foto

Lynne Ramsay

  • nar. 5.12.1969 (50 let)
    Glasgow, Strathclyde, Skotsko, Velká Británie

Biografie

"Zjistila jsem, že tvorba filmů není jen práce, stane se to součástí celého vašeho života."

Rodilá Skotka Lynne Ramsay je režisérka a scénáristka, která poprvé spatřila světlo světa 5. prosince 1969 v Glasgow. Absolvovala školu National Film and Television School, což je institut, na kterém se dá získat vzdělání ideální pro britský filmový průmysl. Inspiraci do svých filmů získává ze své záliby ve fotografování a spoléhá se na jedinečnost okamžiku a na silný příběh.

Hned za své první dva (krátkometrážní) filmy z roku 1996 KILL THE DAY a SMALL DEATHS získala dvě ceny poroty na festivalu v Cannes a ukázala, že její realistický a vizuální styl režie si zaslouží pozornost. Za svůj první celovečerní debut RATCATCHER obdržela cenu British Independent Film Award a některá další festivalová ocenění.

"Je to opravdu divný film, v jistém smyslu jsem se snažila experimentovat a brát věci jiným směrem, z poloviny to fungovalo z poloviny ne."

Drama MORVERN CALLAR je založeno na románu Alana Warner, film vypráví příběh o dívce jménem Morvern (Samantha Morton) jejíž přítel spáchá sebevraždu a zůstane po něm v šuplíku napsaný román. Morvern Callarová ho vydá pod svým jménem a za utržené peníze se pokouší vyrovnat s krutou ztrátou blízkého člověka.

Jejím nejnovějším režijním počinem je drama z roku 2011 s názvem MUSÍME SI PROMLUVIT O KEVINOVI. Za tento snímek získala ocenění British Independent Film Award v kategorii nejlepší režie.

Ke všem filmům, které Lynne Ramsay zrežírovala si napsala i scénáře. V roce 2007 ji deník The Guardian ve svém článku 40 nejlepších světových režisérů současnosti umístil na 12 místo.

Očko "Mičl" Szyslak

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2017 Nikdys nebyl

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce