriál)
Muži, kteří milují ženy (S01E05)
Napočítej do devadesáti (S01E02)
2008 Summerovi (TV seriál)
2003 Forsvar (TV seriál)
Pohádky Hanse Christiana Andersena (TV seriál)
2001 Langt fra Las Vegas (TV seriál)
2000 Pavouk (TV seriál)
Rejseholdet (TV seriál)

Host

TV pořady

2005 Vild med dans (TV pořad)