Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022 Autor Goldbeater

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři čtvrtě století svého fungování a organizátoři ho plánují po pandemii covidu-19 vrátit v plné síle. Po zrušeném ročníku 2020 a loňské akci s číslovkou 74, přesouvané z tradičního jarního termínu doprostřed léta, by tak mělo jít o první „normální“ ročník po pár letech s tím, že letošní festival by měl trvat dvanáct dnů, tedy do 28. května 2022.

 

V Cannes letos organizátoři mimo jiné vzdají hold americkému herci Tomu Cruisovi, jenž přiveze svůj několikrát odkládaný a dlouho očekávaný akční blockbuster a pokračování osmdesátkové klasiky, Top Gun: Maverick. Otvírákem celého festivalu se stane hororová komedie Z (comme Z) alias Final Cut v režii oscarového režiséra Michela Hazanaviciuse (The Artist), jež je francouzskou variací na japonský snímek Naneživo, v němž se nepříliš schopní filmaři snaží natočit zombie horor, což s sebou nese řadu velmi zábavných náhod a nedorozumění. Festival nicméně před dvěma dny odtajnil celou řadu filmů, které na něm letos budou uvedeny, a to včetně všech děl v rámci hlavní soutěže o Zlatou palmu.

 

V hlavní soutěži Cannes se letos utká celkem osmnáct snímků s tím, že umělecký ředitel festivalu Thierry Fremaux nevyloučil, že se výběr v následujících dnech ještě může rozrůst o pár dalších. Mezi oznámenými díly je například coming-of-age drama Armageddon Time režiséra Jamese Graye (Ad Astra) v hlavních rolích s Jeremym StrongemAnne Hathaway a Anthonym Hopkinsem. Účastníci festivalu se mohou těšit také na nový snímek režisérky Claire Denis (High Life) s názvem Stars at Noon, film Broker režiséra Hirokazu Koreedy (Zloději), francouzské drama Frère et soeur Arnauda Desplechina (Klam), mysteriózní drama Decision to Leave, jež režíroval Chan-wook Park (Komorná), a nový film Close Lukase Dhonta, režiséra oceňované belgické Dívky. K tomu připočtěte novinku bratří Jean-Pierra a Luca Dardennů (Mladý Ahmed) s názvem Tori and Lokita, francouzské Les Amandiers od Valerie Bruni Tedeschi a polské drama Eo režiséra Jerzyho Skolimowského. Tyto díla doplní mimo jiné i reflexe historických událostí Rumunska pod názvem R.M.N. režiséra Cristiana Mungiu (4 měsíce, 3 týdny a 2 dny), kriminální thriller Holy Spider Aliho Abbasiho (Tina a Vore) o muži, jenž se ve jménu náboženství rozhodne vraždit prostitutky, snímek Leila's Brothers íránského tvůrce Saeeda Roustayi, italské drama Nostalgia Maria Martoneho a komedie Showing Up režisérky Kelly Reichardt (První kráva) s Michelle Williams v hlavní roli.

 

Seznam snímků v hlavní festivalové soutěži doplní také životopisné drama Tchaikovsky's Wife v režii Kirilla Serebrennikova (Léto), jež popisuje bouřlivý vztah legendárního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a jeho manželky Antoniny, švédský thriller Boy from Heaven režiséra Tarika Saleha o boji studentů káhirské univerzity o nástupnictví po nedávno zemřelém respektovaném imámovi a Triangle of Sadness, sociálně kritické drama v režii Rubena Östlunda (Čtverec). V neposlední řadě musíme zmínit i hororové sci-fi legendárního kanadského režiséra Davida Cronenberga s názvem Crimes of the Future, jež popisuje osud několika lidí v blízké budoucnosti, jejichž těla pod vlivem syntetického prostředí začínají procházet radikální evoluční proměnou. V hlavních rolích provokativního snímku se představí Viggo Mortensen, Léa Seydoux a Kristen Stewart.

 

Za tento výběr už festival stihl vyvolat kontroverzi, že mezi osmnácti filmy v hlavní soutěži jsou pouhá tři díla režírovaná ženami. Festival v Cannes byl přitom prvním mezinárodním festivalem, který se v roce 2018 podepsal pod příslib rovnosti zastoupení pohlaví. Umělecký ředitel festivalu Thierry Fremaux nicméně toto téma okomentoval slovy, že nejde o žádné kvóty, takže filmy byly vybírány zcela na základě jejich uměleckých předností. Všechny účastníky hlavní soutěže o Zlatou palmu a také nominované v sekci „Un certain regard“ si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou pod tímto odkazem.

 

Mimo hlavní soutěž se na festivalu kromě již zmíněného akčního blockbusteru Top Gun: Maverick v režii Josepha Kosinskiho a hororovou komedii Z (comme Z) mohou diváci těšit na nové francouzské filmy Mascarade režiséra Nicolase Bedose (Tenkrát podruhé) a Novembre Cédrica Jimeneze (Severní Marseilles). K tomu se v nesoutěžní sekci objeví i enormně očekávaný nový snímek Elvis režiséra Baze Luhrmanna (Moulin Rouge!) o legendárním králi rock 'n' rollu Elvisu Presleym s Austinem Butlerem v hlavní roli. V neposlední řadě se diváci festivalu dočkají i nového filmu australského režiséra George Millera (Šílený Max: Zběsilá cesta), jímž je fantasy drama Three Thousand Years of Longing s Tildou Swinton a Idrisem Elbou v hlavních rolích.

Reklama

Související novinky

Chystá se pokračování Ďábel nosí Pradu

Chystá se pokračování Ďábel nosí Pradu

09.07.2024

Milovníci módy, Meryl Streep (K zemi hleď!) a bossingu budou mít žně. Zdá se totiž, že se dočkáme pokračování snímku z prostředí módního průmyslu Ďábel nosí Pradu. Podle zpráv od serveru Puck je… (více)

V Karlových Varech byly rozdány ceny

V Karlových Varech byly rozdány ceny

06.07.2024

Po rozmanitých devíti dnech končí největší tuzemský filmový svátek, jímž je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Během jeho 58. ročníku bylo na plátnech karlovarských kinosálů uvedeno na 180… (více)

Zemřel scenárista Robert Towne

Zemřel scenárista Robert Towne

03.07.2024

Přichází smutné zprávy z Kalifornie. Ve věku devětaosmdesáti let odešla legenda mezi hollywoodskými tvůrci a držitel Oscara i Zlatého glóbu za legendární snímek Čínská čtvrť, scenárista Robert Towne.… (více)

Agenti ČSFD se vrací na MFF Karlovy Vary

Agenti ČSFD se vrací na MFF Karlovy Vary

26.06.2024

Již za pár dnů odstartuje 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Na ČSFD vám tradičně přinášíme speciální sekci věnovanou tomuto tuzemskému filmovému svátku. V ní kromě… (více)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Drazí ČSFĎáci, s velkou radostí vás tento rok opět zveme na Filmový víkend ČSFD, který se dočká již 13. ročníku. Náš vlastní malý filmový svátek se bude konat od pátku 2. srpna do nedělního rána 4.… (více)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (více)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (více)

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Horor s Nicolasem Cagem je nečekaným hitem

Horor s Nicolasem Cagem je nečekaným hitem

15.07.2024

Ač víkendovým tržbám v Americe bez větších překvapení vede pokračování oblíbené animované série Já, padouch 4 a na vysoké příčce se i měsíc po svém domácím uvedení stále drží taky miliardový hit V… (více)

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

03.07.2024

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (více)

Nejnovější novinky

Twisters přináší smršť do kinosálů

Twisters přináší smršť do kinosálů

22.07.2024

Katastrofický dobrodružný snímek Twisters, volné pokračování legendárního blockbusteru Twister z roku 1996, má nyní za sebou první víkend od svého nasazení do amerických kin, a jak se zdá, hlavy u… (více)

Bratři Russoové se nejspíš vrací k režii Avengers

Bratři Russoové se nejspíš vrací k režii Avengers

19.07.2024

Když si s bráškou zrežírujete jedny z nejúspěšnějších filmů v historii kinematografie, odchází se jen velmi těžko. Bratři Anthony a Joe Russo to nicméně zkusili a po režii veleúspěšných hitů Avengers… (více)

Reklama

Reklama