Reklama

Reklama

Antonín Strnad

Antonín Strnad

nar. 06.06.1885
Královo Pole u Brna, Rakousko-Uhersko

zem. 11.08.1970 (85 let)
Tišnov, Československo

Biografie

Herec Antonín Strnad pocházel z Brna, z prostých poměrů. Původně se vyučil prodavačem v obchodě s textilem, od dětství ale toužil hrát divadlo a již v sedmnácti letech odešel ke kočovné divadelní společnosti. Do roku 1914 jich vystřídal několik (V. Choděra, F. Štětka, F. Doubravský, F. Lacina a B. Jeřábek) a získal tak řadu cenných hereckých zkušeností. Na počátku první světové války byl povolán k armádě a bojoval v Srbsku a Itálii.

Po skončení války byl angažován do hereckého souboru Národního divadla v rodném Brně (1919-1922). Díky Karlu Čapkovi byl po několika letech přijat do Vinohradského divadla, kde pak setrval víc než čtvrt století (1922-1948). Herecký rejstřík Antonína Strnada byl široký, dokázal stejně dobře zahrát role tragické i komické, jeho doménou se ale staly především salónní uhlazené typy. Jeho herectví vyniklo například ve Šrámkově Létě ještě v brněnském angažmá, ve Vinohradském divadle zaujal svými kreacemi v Jedenáctém přikázání nebo Pygmalionu.

Do filmových ateliérů zavítal Strnad poprvé ve dvacátých letech ještě v němé éře. Menší postavu kočovného herce Čížka ztvárnil v životopisném filmu JOSEF KAJETÁN TYL (1925). Výraznou a velkou roli bankéře Filipa Lee dostal ve společenském dramatu ŽENA, KTERÁ SE SMĚJE (1931), kde hrál spolu s Olgou Scheinpflugovou; tento film se ale nedochoval. V následujících letech vytvořil Strnad již jen menší úlohy většinou vysoce postavených mužů ve filmech různých žánrů. Z dodnes reprízovaných filmů s jeho účastí můžeme uvést komedie ZLATÉ DNO (1942) nebo PAKLÍČ (1944). Po válce pak již hrál jen malou roli v krátkém osvětovém snímku o práci číšníků MUŽI VE FRAKU (1947).

Kromě herectví se Antonín Strnad věnoval také organizační činnosti, aktivně působil ve Svazu československého herectva a v Ústřední jednotě českého herectva. Po druhé světové válce byl uměleckým šéfem oblastních divadel v Pardubicích a Novém Boru a pomáhal při jejich poválečné obnově. V roce 1948 opustil pracovní úvazek ve Vinohradském divadle a odešel do penze, vrátil se na Moravu, kde dožil v ústraní. Zemřel v Tišnově v roce 1970 ve věku 85 let. Jeho rukopisné paměti částečně vyšly ve sborníku Velká pochodeň (1959). Antonínův syn Stanislav Strnad byl též hercem.

Pavel "argenson" Vlach

Herec

Ovládací panel

Reklama

Reklama