Reklama

Reklama

Extase

  • Rakousko Ekstase (více)
Trailer

Obsahy(1)

Eva, dcera velkostatkáře, se provdá za zámožného, ale o mnoho let staršího Emila Jermana. Již po návratu ze svatebního obřadu do luxusního pražského bytu pozná svůj omyl: manžel o ni jako o ženu nejeví žádný zájem. Senzitivní dívka trpí jeho chladem a staromládeneckým puntičkářstvím natolik, že se vrátí na otcův statek a požádá o rozvod pro nepřekonatelný odpor. Při koupání v rybníce se Eva seznámí s mladým stavebním inženýrem Adamem, pracujícím nedaleko na stavbě silnice. Muž je pravým opakem jejího manžela: vyhlíží sice robustně, ale chová se něžně. Za noční bouře jde dívka za ním do jeho domku a stane se jeho milenkou. Teprve nyní pozná milostnou rozkoš. Manžel dostane zprávu od soudu a rozjede se za Evou, k návratu ji však přesvědčuje marně. Na zpáteční cestě potká Adama a pochopí, o koho jde. Oba muži se zdrží ve venkovském hostinci, kam za Adamem přijede Eva... (ČSFD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (99)

HAL 

všechny recenze uživatele

NEMYSLI NA ŠUKÁNÍ A BUDUJ!! To je poselství Extase, a jakkoli uznávám novátorství kinematografických prvků zde použitých, tento podtext se nedá ignorovat - obzvlášť v posledních deseti minutách kdy vám ho namlátí do hlavy sbíječkou i krumpáčem. Zprvu jde ovšem o  (na svou dobu) psychologicky zajímavě propracovaný pokus o zpracování klasické tragedie o tom kterak zapovězená láska svázaná rigidním konzervatismem v kombinaci s neukojenou touhou vedou k neštěstí pro všechny zúčastněné. Stojí hlavně na epesního herectví Hedy Lamarr, která se sice proslavila hlavně tím že se tu poprvé  před kamerou svlékla (a nutno uznat že je to hezká holka), ale zajímavé je spíš její němé subtilní podání nejednoduchých emocí. Svou nešťastně vdanou a rozpolcenou dívku dokázala prodat dokonale. Horší je to s Machatého režií - scéna s jízdou autem se mu dramaticky povedla výborně, ale krom ní se film i  při skromné délce nesmírně táhne a místy působí režie dost kostrbatě, a k tomu Machatý plní film vizuálními metaforami které tady sice někteří oceňují, ale přitom působí spíš hloupě a dětinsky. Nemluvě o tom finálním důrazu na zavržení fyzické rozkoše ze sexu, neb pouze rozkoš z fyzické práce a vychovávání dětí je to pravé. Bleh. 5/10 ()

pytlik... odpad!

všechny recenze uživatele

Tento film mě utvrdil v názoru, že z první republiky přežily do dnešních dnů v nezměněné kvalitě pouze komedie, tzv. vážné filmy beznadějně zastaraly. Exctase je dílo naprosto úděsné, nudné, které i kdyby bylo třikrát čtyřikrát kratší, furt by bylo dlouhé. A to jsem se zezačátku poctivě snažil v každé scéně hledat nějaký vyšší skrytý smysl. Nenašel jsem nic. Možná, že ta zápletka dříve lidem připadala odvážná a zajímavá, ale myslím, že v dnešním světě kompjůtrů poněkud silně vyčichla. Já za to přeci nemůžu, že dřív se sexem čekalo až po svatbě, takže hlavní hrdinka zjistila pozdě, že jaksi její partner počítal jen s duchovním vztahem. A tak si našla někoho jiného. Do konce jsem vydržel jenom z důvodu, že jsem pořád čekal na tu proslulou nahatou scénu, ovšem nedočkal jsem se, neb jsem samozřejmě sledoval vystříhanou verzi. Ach jo. Zato jsem se dočkal té závěrečné básně. Ach jo. Jedinou převratnou věcí bylo rozmáčknutí té mouchy na začátku, to jsem ve filmu ještě neviděl a doufám, že ani neuvidím. ()

Reklama

DrBuznička 

všechny recenze uživatele

Kdyby se tak Machatý nenechal příliš strhnout zvukem jakožto senzací... V podstatě nabízí nulovou práci s novým výrazovým prostředkem jakožto významotvorným nástrojem. Vůbec nejde o to, že ta hrstka namluvených dialogů dnešního diváka zarazí svou technickou nedokonalostí i jakousi řemeslnou blbostí (postavy mluví a neotvírají ústa), ale jde zejména o to, že film by fungoval daleko lépe bez nich: Celý děj je totiž vyprávěn způsobem němého filmu - nejde o příběh ve kterém by přirozeně absentovaly dialogy. Takže když se mluvené slovo několikrát náhle objeví, je to jako (následuje rozsáhlá metafora) číst nějaký kvalitní román, kde vás na následující straně překvapí komiksové okénko ve kterém pokračuje děj onoho románu, zpodobněný rukou nějakého vysoce nekreativního kreslíře, s bublinami se slovy od nějakého silně netalentovaného pisatele. A vaše počteníčko, vaše fantazie jsou pak pěkně pokurvený. ()

belldandy 

všechny recenze uživatele

Vylepšená, vizuálně i fabulačně preciznější verze Erotikonu. Moralistický film o podlehnutí vlastnímu tělu a hledání smyslu života. Možná dnes trochu zbytečně moralistický. Jenže, ve své době se zdál velmi nemorální a stačilo k tomu ukázat nahou Hedy. Je to nejlepší český prvorepublikový snímek. Jediný, který se zdařile snaží překročit hranice konverzační a situační komedie. ()

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Machatý byl skutečně zjev naší kinematografie - v dobách, kdy všichni byli opojeni zvukem a nadšeně plnili film statickými konverzačními scénami a zapomínali na jeho pravou podstatu, objevil se i v našich podmínkách umělec, který nezapomněl na pravé filmové umění a natočil i za cenu zapomenutí němý snímek, který chce vyprávět obrazem a kašle na zaběhnuté trendy, hlavně co se týče diváků. Opět předkládá banální romanci, kterou však stejně jako v Erotikonu podává tak niterně a intenzivně, že příběh úplně přstává hrát roli. Přestože technickou stránku odtáhl málem k dokonalosti, chybí zde ono spalující napětí a invenční symboličnost Erotikonu. Dost ruší i těch několik dialogů, které působí v celku směšně i kvůli nedokonalosti postsynchronů. Rovněž násilně působí závěrečná oslava práce, sama o sobě skvěle natočená a rytmizovaná, ale přece jen je to šok, hlavně po scéně tichého a vynuceného rozdělení. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (51)

  • V nacistickém Německu, kde byla nahota oslavována v malířství a sochařství, měl film velký úspěch u diváků i u kritiky. Pak se ovšem zjistilo, že Lamarrová je vídeňská židovka, a film byl zakázán. (Sinecod)
  • Hedy Kiesler (Eva) vydala v roku 1966 knihu pamätí, ktorú nazvala "Extáza a ja - môj život ako ženy", kde uviedla: „Proti nahej scéne som protestovala, bola som predsa dievča z dobrej rodiny, ale hrozne som sa bála zrušenia zmluvy. Machatý hrozil, že ak odmietnem, tak film skrachuje a všetky straty si potom budú hojiť na mne. A tak som sa predsa len nakoniec upokojila a ako vyplašená laň som prebehla tých tristo metrov, ako ma pánboh stvoril." (Raccoon.city)

Související novinky

Zlatého lva si odnáší Joker

Zlatého lva si odnáší Joker

07.09.2019

76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové… (více)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama