foto

Lupita Tovar

  • nar. 27.7.1910
    Oaxaca, Oaxaca, Mexiko
  • zem. 12.11.2016 (106 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Jedna z nejstarších žijících hereček Hollywoodu aktivní v letech 1929 až 1945. Většina jejích filmu byla natočena jako španělská verze souběžně natáčené americké verze, či přímo pro mexický filmový trh. Nejvíce se proslavila ve španělské verzi Draculy (1931). Zajímavostí je i její vztah k Československu.

Narodila se 27.července 1911 jako Guadalupe Tovar, ve městě Matías Romero, provincie Oaxaca v Mexiku. Roku 1927 ji při nacvičování školní hry objevil americký dokumentarista Robert Floherty. Ten hledal nové tváře pro studio Fox a Lupita ho zaujala svým tancem. Po dlouhém přesvědčování rodičů odjela v doprovodu babičky v lednu 1929 do Los Angeles, kde u Foxe dostala smlouvu na 150 dolarů týdně. Součástí smlouvy byl týdenní plán zahrnující výuku angličtiny, hry na kytaru, lekce dramatiky, kurzy společenského vystupování a prezentace studia na veřejnosti. První roličky, v podstatě štěky bez uvedení v titulcích, získala v němých filmech The Cock-Eyed World, Joy Street a The Veiled Woman (všechny 1929).

Po příchodu zvukového filmu a krachu na burze s ní Fox neobnovil smlouvu a před návratem domů ji zachránila práce u studia Universal, kde namlouvala filmy do španělštiny. Tady poznala svého budoucího manžela Paula Kohnera. Paul Kohner se narodil roku 1902 v Teplitz-Schoenau v Rakousku-Uhersku, dnes Teplice v Čechách a vypracoval se na ředitele evropské divize Universal Pictures. V r.1932 se v Paříži zasnoubili a 31. října 1932 vzali v židovské synagoze v Teplicích v Čechách. Nějakou dobu žili v Praze u producenta Josefa Auerbacha. Ten Lupitě nabídl hlavní roli ve slavné Extázi (1932), ale manžel rezolutně odmítl aby jeho novomaželka běhala nahá po lese.

Roku 1931 natočila Draculu, svůj nejznámější film. Tato španělská verze vznikala souběžně s anglicky mluvenou ve stejných kulisách a kostýmech, pouze s odlišným komparzem. Film se pokládal za ztracený, ale kopie byla roku 1970 objevena a zrestaurována.

V roce 1932 hrála v prvním mexickém zvukovém filmu Santa podle románu Federica Gamboeho. Ve stejném roce dostala nabídku od Douglase Fairbankse Sr. natočit pro jeho United Artist film Mr. Robinson Crusoe (1932). Když však zjistila, že bude jedinou ženou ve filmu, který se má točit na Tahiti zděšeně odmítla. Fairbanksova manželka Mary Pickford jí pak napsala omluvný dopis a staly se z nich přítelkyně.

V květnu 1942 dělala zkoušky na roli Yvonne, přítelkyni Humphreyho Bogarta do Casablancy, ale roli nezískala. Za války pomáhala manželovi v jeho talentové agentuře a v European Film Fund, neziskové organizaci pomáhající ohroženým německým umělcům získat víza a práci v USA. Po útoku na Pearl Harbor, spolu s hvězdnými sousedy jako Cary Grant a Clark Gable tvořili tzv. Občanské hlídky před případnými japonskými nálety.

Postupem času se Lupita začala víc než filmu věnovat rodině. S Paulem Kohnerem měla syna Paula (Pancha), producenta a dceru Susan, známou herečku. Jejími vnuky jsou Chris a Paul Weitzové, režiséři filmů Prci, prci, prcičky, Jak na věc či Fotři jsou lotři. S manželem žili střídavě v USA a Evropě až do jeho smrti v r. 1988.

kenny.h

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky