foto

Litefoot

  • nar. 1.3.1969 (50 let)
    Upland, California, USA

Biografie

Gary Paul Davis, známější pod svým uměleckým pseudonymem Litefoot, je domorodý americký rapper, herec a zakladatel „Red Vinyl record label".

Narodil se roku 1969 v Kalifornii, vychováván byl v Oklahomě a nyní žije v Seattlu ve státě Washington. Má smíšený původ, mezi jeho předky jsou indiáni z kmene Cherokee a z kmene Chichemeca (původní obyvatelé severního Mexika). Jeho manželka se jmenuje Carmen Davis a má také indiánský původ. Spolu vychovávají dva syny, Quannaha a Sequoyaha.

Litefoot zasvětil téměř celý svůj život hudbě, konkrétně rapu. Ačkoli není prvním domorodým rapperem, dokázal se prosadit i v americké silné konkurenci. Jeho tvorba je směsicí hip-hopu a jeho vlastní indiánské kultury.

Do oblasti filmu Litefoot zasáhl několikrát coby herec. V roce 1995 debutoval ve fantasy filmu pro děti s názvem KOUZELNÝ KLÍČ, kde si zahrál indiána Malého Medvěda. O dva roky později hrál Nočního Vlka v MORTAL KOMBAT 2: VYHLAZENÍ, dále se objevil ve snímku KULL DOBYVATEL a tentýž rok i v nezávislém dramatu SONG OF HIAWATHA. Následovalo několik seriálů: MOŽNÁ UŽ ZÍTRA z roku 1998, o rok později RODINNÉ PRÁVO a v roce 2002 hrál i v seriálu KRIMINÁLKA MIAMI. V tomtéž roce se objevil i ve známém filmu ADAPTACE po boku Nicolase Cage a Meryl Streep. Zahrál si i v několika dalších nezávislých filmech.

Nyní se Litefoot žádnému filmovému natáčení nevěnuje a soustředí se spíše na svá turné a na hudební tvorbu, za kterou získal již několik ocenění.

Pavlína "Estrellita" Průšová

Herecká filmografie

Filmy

2002 29 Palms
Adaptace
2001 Pearl, The
1998 Picture of Priority
1997 Kull dobyvatel
Mortal Kombat 2: Vyhlazení
Song of Hiawatha
1995 Kouzelný klíč

TV seriály

2014 Domek z karet (TV seriál)
Chapter 21 (S02E08)
2004 Kriminálka Miami (TV seriál)
Popáleniny (S02E14)
1999 Rodinné právo (TV seriál)
1998 Možná už zítra (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace