foto

Rafael Kubelík

  • nar. 29.6.1914
    Býchory u Kolína, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 11.8.1996 (82 let)
    Luzern, Švýcarsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

"Duše houslí je cosi podobného, jako lidská duše"

Český dirigent, skladatel a houslista Rafael Kubelík se narodil 29. června 1914 v obci Býchory u Kolína. Byl nejmladším synem slavného českého virtuóza Jana Kubelíka a maďarské hraběnky Czaky-Szellové. Ze všech dětí zdědil po svém otci nejvíce talentu a pod jeho dohledem dostal základy hudebního vzdělání a směřoval k dráze houslisty. V roce 1928 nastoupil na Pražskou konzervatoř, kde studoval skladbu, klavír, housle a dirigování. Absolvoval v roce 1933 a o rok později již řídil Českou filharmonii. Následovalo turné po Spojených Státech, kde doprovázel svého otce na klavír a při té příležitosti několikrát řídil americké orchestry. Dostal několik nabídek stát se v USA šefdirigentem, ale všechny odmítl. Po návratu domů řídil v roce 1936 Českou filharmonií na zájezdu po Čechách a o rok později zastoupil nemocného Václava Talicha na turné České filharmonie po Anglii, Skotsku a Belgii. V roce 1939 se stal šéfem Janáčkovy opery v Brně, kde působil až do roku 1941, kdy bylo divadlo uzavřeno po příchodu nacistů. V roce 1942 se stal po Václavu Talichovi uměleckým ředitelem České filharmonie, což byla nelehká role. Nacistická cenzura zakazovala díla židovských autorů, později také ruských, anglických a francouzských. Přesto v této těžké době Kubelík dokázal dostat do svého repertoáru českou hudbu, která tvořila více jak polovinu jeho programu. Po skončení druhé světové války dirigoval v červnu 1945 Smetanovu Mou vlast na Staroměstském náměstí v Praze. Následující rok s orchestrem zahajoval i uzavíral 1. ročník festivalu Pražské jaro. Po komunistickém převratu v roce 1948 emigroval do Spojených států a v dalších letech se vypracoval na jednoho z největších dirigentů své doby.

"Opustil jsem svou vlast, abych nemusel opustit národ"

V letech 1950 - 1953 se stal šéfdirigentem Chicagského symfonického orchestru a v letech 1955 - 1958 působil jako hudební ředitel Královské opery (Royal Opera House) v Londýně. V roce 1961 se stal šéfdirigentem symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově, kde působil až do roku 1979. Současně byl v letech 1972 - 1974 dirigentem v Metropolitní opery v New Yorku. Po celou dobu svého zahraničního působení propagoval ve světě především českou hudbu. Hrál převážně díla B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů. Také se výrazně angažoval politicky a stal se jedním ze symbolů zahraničního odboje proti komunistickému režimu. Během své bohaté kariéry stačil složit několik oper, jako například Veronika, která měla premiéru v Brně 1947 a Cornelia Faroli, která byla představena v roce 1972 za autorova řízení v německém Augsburgu. Opery Císařovy nové šaty a Květinky malé Idy se nedočkaly provedení. Napsal také několik komorních a koncertních skladeb. V roce 1985 kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu ukončil aktivní kariéru a odešel na odpočinek.

Po pádu totalitního režimu se v dubnu 1990 vrátil do Československa a téhož roku (po 42 letech) opět stanul v čele České filharmonie, s kterou zahájil provedením Mé vlasti první postkomunistický ročník festivalu Pražské jaro a o měsíc později ještě na "Koncertě vzájemného porozumění" na pražském Staroměstském náměstí. V roce 1990 mu byl udělen čestný doktorát Karlovy univerzity v Praze a byl jmenován doživotním čestným šéfdirigentem České filharmonie. Krátce před smrtí ještě obdržel Řád britského impéria. Zemřel 11. srpna 1996 ve švýcarském Luzernu ve věku 82 let. Zůstala po něm jeho druhá žena, australská sopranistka Elsie Morrison a syn Martin, kterého měl s prvního manželství s houslistkou Ludmilou Bártlovou. Kubelíkovy ostatky byly 18. září 1996 uloženy na vyšehradském Slavíně vedle ostatků jeho otce.

"Svým zjevem ztělesňoval na pódiu trochu archaizující prototyp romantického kumštýře. A při dramatických orchestrálních vrcholech dával svému biblickému jménu adekvátní podobu rozhořčeného archanděla z velkých pláten či stropních alegorií barokních mistrů." (tak popsal jeho vystoupení O. F. Korte)

Petr "contrastic" Kubíček

Herecká filmografie

Filmy

1996 Kolja
1939 Jiný vzduch

TV seriály

1972 Musik zum Ansehen (TV seriál)
1953 Concert Tonight (TV seriál)
1951 Chicago Symphony Chamber Orchestra (TV seriál)

Dokumentární

2006 Šéfdirigenti České filharmonie (TV film) - a.z.
2000 Legenda jménem Kubelík (TV film)
1992 Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství
1991 Proč Havel?
1990 Koncert vzájemného porozumění (koncert)

TV pořady

1976 Live From Lincoln Center (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace