Reklama

Reklama

Joëlle Bernard

Joëlle Bernard

nar. 14.08.1928
Vitry-le-François, Francie

zem. 23.03.1977 (48 let)
Nogent-sur-Marne, Francie

Biografie

Francouzská herečka Joëlle Bernard, vlastním jménem Josette Petot, chtěla být původně tanečnicí, později ale své plány změnila a po absolvování proslulých hereckých kurzů René Simona zakotvila na divadelních jevištích jako herečka. Nakonec zakotvila u filmu a před kamerou odehrála šedesát rolí. Filmová kamera ji začala objevovat již za druhé světové války a jejím debutem byla bezejmenná role ve filmu LUNEGARDE (1944), později se objevila ve slavném NÁBŘEŽÍ ZLATNÍKŮ (Quai des Orfèvres, 1947).

Práce pro film v jejích aktivitách začala nakonec převažovat a točila několikrát ročně, vesměs ovšem jen vedlejší role, tehdy také často účinkovala na různých divadelních jevištích v Paříži, později se ale divadelnímu herectví již nevěnovala. V padesátých letech byla velmi vytížená filmováním a se svým provokativním zjevem byla považována za možnou následovnici slavnější Ginette Leclerc, která proslula jako „nejslavnější prostitutka" francouzského filmu. Objevila se v několika slavných titulech, například ZLATÁ ČAPKA (Casque d'or, 1952), poměrně velkou roli hrála v dramatu PODÉL CHODNÍKŮ (Le long des trottoirs, 1956), jednu z hlavních postav pak ztvárnila ve filmu MILENCI ZÍTŘKA (Les amants de demain, 1958). V její filmografii převažují dramata nebo kriminální filmy, z výjimek zastupujících komediální žánr můžeme připomenout snímek GENTLEMAN Z EPSOMU (Le gentleman d'Epsom, 1963).

V roce 1963 se Joëlle Bernard provdala za herce a režiséra Rogera Pigauta (1919-1989), krátce nato oba hráli v romantické sérii o Angelice (každý ale v jiném díle). Joëlle ve třetím díle ANGELIKA A KRÁL (Angélique et le roi, 1965) ztvárnila postavu nechvalně proslulé travičky paní La Voisinové. Kromě toho účinkovala také v televizi, kde se objevila v několika seriálech, na rozdíl od filmu dostala i několik zajímavějších příležitostí v televizních filmech a inscenacích. Pochopitelně přijala účast i na filmech, které režíroval její manžel Roger Pigaut. Pod jeho režijním vedením také odehrála poslední roli ve filmu VOSÍ HNÍZDO (Le guepier, 1976).

Joëlle Bernard zemřela v březnu 1977 ve věku 48 let, spáchala sebevraždu.

Pavel "argenson" Vlach

Reklama

Reklama