foto

Kristina Söderbaum

  • nar. 5.9.1912
    Stockholm, Švédsko
  • zem. 12.2.2001 (88 let)
    Hitzacker, Niedersachsen, Německo

Biografie

Kristina Söberbaum byla německá herečká švédského původu. Po smrti svých rodičů odešla na začátku 30. let minulého století do Berlína, kde začala studovat divadelní školu. Krátce na to se začala objevovat v menších rolích ve filmech Veita Harlana, za něhož se roku 1939 provdala.

Veit Harlan byl za války prominentní Goebbelsův (nacistický ministr propagandy) režisér. Z jeho postavení tak těžila i Söberbaumová, která hrála role krásných mladých árijských dívek. Během války se objevila ve filmech jako ŽID SÜSS; ZLATÉ MĚSTO, za které získala na festivalu v Benátkách ocenění Volpiho pohár za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli; VELKÝ KRÁL nebo KOLBERG. Všechny uvedené snímky režíroval její manžel Veit Harlan.

Krátce po válce se na čas stáhla do ústraní a točit začala až roku 1951, kdy se k filmu vrátil její muž, jenž byl po válce dvakrát souzen za zločiny proti lidskosti, ale nakonec byl osvobozen. I po válce se objevovala výhradně ve filmech Veita Harlana. Poslední film, který spolu natočil byl MAHARÁDŽOVA BLOŇĎATÁ ŽENA z roku 1962. Dva roky na to Harlan zemřel. Po jeho smrti natočila Söberbaumová ještě pár snímků i v zahraniční koprodukci jako byl například v roce 1993 VLAK DO PEKLA, což byl zároveň i její poslední film. O osm let později zemřela.

Rondon

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace