foto

Kelly Reichardt

  • nar. 3.3.1964 (57 let)
    Miami-Dade County, Florida, USA

Biografie

Kelly Reichardt se narodila v roce 1964, v Miami-Dade Country na Floridě. Už v dětství se začala aktivně zajímat o fotografii, což vyústilo v její odchod na uměleckou školu v Bostonu.

Na přelomu 80. a 90. let se živila jako kostýmní návrhářka a výtvarnice, ale mezitím také pracovala na scénáři ke svému prvnímu celovečernímu filmu s názvem River of Grass. V roce 1994 projekt zrealizovala a snímek byl nominován na tři ceny Independent Spirit Awards. Poté ještě natočila několik krátkometrážních filmů, mezi které patří Ode (1999), Then a Year (2001) a Travis (2004). Mezinárodního úspěchu však dosáhla až se svým druhým celovečerním snímkem Old Joy (2006).

Old Joy měl úspěšnou premiéru v Sundance a získal také Tiger Award na Rotterdam Film Festival. Jedná se o první americký snímek, který toto ocenění obdržel. Daniel London a Will Oldham si v něm zahráli dva muže, kteří spolu po letech přátelství podnikají výlet do hor, na kterém vzájemně poznávají své nové, časem změněné osobnosti.

Dalším snímkem, asi nejznámějším, bylo minimalistické road movie s názvem Wendy and Lucy (2008). Hlavní roli v něm ztvárnila Michelle Williams, která pak obdržela nominaci na Independent Spirit Award. Wendy and Lucy zde obdržel také nominaci na nejlepší film. Po tomto úspěchu je Reichardt respektovanou filmařkou s vlastními vyjadřovacími prostředky, především svým pověstným minimalismem.

V roce 2010 zaujala Reichardt svým dalším snímkem s názvem Meek´s Cutoff. Jedná se o existencionální western, na kterém spolupracovala se svým dlouhodobým scenáristou Jonathanem Raymondem, který částečně čerpal ze skutečných událostí. Hlavními protagonisty se stává skupina osadníků, kteří v roce 1845 cestují, aby s řadou dalších kolonizovali západní část kontinentu. Příběh však začíná až v okamžiku, kdy se tři rodiny odhodlají odpojit od hlavního konvoje a zkrátit si cestu napříč oregonskou pouští, pod vedením zkušeného stopaře Stephena Meeka. Cesta je však příliš dlouhá a postavy začínají trpět nedostatkem vody a následně i důvěry ve schopnosti jejich průvodce. Novou naději v nich probudí osamělý indián, který je po několik dnů stopuje. Raymond s Reichardt tak vytváří pro své protagonisty dilema. Budou dál věřit Meekovi nebo budou věřit někomu, koho odjakživa považují za nepřítele? Film byl poměrně slušně přijat kritikou, ale veřejností dosti prošuměl. 

Ve všech svých celovečerních filmech pracuje Reichardt s motivem cesty, která však nedokáže hlavní hrdiny dostat do kýženého cíle a duševního smíření. Více než o jejich cíl, se však zajímavá o cestu samotnou. U jejích filmů se tak můžeme setkat s otevřenými konci bez klasické katarze, protože jejich konec není podstatný. Jde o to, jakým způsobem se vyvíjejí a jak detailní sondu do ústředních charakterů a jejich každodenní reality nám Kelly Reichardt poskytuje. 

V současné době se Reichard věnuje přípravám svého dalšího snímku s názvem Night Moves, ve kterém by si měli zahrát Dakota Fanning, Jesse Eisenberg a Peter Sarsgaard. Jeho premiéra je přislíbena na rok 2013. Kelly Reichardt, mimo jiné, také učí na umělecké Bard College v New Yorku.

Miroslav "Conner.s" Šírek

Režijní filmografie

Střihačská filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1995 Habit
1989 The Unbelievable Truth

Dokumentární

2018 The Last Resort
2013 What Is Cinema?

Kameramanská filmografie

Filmy

1999 Ode

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(27)